Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24700 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#12961
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
am fost sarac de cand ma stiu...acum am bani destui dar nu sunt ai mei

niciodata nu mi-a fost foame sete fara sa am ce sa mananc sau sa beau

o singura data acum multi ani cand eram copil, nu aveam impreuna cu familia ce sa mancam, a venit o vecina care ne-a dat o paine, fara sa fii cerut vreodata ceva

Edited by legit10, 22 July 2018 - 10:26.


#12962
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlegit10, on 22 iulie 2018 - 10:25, said:

am fost sarac de cand ma stiu...acum am bani destui dar nu sunt ai mei
probabil esti bancher
Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 July 2018 - 10:48.


#12963
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
am fumat 2 pachete de tigari, apoi 3 pachete, am baut o sticla de pepsi de 2, 5 litri zilnic...asta e tot ce am cerut de la Dumnezeu, ca sarac mi-am permis lucruri prostesti dar destul de scumpe

Dumnezeu iti da tot ce ai nevoie chiar daca faci pacate dar facand pacate te afunzi din ce in ce mai mult

#12964
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDude_2nd, on 22 iulie 2018 - 10:47, said:

probabil esti bancher
Posted Image

Stiu ca glumeai si nu pentru tine o scriu: Nimic din ce avem, nu e al nostru Totul e al lui Dumnezeu.

#12965
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
eu sunt sarac, familia mea nu e saraca, eu sunt sarac pentru ca am muncit vreo 6 ani toata viata mea...

mama a fost maritata cu evreu..are o pensie destul de mare din Israel
frate-miu , este un smecher cinstit, daca se poate asa ceva
tata e administrator la casa lui banica, in trecut era un sef la o fabrica mare

o singura data acum multi ani cand eram copil, nu aveam impreuna cu familia ce sa mancam, a venit o vecina care ne-a dat o paine,

asta s-a intamplat din cauza ca tatalui meu ii placeau femeile si a inceput sa neglijeze casa



eu sunt oaia neagra din toata familia cu tot cu rude, in fapt nu m-am dus la nicio nunta, botez, inmormantare

Edited by legit10, 22 July 2018 - 17:40.


#12966
dapix1234

dapix1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.11.2012

View Postcuculili, on 19 iulie 2018 - 01:20, said:

Logic asa pare.

Nici macar nu trebuie sa facem apel la supozitiile stiintifice din ultima perioada (multiversu` de universe)
Ajunge observarea faptului ca Universul nostru: este.

Ar trebui sa nu fie ?!!!  De ce?!!

#12967
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007

View Postlegit10, on 22 iulie 2018 - 10:09, said:

unii vor intreba de un ferrari, dar eu le spun, doar curvarii au nevoie de un ferrari

View PostDude_2nd, on 22 iulie 2018 - 10:11, said:

deci acel orice nu e de fapt orice...asa mai merge. Incepi sa pricepi cate ceva.
Cand cere un fiu al Imparatiei cere pentru incercarile si greutatile in care se afla el ori altii de langa el aflati in lipsuri si dureri. Binecuvantarile celelalte sunt un plus venit cu ingaduinta lui Dumnezeu, ele pot veni cu un scop precis spre alinarea fiilor care sufera in lumea aceasta nedreapta pentru cei ca ei, ori pot veni pentru o lucrare curata pe care o vor avea de facut. Pentru ceilalti insa, bunastarea si bogatiile sunt de regula doar o ingaduinta care le va fi spre pierzare, caci au fost gasiti irecuperabili, iubitori de bogatii nedrepte. Orice bogatie intr-o lume in care saracia nu este abolita este nedreapta. E dovada ca spiritul altruist nu domina acea societate. Sunt rare exceptiile cu oameni avuti care impart si lucreaza cu bogatiile lor in folosul multora nu doar al lor. Pilda  cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar este tocmai un avertisment in acest sens.

E usor sa vorbesti la sto', si la ordinea zilei sa privesti ingust. In spatele aparentelor sta insa Adevarul care nu e accesibil oricui oricum. Ochi de vazut in lumina Lui nu veti primi cat timp nu sunteti bine intentionati. Stiu ca veti rade si veti crede ca va vorbeste un alt nebun care-si imagineaza si inchipuie. Nu ma surprinde, stiu ca asa trebuie sa fie, nutresc totusi compasiune pentru cei ce nu cauta sa auda si sa vada. Ooo!... de-ar face asta!...

Edited by "Oblio", 12 August 2018 - 23:05.


#12968
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Credeti ca Dumnezeu exista?


View Postdapix1234, on 12 august 2018 - 13:34, said:

Ar trebui sa nu fie ?!!!  

Ar trebui sa fie .

View Postlegit10, on 22 iulie 2018 - 17:14, said:

eu sunt oaia neagra din toata familia cu tot cu rude, in fapt nu m-am dus la nicio nunta, botez, inmormantare

N-are importanta ..viata trece   omul merge in urcare sau in cadere.

Se pare ca tu pana aici ai urcat.E bine.
mergi incet dar cinstit..drumul duce in sus..e ingust dar cel mai bun .

Cand n-o sa mai poti ..te agati de singurul reazem solid.....Jesus.

in laturi sunt cadavrele celor esuati..neamuri...parinti ...grupa mare...
N-ai ce le face...ei rad de tine .

Cred ca tu vei ajunge.

Succes.

Edited by husand, 17 August 2018 - 15:53.


#12969
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Voi acum ati aflat ca nu exista dumnezeu? LOL! Eu stiam asta de pe la 12 ani.

#12970
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmossel, on 18 noiembrie 2010 - 18:57, said:

Pe ce te bazezi când faci asemenea afirmaţie?



Credinţa poate furniza dovezi subiective, adică personale, este o alegere personală, deci intimă.



Dar a cui creaţie este?






Bă, eşti sigur? Ia explică-mi şi mie cum înţelegi tu asta cu maximă uşurinţă?  Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Pi.Es. Mă refer la vrăjitorie, magie neagră/albă. Explică-mi şi mie făcătura, nu de alta, dar am ceva experimente la activ.

ce dovada empirica sutine existenta zeului tau? si un schizofrenic are o relatie intima cu personajele din capul lui

#12971
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007

View Postnu_exista_dumnezeu, on 23 octombrie 2018 - 06:43, said:

Voi acum ati aflat ca nu exista dumnezeu? LOL! Eu stiam asta de pe la 12 ani.
Si stii pentru ca ai descoperit sau doar ti s-a spus? Iar daca ai descoperit, zi-ne si noua cum ai descoperit inexistenta, cine stie poate o vedem si noi.

View PostRay25tm, on 23 octombrie 2018 - 12:59, said:

ce dovada empirica sutine existenta zeului tau? si un schizofrenic are o relatie intima cu personajele din capul lui
Nu stiu de al cui dumnezeu (si pe cine) intrebi, dar dovada ca suntem rezultatul unei creatii sta in organizarea complexa a macro si micro universului din care facem parte, in organizarea hardware si software pe care o poti intrezari singur in tine... sau mai amanuntit, in studiile si dovezile stiintifice legate de aceasta complexitate, respectiv organizare. Cum empiric nu putem concepe aparitia unui computer random, din reactii si fenomene aleatorii, la fel nu se poate concepe de catre o minte lucida, organizarile mentionate anterior fara necesitatea unei minti care panifica si construieste.

Pana si Einstein, care nu aproba religia poporului sau si nici religiile in sine, nu s-a indoit vreodata de faptul ca, o Minte Stralucita sta in spatele a tot ce propria minte a putut scruta. Iar cati alti eminenti savanti sunt sustinatori ai acestei perceptii, banuiesc ca nu iti inchipui.
...dar ma intreb: poti sa iti inchipui ca mai degraba sunt si ei schizofrenici decat tu orb?

Edited by "Oblio", 23 October 2018 - 19:00.


#12972
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,105
  • Înscris: 10.09.2008
Einstein credea într-un ”Dumnezeu al ordinii, armoniei, frumuseții, simplității și eleganței” - lucruri care stau la baza complexității universului fizic. Toate ecuațiile fizicii încap pe o singură foaie de hârtie... min 1:05

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hi6yPJvCFU0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12973
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Nu uitati ca si dumnezeu este ateu. El traieste cu impresia ca nu l-a creat nimeni.

#12974
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Si, de ce nu-L crezi? Daca timpul este o dimensiune careia El i-a dat startul, daca sunt atatea lucruri la care nu avem inca (sau poate niciodata) acces, de ce ar fi de mirare ca nu putem intelege Inceputul sau Sfarsitul? El spune despre Sine ca Este ceea ce zice ca Este, iar printre toate atributele pe care le are se declara a fi Alfa si Omega, Inceputul si Sfarsitul, Cel ce a fost, este si va fi.
Daca a putut demonstra prin profetiile uimitoare ca este intradevar Stapan peste Timp, atunci cine nu vrea sa-L ia in serios e raspunzator de cum isi foloseste sau risipeste inzestrarile primite, caci va fi intrebat ce a facut cu ele?... la ce si cat le-a intrebuintat?

Dar si de intentiile sau prejudecatile ce stau in spatele conceptelor pe care le-a cultivat va fi cercetat,  va trebui sa dea socoteala pentru cat de intelept a fost sau putea fi, cum si catre ce a indemnat sau influentat lumea in care a trait. Peste toate insa va fi decisiva intentia, disponibilitatea interioara fie catre adevar dreptate si altruism fie mai degraba pentru  nevoile si interesele egoiste sau egocentriste.

#12975
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Daca dumnezeu ar vrea sa se sinucida, ar putea-o face?
Daca nu poate, nu e atotputernic. Daca poate, de unde stii ca nu a facut-o deja?

#12976
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Intre atat de multe intrebari esentiale si de folos tu alegi sa-ti pui intrebari fara nici un sens. Chiar si cand eram copil intrebarile mele se indreptau spre imensitatea spatiului, tainele originii noastre si a universului, a raului din lumea noastra si a modului cum se impaca acesta cu eventuala atotputernicie a unui posibil creator ce se intituleaza a fi si Drept, si multe altele ca acestea... dar tu alegi sa intrebi ce?... si daca ai avea un raspuns la aceasta preocupare a ta, ce folos ai avea din asa ceva?
   Bineinteles, tu intrebi din prea plinul sinelui tau, de dragul de a-ti demonstra istetimea aratand cum incui mintea "atotstiutoare" a noastra, a majoritatii oamenilor care au cei drept acest prost specific, pretind ca stiu si ce nu pot sti. Stai linistit, nu stii nici tu multe cum nici eu nu stiu.

Sunt insa cateva intrebari care nu-s imposibile daca sunt nascute dintr-o preocupare reala pentru cunoastere. Omul nu a fost harazit sa stea in ignoranta, doar ca stiinta si priceperea trebuie sa decurga treptat pe masura ce atingem anumite stadii si raspunsurile vin desigur, doar la nevoile care ne framanta. Tu, intreband de dragul de a parea istet, sigur vei primi rodul infatuarii tale... dar cine stie, probabil esti inca la varsta teribilismului care poate se va stinge intr-o zi.

Sa alegi intelept si sa pasesti cu folos in viata iti doresc!

Edited by "Oblio", 24 October 2018 - 15:48.


#12977
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Ia gandeste-te. Nu mai avem vesti de la Barbos de vreo 2000 de ani. Eu zic ca a murit. Parerea mea.

#12978
"Oblio"

"Oblio"

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.05.2007
Dar ce? Ai nevoie cumva sa stii daca exista sau intrebi doar asa? Poate nu ai tu urechi de auzit si ochi de vazut, ca daca ai avea astfel de preocupare sincera pentru El, sigur ti-ar raspunde, desigur "daca exista", doar a promis. Atentie insa, nevoia de a ti se descoperi trebuie sa vina cu cutremur interior si sa aiba o temelie zdravana in spate, sau macar oarece regasire in valorile si principiile Sale, altfel e luata drept ceea ce este, carcoteala si nevoie de a lovi, la care Dragostea nu raspunde niciodata.

Edited by "Oblio", 24 October 2018 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

Sfantul Jakob

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate