Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Ce ai face daca ai fii dictator?

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#37
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
DA. De ce?

Edited by Oscilatrix, 24 November 2010 - 14:28.


#38
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 24.01.2007
Eram curios.
:uhuhno:

Edited by Dau, 24 November 2010 - 14:32.


#39
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postarchaeus5, on 24th November 2010, 06:56, said:

Usurel fratioare. Cu 7 milioane salariu/parinte ce poate face o familie? Ia-o treptat. Iti amintesc ca doar chiria e aproape un salariu ... Ajungeam si acolo, dar nu asa brusc. ;)
Pai daca nu ar trebui sa plateasca taxele pentru un invatamant ineficient si care risipeste banii aiurea, ar avea 14 milioane. In plus am mai zis - ai 7 milioane? Nu-i nimic, probabil ca nici copilul tau nu este prea destept, nu are nevoie de prea multa scoala ca sa faca ceea ce faci tu acuma. Doi ani in scoli din alea platite, una la varsta de 8 si alta la 14 ani sunt de ajuns (ar face cat vreo 8 ani din astea de acum, gratuite).

Ah, si as reintroduce pedeapsa capitala. Restul pedepselor ar fi MULT mai exagerate fata de ofense, ca sa aiba un efect.
Te-ai suit beat la volan si ai omorat un copil pe trecere? Pac, un glont in cap. Cum cine sa il traga? Pai mama/tatal copilului ala.
Ai violat o fata? Pus putza in ghilotina si la buton victiva (sau parintele ei daca este minora).
Ai furat 100 Euro? un an inchisoare. 200 Euro? Doi ani...
Biserica fara plata de la stat, dar libera la practica. In lumea libera se practica donatiile persoanle - 10% de obicei pentru cine vrea si se considera crestin.

Si as lasa prostitutia la liber. Si la femei si la barbati, fara discriminare. Sa aiba si aia fara scoala (dar care arata bine) o meserie.

Edited by SuperDuper, 24 November 2010 - 14:49.


#40
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
SuperDuper, desi nu-s de acord cu ideile tale, ma bucur ca postezi intru ideea topicului. Asta-i si ideea, vreau sa vina fiecare cu aberatiile lui.
Si as legaliza prostitutia. Dar calumea tata, cine se prostitueaza in afara cadrului legal, inchisoare.

Edited by Oscilatrix, 24 November 2010 - 14:49.


#41
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Hei, dictatura este cea mai eficienta forma de guvernare.
Insa nu inseamna neaparat ca este si cea mai buna - poti fi eficient in a face rau - vezi germanii in 1940.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,112
  • Înscris: 14.10.2008
In primul rand as interzice manelele.  :naughty: Apoi la munca cu toti tiganii si puscariasii, nu sa ne paraziteze pe noi. As eutanasia toti maidanezii si baga la puscarie pe cei ce abandoneaza caini, macar vreo 30 de zile asa, de caciula.

PS: nickul meu nu inseamna ca am fost fanul dictatorului de dinainte de 89, ci un simbol al bucuriei ca am scapat de acel regim inainte ca eu sa sufar ororile lui. :P

Edited by Neaceasca85, 24 November 2010 - 14:57.


#43
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

Quote

cand ma musca un maidanez agresiv noaptea pe strada, in timp ce alti 6 ma latra in cor cu bale scurgandu-se de pe colti.
Da ce faci tu noaptea pe strada ?

Quote

Hei, dictatura este cea mai eficienta forma de guvernare.
Te-ai gandit mult ???
In ce tara traiesti ? in coreea de nord, cuba?

#44
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Oamenii tineri merg, in general, la petreceri. Tot oamenii tineri, in special aia sub 18 ani (cum eram si eu pana de curand), nu au masina si permis. Tot oamenii tineri se intampla sa stea la marginea unui oras in care taxiul costa cel putin 20 de lei.

Edited by Oscilatrix, 24 November 2010 - 15:05.


#45
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
eu ca dictator  - as incepe prin a face curatenie : m-as uita la o poza d-aia ceausista trucata in care totul arata impecabil si m-as duce personal in inspectie : as anunta un loc de inspectat si m-as duce in altul ca sa nu ma pacaleasca  :coolspeak:
                       - as incuraja pe cat posibil ce ma merge in industie pe principiu : daca produci existi, daca nu, nu
                       - as exploata resursele gen. Rosia Montana, as trimite oameni sa faca prospectiuni pentru deschidrewa de mine, acolo unde este rentabil, as da afara toti strainii care vor sa ne ia aproape moca aceste resurse
                       - as sustine agricultura renuntand la aberatia de a importa mancare straina si scumpa
                       - as dispune sa se faca impaduriri si exploatarea rationala a resursei lemnoase
                       - as dispune refacerea centurilor principalelor orase + dublarea DN-urilor
                       - as revigora CFR marfa prin sustinerea industriei pe magistralele feroviere
                       - as investi in scoli & instit. invatamant
                    ......
pe scurt cred ca m-as gandi in primul rand la interesul national, dar nu as putea ajunge dictator pentru simplu fapt ca nu ne e permisa decat calea trasa de tatuca UE cu FMI-ul ei cu tot

#46
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostOscilatrix, on 24th November 2010, 12:47, said:

Infractorii care au comis talharii, violuri, crime, nu ar sta degeaba pe banii statului in puscarie. Munca obligatorie 10 ore pe zi, pedeapsa minim 10 ani. Impotrivire la munca silnica, carcera 5 zile in camera intunecata de 1/1 m. Dupa eliberare, la recidiva, pedeapsa pe viata cu munca obligatorie.

Asa am avea si noi autostrazi, inainte de 2100.

#47
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Eu n-as indrazni sa spun ca vom avea chiar si atunci.

#48
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostOscilatrix, on 24th November 2010, 15:34, said:

Eu n-as indrazni sa spun ca vom avea chiar si atunci.
Pai...daca-i pui la treaba...
Nemtii cum crezi ca au ajuns sa aibe? O facut si Hitler un lucru bun...

Eu as interzice fumatul in locurile publice (inclusiv in baruri si crasme). - daca vrei sa pipi, pipi la tine-n casa - .
As interzice accesul in  tara a ungurilor.
As opri -cumva- cersetoria.
As ... bea o bere pe banii vostri.

#49
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Post[ady], on 24th November 2010, 15:38, said:

Pai...daca-i pui la treaba...
Nemtii cum crezi ca au ajuns sa aibe? O facut si Hitler un lucru bun...

Eu as interzice fumatul in locurile publice (inclusiv in baruri si crasme). - daca vrei sa pipi, pipi la tine-n casa - .As interzice accesul in  tara a ungurilor.
As opri -cumva- cersetoria.
As ... bea o bere pe banii vostri.
Sau ai putea amenaja locuri mai bune pentru nefumători. Eu sunt fumător, stau în partea mea, tu nefumător în partea ta.

SuperDuper - și un copil extrem de inteligent născut într-o familie săracă? Ce va face? Nu va învăța doar pentru că trebuie să plătească?
Deși nu e o situație roz la noi în țară, cu ideile astea s-ar duce dracu' totul.

#50
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Eu as interzice oameni care au ceva cu fumatul in baruri.

#51
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostOscilatrix, on 24th November 2010, 15:47, said:

Eu as interzice oameni care au ceva cu fumatul in baruri.
doar atat ai face ca dictator ?  :coolspeak:  Cum adica sa interzici oameni ? II tai, ii bagi la parnaie, dar nu  vad cum poti sa-i interzici...

#52
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostOscilatrix, on 24th November 2010, 13:05, said:

As introduce si un control al preturilor speculante. Sa vad io de ce merita bluza aia 300 de euro. Nu poti justifica pretul, produsul nu are voie pe piata.
daca se aplica si in cazul masinilor de exemplu, fie si numai pentru asta ai votul meu.  :lol:

View Posthubbabub1601, on 24th November 2010, 13:15, said:

Sunt în România, în mijlocul șaormarilor despre care vorbești.
O dictatură nu poate exista fără un stat de drept, nu acum, nu în conextul actual, nu în Europa. Oricât de al dracului este dictatorul respectiv, întotdeauna se găsesc alții mai puternici. De aici și nevoia unui stat, unei forme de Drept, unor convenții. Despre asta vorbeam, așa se traduce sintagma ”stat de drept”. N-are mare legătură cu dreptatea :)
o, oau, esti bun de meneger.


View PostSuperDuper, on 24th November 2010, 13:52, said:

As elimina inavatmanul GRATUIT de stat. Cu plata nene. Ca se vede ce creeaza invatamantul gratuit - numai retarzi care isi inchipuie ca daca au o diploma de liceu data in sila, in mila, ca sa iasa la numar, sunt buricul pamantului. Parintii responsabili ar plati (deja platesc meditatii) si ar avea grija ca puiacul sa folosesca banii respectivi, nu sa stea in baruri.
Nu avem nevoie numai de genii, avem nevoie de oameni sa sape santuri, sa toarne asfalt, sa invarta burgerii, sa spele mortii...

As elimina orice fel de ajutor de la stat. Ai nascut un copil. Bravo tie, de ce vrei doi ani sa fi platita pentru ca ai deschis picioarele? Ai ramas far aslujba. Too sad, poate inveti sa faci ceva UTIL data viitoare. Poate era mai bine sa fi stat in scoala aia adevarata (care nu exista inca) pe care parintii tai au platit-o.
Esti bolnav? Asigurari medicale private... Nu ai bani de ele ca nu ai avut chef de munca sau esti prea limitat ca sa poti obtine un job? Uite selectia naturala in functie...

exista un stat cu toate treburile de care vorbesti tu, se numeste SUA.  eu o numesc tara de retardati inumani care crapa-n ei macrahat.
ideile tale frustrare sunt foarte bune dar nu au aplicabilitate pentru ca:
multi copii saraci sunt mai inteligenti si mai motivati sa invete decat puietii de bani gata care scapa la internet cand nu trebuie.
sigur ca nu avem nevoie numai de genii, asa se explica conducerea tarii. cacofonia e intentionata.
atunci elimina si taxele si impozitele pe care le platim in scopul asta. presupunand ca stii ce inseamna net si brut.

in afara de ce a spus oscilatrix as castra chimic aurolacii, tiganii, cersetorii, handicaptii, etc.
as dezvolta industria si agricultura si as scapa tara de banci straine.
nu as mai da drept de munca strainilor. ce dracu sa caute sa munceasca chinezii la noi? si romanii pot sa munceasca. fortat daca e nevoie.
si as anula tampenia cu placutele in maghiara, invatamantul in maghiara, etc. aici e Romania puiule daca n-ai observat. scrie peste tot. in ROMANA.

Edited by darkangelo, 24 November 2010 - 15:53.


#53
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Aș împușca toți frustrații, să rămân eu special.

Ăsta-i de fun, nu de dezbateri.

#54
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postm0rpheus, on 24th November 2010, 15:47, said:

Sau ai putea amenaja locuri mai bune pentru nefumători. Eu sunt fumător, stau în partea mea, tu nefumător în partea ta.
Ok, si cu prietenul meu fumator ce fac? Il las in cealalata sala si vorbim la telefon?

View PostOscilatrix, on 24th November 2010, 15:47, said:

Eu as interzice oameni care au ceva cu fumatul in baruri.

Se vede ca ai 18 ani...
E misto cand vine unul putin baut si iti arde blugii cu tigara ca e prea bleg sa aibe grija unde'si tine mana.
Asta e daor un exemplu, nu mai continui ca scriu pana maine

View Postspdude, on 24th November 2010, 15:55, said:

Aș împușca toți frustrații, să rămân eu special.

We don't call them losers, they are just Special :)
(glumesc, u know)

Edited by [ady], 24 November 2010 - 15:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate