Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

BlackBerry Bold 9780

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Pai BB e orientat spre business, iar iPhone catre multimedia, chiar daca sunt amandoua smartphones.

BB ofera in primul rand un sistem de operare foarte rapid si stabil. Cat timp am utilizat BB nici macar o data nu a avut vreun lag sau mai rau, eroare. Pe langa asta, securitate pentru clientii cu adevarati business. BB OS este imposibil de spart, mailurile ce trec prin serverul RIM sunt imposibil de decriptat. In al 4leal rand tastatura QWERTY care este cea mai ergonomica si confortabila pe care am utilizat-o la un qwerty. Departe de e71 sau e72.  Iar in al 5lea rand, touchpad-ul sau trackball care e pur si simplu genial!

Nu mai compara iPhone cu BB, sunt facute pentru diferite categorii de persoane. Nu vad nici un posesor de BB sa intre pe aria Apple si sa arunce cu rahat in iPhone. Poate ar fi indicat sa te muti acolo unde toti lauda iPhone :) Nu ti-ar mai pune nimeni bete in roate.

#20
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postpaul_kelso, on 9th December 2010, 09:25, said:

Pai BB e orientat spre business, iar iPhone catre multimedia, chiar daca sunt amandoua smartphones.

BB ofera in primul rand un sistem de operare foarte rapid si stabil. Cat timp am utilizat BB nici macar o data nu a avut vreun lag sau mai rau, eroare. Pe langa asta, securitate pentru clientii cu adevarati business. BB OS este imposibil de spart, mailurile ce trec prin serverul RIM sunt imposibil de decriptat. In al 4leal rand tastatura QWERTY care este cea mai ergonomica si confortabila pe care am utilizat-o la un qwerty. Departe de e71 sau e72.  Iar in al 5lea rand, touchpad-ul sau trackball care e pur si simplu genial!

Nu mai compara iPhone cu BB, sunt facute pentru diferite categorii de persoane. Nu vad nici un posesor de BB sa intre pe aria Apple si sa arunce cu rahat in iPhone. Poate ar fi indicat sa te muti acolo unde toti lauda iPhone :) Nu ti-ar mai pune nimeni bete in roate.


Am intrat in aria BlackBerry si mi-am spus parerea doar dupa ce am devenit utilizator BB. Sincer nici nu ma asteptam sa fie asa de primitiv. In al2lea rand singurul plus al BB-ului, securitatea am recunoscuto in mai toate posturile mele, in al3lea rand iPhone-ul devine mai sigur si mai business cu fiecare update al iOS-ului... multe companii mari au renuntat sa isi mai doteze angajatii cu BB, au trecut la iPhone deci am tot dreptul sa le compar.

http://www.reuters.c...E64G0SI20100517

http://www.iphonehac...blackberry.html

http://www.bloomberg...blackberry.html


E plin internetul de stiri despre RIM inlocuit de Apple si eu nu am dreptul sa le compar? Ha ha

#21
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Pai asta incerc sa-ti explic. Pentru comparari ai subaria VERSUS de la TELEFONIE MOBILA :) Aici se vorbeste despre BB only.

#22
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postpaul_kelso, on 10th December 2010, 11:32, said:

Pai asta incerc sa-ti explic. Pentru comparari ai subaria VERSUS de la TELEFONIE MOBILA :) Aici se vorbeste despre BB only.


Off tu vezi care e titlul la topicul asta? "Blackberry Bold 9780 - Telefonul business perfect ?"
Omu a pus o intrebare, eu i-am adus argumentele mele, vino si tu cu argumentele tale ca parerile sa fie impartite.
Ti se pare ca am initiat eu topicul ca sa compar 2 telefoane?

#23
octav7

octav7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.06.2008

View Postdragasani, on 10th December 2010, 13:47, said:

Off tu vezi care e titlul la topicul asta? "Blackberry Bold 9780 - Telefonul business perfect ?"
Omu a pus o intrebare, eu i-am adus argumentele mele, vino si tu cu argumentele tale ca parerile sa fie impartite.
Ti se pare ca am initiat eu topicul ca sa compar 2 telefoane?

Pai omu tocmai ti-a adus argumente in mesajul #19. Nu ti-ai pus niciodata intrebarea de ce nu exista jailbreak la bb ?

#24
octav7

octav7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.06.2008

View Postdragasani, on 10th December 2010, 22:55, said:

ha ha ha ha ha imi vorbesti despre restrictiile la iPhone in favoarea unui BlackBerry :)) pai pe blackberry fara bb data plan ai un nokia 6680 cu tastatura qwerty.. si cu data plan ai un 6680 cu qwerty si push email + pgp (recunosc).  Tu esti unul din aia care nu halesti iPhone-ul ca nu poti sa pui Salam ca sonerie si te incanta ca pe BlackBerry ai mult mai multa libertate, poti chiar sa iti customizezi ledul de semnal sa se aprinda in toate culorile curcubeului cand primesti un apel. Este atat de business WOW


Apropo, detii un BlackBerry? Sau si tu vorbesti din review-uri? Ai BB data plan la el sau iti place ca are tastatura misto? :))

Deja trecem la jigniri si nu cred ca eu te-am jignit cu ceva in ceea ce ti-am scris. Te asigur ca am avut mai multe BlackBerry-uri decat clasele pe care le-ai absolvit tu ;)

#25
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postoctav7, on 10th December 2010, 23:17, said:

Deja trecem la jigniri si nu cred ca eu te-am jignit cu ceva in ceea ce ti-am scris. Te asigur ca am avut mai multe BlackBerry-uri decat clasele pe care le-ai absolvit tu ;)



Sunt covins!!! Ai primit un raspuns pe masura post-ului tau. Tu invoci jailbreak-ul iPhonului? Pai si cu Feeberry cum ramane?

#26
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View Postdragasani, on 10th December 2010, 22:55, said:

ha ha ha ha ha imi vorbesti despre restrictiile la iPhone in favoarea unui BlackBerry :))

2 clase diferite de telefoane. touch != qwerty

View Postdragasani, on 10th December 2010, 22:55, said:

pai pe blackberry fara bb data plan

BB fara data plan e un telefon ca oricare altul.

View Postdragasani, on 10th December 2010, 22:55, said:

ai un nokia 6680 cu tastatura qwerty.. si cu data plan ai un 6680 cu qwerty si push email + pgp (recunosc).

Ce legatura are 6680 ?! Nici macar nu e qwerty.

View Postdragasani, on 10th December 2010, 22:55, said:

Tu esti unul din aia care nu halesti iPhone-ul ca nu poti sa pui Salam ca sonerie
Se poate pune salam si pe iPhone. Am vazut eu la facultate la niste gagici.

View Postdragasani, on 10th December 2010, 22:55, said:

si te incanta ca pe BlackBerry ai mult mai multa libertate, poti chiar sa iti customizezi ledul de semnal sa se aprinda in toate culorile curcubeului cand primesti un apel. Este atat de business WOW

Nu zice nimeni de libertate la blackberry. De asta exista topicul freeberry, cu schimbul de service book-uri, crackberry etc. Este business cu adevarat doar daca ai data plan.

Eu am avut BB iar acum am un HTC cu Android. Multe aplicatii interesante si free, androidul poate fi super personalizat. DAR nu se misca cum se misca BB. E..incet. Stie multe intr-adevar, dar -1 pentru asta. Si touch-pad sau track-ball-ul de la BB e peste HTC. Stiu ca si iPhone este rapid, am avut un 3G.

Si eu, ca un simplu utlizator, folosesc exact ce foloseam la BB: mail, facebook, twitter, sms si telefon. Deci nu pot sa zic ca ma incomodeaza limitarile impuse de RIM.

#27
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
Am fost foarte dezamagit cand am vazut backupul de la BB, pe calculatorul de acasa, e doar un fisier nefolosibil, doar o rezerva de informatie,
pe care in caz de pierdere a obiectului, n-o vei putea recupera sau folosi, decat cumparand obligatoriu un alt BB.
In comparatie cu Palm 505 de acum 10 ani la capitolul Organizer e un imens pas inapoi, pur si simplu nu exista termen de comparatie.
Din pacate nici Palmurile de azi nu-l mai au.
Pe principiul, ce e bine facut si folositor, trebuie inlocuit cu ceva cat mai prost si mai complicat.

#28
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postpaul_kelso, on 11th December 2010, 00:12, said:

2 clase diferite de telefoane. touch != qwerty



BB fara data plan e un telefon ca oricare altul.



Ce legatura are 6680 ?! Nici macar nu e qwerty.


Se poate pune salam si pe iPhone. Am vazut eu la facultate la niste gagici.



Nu zice nimeni de libertate la blackberry. De asta exista topicul freeberry, cu schimbul de service book-uri, crackberry etc. Este business cu adevarat doar daca ai data plan.

Eu am avut BB iar acum am un HTC cu Android. Multe aplicatii interesante si free, androidul poate fi super personalizat. DAR nu se misca cum se misca BB. E..incet. Stie multe intr-adevar, dar -1 pentru asta. Si touch-pad sau track-ball-ul de la BB e peste HTC. Stiu ca si iPhone este rapid, am avut un 3G.

Si eu, ca un simplu utlizator, folosesc exact ce foloseam la BB: mail, facebook, twitter, sms si telefon. Deci nu pot sa zic ca ma incomodeaza limitarile impuse de RIM.


Ce legatura are 6680?!? Insinuam ca OS-ul BlackBerry-urilor e la nivelul Symbianului de acum 5 ani, nu ca Symbianul ar mai fi evoluat de atunci.
Zici ca ai avut BB, iPhone si acum ai Android. Ca fapt divers, cum sunt aplicatiile pentru mail/facebook/twitter  pe BB in comparatie cu cele de pe iOS sau Android? Eu simt nevoia sa le fac primitive, impreuna cu orice alta aplicatie de pe BB OS, impreuna cu intreg OS-ul lor. Am dreptate?

#29
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View Postdragasani, on 11th December 2010, 06:20, said:

Ce legatura are 6680?!? Insinuam ca OS-ul BlackBerry-urilor e la nivelul Symbianului de acum 5 ani, nu ca Symbianul ar mai fi evoluat de atunci.
Zici ca ai avut BB, iPhone si acum ai Android. Ca fapt divers, cum sunt aplicatiile pentru mail/facebook/twitter  pe BB in comparatie cu cele de pe iOS sau Android? Eu simt nevoia sa le fac primitive, impreuna cu orice alta aplicatie de pe BB OS, impreuna cu intreg OS-ul lor. Am dreptate?

Depinde. Teoretic da, simti ca te intorci in timp, dar daca nu te deranjeaza asta si esti interesat de functionalitate, e ok. Android are avantajul major al widgeturilor. E cea mai tare chestie inventata pana acum !

Ce vreau eu sa intelegi este faptul ca nu te contrazic, ci ca rubrica versus e o idee mai jos. Omul a cerut pareri despre BB si atat, nu BB in comparatie cu iOS si Android de ex.

Edited by paul_kelso, 11 December 2010 - 10:58.


#30
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postpaul_kelso, on 11th December 2010, 10:57, said:

Depinde. Teoretic da, simti ca te intorci in timp, dar daca nu te deranjeaza asta si esti interesat de functionalitate, e ok. Android are avantajul major al widgeturilor. E cea mai tare chestie inventata pana acum !

Ce vreau eu sa intelegi este faptul ca nu te contrazic, ci ca rubrica versus e o idee mai jos. Omul a cerut pareri despre BB si atat, nu BB in comparatie cu iOS si Android de ex.


1. Functionalitatea depinde de progres. Compara o aplicatie existenta si pe BB OS, si pe iOS si pe Android si vezi ce feautures are pe fiecare OS.
2. Pe mai toate siteurile de specialitate, nu stiu ce se intampla dar de vre-o 3 ani cum iese un telefon nou, il compara cu iPhone-ul... sunt chiar prosti nu?

#31
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Domnul meu, eu cred ca tu nu citesti ce-am scris. Nu contest ceea ce zici, iti spun doar ca se adreseaza catre diferite segmente.

Vrei sa compari telefoanele, o faci la versus. Da-o dracului, e asa de greu sa intelegi?

#32
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
Am gasit 9780 Bold atat la noi cat si pe ebay. naspa insa ca ca toate au logo-u operatorului(T-mobile).
Stie cineva daca se poate sterge-zgaria-da cu diluant?

Am vazut pe youtube o demonstratie"removing carrier logo" era pe un 9800 Torch. Simplu de tot, cu o moneda a dat jos logo" AT&T" fara nici o urma.
Doar ca la Torch logo ii pe partea metalica a telefonului. Iar la 9700 si 9780 ii chiar sub tastatura pe partea de piele.

La 9700 Bold de la Orange nu se duce(cat am putut sa dau cu degetu sa nu stric tel-ul expus.)

#33
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
Nu mi-am mai luat 9780, era prea scump 590 $ plus 30 tr.
Am comandat ieri dl Orange 9300, 99 euro(doar ieri au avut 40 euro reducere la orice BB).
Astept sa ajunga luni-marti si o sa incerc sa dau jos logo.

#34
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
pfffai, deci Orange chiar sucks.

Am comandat de pe siteu lor 9300 Curve, la pret standard, fara abonament sau fidelizare.
Cand ma uit azi sa vad statusu comenzii zice anulata, dau mail sa-i intreb de ce, sa pic jos.
"
Va multumim pentru e-mail,

Va informam ca limita pentru achizitia telefoanelor smartphones achizitionate de catre o persoana juridica este 2.

Cu stima,
Echipa Magazinului Online"

is trecuti rau astia

#35
soky_ro

soky_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2008
baiatul asta cu iphone-ul are o problema mare de tot cu memoria :)))))))))))))))))))

Edited by soky_ro, 21 December 2010 - 02:45.


#36
sica_man

sica_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.10.2005
Eu m-am hotarat sa-mi iau un BB 9780, insa nu stiu de unde sa-l cumpar, am gasit cateva variante, alin-gsm.ro pret 1.860 ron sau vantigsm.ro 1.870 ron.
A cumparat cineva de la cei de mai sus ? parca mi-e frica sa cumpar de la magazine de pe net, care nu sunt foarte cunoscute, l-am vazut si la e-mag.ro la 2.200 ron, dar nu-l mai au pe stoc si ma intreb de ce o fii asa ieftin la cei de mai sus si cum de acestia il au si marele e-mag Nu ?
Cat despre telefon eu vreau sa-mi inlocuiesc "batranul" communicator E90 pe care-l detin de 3 ani si functioneaza perfect, dar vreau ceva cu tastarura qwerty in front.

Edited by sica_man, 28 December 2010 - 23:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate