Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cartuse HP364 Imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Salutare ,

Cartusele HP 364 pentru imprimanta (alea care vin cu imprimanta in momentul achizitionarii) se pot reincarca? mi s-a spus de la o locatie din asta cu "incarcam cartuse" ca acest model nu se poate incarca. Nu incarca oricine toate modelele sau cum?

#2
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
tate cartusele hp 364 se pot reincarca. Problema este dupa. Nu mai merge ok imprimanta si apar probleme cu capul de print. In speta se infunda si mor diuzele.



yahoo mess: cissexpert

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Depinde de unde cumperi cerneala, eu am vandut pana acum 140 de doze de cerneala de 364 fara reclamatii...
Cei de la inkmate au cerneala dedicata pt 364.

Calculeaza si asta....daca cumperi cerneala si iti incarci singur cartusele iesi sub 1 leu pe cartus, adica mai ieftin cu vre-o 3400%. 2 schimburi complete de cartuse noi depaseste oricum pretul imprimantei cu tot cu cartuse (in95% din cazuri) asa dar chiar daca exista riscul infundarii duzelor tot mai avantajos iesi refilindu-ti singur cartusele.

Edited by daniel21, 25 November 2010 - 20:36.


#4
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 daniel21, on 25th November 2010, 20:27, said:

Depinde de unde cumperi cerneala, eu am vandut pana acum 140 de doze de cerneala de 364 fara reclamatii...
Cei de la inkmate au cerneala dedicata pt 364.

Calculeaza si asta....daca cumperi cerneala si iti incarci singur cartusele iesi sub 1 leu pe cartus, adica mai ieftin cu vre-o 3400%. 2 schimburi complete de cartuse noi depaseste oricum pretul imprimantei cu tot cu cartuse (in95% din cazuri) asa dar chiar daca exista riscul infundarii duzelor tot mai avantajos iesi refilindu-ti singur cartusele.


    Aici cam ai dreptate. Depinde si de cerneala folosita si de modul in care se face refilul.

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 cissexpert, on 25th November 2010, 20:41, said:

Aici cam ai dreptate. Depinde si de cerneala folosita si de modul in care se face refilul.


Chiar pe 364 si 920 am avut numai clienti fericiti :) .

#6
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
avand aceste cartuse la multifunctionala am cautat VARIANTELE DE REINCARCARE si am ajuns la unele CONCLUZII:

1. la PHOTOSMART sunt 5 cartuse...4 cu cerneala tin DYE (cele color si negru foto) si 1 cu cerneala PIGMENT (negru) ...CE E CIUDAT E CA LA NOI NU SE GASESTE ACEASTA INFORMATIE!!! multe site-uri straine specifica acest lucru...se comercializeaza deasemenea ori CISS-uri cu cerneala diferentiata  si chiar cartuse de refill compatibile 4 DYE + 1 PIGMENT .  :huh: .... ceva remarci de la experti??? ar fi chiar aiurea ca folosesti pentru capul de printare negru alt tip de cerneala...dar uite ca pe la noi nu se spune nimic iar site-urile de profil nici nu raspund legat de compatibilitatea 100% a produselor CISS

2. pentru un utilizator feroce al imprimantei se recomanda (tot in afara) CISS iar pentru un utilizator normal CARTUSE REFILL cu cerneala compatibila (acele cartuse pe care le poti incarca singur, sunt transparente etc dar la care pui cip-ul pentru a putea fi recunoscute de imprimanta fara a arata nivelul cernelii..sunt si pe la noi dar ..interesant...nu in formula recomandata in fara...4 +1...ci doar DYE)  :nonobad:

3. cip autoresetabil nu exista ... au aparut luna aceasta cica cip-uri pentru hp 364 dar deocamdata pretul de productie e mareeee si nu merita (asa spun unii dar avand in vedere ca iei acel cip o data si reincarci de 50 ori)...mai intai sa apara pe piata si stiti cum este..sa treaca juma de an sa putem afla daca renteaza...etc..toti dorim solutii de moment

astfel, revenind la subiect, care ar fi variantele de a putea imprima cu aceste cartuse HP 364:
1. CARTUSE ORIGINALE (de preferinta cele XL care au un pret no comment pentru romanul obisnuit....pentru suedez e un chilipir probabil si renteaza)..la ce salarii avem de asta cautam solutii de refill ieftine --- RISC MINIM ---
2. CARTUSE COMPATIBILE ...sunt vreo 3 tipuri pe piata, cele „in viteza„ (sa nu fac reclama) parand cele mai promitatoare ca si compromis (capacitate dubla pe xl la cele color fata de originale, deci 1500 pagini  :naughty: , au cip, se comporta cica ca cele originale, pret in jumatate cat unul original, dar nu garanteaza nimeni ca pot fi reincarcate) - APROPO A FOLOSIT CINEVA? --- RISC ??? daca cerneala e identica nu ar trebui sa fie
3. CARTUSE REFILL  ce pot fi reincarcate acasa (trebuie sa pui cip-urile pe ele de la cele originale, nu ai insa estimarea nivelului de cerneala decat vizual fiind transparente)... costa vreo 50 ron setul fara cerneala (aici intervine problema: CE CERNEALA VOI FOLOSI) --- RISC ??? iar apare cerneala..CARE E CEA MAI BUNA CERNEALA COMPATIBILA CU ACESTE CARTUSE?
4. reincarcarea cartuselor originale metodele fiind diverse, existand si kit-uri care ajuta in acest sens dar...NU SE STIE CAT REZISTA CARTUSUL REINCARCAT!!! ---RISC SE PARE MAI MARE care tine si de CERNELURI si de posibilitatea ca un CARTUS sa dea coltul
5. solutia extrema CISS .... la noi....asta e parerea mea dupa ce tot am rasfoit netul ... ca la altii atentia pare a afi mai mare fata de client...daca ai o imprimanata la 300 ron probabil merita sa risti dar daca ai una la 800 ca mine nu prea m-as risca nefiind o garantie 100% a compatibilitatii CERNELII ....CARE AFECTEAZA CAPUL DE PRINTARE ..iar asta inseamna 800 RON LA GUNOI caci HP are o politica ciudata legata de SERVICE la imprimante, fie ele de 50 euro fie de 300 ( apropo la hp 940 au cap de printare negru galben la vanzare si la un pret de multifunctionala  noua entry level )

In aceeasi dilema ca si altii ma aflu si eu..care varianta sa aleg???

#7
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
revin dupa ceva timp:
ATENTIE MARE LA CAPUL DE PRINTARE...SE ARDE FOARTE USOR
...eu am reincarcat pe cartusul negru cu cerneala INKTEC (cea mai indicata) de cateva ori (metoda de picurare) dar au fost destule erori si probleme cu capul de printare care in cele din urma s-a ars ...la propriu...o parte din duze :nonobad: (daca aveam niste alcool izopropilic sau un DHR cand trebuia sigur nu se ardea)...unul nou e vreo 170ron

....odata cu un cap nou de printare (e in garantie si vad ce pot rezolva) voi pune cartuse originale (cel negru va fi sigur XL)..probabil voi folosi apoi compatibile de la Speed (nu sunt semnalate probleme legat de ele)..nu cred ca voi mai risca avand in vedere acest cap de printare pacatos...chiar daca voi trebui sa dau bani pentru un printhead nou o voi face caci imprimanta e de nota 10 la celelalte dotari si calitatea printului

#8
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
revin pentru cei interesati:
1. cu HP Romania nu faceti nimic (te trimit la service, care la randul lor o trimit la Bucuresti si o schimba cu una noua)
2. la noi sunt capete de printare pe mival.ro..la 170ron http://www.mival.ro/...kit-cn642a-6-ro (dupa ce am cautat pe net sunt produse de HP, deci originale, probabil acele kit-uri ce le primesc utilizatorii din alte tari...probabil mai civilizate...ce contin si servetele de stergere a contactelor etc....stati calmi..la noi nu sunt disponibile caci, tocmai cei de la HP Romania mi-au zis ca din pacate nu sunt disponibile consumabile in Romanica si daca e defect ceva, merge la SERVICE, si de acolo la Bucuresti si iti schimba cu una  noua :) ) ...service-uri in orasele mari (mai mult cheltui sa duc imprimanta la service si inapoi)...la mine 350km dus intors pana la service :)) 2 drumuri si iei un printhead (iti zic aia ca e din cauza ta sa vezi acolo factura finala)
..in afara de acest kit produs de HP mai exista pe ebay etc un printhead compatibil mai ieftin

#9
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
capete de printare pot fi achizitionate din 2 locuri la noi....unul costa aproximativ 30 euro + tva

#10
interorient

interorient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.03.2007
Care este al doilea loc de unde se poate procura  capete de printare CN642A ?
La http://www.mival.ro/...kit-cn642a-6-ro  acum costa 307,83 .

#11
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011
Eu unul nu a-si da atatia bani pe un cap de printare, am resuit sa desfund astfel de capete de printare umpland cartusele cu solutie pentru duze dupa care am pus cartusele in imprimanta si am dat la greu curatare de cap, pentru 12 lei cat costa o astfel de solutieeu zic ca merita incercat.

#12
babisdi

babisdi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2010
Nu am citit postarile din acest topic dar vreau sa afle si altii inainte sa cheltuie banii aiurea pe cartuse reincarcabile.
Timp de 2 ani am utilizat un ciss hp 364 dar din cauza ca nu imprimam atat de mult am crezut ca este necesar (si mult mai bine sa scap de furtunase si de faptul ca usita imprimantei ramanea aproape intredeschisa) sa schimb cu cartuse reincarcabile.Am incercat vreo cateva zile la rand sa aliniez imprimanta dar nu a mers,imi imprima aiurea dar cel si cel mai grav a fost ca s-a scurs cerneala prin tot interiorul imprimanteiPosted Image Posted Image Posted Image .De aceea recomand celor care vor sa renunte la cartusele originale sa aibe grija caci pot pati ca mine.
Bineinteles ca acum folosesc tot ciss-ul si merge extraordinar(cu cerneala DYE).

#13
manzzotty

manzzotty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2010
Este cineva pe aici care are de vanzare cartuse reincarcabile (compatibile) si cerneala pt HP 364 ??? Astept un PM

#14
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Vezi ca sunt în Lidl, 11 lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate