Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24680 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#23833
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 28 martie 2024 - 10:41, said:

Deci voi, cei care credeți că nu există Dumnezeu, susțineți că există copii care... nu au părinți? Posted Image
Am scris extrem de clar că e doar o analogie, ce pot să zic mai mult de atât?

#23834
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,249
  • Înscris: 26.01.2007
Să ne povestești cum e posibil ca în analogiile ateiste să apară copiii... fără să existe părinții! Posted Image
Cum apar, așa din Bing Bang, prin Ding Dong, ciorbe primordiale? Ca în mitologiile științifice?

Deci întrebarea este:

- Cum cred ateii că vin pe lume copiii?


Edited by Sfantul Jakob, 28 March 2024 - 11:31.


#23835
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 28 martie 2024 - 11:27, said:

Cum cred ateii că vin pe lume copiii?
Am înțeles că ai copii, deci cam așa. Ai făcut sex cu nevastă-ta și după vreo 9 luni s-a născut un bebe. Trebuie să povestesc despre ovul și spermatozoizi, despre dezvoltarea embrionară? Din punct de vedere ateist și științific, nu coboară vreun duh să dea suflet ovulului în momentul în care e fecundat, ci totul e natural. Oricum am impresia că conceptul de suflet în biblie înseamnă doar suflare de viață, nu o fantomă din mașinărie. Treaba asta cu dualitatea trup - minte și sufletul nemuritor cred că vine de la grecii antici.

#23836
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,249
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 28 martie 2024 - 13:45, said:

Trebuie să povestesc despre ovul și spermatozoizi, despre dezvoltarea embrionară?

Nu, voiam să știu doar dacă ateii cred că ar putea exista copii fără să fi existat părinți Posted Image
Deci totuși până și ateii realizează că fără părinți... copii ioc.
Nu pot apărea așa, dintr-o ciorbă de pietre, din neant și întâmplare.

Aș vrea să te mai întreb încă: ținând cont de teoria probabilităților ar putea să apară totuși un copil care să nu aibă niciun părinte? Posted Image
Un caz singular, așa, o dată la 13 catralioane de ani? Din întâmplare...

Edited by Sfantul Jakob, 28 March 2024 - 14:20.


#23837
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posthorny_hornet, on 28 martie 2024 - 10:01, said:

O analogie mai bună ar fi: niște copii trăiesc singuri în o casă, nu au întâlnit vreodată părinții, dar în casă există niște cărți între care una zice că părinții există și au pus camere de filmat în toată casa și dacă copiii nu ascultă poruncile din acea carte, vor fi dați afară să îi mănânce câinii. În aceeași carte scrie să încalci poruncile și să comiți atrocități în diverse circumstanțe. Nu m-ar mira ca unii copii să ajungă la concluzia că nu au părinți, că au apărut altfel în acea casă.
Si poate raspunsul asta ar avea sens daca eu ti-as fi cerut sa vii cu o analogie pe care o consideri tu mai buna.

Dar eu te-am intrebat ce ai face in acel caz, poti sa raspunzi?

#23838
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 28 martie 2024 - 14:18, said:

Nu, voiam să știu doar dacă ateii cred că ar putea exista copii fără să fi existat părinți Posted Image
Deci totuși până și ateii realizează că fără părinți... copii ioc.
Nu pot apărea așa, dintr-o ciorbă de pietre, din neant și întâmplare.
Ar trebui să știi deja că eu susțin că vietățile au evoluat prin selecție naturală.
Dacă te referi la abiogeneză, a fost o întâmplare că a apărut prima formă de viață din supa primordială.

Părerea mea e că întâmplarea e inevitabilă, fiindcă un creator etern ar exista din întâmplare, decât dacă demonstrează cineva că era necesar să existe. Întâi trebuie să demonstrați că există.

View PostSfantul Jakob, on 28 martie 2024 - 14:18, said:

Aș vrea să te mai întreb încă: ținând cont de teoria probabilităților ar putea să apară totuși un copil care să nu aibă niciun părinte? Posted Image
Un caz singular, așa, o dată la 13 catralioane de ani? Din întâmplare...
Nu știu. Oricum nu prea contează, că doar nu apare undeva unde poate trăi.

View Postkruger, on 28 martie 2024 - 09:46, said:

hornet, inchipuie-ti ca ai avea in casa ta pe un musafir nesimtit, murdar si din cale-afara de obraznic, care nu rateaza nicio ocazie sa faca misto de tine si sa distruga lucrurile care iti plac.
L-ai accepta la nesfarsit, sau l-ai da afara dupa cateva avertismente?
L-aș da afară.

#23839
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajhorny_hornet, pe 28 martie 2024 - 15:27, a scris:

Ar trebui să știi deja că eu susțin că vietățile au evoluat prin selecție naturală.
Dacă te referi la abiogeneză, a fost o întâmplare că a apărut prima formă de viață din supa primordială.

Părerea mea e că întâmplarea e inevitabilă, fiindcă un creator etern ar exista din întâmplare, decât dacă demonstrează cineva că era necesar să existe. Întâi trebuie să demonstrați că există.

Adica voi sunteti mai credinciosi decat religiosii ?
Findca ce spui e doar credinta . . . .sau teorie cum voi ii mai ziceti.
Ca pana si o teorie are nevoie de niste dovezi. Dar voi n-aveti niciuna in favoarea aparitiei vietii.
Doar o afirmatie fara acoperire .Posted image

#23840
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020
Abiogeneza e singura explicație pentru apariția vieții. Alternativa e că viața există dintotdeauna, ceea ce nu explică absolut nimic și nu ne ajută cu nimic.

#23841
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,104
  • Înscris: 10.09.2008
Tot acolo ajungi. Dacă materia există dintotdeauna și viața poate apărea prin abiogeneză, atunci viața inteligentă există dintotdeauna. Dar în acest caz există și planificare sau design inteligent.

#23842
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 horny_hornet, on 28 martie 2024 - 19:38, said:

Abiogeneza e singura explicație pentru apariția vieții. Alternativa e că viața există dintotdeauna, ceea ce nu explică absolut nimic și nu ne ajută cu nimic.

S-a renunțat demult la abiogeneză, a fost dovedită falsă și înlocuită cu panspermia... nu mai e mult și vor trece și cei rămași din tabăra abiogenezei în cealaltă tabără, a panspermiei... :yes:

 logic1, on 28 martie 2024 - 22:38, said:

Tot acolo ajungi. Dacă materia există dintotdeauna și viața poate apărea prin abiogeneză, atunci viața inteligentă există dintotdeauna. Dar în acest caz există și planificare sau design inteligent.

Corect! :first:

#23843
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajhorny_hornet, pe 28 martie 2024 - 19:38, a scris:

Abiogeneza e singura explicație pentru apariția vieții. Alternativa e că viața există dintotdeauna, ceea ce nu explică absolut nimic și nu ne ajută cu nimic.
E singura pe care voi o agreati respingand orice alta explicatie.
Dar orice explicatie are nevoie si de demonstratie, altfel e doar o simpla presupunere.

#23844
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posthorny_hornet, on 28 martie 2024 - 15:27, said:

Quote

hornet, inchipuie-ti ca ai avea in casa ta pe un musafir nesimtit, murdar si din cale-afara de obraznic, care nu rateaza nicio ocazie sa faca misto de tine si sa distruga lucrurile care iti plac.
L-ai accepta la nesfarsit, sau l-ai da afara dupa cateva avertismente?


L-aș da afară.
Exact asta va face si Dumnezeu: ii va da afara pe cei pacatosi. Ce ar trebui sa intelegi e ca Dumnezeu este sursa oricarui bine in universul asta, deci a fi indepartat de "faƫa Lui"  = a fi trimis in Iad, forever. Printre multe feluri in care este descrisa acea stare avem si expresia "Iaz de foc". Ar trebui sa-ti dea o idee cam ce inseamna asta.

Daca tu ai da afara pe cei care isi bat joc de tine, de cei ai tai si de ce e al tau, de ce crezi ca Dumnezeu nu are dreptul sa faca la fel?

Edited by kruger, 29 March 2024 - 12:25.


#23845
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajkruger, pe 29 martie 2024 - 12:23, a scris:


Daca tu ai da afara pe cei care isi bat joc de tine, de cei ai tai si de ce e al tau, de ce crezi ca Dumnezeu nu are dreptul sa faca la fel?
Pacatosi suntem toti, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu iubeste pentru ce suntem noi ci pentru ce e EL.
Deci sa-ti iasa din minte ca tu esti ales iar aia de ii tot trimiti in iad  nu pot fi ei alesii lui Dumnezeu .
Prin amenintari nu schimbi inima omului ci prin dragoste.
Copilului taui daca ii arati o fatza manioasa  niciodata nu ii vei castiga inima.
Dar Tatal nostru zice "fiule da-mi inima ta" . Deci e o rugaminte a Lui, nu o impunere/constrangere cum voi religiosii lui peste prajit sustineti.

#23846
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostPaco_ste1, on 29 martie 2024 - 13:00, said:

Pacatosi suntem toti, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu iubeste pentru ce suntem noi ci pentru ce e EL.
Deci sa-ti iasa din minte ca tu esti ales iar aia de ii tot trimiti in iad  nu pot fi ei alesii lui Dumnezeu .
Prin amenintari nu schimbi inima omului ci prin dragoste.
Copilului taui daca ii arati o fatza manioasa  niciodata nu ii vei castiga inima.
Dar Tatal nostru zice "fiule da-mi inima ta" . Deci e o rugaminte a Lui, nu o impunere/constrangere cum voi religiosii lui peste prajit sustineti.
Nimic din ce ai zis aici nu are legatura cu ce am scris eu. Iubire, manie, alegere, inima, impunere vs rugaminte... nimic.

#23847
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

Vizualizare mesajSfantul Jakob, pe 28 martie 2024 - 14:18, a scris:

Aș vrea să te mai întreb încă: ținând cont de teoria probabilităților ar putea să apară totuși un copil care să nu aibă niciun părinte? Posted image
Un caz singular, așa, o dată la 13 catralioane de ani? Din întâmplare...
Teoria evolutiei ,marxismul,nazismul,protestantismul,islamul sunt ideologii bazate pe minciuna .Este un verset celebru in biblie despre cine e tatal minciunii ,deci concluzia este ca in spatele acestor ideologii ,religii este satana -tatal minciunii .

Ioan 8:44. “Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigas; şi nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.”

#23848
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,454
  • Înscris: 15.10.2020

View Postkruger, on 29 martie 2024 - 12:23, said:

Daca tu ai da afara pe cei care isi bat joc de tine, de cei ai tai si de ce e al tau, de ce crezi ca Dumnezeu nu are dreptul sa faca la fel?
Dumnezeu e un personaj din o carte, ce drepturi să aibă?
În analogia ta, bănuiesc că nu am puterea să fac case pentru toată lumea, nu? :lol:

#23849
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 ARPA, on 29 martie 2024 - 18:16, said:

Ioan 8:44. “Voi aveți de tată pe diavolul;

Aici Isus se referea la farisei, nu la evrei în general...

#23850
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

heartu a scris:

Aici Isus se referea la farisei, nu la evrei în general...
Farisei ,sauchei,esenieni ,carturari -nu aia e important, eu am vrut sa scot in evidenta ca tatal minciunii e satana -ingerul sef peste cete de ingeri si care a tras cu el din rai o treime din totalitatea ingerilor a fost si este tatal minciunii ,toate lucrarile pe care le-a facut s-au bazat pe minciuna ,de la pacalirea Evei si a lui Adam sa manance din pomul oprit ,la toata lucrarea lui din Istorie -toata s-a bazat pe minciuna .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

bolovan, Sfantul Jakob

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate