Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BlackBerry Bold 9780

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Salutare ! Luna trecuta a fost lansat acest telefon si de saptamana trecuta am vazut ca poate fi achizitionat si de la noi, la un pret destul de piperat zic eu. Pana acum am folosit numai Nokia, in prezent detinand un E72, dar sunt foarte tentat sa trec la Blackberry, iar acest model mi se pare foarte interesant ! M-ar ajuta niste opinii de la cei care il detin pe el sau predecesorul sau 9700.

Edited by connexfanclub, 02 December 2010 - 03:21.


#2
roacharu

roacharu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 26.01.2010
Sunt aproape idenntice, 9780 are memoria flash dubla fata de 9700. La chestiuni gen camera foto si de astea nu ma bag, ca nu ma intereseaza, desi parca are ceva mai multi megapixeli.
Cand va aparea un telefon cu caracteristicile lui 9780 si dimensiunile lui 9000 atunci vom discuta despre telefonul business perfect (strict la blackberry).

#3
adrianferaru

adrianferaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2006
salut,

unde ai vazut bb 9780? la ce operator?

#4
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009
Folosesc iPhone de 3 ani si in urma cu o luna am achizionat si un Bold 9700 care ruleaza OS 6.0. De cand folosesc BB-ul, simt frunstrarea pe care am simtito acum 3 ani cand am trecut de la symbianul seriei N de la Nokia la un adevarat smartphone, cand am realizat cat tineau milogii de la Nokia progresul in loc si ne amageau de la an la an cu 1 MegaPixel in plus si un card mai mare. Sa treci de la iOS la BlackBerry e ca si cum te-ai intoarce 3 ani in timp, imi este oarecum jena ca alatur intr-o comparatie iPhoneul cu un BlackBerry, cine a folosit stie exact despre ce vorbesc... tipii astia de la Apple sunt perfectionisti, sunt net susperiori peste orice altceva, fie ca vorbesti despre un telefon business sau multimedia... Aplicatiile pentru BB sunt la fel de jenante, se rezuma la customizarea led-ului sau a diferitelor taste, jocurile sunt la nivelul celebrei rame... In viziunea mea, genul asta de telefoane (BlackBerry, Nokia N series, E series) sunt inca pe piata datorita fricii oamenilor de a incerca altceva.... pentru ca nu vad ce plusuri ar putea aduce...

Edited by dragasani, 02 December 2010 - 19:08.


#5
octav7

octav7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.06.2008

View Postdragasani, on 2nd December 2010, 19:07, said:

Folosesc iPhone de 3 ani si in urma cu o luna am achizionat si un Bold 9700 care ruleaza OS 6.0. De cand folosesc BB-ul, simt frunstrarea pe care am simtito acum 3 ani cand am trecut de la symbianul seriei N de la Nokia la un adevarat smartphone, cand am realizat cat tineau milogii de la Nokia progresul in loc si ne amageau de la an la an cu 1 MegaPixel in plus si un card mai mare. Sa treci de la iOS la BlackBerry e ca si cum te-ai intoarce 3 ani in timp, imi este oarecum jena ca alatur intr-o comparatie iPhoneul cu un BlackBerry, cine a folosit stie exact despre ce vorbesc... tipii astia de la Apple sunt perfectionisti, sunt net susperiori peste orice altceva, fie ca vorbesti despre un telefon business sau multimedia... Aplicatiile pentru BB sunt la fel de jenante, se rezuma la customizarea led-ului sau a diferitelor taste, jocurile sunt la nivelul celebrei rame... In viziunea mea, genul asta de telefoane (BlackBerry, Nokia N series, E series) sunt inca pe piata datorita fricii oamenilor de a incerca altceva.... pentru ca nu vad ce plusuri ar putea aduce...

La ce foloseai iPhone-ul ? La ce vrei sa folosesti bold-ul ?

#6
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postoctav7, on 2nd December 2010, 19:40, said:

La ce foloseai iPhone-ul ? La ce vrei sa folosesti bold-ul ?


mail, internet si putin apeluri/sms.

Edited by dragasani, 02 December 2010 - 20:26.


#7
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Sa inteleg ca in loc de Blackberry 9780 mi-ai recomanda un Iphone 4 ?

#8
andrei_metallica

andrei_metallica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.04.2008
fa rost de un iphone 4 pt o sapt. si devii fan apple....nu are cum sa nu-ti placa....ca sa nu mai zic de cele cateva mii de aplicatii care sunt pt iphone....nu-i ridic in slavi dar trebuie sa recunosti ca sunt buni in ceea ce fac si nu doar telefoanele...toate produsele lor sunt aduse aproape de perfectiune....nokia si blackberry mai au de muncit.

#9
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postconnexfanclub, on 3rd December 2010, 20:31, said:

Sa inteleg ca in loc de Blackberry 9780 mi-ai recomanda un Iphone 4 ?

Eu ti-ar recomanda si iPhone 2G decat Bold 9780 pentru ca degeaba e un terminal 3G daca internetul pe el e la nivel wap deci te-ai descurca mai bine pe edge cu iphoneul. Degeaba are 512MB RAM daca aplicatiile pentru bb la ora actuala se rezuma la... nici nu stiu ce sa enumar... la nimic.... Foarte "revolutionare" au aplicatii sa customizezi led-ul de semnal sau tastele de pe margine, jocuri... Hmm tetrtis... Si rama...

In concluzie, daca iti trebuie encryptie PGP, da e meritul BlackBerry, pentru orice altceva alege iPhone!

#10
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Singurele lucruri care ma sperie la Iphone 4 sunt bateria, faptul ca nu stiu cat de confortabil este sa scriu mesaje si nu stiu daca aplicatia lor gps este asa de buna ca cea de la nokia.

Edited by connexfanclub, 04 December 2010 - 10:01.


#11
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postconnexfanclub, on 4th December 2010, 10:00, said:

Singurele lucruri care ma sperie la Iphone 4 sunt bateria, faptul ca nu stiu cat de confortabil este sa scriu mesaje si nu stiu daca aplicatia lor gps este asa de buna ca cea de la nokia.


Esti chiar inocent (no offese). Pai mai toti marii producatori de navicatii (TomTom, Navigon etc) au aplicatie pentru iPhone 4 care oricat ai cauta pe internetul asta (si stim bine ca poti gasii aproape orice) nu o sa gasesti vreodata o comparatie cu navigatia de la Nokia sau BlackBerry....

Bateria...
iPhone 4:   Li-Po 1420mAh   / STAND BY: Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) / TALK TIME: Up to 14 h (2G) / Up to 7 h (3G)
Bold 9780: Li-Ion 1500 mAh / STAND BY: Up to 528 h (2G) / Up to 408 h (3G) / TALK TIME: Up to 6 h (2G) / Up to 6 h (3G)

Nu prea ai de ce sa te sperii, crede-ma preferi 300 de ore pe un iPhone 4 decat 408 pe Bold 9780. Oricum iPhone-ul nu e genu de telefon care sa il cumperi dupa specificatii, pentru ca e altceva decat cu ce am fost obijnuiti pana acum...e magic dupa cum chiar Steve Jobs spunea... oamenii astia chiar aduc inovatii nu se chinuie sa bata cifrele celor de la Nokia sau BlackBerry!!!

#12
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Am cumparat azi Iphone 4 ! Dupa primele ore de folosire il urasc ! Nu pot sa scriu cum trebuie, mi s-a sters un mesaj dupa ce l-am scris si nu s-a salvat in ciorne, nu are nici mesajele grupate in trimise primite, nu pot sa mut contactele din nokia, samd

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postconnexfanclub, on 5th December 2010, 00:36, said:

Am cumparat azi Iphone 4 ! Dupa primele ore de folosire il urasc ! Nu pot sa scriu cum trebuie, mi s-a sters un mesaj dupa ce l-am scris si nu s-a salvat in ciorne, nu are nici mesajele grupate in trimise primite, nu pot sa mut contactele din nokia, samd
Oua...ti-ai cumparat un IPhone4 fara sa il fi probat inainte, adica, pur si simplu, ai citit parerile unora de pe forum...si ai zis...gata, maine imi iau su eu, si ti-ai luat...ai bani, nu gluma, de ti-ai permis asa ceva.

#14
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postconnexfanclub, on 5th December 2010, 00:36, said:

Am cumparat azi Iphone 4 ! Dupa primele ore de folosire il urasc ! Nu pot sa scriu cum trebuie, mi s-a sters un mesaj dupa ce l-am scris si nu s-a salvat in ciorne, nu are nici mesajele grupate in trimise primite, nu pot sa mut contactele din nokia, samd



"Butoneaza-l" doua trei zile si nu o sa mai ai nici o problema cu tastatura. O sa vezi cat de intuitiva e defapt. Nu poti sa patinezi din prima doar pentru ca stiai sa mergi cu rolele. Daca intelegi ce vreau sa zic. Referitor la sms-ul pierdut, nu prea are sens ce spui tu, pentru ca telefonul are multitasking si poti sa continui un mesaj si dupa ce ai facut altceva intre timp. Referitor la grupare, si BlackBerry le are sortate tot asa, pe conversatie nu pe trimise/primite. O sa vezi cat e de util.

Copiaza contactele din nokia pe cartela, bagati cartela in iphone si ai optiune importat contacts from sim.

Asteptam parerea ta dupa cateva zile, intre timp fati cont pe iTunes si incearca cateva aplicatii si jocuri din cele cateva sute de mii disponibile.

Edited by dragasani, 05 December 2010 - 13:51.


#15
connexfanclub

connexfanclub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.05.2007
Am inceput sa ma mai obisuiesc cu el ! Ieri imi venea sa il sparg ! Nu pot sa fac grupuri in contacte ? Uneori nu ma lasa sa adaug decat 3 destinatari la sms.

#16
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postconnexfanclub, on 5th December 2010, 14:23, said:

Am inceput sa ma mai obisuiesc cu el ! Ieri imi venea sa il sparg ! Nu pot sa fac grupuri in contacte ? Uneori nu ma lasa sa adaug decat 3 destinatari la sms.


Nu stiu exact dar trebuie sa fie vre-o aplicatie sa faci grupuri de contacte... cauta in AppStore. Iar cu destinatarii la sms... nu sunt limite, ce mai exact te limiteaza la 3 distinatari?

#17
octav7

octav7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 18.06.2008

View Postdragasani, on 4th December 2010, 14:48, said:

Esti chiar inocent (no offese). Pai mai toti marii producatori de navicatii (TomTom, Navigon etc) au aplicatie pentru iPhone 4 care oricat ai cauta pe internetul asta (si stim bine ca poti gasii aproape orice) nu o sa gasesti vreodata o comparatie cu navigatia de la Nokia sau BlackBerry....

Bateria...
iPhone 4:   Li-Po 1420mAh   / STAND BY: Up to 300 h (2G) / Up to 300 h (3G) / TALK TIME: Up to 14 h (2G) / Up to 7 h (3G)
Bold 9780: Li-Ion 1500 mAh / STAND BY: Up to 528 h (2G) / Up to 408 h (3G) / TALK TIME: Up to 6 h (2G) / Up to 6 h (3G)

Nu prea ai de ce sa te sperii, crede-ma preferi 300 de ore pe un iPhone 4 decat 408 pe Bold 9780. Oricum iPhone-ul nu e genu de telefon care sa il cumperi dupa specificatii, pentru ca e altceva decat cu ce am fost obijnuiti pana acum...e magic dupa cum chiar Steve Jobs spunea... oamenii astia chiar aduc inovatii nu se chinuie sa bata cifrele celor de la Nokia sau BlackBerry!!!

Cred ca tie trebuie sa-ti dea baietii de la apple un bonus ceva de tot ridici in slavi iPhone4 asta. De ce nu incerci sa accepti ca unora le place BlackBerry. Nu toti vor sa se joace pe telefon sau sa asculte muzica ore in sir....si ma rog ce alte chestii multimedia face iphone-ul.

#18
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postoctav7, on 7th December 2010, 00:18, said:

Cred ca tie trebuie sa-ti dea baietii de la apple un bonus ceva de tot ridici in slavi iPhone4 asta. De ce nu incerci sa accepti ca unora le place BlackBerry. Nu toti vor sa se joace pe telefon sau sa asculte muzica ore in sir....si ma rog ce alte chestii multimedia face iphone-ul.

Daca asta ai inteles tu din posturile mele anterioare... nu stiu de ce iti raspund... Nu ridic in slavi iPhone 4, sunt doar foarte multumit ca exista si nu trebuie sa ma limitez la ce ofera Nokia si BlackBerry!  Nu subliniam plus-urile iPhone-ului fata de Nokia 8800, ci fata de un telefon din clasa lui, fata de un smartphone. Si nu inteleg de ce e BlackBerry-ul asta asa de "smartphone" cand nu face nimic(nu doar jocuri si muzica) repet NIMIC aproape de iPhone... Ce imi aduce mie in plus in 2011 BB-ul fata de ce oferea orice Nokia Symbian acum 4 ani pe N91/N80? Si nu ma intelege gresit, nu sustin ca nokia a mai progresat de atunci, sunt tot la nivelul ala!

Edited by dragasani, 09 December 2010 - 01:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate