Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cenzura religioasa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
WTF@

    Clipul de sarbatori pentru Red Bull a fost interzis pentru ca deranjeaza sensibilitatile religioase:
    http://www.click.ro/...1081691889.html
    Difuzarea unui clip publicitar pentru Red Bull a fost interzisă pe posturile TV pentru că "aduce ofensă convingerilor religioase ale telespectatorilor", potrivit unei decizii luate joi de Consiliul Național al Audiovizualului.

    "Mag: «Bun găsit, Maria și Iosif! Suntem cei patru magi de la Răsărit și am venit să ne închinăm pruncului».

    Maria: «Cum adică patru?! În Noul Testament nu erau doar trei?»

    Mag: «Nu. Acuma suntem patru și aducem aur, tămâie, smirnă și Red Bull».

    Maria: «Red Bull? Un taur?! (și uitându-se spre Iosif) Dar eu am deja unul!»". Clipul continuă în același fel.

    Clipul publicitar a fost difuzat pe Prima TV, Pro TV, MTV, Kiss TV, UTV, AXN și National Geographic Channel.

    International Advertising Association Romania a transmis CNA că respectivul spot este "jignitor la adresa poporului român", folosește "un limbaj licențios, vulgar" și "simboluri creștine în context nepotrivit", fiind difuzat în apropierea Crăciunului.

Iata clipul:    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LOVeSlE5ZFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce prostie, fratele meu. Bine că nu s-au sesizat când o grămadă de crestini s-au perindat și au spus ba că ateii ar fi periculoși, criminali sau barbari.

Bine că au interzis reclama asta, reclama cu călugări și au amendat OTV că Pavel Coruț a îndrăznit să critice biblia.

Ne intoarcem la vechi obiceiuri?

[ https://i.imgur.com/Tr9V5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Asta e o violare a dreptului de exprimare libera garantat prin constitutie... Dar iata totusi ca au dreptul sa faca asta.. ce paradox.

Isi depasesc atributiile de multe ori.... :)

Ca tot veni vorba, nu m-au impresionat niciodata reclamele de la red bull, isi promoveaza produsul de zici ca vand metamfetamina...

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 18:17.


#3
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
De asteptat. Biserica furnizeaza voturi. Asa ca... :)

#4
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Ii doare in cur pe aia de la CNA daca aduce sau nu ofensa la convingerile religioase a poporului roman, sunt doar interese, interese, interese.

Edited by SnowBlack, 10 December 2010 - 18:16.


#5
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007
Nu stiam care a fost faza cu pro-tv ... acum am aflat... d-a dreptul ilar.

#6
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Sper doar ca decizia CNA va fi atacata in instanta, motivele invocate fiind absurde.
este "jignitor la adresa poporului român", folosește "un limbaj licențios, vulgar" și "simboluri creștine în context nepotrivit"

-nicaieri nu se face referire la poporul roman, simbolurile nationale sau la Romania.
-nici unul din cuvintele folosite nu este vulgar, cel putin nu e trecut astfel in nici un dictionar al limbii engleze
-simbolurile crestine nu se bucura de vreo protectie speciala din partea legii. De fapt, in afara de simbolurile nationale nici un alt simbol nu se bucura de protectie.

@TLP
Bine ai revenit printre noi, te asteptam si cu alte stiri calde!

#7
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 eu_unul, on 11th December 2010, 00:18, said:

Sper doar ca decizia CNA va fi atacata in instanta, motivele invocate fiind absurde.
este "jignitor la adresa poporului român", folosește "un limbaj licențios, vulgar" și "simboluri creștine în context nepotrivit"

-nicaieri nu se face referire la poporul roman, simbolurile nationale sau la Romania.
-nici unul din cuvintele folosite nu este vulgar, cel putin nu e trecut astfel in nici un dictionar al limbii engleze
-simbolurile crestine nu se bucura de vreo protectie speciala din partea legii. De fapt, in afara de simbolurile nationale nici un alt simbol nu se bucura de protectie.

@TLP
Bine ai revenit printre noi, te asteptam si cu alte stiri calde!
Partea cu taurul si cu Maria cum ramane? E chiar in regula? :huh:

#8
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

 mario_bril, on 11th December 2010, 01:00, said:

Partea cu taurul si cu Maria cum ramane? E chiar in regula? :huh:

Pana la urma ce-i deranjant in toata chestia asta? Daca asa e religia voastra, va e rusine cu ea? Lui Iosif i s-au pus intr-un fel sau altul, cornite :rolleyes:

#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rattonix, on 11th December 2010, 02:07, said:

Pana la urma ce-i deranjant in toata chestia asta? Daca asa e religia voastra, va e rusine cu ea? Lui Iosif i s-au pus intr-un fel sau altul, cornite :rolleyes:
Tocmai ca nu e asa. Pe mine ma deranjeaza cei care pe langa ca nu au argumente mai si infloresc lucrurile si le fac sa si para credibile. :thumbdown:

#10
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Omule, Maria e casatorita cu Iosif si ea ramane insarcinata cu altul, tehnic Iosif are coarne deci e un bou.

Edited by eu_unul, 11 December 2010 - 02:52.


#11
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 eu_unul, on 11th December 2010, 02:51, said:

Omule, Maria era casatorita cu Iosif si ea ramane insarcinata cu altul, tehnic Iosif are coarne deci e un bou.
Nu. Maria nu era casatorita cu Iosif deci tot rationamentul tau cade. :thumbdown:

#12
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
:lol: nu iti cunosti religia. la momentul cand magii aduc daruri Iosif era sotul Mariei. La momentul cand a ramas insarcinata era doar logodita, asadar tot un bou e!

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 eu_unul, on 11th December 2010, 02:55, said:

:lol: nu iti cunosti religia. la momentul cand magii aduc daruri Iosif era sotul Mariei. La momentul cand a ramas insarcinata era doar logodita, asadar tot un bou e!
Iosif ascultă glasul îngerului apărut în vis care-i spune să nu se teamă de a o lua pe Maria de soție, fiindcă pruncul zămislit de ea era de la Duhul Sfânt și să-i pună copilului numele de Iisus (care însemna: Mântuitor) căci el urma să mântuiască lumea de păcate.

Deci nu era o casatorie normala observi? Iar Iosif stia deja ca Maria este insarcinata.

#14
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Cred ca se futuse cu vreunu, si ca sa nu se afle a zis ca era virgina si ca Dumnezeu a implantat-o cu niste samanta (in vitro probabil) de la el si deci ERA FIUL DOMNULUI.

Si tot i-a bagat in cap asta lui Iisus care mai era si schizofrenic si avea halucinatii si l-a convins in totalitate convins ca e fiul lui Dumnezeu si ca el poate sa faca minuni si ca el era salvatorul lumii :)


Voila, asa s-a nascut crestinismul. Acu poate intelegeti si voi de ce va considera lumea un pic blegi ca puteti crede in aia care spun ca Iisus era fiul lui Dumnezeu. Evreii cred ca sunt de acord cu mine :lol:

Edited by SnowBlack, 11 December 2010 - 19:28.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
SnowBlack totusi fara epitete, am mai spus, lasa pe fiecare sa fie cum este si limiteaza-te la a ataca idei nu persoane. Avertisment deocamdata.

Edited by andreic, 11 December 2010 - 19:33.


#16
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
edit: nevermind

Edited by SnowBlack, 11 December 2010 - 19:55.


#17
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
Dar serios acum, ortodoxismul e o chestie ok, chiar era necesara creerea crestinismul in lumea de atunci cand oamenii se luau dupa legile vechiului testament (sau il interpretau total aiurea) si omorau pacatosi cu pietre etc etc etc :)

Happy? Imi place sa aberez cateodata, asa sunt eu :)

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SnowBlack, on 12th December 2010, 03:56, said:

Dar serios acum, ortodoxismul e o chestie ok, chiar era necesara creerea crestinismul in lumea de atunci cand oamenii se luau dupa legile vechiului testament (sau il interpretau total aiurea) si omorau pacatosi cu pietre etc etc etc :)

Happy? Imi place sa aberez cateodata, asa sunt eu :)
Bravos...  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate