Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

coaja pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
danilacristi

danilacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.06.2010
Coaja pomilor mei fructiferi se crapa, se exfolaza si uneori lipseste.
Am atascat citeva fotografii.
Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi, tratamente, ce boala au?
Multumesc mult.

Attached Files



#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Par pe duca pomii tai ...

Poti face urmatoarea treaba: da jos coaja care se desprinde,curata-i, iar dupa ce cade frunza stropeste cu piatra vanata pomii in intregime(imbaiaza-i). Nu zeama bordeleza, ci doar piatra vanata, fara var, intr-o concentratie de 200-300 grame la 10 litri apa (sau echivalent, desigur). Este poate cel mai bun tratament pentru bolile lemnului. Piatra vanata se gaseste la magazinele de fitosanitare. Se dizolva mult mai usor intr-o apa calduta. Ai grija ca piatra vanata corodeaza metalul, deci atentie ce ai prin preajma pomilor.

#3
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Poate sa stropeasaca cu orice, ca degeaba. Au uscatura in ei la greu. Cred ca au peste 40-50 de ani. Se vede ca au avut traumatisme serioase si ireversibile.

#4
danilacristi

danilacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.06.2010

 sacos, on 14th November 2010, 22:47, said:

Poate sa stropeasaca cu orice, ca degeaba. Au uscatura in ei la greu. Cred ca au peste 40-50 de ani. Se vede ca au avut traumatisme serioase si ireversibile.
primele 3 foto sunt ale tulpinei unui visin ce nu are mai mult de 5 ani
celelalte sunt ale unui mar de 20 ani

 danilacristi, on 16th November 2010, 19:28, said:

primele 3 foto sunt ale tulpinei unui visin ce nu are mai mult de 5 ani
celelalte sunt ale unui mar de 20 ani
multumesc mult pentru sfaturi
mai are cineva si alte idei?


#5
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Scuzele mela, daca m-am inselat asupra varstei. M-am uitat la nar si am generalizat. Totusi, chiar daca pomii sunt tineri, daca au suferit rani grave, ei prind uscatura si nu prea ai ce sa le mai faci.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Pansament cu ulei aplicat cu lantul de la drujba!

Bafta ,
Grig

P.S.
Scuze da nu m`am putut abtine.

#7
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 Ion_Bumbu, on 17th November 2010, 09:16, said:

Scuze da nu m`am putut abtine.
Pacat! :nonobad:

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 dorel232004, on 17th November 2010, 10:26, said:

Pacat! :nonobad:
E pacat de pomi
da mai bine taiati de acuma decit sa te chinui cu ei.
Pusi altii tineri asa cum vrei si ce vrei si pina la urma esti mai cistigat.
Daca nu, trebe taiat cu drujba la greu in ei , maru ca maru
da visinul e pretentios la taieri si nu le suporta bine mai ales daca sint mari taierile.
Daca te hotarasti totusi sa`i tii pe linga stropiri sa ai grija sa nu ramiina
lemn descoperit , acolo unde nu ai coaja sa vopsesti ff bine cu vopsea de ulei.
Acum chiar nu stiu unde se mai gaseste vopsea pe baza de ulei ca mai toate`s alchidice.


Bafta,
Grig

#9
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Acum vreo 12 ani am plantat in fata casei 3 brazi (de fapt molizi, dar in Bucuresti sunt toti brazi) micuti sa am de craciun unde sa pun globulete! Un cosas deranjat sau cu reflexe mai mici a taiat unul de tot (nici nu am mai gasit bucata taiata) si  unul era culcat la pamant (se mai tinea intr-un centimetru de coaja) si unul era intreg! Cum copiii erau mici si erau oripilati de imaginea dinaintea ochilor, m-am apucat cu nevasta-mea sa-l bandajez, i-am pus si atela, cu toate ca cei din zona ziceau ca nu mai are nici o sansa! Vreau sa spun ca, o sa radeti, s-a prins, iar acum e ditamai bradul! Intre timp am extins casa si sunt cam aproape de ea si s-ar putea ca in cativa ani sa le fac eu felul ca sa nu cada pe casa la o eventuala furtuna! Dar mai e pana atunci! Ce vreau sa zic: daca ai timp, poti incerca sa-l salvezi, ca poate si reusesti!

#10
danilacristi

danilacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.06.2010

 dorel232004, on 17th November 2010, 12:52, said:

Acum vreo 12 ani am plantat in fata casei 3 brazi (de fapt molizi, dar in Bucuresti sunt toti brazi) micuti sa am de craciun unde sa pun globulete! Un cosas deranjat sau cu reflexe mai mici a taiat unul de tot (nici nu am mai gasit bucata taiata) si  unul era culcat la pamant (se mai tinea intr-un centimetru de coaja) si unul era intreg! Cum copiii erau mici si erau oripilati de imaginea dinaintea ochilor, m-am apucat cu nevasta-mea sa-l bandajez, i-am pus si atela, cu toate ca cei din zona ziceau ca nu mai are nici o sansa! Vreau sa spun ca, o sa radeti, s-a prins, iar acum e ditamai bradul! Intre timp am extins casa si sunt cam aproape de ea si s-ar putea ca in cativa ani sa le fac eu felul ca sa nu cada pe casa la o eventuala furtuna! Dar mai e pana atunci! Ce vreau sa zic: daca ai timp, poti incerca sa-l salvezi, ca poate si reusesti!
multumesc


#11
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
unge-i cu balega de vaca proaspata dupa care bandajeaza-i

#12
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
S-ar putea sa nu mai aiba ce sa unga.... postarea e veche de mai bine de 6 ani...

#13
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

 cotzi, on 24 decembrie 2016 - 23:03, said:

S-ar putea sa nu mai aiba ce sa unga.... postarea e veche de mai bine de 6 ani...
Adevarat ca a trecut timpul si merii din poze au cam evoluat in mai rau, dar solutia cam asta era, balega de vaca proaspata pe jumatate cu lut +bandaj sa formeze o protectie impotriva ploilor si daunatorilor. Eu am aplicat vopsea pe baza de ulei  la taieri groase in pomi batrani, randamentul nu este prea grozav. Apoi nu prea mai avem sperante la un pom de 60 de ani sa caluseze taieri de peste 10-15cm in diametru. La marul din ultima fotografie trebuia taiat pana in zona in care coaja este sanatoasa si de aplicat metode de mai sus. Dupa operatiunea de scurtare,  se face o imbaiere cu substante cuprice si apoi se acopera toata rana cum s-a descris. Metoda este veche, am auzit de la mai multi oameni in varsta. Daca nu se reuseste nici asa stoparea uscaciunii, atunci singura solutie este drujba. Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Serioja01, 27 December 2016 - 10:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate