Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Excursie la New York

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Neata la voi,

Am stat, m`am tot gandit si m`am hotarat. La anul, in vara, vrea sa vad NY ... macar 1 saptamana.
Ei, asta a fost partea usoara :)
Nu stiu de unde sa o apuc.. as fi interesat de:

1. cum, de unde si cam la ce bani se gasesc biletele de avion?
2. cazarea: unde e indicat sa stau ?
3. locuri de vizitat ... asta e mai usor, dat fiind internetul si prietenul Google :)

Daca a fost cineva recent .. poate ma ajuta cu ceva sfaturi.
Sunt student, 25 ani si as vrea sa fac o vizita alaturi de prietena mea .. deci 2 persoane :)

Multumesc pentru orice idee .... in avans.

O saptamana, ce a mai ramas din ea, frumoasa,
Alex.

Edited by diabboliq, 17 November 2010 - 08:17.


#2
thomycc

thomycc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.06.2006
daca tot esti student, iti recomand sa incerci un program work and travel...

#3
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
ai uitat sa adaugi la lista vizele care sunt pe locul nr 1

#4
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
.. .vrau EXCURISIE nu Work$Travel .. multumesc de sfat.
Legat de vize.. ai dreptate.. si astea`s importante :) Le pot procura de la AMBASADA dar .. care`i procedura? Eu vreau doar excursie / vizita ...deci nu cred sa fie ceva foarte complicat, nu ?

#5
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View Postdiabboliq, on 17th November 2010, 08:17, said:

Neata la voi,

Am stat, m`am tot gandit si m`am hotarat. La anul, in vara, vrea sa vad NY ... macar 1 saptamana.
Ei, asta a fost partea usoara :)
Nu stiu de unde sa o apuc.. as fi interesat de:

1. cum, de unde si cam la ce bani se gasesc biletele de avion?
2. cazarea: unde e indicat sa stau ?
3. locuri de vizitat ... asta e mai usor, dat fiind internetul si prietenul Google :)

Daca a fost cineva recent .. poate ma ajuta cu ceva sfaturi.
Sunt student, 25 ani si as vrea sa fac o vizita alaturi de prietena mea .. deci 2 persoane :)

Multumesc pentru orice idee .... in avans.

O saptamana, ce a mai ramas din ea, frumoasa,
Alex.


Pt 1 : Din Bucuresti pt New York iesi la 600 euro sau chiar mai mult . O solutie ar fi un Wizz pina la Londra si apoi British / UNited / AA / US Airways / Virgin / delta / Continental . Dus-intors gasesti 360-400 euro .

Poti sa iei in calcul si

http://www.unitedvac...=220408_NewYork

Edited by menumorut81, 17 November 2010 - 18:41.


#6
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Viza pentru America poate fi o aventura. Vezi threadul dedicat: http://forum.softped...howtopic=104899

#7
Orsibabba

Orsibabba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.07.2009
Vezi si tu:)
Ma gandesc serios la asta:
Fara Link-uri

Edited by ferrellroo, 28 November 2010 - 12:10.


#8
wali

wali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2005
salut
o sa incerc sa iti ofer cateva indicii:
pentru ny cel mai comod si ieftin in opinia mea iesi cu lot(liniile aeriene poloneze), cred ca si mai ieftin iesi daca aterizezi in newark in new jersey.
pentru cazare as incerca in manhattan, chelsea, central park, cazarea e relativ scumpa si inainte sa iei verifica pe tripadvisor.
in principiu poti incerca si zona din jurul columbia university, cred ca e putin mai decenta decat brooklin.
bafta.

#9
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Biletul de avion e cam 700-800 euro vara, nu prea recomand variante cu LC decat in situatia in care nu ai bagaj de cala iar avionul aterizeaza pe acelasi aeroport ca cel de pe care pleci spre NY. La Londra nu se intampla acest lucru, ar merge ceva de genul cu easyjet prin Milano care aterizeaza pe MXP.
Eu am mers asta vara varianta BA pana pe LHR si AA pana pe JFK.

Cazare, recomand in zona times square, un hotel bun e cam 200-230 dolari/noapte cu toate taxele, sub 150 dolari nu prea gasesti.

Chiar daca costurile unei vacante de o saptamana la NY sunt mult mai mari decat a unei vacante in Europa (la toate capitolele, avion, hotel, distractie, mancare, viza), eu zic ca merita din plin. E o experienta in sine sa fi in Times Square pe la 11 seara sau sa urci in Empire State Building, sa mergi la un spectacol pe Broadway, sa mananci cheese cake de la Juniors sau pizza de la Lombardi!

#10
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Eu nu m-as duce doar pentru o saptamana plecand din ro mai ales ca vei avea escala asa ca va fi foarte obositor. Mai bine strangi ceva mai mult timp (2-3 saptamani) si daca tot ai ajuns acolo inchiriezi o masina sau te sui in avion si mai vezi si altele.

#11
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
@cucur
Ai dreptate .. odata ajuns acolo, nu merita sa stai doar o saptamana. Economic vorbind...dar si turistic

@ThAce
Cand ai timp, poate`mi explici exact ce inseamna acele precurtari. Ce aeroport / companii aviatice ar fi ?

@orsibabba
O oferta de luat in calcul ... rezonabila din destule puncte de vedere... dar cel mai important, economic :D

@all
Am raspuns mai greu zilele astea ... mai mult am fost pe drumuri. Voi incerca intai la ambasada. Dupa ce ma vad incheiat cu viza, apoi voi incepe sa fac planul de calatorie, de la buget pana la obiective turistice :)

Va multumesc tuturor,
Alex.

#12
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
De cateva saptamani s-a deschis ruta Istanbul-New York.
Nu stiu preturi, dar poate au oferte. Merita sa intrebi...

#13
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
@Selam

si unde ar trebui sa ma interesez ?

#14
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Insa nu stiu, daca e convenabil cu tot cu Bucuresti-Istanbul...
Scuze, rute noi sunt spre Washington si L.A., nu spre New York.

Am dat o cautare la ei pe site, si am gasit de exemplu plecare pe 13 iunie si intoarcere oricand intre 20 si 26 iunie, la 1207 lire turcesti, adica 600 euro, cele mai ieftine.
Ah, mai este 13-20 cu 1133 lire.

In aprilie aceleasi preturi...Ma mir.

Da, nu cred ca e o idee buna totusi. Mai degraba mergi pe mana lui Menumorut81, spre Londra, Frankfurt sau Paris cu un low-cost si apoi trebuie sa gasesti si ceva ieftin.

Am gasit pe un alt site Frankfurt-New York cu 724$, dar are escala pe undeva. De la British.

Apoi Bucuresti-Frankfurt cu 176$ dus-intors, de la Tarom.

Edited by Selam, 27 November 2010 - 05:52.


#15
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
LHR - London Heathrow Airport (sunt zboruri spre SUA si de pe celelalte aeroporturi londoneze)
MXP-Milan Malpensa Airport
JFK- NY JFK International Airport (cand vii din Europa mai poti ateriza si la Newark)
BA - British Airways
AA - American Airways

Pentru bilete arunca o privire si aici: http://www.kayak.com/flights, vad in iunie 2011 zboruri si cu 620 euro daca nu te deranjeaza escala la Kiev sau Budapesta.

Edited by ThAce, 27 November 2010 - 12:53.


#16
adiliki222

adiliki222

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 596
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdiabboliq, on 27th November 2010, 05:29, said:

@Selam

si unde ar trebui sa ma interesez ?

Cel mai ieftin bilet Bucuresti - New York JFK este 516 EUR dus-intors, cu Aerosvit, indiferent cand ai vrea sa calatoresti, la primavara sau la vara.
Nu are rost sa te complici cu drumuri separate pana la Frankfurt sau Istanbul.
Biletul se cumpara de pe siteul Aerosvit sau de pe siteurile agentiilor care se ocupa cu vanzarea de bilete. Plata cu cardul in toate cazurile enumerate.

Edited by adiliki222, 27 November 2010 - 20:09.


#17
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Ai putea sa arunci un ochi si la LOT ( liniile aerienie poloneze) . Gasesti bilete si la 550-560 euro pt Bucuresti - New York

Din aprilie 2011 American Airlines vine la Budapesta si se vor putea achizitiona bilete de pe site-ul Malev pt ruta Bucuresti - New York cu escala la Budapesta

Edited by menumorut81, 28 November 2010 - 12:06.


#18
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Va rog frumos sa nu discutati despre VIZE pe acest topic, in caz contrar topicul este inchis.
Exista topic special pt. Vize America, Multumesc anticipat.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate