Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Cateva nelamuriri despre ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Salut,am 15 ani,si sapt trecuta am fost la control pentru ochi,deoarece de aprox 1 an ma tot deranjeaza ca nu vad la distanta foarte bine,trebuie sa tin ochii mai inchisi sau ceva de genu.Dimineata e mai bine,dar seara e nasol rau de tot.
Bun,am fost la control,totul bine si frumos,dioptriile sunt foarte mici -0.25,ieri am fost de mi'am cumparat rama la ochelari (a durat ceva pana am gasit sa imi placa si sa mi se potriveasca),ieri am si plecat la cabinet,i-am lasat rama si vineri imi aduce ochelarii.
Bine,acum va intreb pe voi asa suplimentar sa zic,pentru cei care mai au astfel de probleme,doctorul la care am fost este foarte deschis si mi-a explicat in mare tot ce trebuie sa stiu,dar nu m-am lamurit la ceva,atunci cand citesc,stau la calculator sau activitati de genul,trebuie sau nu sa port ochelarii?
Adevarul ca intreb si pe medic vineri,dar pana atunci,vreau sa mai discut si cu cativa ''purtatori'' al acestui defect de vedere.

Inca odata,dioptriile sunt APROAPE normale,dar dupa cum se stie,miopia nu se poate trata,e o forma a ochiului bla-bla.
Multumesc,si astept ceva pareri si sugestii.

#2
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009
pai, uite cum sta treaba la mine, eu port ochelari cu dioptrii -1,5 la un ochi si -1,75  la celalalt. La calculator ii port deoarece lentilele sunt Carl Zeiss Anti-reflex dar nu stiu daca e bine. Pe mine m-au bagat in ceata (doctorii) pentru ca unul mi-a zis sa nu ii port la calculator si altii 2 sa ii port. La citit nicidecum, (vei vedea cum te vor durea ochii dupa 20 de secunde de "focalizat" la apropiere.) Seara, cand ii dau jos (ii port aproape toata ziua (8 ore la liceu si pe drum+2h afara cu cainele+un drum pana "nu-stiu-unde"+calculator)) vad mult mai radu decat dimineata, iar daca nu ii port ~> o saptamana vad foarte bine fara ei. A, si am si eu 15 ani

Edited by bogdan95, 16 November 2010 - 20:07.


#3
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Deci sa inteleg ca daca nu porti vezi mai bine ? Sau cum ? Imi recomanzi sa NU port ochelari ?
Oricum,eu ii voi purta foarte putin,seara la TV (ma deranjeaza la subtitrare,cand mai ies pe afara cu prietenii,ma duc cu masina cine stie unde,etc.)

Edited by klausn, 16 November 2010 - 20:16.


#4
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009

 klausn, on 16th November 2010, 20:15, said:

Deci sa inteleg ca daca nu porti vezi mai bine ? Sau cum ? Imi recomanzi sa NU port ochelari ?
Oricum,eu ii voi purta foarte putin,seara la TV (ma deranjeaza la subtitrare,cand mai ies pe afara cu prietenii,ma duc cu masina cine stie unde,etc.)

Cand ii port vad normal, evident. Dupa ce ii port , sa zicem 2 ore, atunci cand ii dau jos vad mult mai rau. Cu ei vad tot la fel (normal). La TV si Calculator...eu ii port dar nu stiu cum e mai indicat, ar fi de vazut si alte pareri (eu ii port si pt. ca la o distanta de ~60 cm vad destul de rau pe un monitor de 19`.). Afara ii port pentru ca m-am obisnuit cu ei, si, mai ales daca e rece, ma dor ochii de la aerul care imi intra in ochi. Cu masina, daca nu conduci (la 15 ani....stii tu...) nu e prea indicat ca iti obosesti ochii si mai rau, mai ales pe inserat (atunci e jale, lumina inca pe cer, lumini albe si rosii din fata, iluminat public, viteza...tot mixul asta e foarte neplacut si obositor).

P.S. Ce am scris eu se intampla la mine, la dioptriile pe care le-am mentionat mai sus... La tine, s-ar putea sa nu ti se intample avand in vedere ca ai dioptrii mult mai mici...De calculator, nu ma bag la sfaturi pentru ca nu stiu cum e corect... eu fac dupa cum mi se pare mie logic...

#5
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Da,intradevar am dioptriile mici,lentilele mele vor fi din plastic,dupa aprox 6 luni urmand sa ma duc din nou la control...
Doctorul mi-a recomandat sa ii port cam oricand,deoarece oricum miopia nu se trateaza,asa ca...de ce sa nu vad bine ?
Pe masina,stiu eu,acum nu e cazul,dar vara,primavara,cand mai mergeam la munte,veneam seara cu masina,eu nu vedeam nimic pe indicatoare doar de la apropiere,si numerele la masini,era nasol rau de tot..cu ochelarii sigur se va rezolva,si abia astept,sa vedem totusi,eu ii port si sper sa nu am probleme de genu...daca vor fi,contactez medicul.Pana atunci,mai discutam una alta.

#6
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009

 klausn, on 16th November 2010, 20:39, said:

Da,intradevar am dioptriile mici,lentilele mele vor fi din plastic,dupa aprox 6 luni urmand sa ma duc din nou la control...
Doctorul mi-a recomandat sa ii port cam oricand,deoarece oricum miopia nu se trateaza,asa ca...de ce sa nu vad bine ?
Pe masina,stiu eu,acum nu e cazul,dar vara,primavara,cand mai mergeam la munte,veneam seara cu masina,eu nu vedeam nimic pe indicatoare doar de la apropiere,si numerele la masini,era nasol rau de tot..cu ochelarii sigur se va rezolva,si abia astept,sa vedem totusi,eu ii port si sper sa nu am probleme de genu...daca vor fi,contactez medicul.Pana atunci,mai discutam una alta.
Asta nu prea conteaza decat la rezistenta si comoditate... Ale mele sunt din plastic, anti-reflex (de asta ii port la calculator, doar ca unii nu recomanda nici astea...)...a, si sunt Carl-Zeiss (destul de important - le am deja de 3 ani si inca nu au nici o zgarietura cu toate ca nu mai am toc).

Edited by bogdan95, 16 November 2010 - 21:02.


#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Parerea mea personala este ca ochelarii pentru miopie si chiar si cei pentru hipermetropie trebuiesc purtati permanent pentru a vedea optim. Insa din ce am vazut miopii care nu au dioptrii foarte mari pot vedea destul de bine de aproape fara ochelari si la fel hipermetropii cu dioptrii nu foarte mari pot vedea bine la distanta fara ochelari. In ambele cazuri insa la test in fata panoului si miopii si hipermetropii vad mai bine cu ochelarii indiferent de cat de mici sunt dioptriile. Tatal meu are hipermetriopie mica +0,5 si vede destul de bine fara ochelari dar in fata panoului a vazut mai bine cu lentile de +0,5.

Toti doctorii pe care i-am auzit (pentru cazul meu sau pentru cunoscuti) au zis ca ochelarii de miopie sau hipermetropie sunt de purtat in mod permanent. Daca dioptria este mica insa poti fie sa nu ii porti deloc fie sa ii porti cand simti ca ai nevoie de ei. Insa intotdeauna vei vedea mai bine cu ei indiferent cat de mica este dioptria. La dioptria ta probabil ca poti vedea 100% fara ochelari si la distanta dar cu efort.

La prezbitims se prescriu ochelarii doar pentru citit dar nu este cazul tau la 15 ani.

#8
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Adevarat,daca ma chinui vad ce vad,dar e nasol rau de tot,de ce sa ma chinui cand pot vedea cum trebuie? Si de aproape nu am probleme dupa cum am zis...
Din cate am inteles,miopia avanseaza odata cu varsta.

#9
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
Miopia avanseaza cu tensiunea din ochi, poti sa spui si cu varsta dar nu in mod direct.
Iti recomand sa citesti prin cateva topicuri putin mai jos, cred ca esti destul de tanar incat sa fii dornic sa te recuperezi si sa dovedesti doctorului ca miopia este reversibila.
Dovada ca seara vezi mai prost, daca era o problema strict fizica nu se putea ca dimineata sa vezi cumva si seara altfel nu?

#10
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Adevarul ca e si prostia mea,imi fortez ochii la maxim mai ales spre seara cand stau destul de mult la calculator si incep sa ma usture ochii de numa numa,sper ca atunci cand port ochelarii sa nu mai am aceasta problema.Maine,sau daca nu au ajuns,poimaine ma duc sa ii ridic.

#11
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 klausn, on 17th November 2010, 18:31, said:

Adevarul ca e si prostia mea,imi fortez ochii la maxim ...

Ochii au fost facuti sa fie folositi si daca lumea moderna presupune sa ii folosesti mult in fata diverselor display-uri atunci trebuie sa faci si tu lucrul asta. E adevarat nu trebuie sa abuzezi de lucrul asta dar nici sa te feresti de calculator sau de alte lucruri ca sa menajezi ochii. Cred ca are o oarecare influenta si modul in care folosesti ochii dar gandeste-te ca marea majoritate a celor de varsta ta folosesc ochii la fel ca tine si totusi nu au nevoie de ochelari si nici nu o sa aiba nevoie cel putin pana la 40 50 de ani cand o sa aiba nevoie de ochelari de citit. Din pacate noi facem parte din minoritatea celor ghinionisti :( .

Usturimea ochilor nu cred ca e de la dioptrii ci cel mai probabil de la sindromul ochiului uscat, se poate face un test pentru lucrul asta la oftalmolog si daca este cazul se prescriu niste picaturi numite generic lacrimi artificiale.

#12
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Astazi ma duc dupa ochelari,revin pe seara cu o impresie :D

#13
bleunightdanger

bleunightdanger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.06.2006
Ochelarii sunt permanenti si asa trebuiesc folositi.
Tratamentul anti-reflex al lentilelor nu are nicio legatura cu calculatorul, majoritatea folosim LCD-uri care nu reflecta lumina ca si CRT-urile candva.
Te ustura ochii pentru ca stai mult pe PC si folosesti foarte mult ochii, practic ii obosesti urmarind diverse chestii pe monitor.

Este perfect normal ca dimineata sa vezi mai bine: ochiul si creierul este foarte odihnit. Seara este contrariul, de aceea simptomul apare seara...

#14
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Dar oricum sunt miop...bine ca nu avansat.
Monitorul e LCD,si da,intradevar de la PC ma ustura ochii uneori cand sunt ff obosit.
In rest,sper sa fie mai ok cu ochelarii,oricum cand stau seara la TV e mai mult decat enervant cand ma chinui sa vad subitrarea cum trebuie,si lentilele pe care le-am comandat sunt antireflex,mai mult discut cu medicul.

#15
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 klausn, on 19th November 2010, 14:32, said:

Monitorul e LCD,si da,intradevar de la PC ma ustura ochii uneori cand sunt ff obosit.

Repet, usturimea ochilor aparuta in urma statului in fata display-ului calculatorului apare de regual datorita sindromului ochiului uscat. Pot fi si alte cauze insa eu deja cunosc 3 astfel de cazuri de persoane care folosesc mult calculatorul si care au ajuns sa ii usture ochii. Doua dintre aceste persoane nu au vicii de refractie si nu au nevoie de ochelari nici permanenti (pentru miopie sau hipermetropie) nici pentru citit. In toate cazurile s-au prescris lacrimi artificiale care au rezolvat problema.

Oricum, indiferent care este cauza problemelor de vedere in urma expunerii la display-ul calculatorului eu cred ca in majoritatea cazurilor este vorba de o sensibilitate genetica a ochilor. Unii oameni, printe care si eu si colegii mei, stau foarte mult timp in fata calculatorului peste 12 ore pe zi si nu au nici un fel de probleme cu ochii fie ca au sau nu dioptrii. O data cu imbatranirea la unii oameni pot aparea astfel de probleme iar la altii nu apar niciodata. Statul la calculator declanseaza problema dar eu nu cred ca asta este cauza, ochii sunt mai sensibili dupa parerea mea in cazul oamenilor care au astfel de probleme.

Si eu sunt curios daca viciile de refractie necorectate pot declansa sau nu usturimea ochilor insa cert este ca daca nu ai dioptrii pot sa te usture ochii in urma statului la calculator datorita sindromului ochiului uscat, cum am zis cunosc doua astfel de cazuri. Oboseala ochilor cel mai probabil poate fi declansata datorita viciilor de refractie necorectate dar probabil se manifesta in alt mod, de exemplu dificultatea de a urmari scrisul pe monitor in urma oboselii. Eu personal pana acum nu am remarcat nici o diferenta de cum vad diminata si seara, nu simt ca oboseala sa se manifeste la nivelul vedereii, dar poate nu imi dau eu seama.

#16
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Si in sfarsit am scos si ochelari...
Ce sa zic,sunt putin ametit cand ii port,la calculator mi-a zis doctorul sa ii port,dar nu stiu,find,nici nu i-am purtat 1 ora,poate de aceea ametesc inca,pana ce ma obisnuiesc?

#17
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 e2k, on 19th November 2010, 18:59, said:

Repet, usturimea ochilor aparuta in urma statului in fata display-ului calculatorului apare de regual datorita sindromului ochiului uscat. Pot fi si alte cauze insa eu deja cunosc 3 astfel de cazuri de persoane care folosesc mult calculatorul si care au ajuns sa ii usture ochii. Doua dintre aceste persoane nu au vicii de refractie si nu au nevoie de ochelari nici permanenti (pentru miopie sau hipermetropie) nici pentru citit. In toate cazurile s-au prescris lacrimi artificiale care au rezolvat problema.
Nu e mai simplu si mai ieftin sa clipesti mai des? Ai idee cat de des este un clipit normal si cat clipesti cand te holbezi la monitor?

Edited by ralcr, 23 November 2010 - 20:41.


#18
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 ralcr, on 23rd November 2010, 20:40, said:

Nu e mai simplu si mai ieftin sa clipesti mai des? Ai idee cat de des este un clipit normal si cat clipesti cand te holbezi la monitor?

Mie asa mi-a explicat o doctorita oftalmolog ca cei care lucreaza mult in fata calculatorului nu clipesc suficient si li se usuca ochii si ii ustura. Nu mi-a zis insa daca ajuta sa clipesti in mod voluntar mai des decat ai clipi in mod obisnuit cand stai in fata calculatorului. Nu stiu insa daca poti clipi in mod voluntar pentru ca nu te mai poti concentra la ceea ce faci, acum ca mi-ai zis am incercat sa clipesc voluntar mai des si nu e prea usor.

In fine tu nici macar nu esti sigur daca te ustura ochii de la sindromul ochiului uscat, poate nici nu ai probleme din astea, eu doar am amintit aceasta problema pentru ca am cunostinta de 3 astfel de cazuri adica de usturime care nu erau de la dioptrii. Trebuia sa ii fii spus oftalmologului ca te ustura ochii cand stai la calculator si poate iti facea testul pentru sidromul ochiului uscat si atunci stiai sigur. Incearca o vreme cu ochelarii sa vezi daca simti vre-o ameliorare cu usturimea daca nu du-te din nou la oftalmolog si spune-i de problema asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate