Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Garantie magazin online falimentar

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am si eu o problema cu o sursa de PC achizitionata de la allbuy.ro, cred ca au dat faliment pt. ca nu mai au site din cate vad.
Pt. sursa am factura emisa de Allbuy.ro (next top srl) si un certificat de garantie pe care apare sigla Asesoft Distribution insa stampila este a next top srl.
Mai am vreo sansa sa reusesc sa o schimb daca ma duc direct la asesoft?

As mai mentiona ca sursa a mai fost schimbat o data in noiembrie 2008, pe certificatul de garantie figureaza cu 101 luni.
Pot solicita restituirea contravalorii acesteia sau nu? Intreb pt. ca modelul respectiv de sursa e foarte zgomotos si este de o calitate indoielnica.
In cazul restituirii banilor imi vor da banii achitati la momentul cumpararii sau suma la care se gaseste in momentul de fata in magazine? (eu am dat 220 lei pe ea, acum costa 270 lei).
Va multumesc!

#2
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Pe declaratia de conformitate a Asesoft scrie
"Garantia se acorda doar clientilor nostri , noi nefiind in nici un caz raspunzatori in fata tertilor care achizitioneaza produse comercializate de noi prin acestia".Ma indoiesc ca te vor ajuta.

In cazul greu de crezut ca ti-ar restitui banii vei primi suma pe care ai platit-o cand ai cumparat sursa.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ce marca e sursa ? Poate gasesti vre-o reprezentanta a producatorului care sa preia garantia.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Spire Jewel 650W - SP-ATX-650WTN-PFC

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
http://www.spirecool...rantyandrma.asp

Quote

Questions

If you are an end-user please contact the store where you have purchased the Spire product. If the store is not able to help you, you may apply for RMA Service from Spire. In order to request RMA service from Spire you must have registered your product. Following you can apply online for RMA Service under the My PC portal. If you have not been issued a RMA Ticket ID please contact Technical Support.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
O sa-i contactez acum, multumesc pt ajutor.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu am rezolvat nimic pana la urma, cei de la Spire ofera garantie doar 2 ani pt. surse.

#8
Teodov

Teodov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 25.05.2010

 gumball3000, on 17th November 2010, 14:35, said:

Am si eu o problema cu o sursa de PC achizitionata de la allbuy.ro, cred ca au dat faliment pt. ca nu mai au site din cate vad.
Pt. sursa am factura emisa de Allbuy.ro (next top srl) si un certificat de garantie pe care apare sigla Asesoft Distribution insa stampila este a next top srl.
Mai am vreo sansa sa reusesc sa o schimb daca ma duc direct la asesoft?

As mai mentiona ca sursa a mai fost schimbat o data in noiembrie 2008, pe certificatul de garantie figureaza cu 101 luni.
Pot solicita restituirea contravalorii acesteia sau nu? Intreb pt. ca modelul respectiv de sursa e foarte zgomotos si este de o calitate indoielnica.
In cazul restituirii banilor imi vor da banii achitati la momentul cumpararii sau suma la care se gaseste in momentul de fata in magazine? (eu am dat 220 lei pe ea, acum costa 270 lei).
Va multumesc!

Cauta legea referitoare la garantii. Din cate stiu eu legea stipula ca importatorul sa asigure garantia in cazul in care vanzatorul dispare. Chiar daca nu dadeau faliment tot la importator se ajunge pana la urma numai ca in loc sa te duci tu se duceau ei. Vanzatorul este doar un intermediar intre importator/producator si client.

Edited by Teodov, 20 November 2010 - 12:36.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

cei de la Spire ofera garantie doar 2 ani pt. surse.
Pai cam asta e limita pe la toate. Doar cateva marci ofera ceva mai mult.
Legea ii obliga doar la 2 ani. Restul e in functie de producator/importator/distribuitor.
Daca ai zis "Garantie" am crezut ca te incadrezi in perioada de garantie.

Edited by eiffel, 20 November 2010 - 16:12.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am citit Legea nr. 449/2003, dar nu este precizat nimic referitor la acest aspect.

@eiffel pe contractul de garantie scrie 101 luni, pe pagina site-ului de unde am cumparat-o scria garantie nelimitata.
Daca stiam ca garantia asta nelimitata este valabila doar pe parcursul existentei magazinului, nu mai cumparam de la ei.
Macar m-am invatat minte sa nu mai cumpar de la magazine online de 2 lei.

Edited by gumball3000, 20 November 2010 - 16:18.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt vre-o 3 legi. Niciuna nu este foarte clara, dar trebuie sa iei garantia de conformitate - asta este de 2 ani in toata UE.
Singura solutie este sa discuti cu importatorul sursei. Poate ca e isunt cei care au dat cele 101 luni.
Desi n-am mai intalnit asemena garantie la o sursa. Oricat ar fi de buna si cu piese de cea mai buna calitate, se usuca condensatorii in ea cand ajunge pe la 5 ani maxim si nu mai corespunde standardelor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate