Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie - bloc cu pereti in pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Am urmatoarea problema, si neavand experienta in domeniu, mi-ar prinde bine un sfat:
Doresc sa achizitionez un apartament nou langa Cluj, si am cateva nelamuriri:
1. Apartamentul e intr-un complex de vile construite in panta unui deal. Cum as putea sa ma asigur ca acel deal e stabil si ca nu o va lua la vale dupa vreun sezon de ploi mai puternice. Studiul geotehnic ar trebui sa lamureasca problema asta? Daca da, ce ar trebui sa scrie in el?
2. Blocul are o structura cu garaje si boxe la nivelul cel mai de jos (demisol), apartament la parter si la etaj, si mai are o mansarda. La parter sunt 2 apartamente per nivel, cate unul de o parte si de alta a scarii, care e amplasata central. Datorita faptului ca blocul e construit pe teren in panta, zidurile din spate ale apartamentului sunt ingropate in pamant. Ce tip de izolatie e necesara pentru a tine umezeala la distanta? La ce ar trebui sa ma uit in proiect sau in alte acte, pentru a ma asigura ca nu ma pomenesc cu igrasie in casa in cativa ani?
Daca ar fi sa angajez o persoana care sa ofere o parere specializata asupra acestor subiecte, pe unde as gasi asa ceva, si ce pregatire ar trebui sa aiba?

Multumesc.

Edited by pisoiu2, 10 December 2010 - 22:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate