Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Cateva nelamuriri despre ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
klaus444

klaus444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2010
Si clipitul insuficient se poate,cand stau si ma uit la ceva atent,nu clipesc mai deloc,foarte putin,cateodata si mai mult de 2 minute fara sa clipesc.

#20
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
Am si eu o intrebare referitoare la topic.
Cam de cand am intrat la liceu  (m-am anexat in ultima banca) am inceput sa am probleme cu vederea la distanta (acuma sunt in primul an de facultate). Mi-am facut de vreo 2 ori ochelari, dar intotdeuna ii purtam doar in clasa si pana la urma ajungeam sa renunt sa ii port.
Ideea e ca de vreun an, am IMPRESIA ca mi-a crescut dioptria, vad si la 2 metri de mine neclar (am fost la control, dioptriile nu au crescut, am cam 0.75). De ce nu  port ochelarii? pentru ca diferenta purtatul ochelarilor si fara ochelari nu e mare, ochelarii mai mult ma incurca parca, atunci cand ii dau jos e totul si mai NECLAR. Oricum ma cam deranjeaza asta, mai ales ca al distanta nu vad chipul persoanelor bine. Ma gandeam daca nu cumva e o problema din cauza faptului ca scriu prea mult la calculator si nu am protectie?

Ce imi recomandati sa fac? Mi frica sa nu se agraveze problema in timp daca nu iau masuri.. E mai bine cu lentile de contact? Sau sa imi fac si pentru aproape chiar daca nu am nevoie?

#21
niculaionut

niculaionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.08.2007
Daca controlul pentru ochelari a fost facut de o persoana care stia ce face si cu toate astea nu ti s-a modificat dioptria dar tot nu vezi si parca e din ce in ce mai neclar mergi cat mairepede posibil la un control mai amanuntit. Daca erai din Bucuresti ti-as fi recomandat la Oculus( nu fac reclama, nu am treaba cu ei, stiu ca lucreaza bine si atat).

Bafta multa sa nu fie vb de nimic deosebit.

#22
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Am o curiozitate, nu mai deschid alt topic pentru ca intrebarea e oarecum banala. Am miopie mica insa suficient cat sa ma faca sa port ochelarii tot timpul, afara, in casa nu tot timpul. Am -0,50 cu 0,75 deci nu e mare chestie. Ideea e ca de vreo 2 ani spre 3 nu am mai facut un control, o sa ma duc in curand, 100% mai trebuie adaugat ceva, dioptriile clar s-au marit, nu mai vad bine.

Intrebarea vine acum, -0,75 am avut la ochiul drept, din cate imi dau seama mai mult la ochiul drept ar trebui adaugat ceva, sa zicem ca o sa ies cu -0,75 la stangul si 1 la dreptul sau -1,25.

Diferenta intre ei nu e mare dar e suficienta cat sa-mi pun urmatoarea intrebare, de la ce diferenta se cunoaste, sesizabil, marimea ochiului prin lentila ? La miopie ochii par mici prin lentila, la hipermetropie par mari, la cineva cu -3 sa zicem am observat ca e sesizabil. Eh, eu daca am diferenta intre ochi , o sa mi se vada un ochi normal (cel mai putin afectat) si unul mai mic (cel afectat) ?  :lol: Stiu ca sunt persoane care au diferente enorme, care-i chestia ? Pentru cei ce au diferente mari intre ochi, poate imi spun si mie cum li se vad ochii prin lentila ? Pana la -3 nu-mi fac probleme, la -1 nu se cunoaste nimic, dar cu timpul poate ajung la -3 si ma gandeam, care-i faza...

#23
fabiola47

fabiola47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2012

View Postniculaionut, on 9th January 2011, 03:15, said:

Daca controlul pentru ochelari a fost facut de o persoana care stia ce face si cu toate astea nu ti s-a modificat dioptria dar tot nu vezi si parca e din ce in ce mai neclar mergi cat mairepede posibil la un control mai amanuntit. Daca erai din Bucuresti ti-as fi recomandat la Oculus( nu fac reclama, nu am treaba cu ei, stiu ca lucreaza bine si atat).

Bafta multa sa nu fie vb de nimic deosebit.
Imi permit sa iti cer o parere.Am 47 de ani si am avut pana acum miopie.Am avut un ochelar sf -.75 cu cil -1,75 /ax 180gr.In ultimul timp am obs ca nu imi mai era de folos la cititul aproape.Am mers la medic si dupa control imi spune ca ochelarul meu nu mai ete bun de nimic.Imi da un alt ochelar pentru distanta,acum sferic -1,5 cu cilindric -0,5 /ax 165gr.Pentru cititul aproape imi spune sa elimin ochelarul.Dupa ce imi fac ochelarul constat ca vad bine cu el la televizor ,dar la distante de 0,5m_0,7m nu mai vad sa citesc  (desi cu vechiul ochelar pot asta).Ma descurc greu si pe strada ,in magazin daca este nevoie sa citesc pe produse.Am mers la optician si mi-a spus ca e chestie de acomodare si sa-i port alternativ.Imi pun intrebarea fireasca :pentru ce am platit 6mil ,doar ca sa vad la 6m distanta, scrisul? Mi-a spus ca dupa 3 sapt sa ma adresez medicului .Inclin sa cred ca este greseala lui si nu si-o recunoaste.Ce parere ai si ce as mai putea face? Mersi mult pentru ajutor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate