Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Tweak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Alune in paine

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Dada, sa va spun mai exact la ce ma refer: am un prieten care este stabilit temporar in Israel si cand a venit in Romania, mi-a dat sa gust alune in bucati de paine. Sunt rotunde, crocante si putin mai seci, fara multa sare, dar au un gust extraodinar!  :coolspeak:

Ma intrebam, ati vazut asa ceva la noi in tara? Mai precis in Cluj. Am atasat si o fotografie.  :rolleyes:

Attached Files



#2
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Nu am auzit de asa ceva!
Dar cred ca-s foarte bune!
Mi se face gura apa.

#3
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Paine cu alune am mancat...da' varianta asta, alune in paine, nu. Ma gandeam cum or fi facute...fiecare aluna este bagata intr-o coca si apoi copata / prajita ?

#4
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Dada, sunt foarte bune, personal as manca numai de-astea in locul alunelor!  :coolspeak: :deadtongue:  
Cred si eu ca sunt bagate la cuptor, desi trebuie sa mentionez ca nu am vazut nicio arsura, cum se face de obicei ca asezi pe tava, si nici gand de prajeala.  :rolleyes:

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Este foarte simplu sa-ti faci singura paine, daca ai masina de paine pentru ca pui ce ingredinte vrei tu...
Chiar si alune!
Eu am pus susan, mac, nuci, dar lista este lunga....
Nu am incercat cu alune, dar nici nu au intrat zilele-n sac! :D

#6
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Una este painea cu alune, alta sunt alunele astea in aluat de paine !!!

Si painea se poate face foarte simplu si fara masina.

#7
asyral2010

asyral2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.11.2010
Ozana daca afli ceva in legatura cu alunele alea sa nu uiti sa ne spui si noua. Alune pe paine am mai mancat, da alune in paine nu... :)

#8
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt dulci sau in paine "clasica"? Pentru cele dulci as avea o reteta. Cu alune, nuci si prune uscate.

Edited by alalaltu, 08 December 2010 - 00:29.


#9
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Indata ce aflu ceva precis am sa va spun!  :coolspeak:

Sunt mai seci, nu neaparat dulci. Alunele normale sunt sarate, dar acestea sunt putin mai seci si nu e chiar painea clasica, dar ma gandesc, seamana izbitor de bine cu painea, am mancat invelisul acela separat, fara aluna si are gust de paine, dar textura interioara si grosimea coajei nu se aseamana deloc cu painea normala, dar are culoarea painii obisnuite.

Daca doresti, posteaza reteta, sa o incerc si eu si sa vedem daca e ceea ce e. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate