Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25619 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1155 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (552 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (510 votes [43.89%])

    Percentage of vote: 43.89%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.61%])

    Percentage of vote: 8.61%

Vote Guests cannot vote

#12745
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
totul devine limpede cand realizezi cine e darwin...daca darwin este un mincinos nu exista alta cale decat Dumnezeu
studiati viata lui darwin apoi apocalipsa capitolul 13

#12746
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostMinetoMatoi, on 13 mai 2018 - 20:03, said:

Si legit daca nu a declarat contractul bine a facut, si asa are probleme, macar atata merita si el, ca daca nu era discriminat de societate poate era altfel, daca avea o genetica mai sus sa ii confere o capacitate sa faca ceva mai stralucit, nu e vina lui ca e asa.
Asteapta sa moara ca nu e fericit !
Si eu astept sa ma duc, doar ca eu vreau sa mor sa scap, nu sa vad ce e dupa adica nimic, nu ma amagesc deloc.

Ideea e alta... Sa nu crezi ca mor eu de grija statului si de taxele lui. Daca as putea, nu le-as plati nimic, ca nu merita. Dar ideea e alta... Daca o sa ii citesti posturile lui legit o sa vezi cum se agita el cat de mult il iubeste pe Isus, ca Isus e viata lui, ca ar muri pentru el, ca cine nu e cu isus e cu satana, ca isus in sus si isus in jos... Bai dar cand vine vorba sa faca ce zice Isus... mai usor cu pianul pe scari... Mai selecteaza asa... ce ii convine. Nu ca ar fi o exceptie, 99% din crestini sunt la fel de ipocriti.

Cat despre tine, poate ar fi cazul sa fi mai putin nihilist si sa o lasi mai moale cu dulciurile :). Zaharul un drog foarte puternic. Si eu sunt un pic dependent, dar macar imi permite metabolismul. Se pare ca rezist si la zahar cum rezist la bautura :). Nu stiu cum ai putea sa scapi de dependenta asta, ca nu m-a interesat niciodata, dar nu strica sa incerci, in loc sa te blazezi... Eventual ceva chirurgical (daca nu e vorba doar despre dulciuri ci mai bagi si cate 2-3 shaworma la o masa). Stiu pe cineva care e de nerecunoscut dupa o operatie din aia la stomac... dar nici nu mai pune gura pe dulciuri, bere, si altele...

#12747
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostMinetoMatoi, on 12 mai 2018 - 10:50, said:

Nu exista, este o iluzie cu care se amageste lumea, nu exista dovada faptica ca ar fi, asa ca asta este.
De ex sa vad ca a aparut mana la unu care nu o avea.
Ca te vindeci de diabet de tip 1 (nimeni din lumea nu a avut parte de asta), deci e o boala care NU se duce sigur, nu ca altele care se mai duc si pun aia pe seama divinitatii.
Sau sa mananci 4000 Kcal/zi fara sa faci efort in plus fata de cel uzual, si sa slabesti, nu doar sa te mentii, in mod normal nu se poate asta.
Si tot asa alte exemple.
Exista chiar in psihologie un mecanism de aparare cu care omu fara sa stie constient, se apara de viata de kakao, se numeste "crezul in divinitate".
Mecanismele de aparare sunt fakuieli deci vrajeala, prosteala ca sa nu vezi realitatea care te deranjeaza.
Deci este f clar.
Am dat argumente demonstrabile, nu am zis doar asa aiurea ca nu exista.

Cei care sustin ca exista, sa demonstreze, dar nu ce au citit, ce au zis alti...care ori au halucinat ori au mintit ptr propaganda, cu fapte nene concrete, ceva ce stiinta nu poate explica dar se intampla concret si demonstrabil de cel care sustine, nu altele.
Ce am zis mai sus eu pot demonstra oricand.

Lumea vie, e de o complexitate și frumusețe incredibile (de fapt, materia este organizată la orice scară ne-am uita)... Natura, viul, este argumentul suprem în favoarea existenței Creatorului!

#12748
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
absolut tot ce am in pc este legal...sunt putini astfel de oameni, fara linux...sunt abonat la netflix, prime video , hbo go, spotify..nu vad nimic ilegal
apoi imi fac datoria fata de oameni donand bani

nu ma simt bine stand la coada sa platesc un impozit pentru care as putea fi scutit , nu stiu sigur dar la masini sunt scutit, avand schizofrenie..am fost diagnosticat cu aceasta boala facandu-mi datoria fata de Dumnezeu, dar si spunand niste absurditati despre biblie

#12749
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Bravo, uite o idee buna, o sa ma apuc si eu sa vorbesc aiurea si sa fac pe nebunul, poate ma scutesc si pe mine astia de impozite, ca platesc de imi sar capacele. Dar cu Isus cum ramane? La bagaboante ai umblat, impozitele nu ti le platesti... Respectam si noi tot ce zice Isus sau doar, asa ce ne convine?

#12750
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
in fiecare clipa a vietii mele incerc sa respect ce zice Isus...la momentul cand mi s-a spus ca am schizofrenie, mi s-a taiat creaca pentru ca sunt fochist, am fost...nu poti fi nebun si fochist

despre prostituate, m-am dus cand credeam in darwin..din 2002 am avut zero femei..in 1998 am citit biblia prima data, la 22 de ani....in 2003 mi s-a spus ca am schizofrenie, imi bateam familia la cap cu biblia, pana ei nu au mai rezistat

#12751
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Pai daca esti schizofrenic, e clara treaba. Esti nebun cu acte.

#12752
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
ca sa demonstrez familiei mele ca nu sunt nebun, am dat examen la o facultate si am intrat..dupa 7 de ani dupa ce am terminat liceul, am invatat singur in jur de 6 luni

#12753
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Imi cer scuze ca te-am facut nebun.

P.S.: Ai PM.

#12754
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Natura si totul nu denota ca e un creator, ca daca vin cu intrebarea pe ala cine l-a facut, se demonteaza aceasta chestie, insa in acelasi timp ce zic mai jos sustine existenta unui creator.
Pe de alta darwin minte, aici e corect.
De ex el zice ca de ex vietatile si cele mai primitive luau hrana celorlalti si care era mai tare mergea mai departe.
Insa pun o intrebare, cine le-a programat sa faca asta ?! De ce nu au fost programate sa imparta hrana cu ceilalti si aia e.
MULTE carente are acest darwin insa multi iau de buna fara sa analizeze ce si cum.
Alt exemplu este cu veninul de la sarpe, iti zice ca s-a adaptat sarpele mic ca sa poate dobora prazi mai mari.
Este corect insa...cum s-a stiut ce fel de otrava omoara victimele ?! Cine a proiectat acea otrava care e fff complexa ca si compozitie.
Ca sa faci un virus trebe sa cunosti victima bine, ca sa-l faci sa atace ce trebe !
Asta nu explica !
Iar stupizeniile alea gen "i-a iesit naturii asa intamplator", e aiurea, caci orice lasat la intamplare tinde catre haos nu catre ordine.
Asta e inginerie...ce se intampla, nu merge asa..iese pur si simplu.

Alta intrebare, de ce s-a dorit sa nu murim, ce interes exista in a supravietui ?! De ce nu a existat interes sa ne simtim si confortabil ?!
Deci aici este tot programare ca la un calculator.
Suna ca si cum cineva ne vrea aici sa se distreze cum o facem noi cu un joc de strategie.
Ca si daca murim ce ?! Ca ii aud pe astia "daca nu s-ar face nu stiu ce, s-ar duce specia umana", si daca se duce ce ?

legit are putin schizo, de fapt toti credinciosii au, caci asta e psihoza de fapt, sa crezi in ceva ce nu poti demonstra, si ca dovada ca asta e, in ciuda evidentelor demonstrate ei nu valideaza, asta este caracteristic psihozelor.
Ca este o psihoza usoara e tot in spectrul psihotic.
Unu fara psihoza oricat de mica ar fi ea, vede imediat realitatea si face legatura intre fapte si ce se spune.
Asta e, acest motor psihotic e acolo ptr a se apara omu de viata de kakao.
Si de aia tine religia, ca smecherii s-au prins si au speculat motorul ala psihotic "credinta in divinitate", care asa cum am zis e un mecanism inconstient de aparare psihologic.
Faptul ca ai invatat si ai intrat la facultate NU inseamna ca nu esti putin psihotic, inteligenta nu are treaba cu asta, sunt oameni foarte destepti care au schizo cu psihoze brutale si puternice.

#12755
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Stii cum se spune, de la geniu la nebun, e un singur pas. Si ai dreptate. Daca faci facultate, nu inseamna ca nu esti nebun.

#12756
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Ca sa arate ca nu e psihotic nu trebe sa arate ca se duce la facultate, prin aia a aratat doar ca nu e prost.
Trebuie sa arate validarea realitatii si sa lase toate convingerile, credintele, trairile, perceptiile si senzatiile care nu au nici o legatura cu realitatea si care nu pot fi puse in evidenta prin fapte concrete.
Daca crede in ceva fara nici o baza reala nu face decat sa arate ca are o samanta de schizo chiar daca e f mica.
Persistenta lui in divinitate arata tocmai ca nu este prea sanatos.

#12757
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
teoria evolutiei se bazeaza pe faptul ca voi ,evolutionistii, trebuie sa demonstrati un lucru, credinciosii sunt fie nebuni , fie prosti...altfel teoria voastra nu sta in picioare...voi sunteti batjocoritori, asta nu inseamna ca sunteti sanatosi la cap

#12758
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Nu trebuie sa mai demonstram nimic. Teoria evolutionista a fost probata si rasprobata. Doar schizofrenicii o mai pot renega.

#12759
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
"va veni vremea ca oamenii sa inebuneasca si cand vor vedea pe cineva ca nu inebuneste, se vor scula asupra lui, zicandu-i ca el este nebun, pentru ca nu este asemenea lor." profetia lui Antonie Cel Mare
Tocmai ai indeplinit acea profetie.
Uite aici adevarul ADEVARAT si nu inselaciunea demonica si intunericul in care traiesti:
PSALMUL 103
Al lui David.

1. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul! Doamne, Dumnezeul meu, măritu-Te-ai foarte.
2. Întru strălucire şi în mare podoabă Te-ai îmbrăcat; Cel ce Te îmbraci cu lumina ca ş i cu o haină;
3. Cel ce întinzi cerul ca un cort; Cel ce acoperi cu ape cele mai de deasupra ale lui;
4. Cel ce pui norii suirea Ta; Cel ce umbli peste aripile vânturilor;
5. Cel ce faci pe îngerii Tăi duhuri şi pe slugile Tale pară de foc;
6. Cel ce ai întemeiat pământul pe întărirea lui şi nu se va clătina în veacul veacului.
7. Adâncul ca o haină este îmbrăcămintea lui; peste munţi vor sta ape.
8. De certarea Ta vor fugi, de glasul tunetului Tău se vor înfricoşa.
9. Se suie munţi şi se coboară văi, în locul în care le-ai întemeiat pe ele.
10. Hotar ai pus, pe care nu-l vor trece şi nici nu se vor întoarce să acopere pământul.
11. Cel ce trimiţi izvoare în văi, prin mijlocul munţilor vor trece ape;
12. Adăpa-se-vor toate fiarele câmpului, asinii sălbatici setea îşi vor potoli.
13. Peste acelea păsările cerului vor locui; din mijlocul stâncilor vor da glas.
14. Cel ce adăpi munţii din cele mai de deasupra ale Tale, din rodul lucrurilor Tale se va sătura pământul.
15. Cel ce răsari iarbă dobitoacelor şi verdeaţă spre slujba oamenilor;
16. Ca să scoată pâine din pământ şi vinul veseleşte inima omului;
17. Ca să veselească faţa cu untdelemn şi pâinea inima omului o întăreşte.
18. Sătura-se-vor copacii câmpului, cedrii Libanului pe care i-ai sădit; acolo păsările îşi vor face cuib.
19. Locaşul cocostârcului în chiparoşi. Munţii cei înalţi adăpost cerbilor stâncile scăpare iepurilor.
20. Făcut-ai luna spre vremi, soarele şi-a cunoscut apusul său.
21. Pus-ai întuneric şi s-a făcut noapte, când vor ieşi toate fiarele pădurii;
22. Puii leilor mugesc ca să apuce şi să ceară de la Dumnezeu mâncarea lor.
23. Răsărit-a soarele şi s-au adunat şi în culcuşurile lor se vor culca.
24. Ieşi-va omul la lucrul său şi la lucrarea sa până seara.
25. Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu înţelepciune le-ai făcut! Umplutu-s-a pământul de zidirea Ta.
26. Marea aceasta este mare şi largă; acolo se găsesc târâtoare, cărora nu este număr, vietăţi mici şi mari.
27. Acolo corăbiile umblă; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca să se joace în ea.
28. Toate către Tine aşteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.
29. Dându-le Tu lor, vor aduna, deschizând Tu mâna Ta, toate se vor umple de bunătăţi;
30. Dar întorcându-ţi Tu faţa Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor şi se vor sfârşi şi în ţărână se vor întoarce.
31. Trimite-vei duhul Tău şi se vor zidi şi vei înnoi faţa pământului.
32. Fie slava Domnului în veac! Veseli-se-va Domnul de lucrurile Sale.
33. Cel ce caută spre pământ şi-l face pe el de se cutremură; Cel ce se atinge de munţi şi fumegă.
34. Cânta-voi Domnului în viaţa mea, cânta-voi Dumnezeului meu cât voi fi.
35. Plăcute să-I fie Lui cuvintele mele, iar eu mă voi veseli de Domnul.
36. Piară păcătoşii de pe pământ şi cei fără de lege, ca să nu mai fie. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul.


#12760
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View PostUltraDD, on 15 mai 2018 - 05:12, said:

Nu trebuie sa mai demonstram nimic. Teoria evolutionista a fost probata si rasprobata. Doar schizofrenicii o mai pot renega.


nu exista nicio dovada care sa ateste evolutia si nu va fi in veci

#12761
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
https://ro.wikipedia.../Antropogeneză

#12762
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
https://en.wikipedia...iki/Scientology


evolutia nu e cu nimic mai prejos decat aceasta religie, minciuni, fapte imaginare care nu pot fi probate...oameni care sa creada orice rahat se gasesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate