Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

BlackBerry Bold 9780

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010

View Postsica_man, on 28th December 2010, 23:21, said:

Eu m-am hotarat sa-mi iau un BB 9780, insa nu stiu de unde sa-l cumpar, am gasit cateva variante, alin-gsm.ro pret 1.860 ron sau vantigsm.ro 1.870 ron.
A cumparat cineva de la cei de mai sus ? parca mi-e frica sa cumpar de la magazine de pe net, care nu sunt foarte cunoscute, l-am vazut si la e-mag.ro la 2.200 ron, dar nu-l mai au pe stoc si ma intreb de ce o fii asa ieftin la cei de mai sus si cum de acestia il au si marele e-mag Nu ?
Cat despre telefon eu vreau sa-mi inlocuiesc "batranul" communicator E90 pe care-l detin de 3 ani si functioneaza perfect, dar vreau ceva cu tastarura qwerty in front.

seriosi sunt quickmall.ro(de la iei cumpara emag) dar au modelul branduit de T-mobile. Din cate stiu poti activa optiune BB doar de la orange, voda nu merge.
si logo T-mobile nu-l poti da jos.

eu am gasit pe ebay(companie nu PF) la 590 USD modelul nebrenduit, care functioneaza in orice retea.
Vanzatoru ii :
Basatne Electronics Inc.
5250 Satellite Drive, Unit 7
Mississauga, ON
Canada  L4W 5G5
+1 888 401 3822 toll free
+1 905 282 0822 office
+1 905 248 3383 fax
[email protected]
www.basatne.com

mai pui la pret TVA si vama cred.

l

#38
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
L-am cumparat pana la urma de la evo-mag.ro 2.000 ron.
Telefonul este exact ceea ce-mi doream, este superb din toate punctele de vedere, manevrabilitate foarte buna, nu exceleaza in briz-brizuri dara are tot ceea ce iti trebuie pentru bussines, il am doar de 3 zile, revin cu impresii dupa 1-2 saptamani de utilizare intensa.

#39
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
ii cu logo T-mobile pe el?

#40
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005

View Postmotu-tm, on 10th January 2011, 08:30, said:

ii cu logo T-mobile pe el?

Da ! dar telefonul este decodat !

#41
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
@sica_man: Vad ca a trecut ceva vreme de cand ti-ai cumparat 9780-ul . Te rog sa ne impartasesti cum il vezi acum dupa cateva saptamani de utilizare . Eu am tot Iphone 4, insa dupa ce m-am obisnuit cu el mi-am dat seama ca e bun de privit nu de telefon ! Bateria tine doar o zi, forma lui e cam patratoasa si imi creeaza disconfort la convorbiri de lunga durata, tastatura cu touch este incomoda ! Doar filmele de pe youtube se vad foarte bine, atasamentele de la mailuri si muzica se aude superb ! Insa ca si telefon este cam inutilizabil pentru cineva care vorbeste 3-4 ore pe zi si scrie 50 de sms pe zi ! Asa ca ma gandesc sa-l vand si sa trec la Blackberry 9780 si niste opinii pertinente de la cineva care il utilizeaza ar fi binevenite !

Edited by connexfanclub, 23 January 2011 - 20:11.


#42
bmd1986

bmd1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.07.2008

View Postsica_man, on 14th January 2011, 01:36, said:

Da ! dar telefonul este decodat !

Salut.
Si pe mine ma intereseaza acest telefon.
Imi poti spune daca ai probleme cu tastele, am citit pe un forum strain, ca se plang utilizatorii.
Sunt f multi care spun ca daca apasa o tasta, tasta e introdusa de 2 ori.
Multumesc

#43
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Revin cu detalii dupa 2 sapt. de utilizare intensa, dar din pacate fara abomament la BB mail, se va activa de la companie doar de la mijlocul lunii viitoare.
Telefonul imi este foarte util pt  ceea ce fac eu, lucrez in vanzari si  vorbesc mult, tastez des text (sms, note, intalniri), tastele sunt foarte precise, apesi o data ai litera apasata si nicidecum dublata cum zici ca se scrie pe ceva forumuri, plus ca se poate seta sensibilitatea tastelor pe mai multe nivele astfel: slow, medium slow, normal, medium fast si fast, doar ca mie personal cred ca mai imi trebuie cam 2-3 saptamani de utilizare sa le invat putin, adica desii stiu ca sunt pozitionate ca si la tastatura calculatorului, imi vine sa le caut ca si pe tastatura telefonului clasic cu 3 litere pe tasta, dar vad ca deja tastez din ce in ce mai bine.
Trackpad-ul este piesa de rezistenta a tastaturii, face din acest telefon unul foarte rapid de manevrat, de exemplu cand navighezi intr-o lista mai lunga de expl. in contacte, poti cu o miscare ampla de sus in jos sa derulezi foarte mult din lista, fata de nokia unde trebuia sa tin in jos de tasta pe 5 directii si se ducea cate 3-4-5 campuri pe secunda, acelasi lucru valabil si intr-un text mai lung, mergi cu trackpad-ul sus-jos pe display, din stanga in dreapta display-ului dintr-o singura miscare, la vechiul meu E90 trebuia parcurs fiecare rand pana ajungem sa parcurg pana jos intreg display-ul nu mai vorbesc sa mergi pe text stanga-dreapta.
Plus ca sensibilitate trackpad-ului (la fel ca si la trackpad-ul laptopului) se poate regla atat pe verticala cat si pe orizontala, cu valori din 10 in 10 de la 20 la 100, astfel sa ti-l configurezi cum simti ca ti se portiveste (eu am setat la 60 orizontala si 70 verticala)
Fontul - pentru tot ce se afiseaza pe telefon, adica atat meniu cat si orice text afisat pe ecran - se poate ajusta ca si marime de la 5 la 14, mie imi place sa am cat mai multa informatie pe ecran si l-am setat la 7  :) , poti modifica inclusiv tipul fontului din vre-o 20 de tipuri gen Arial, Times New Roman, etc., poti modifica si stilul gen bold, italic etc.
Agenda telefonica foarte complexa si usor de cautat contactele si daca iti aduci aminte doar franturi din numele celor pe care vrei sa-i apelezi (eu am peste 1.800 de contacte in agenda telefonica)
Calendarul, deoarece eu il folosesc foarte des pentru programare intalniri, taskuri si alte note cu ore exacte, l-am activat pe tasta aflata il lateralul telefonului -in stanga, inregistrarea se face farte rapid, dureaza cam 15-20 secunde sa iti programezi o intalnire cu alarma cu tot cu titlu.
Bateria ma tine cam 2 zile jumate, la E90 ma tinea cam 1 zi jumate -tin sa precizez ca in 3 ani si cateva luni cat am folosit Communicatorul E90 am vorbite 1.802 0re - cam 3 ore pe zi, deoarece in week-end nu vorbeam aproape deloc de pe acest telefon.
Tin sa precizez ca inca mai am multe "chesti"  de invatat la acest telefon, am manualul de utilizare in limba romana in pdf, dar inca nu am reusit sa-l citesc, sunt convins ca mai gasesc multe lucruri interesante.
Mai revin in 2-3 saptamani si cu alte impresii.

@conexfanclub - pentru scris mesaje 50 pe zi iti trebuie neaparat BB - parerea mea este ca poti tasta de celputin 2 ori mai repede, plus ca eu cred ca dupa circa 3 luni de scris la greu pe el poti tasta si fara sa te uiti la taste - de exemplu pe masina - te uiti doar dupa 5-6 litere scrise odata sa vezi daca nu ai gresit, cu conditia sa te obisnuiesti cu un ecran mai mic la navigarea pe net.
- am un prieten care este fan i-phone si stie tot ce se poate despre acest tel. mi-a spus ca a aparut o alta versiune de soft, pe care si-a instalat-o si care i-a marit durata de viata a bateriei (la aceasi utilizare intensa) de la 1 zile la 3 zile, doar din soft, greu de crezut, dar mi-a spus cat se poate de sincer ca acum il tine 3 zile bateria, scuze de off-topic.

Edited by sica_man, 25 January 2011 - 23:23.


#44
bmd1986

bmd1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.07.2008
multumesc pentru raspunsuri.
sa te bucuri de el!
numai bine

#45
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
a aparut review complet pe gsm arena http://www.gsmarena....-review-556.php

pe 9780 m-am fixat si eu, da astept pret dl Orange, daca a-ti observat optiunea BB 12 Eur care vine impreuna cu un abonament normal pantera are 100MB trafic(practic nelimitat la mailuri) dar daca vrei sa-ti activezi optiune BB fara abonemant nou  costa 18 Eur ai doar 10 MB.

la Orange UK deja ii aparut, o sa fie proabil 169 Eur cu abonament nou, atat era si 9700

#46
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmotu-tm, on 26th January 2011, 14:08, said:

a aparut review complet pe gsm arena http://www.gsmarena....-review-556.php

pe 9780 m-am fixat si eu, da astept pret dl Orange, daca a-ti observat optiunea BB 12 Eur care vine impreuna cu un abonament normal pantera are 100MB trafic(practic nelimitat la mailuri) dar daca vrei sa-ti activezi optiune BB fara abonemant nou  costa 18 Eur ai doar 10 MB.

la Orange UK deja ii aparut, o sa fie proabil 169 Eur cu abonament nou, atat era si 9700

Mai este si optiunea de 8€ pt BB care dubleaza traficul din abonamentul Pantera pentru BB (BIS).
Se poate folosi doar in completare cu Pantera. E solutia cea mai ieftina.

#47
bmd1986

bmd1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.07.2008

View PostN3cks, on 26th January 2011, 14:22, said:

Mai este si optiunea de 8€ pt BB care dubleaza traficul din abonamentul Pantera pentru BB (BIS).
Se poate folosi doar in completare cu Pantera. E solutia cea mai ieftina.
Optiunea nu dubleaza traficul, ci iti face traficul aferent abonamentului pantera, disponibil pentru BIS.
E foarte avantajoasa, pentru cei cu abonament pantera, clar.

#48
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbmd1986, on 26th January 2011, 14:55, said:

Optiunea nu dubleaza traficul, ci iti face traficul aferent abonamentului pantera, disponibil pentru BIS.
E foarte avantajoasa, pentru cei cu abonament pantera, clar.

Da, asa e, ma exprimasem gresit. :)
Ce e ok la optiunea asta, ai optiune in browser ( cel putin la OS6)
si cand faci streaming ia din traficul de pantera nu din cel de BIS.
Nu stiu cum e la celelalte versiuni ca nu am apucat sa stau prea mult
cu OS5.Insa si acolo am observat diferente. Adica imi "manca" din ambele
"tzevi" de date. Nu am reusit sa descopar dupa ce criterii.

#49
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Multumesc pentru raspunsuri sica man ! Te rog sa ne tii la curent cu felul cum se comporta telefonul in continuare ! Oricum m-ai convins sa imi iau al doilea telefon ! Astept sa vad daca cei de la orange il vor include in oferta lor pentru ca oricum am nevoie de un abonament de date si folosesc reteaua lor.

#50
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Good news ! Tocmai ce mi-am comandat un 9780 ! Mi-l aduce cineva din UK la 340 pounds ! Inca nu am data exacta cand va veni , dar abia astept sa il butonez ! Presimt ca va fi o asteptare lunga !

#51
pixelul

pixelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2011
BlackBerry Bold 9780 a fost lansat azi de Vodafone Romania de la 219 euro.  :rolleyes:

#52
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Mi-am luat si eu azi 9780 alb . Acum il butonez . Nu gasesc in meniu hartile.

#53
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Cred ca din cauza ca nu am optiunea blackberry activata de la orange nu apar hartile in meniu ! Am internet normal de la orange, 250 mb cu 4 euro, dar nu merge nici mailul nici facebook sau yahoo messenger . Fara optiunea blackberry nu merg ?

#54
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Mail - iti recomand aplicatia G-mail
Messenger - iti recomand Trilian
Facebook - iti recomand sa intri din browser ca alta varianta n-ai

Si nu, softurile mama nu merg fara serviciu BB. Doar peticeli :)

Edited by paul_kelso, 05 February 2011 - 23:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate