Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Totul despre antrenament

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Da, la ele ma refer.
Bun sfatul, o sa-l urmez, asta aveam nevoie sa stiu: carbohidrati in timpul cursei pentru ca elibereaza repede energia necesara si proteine dupa pentru refacere musculara. Cred ca si inainte,nu? E de presupus cit mai natural...

#20
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cand sunt bou, sunt cel mai mare!

Azi am dat  vreo 95km, de dimineata am mancat DOAR 6 felii cu gem si mi-am luat 2 bidoane cu apa. Toate bune si frumoase, am facut jumatate din traseu, si de aici am ramas fara energie, cu foarte putina apa (cam 300ml), cu inca multi km de facut si dupa cum am constatat, FARA bani la mine. A fost un dezastru acest antrenament.

46km i-am facut in 1.45h calculand ca viteza medie a fost de 26km/h (am mers mai repede de atat, pentru ca a trebuit o parte din BUcuresti sa-l traversez cu viteza moderata)
Ceilalti km i-am facut din cauza prostiei in 3 ore.

La un momentat dat am vazut o reclama de la Mcdonalds pe DN1 si-am vazut pentru o secunda vine cheeseburg-ul spre mine, plus ca pe traseu am mai gasit vanzatori de pepeni galbeni.  vai mama, ce-as fi mancat si eu un d-ala :cry: . Sau alta faza, eram pe la MOara Vlasiei (near Bucharest) si mergeam pe camp dupa ceva timp dupa ce mi s-a terminat apa-> m-am uitat in partea dreapta sa vad daca nu e o fantana (stropitoare care uda pamantul) :lol: .

Sfatul meu, ganditi cand iesiti la o tura medie/mare, ca altfel ajungeti ca mine.  Alimentatia e cruciala si din pacate nu am gasit nici un pom fructifer sa manc si io ceva.

Cred ca m-am simtit ca amicii mei cu care am fost la ture mai lungi, bine ca am fost singur, ca ma simteam 'vinovat' :D.
N-am mai facut ture solicitante de la tura cu Transfagarasanu, urcarea.
m-a cocosat ghiozdanul azi ( am aavut nevoie de el pentru a duce ceva, la cineva) la fel ca si fundul. Patetic.

#21
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Cam cati km sunt necesari minim saptamanal sau lunar pentru a pastra nivelul de antrenament?
Intreb pentru ca vine iarna si nu o sa mai fie posibil in timpul saptamanii sa ies si nu o sa mearga nici in fiecare weekend.
Pana anul asta nu m-a interesat pt ca am folosit doar mtb-ul si iarna asta am avut o perioada lunga in care nu am miscat de loc.
La cursiera o sa se simta si nu vreau sa o iau de la capat in primavara. Momentan bag in jur de 200 de km saptamanal. 2 ture mai mici seara dupa munca unde fac pur si simplu antrenament si in weekend cate o iesire lunga.

#22
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Pai poti folosi mtb-ul pe timp de iarna. Mai ai alternative si la spinning. Acum cati km sunt necesari, depinde la ce nivel doresti sa ramai.  Incearca sa faci toti atatia km. Eu anul asta dupa ce-am iesit din iarna, eram tamaie, cu toate ca mai mersesem cu bicicleta iarna.

#23
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Tot atatia km e exclus ca nu imi permite timpul. Ziua e scurta si in timpul sapt nu o sa mai merga in curand de loc. Si in weekend nu o sa fie intotodeauna posibil.
Intrebam mai mut in ideea daca se mentine cat de cat niveleul daca o sa fac doar acolo 1-2 iesiri mai lungi pe luna ( cum zic din motive obiective nu o sa se poata decat in weekend si nici in fiecare partial datorita vremii partial datorita altor factori).
Ma gandeam ca as putea lua ceva hometrainer ( desi nu ma vad pe bicicleta in casa sau in pivnita plus ca nu o sa fie absolut deloc placut ).

#24
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Poti incerca asa ceva, evident daca ai unde, nu trebuie neaparat sa iesi in mediul nepropice practicarii ciclismului. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NJQkdHYkLIQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mi se pare interesant, despre home trainer am aceeasi parere ca si tine, mi se pare prea plictisitor.  Doar daca ma gandesc, imi vine sa rad. Te cheama nevasta la masa, si-i zici ca mai ai de pedalat cincisprezece minute :lol:

#25
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am si o eliptica si in 25 minute ard 250 calorii. Am luat-o si pentru nevasta dar exact cum banuiam: mobila. Ma batea gindul sa iau una de spinning dar si eliptica e buna, macar nu te doare curu' de atita stat pe sa.

#26
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Eu merg cu bicicleta cam 2 ore pe zi si in jur de 30-40 de km in functie de stare, dar sunt zile si zile, in care ori am treaba si seara cad lat, sau alteori pedalez mai mult decat in mod normal si atunci recuperez, dar o fac cu placere intotdeauna si nu mi se pare un efort la modul negativ.
Ce ma deranjeaza e ca eu ies mai mult seara la pedalat, in speranta ca deh, nu sunt masini, nu e poluare atat de mare, dar sunt si fabrici gen procter and gamble care polueaza mai rau ca masinile de se simte in 3 sfert de oras, nu stiu care ar fi solutia...

Edited by lacoste, 17 September 2011 - 14:37.


#27
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Sunt destul de nou la capitolul cursiera, dar am devenit desul de repede entuziast. Am doar vreo 2000 de km din care  500 cu, cursiera unui amic, de proba si de la inceputul lui iulie de cand posed una proprie  restul de 1500.
Insa am facut progrese enorme. Fara sa am vreo metoda de cuantificare de genul Powermeter se simte comparand timpul,viteza de deplasare si modul in care abordez si termin o urcare  pe anumite trasee. Cel mai mult sesizez in mai rarele iesiri de MTB unde foaia mica a MTB a cam intrat in somaj ( si o foloseam in trecut foarte des ).
La inceput am regretat ca nu am luat compact  50/34  cu caseta 11-28 ci 53/39 cu 12-25, dar momentan ma descurc pe distante evident scurte chiar si pe urcari de 10%. Deja peste cam devine culturism pedalatul cu angrenajul respectiv.
Pedalatul in casa/terasa/pivnita  mie se pare complet anost. Probabil o sa pun pe MTB ceva sistem de iluminare si o sa ma dau seara si pe intuneric.

#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Întreabă-te de ce te dai cu bicicleta, pînă la urmă. Dacă are vreo importanță menținerea performanțelor (deși nu-mi dau seama care) atunci fă orice e necesar, inclusiv trainer. Dacă e vorba de a face sport, se găsesc alternative. Dacă-ți place pur și simplu să te dai cu bicicleta, dă-te.

#29
serban_razvan2000

serban_razvan2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 01.07.2008
Momentan  nu are un motiv anume mentinerea performantelor pt ca sa zic asa ma intrec cu mine insumi. Dar am si alte planuri nu doar sa descopar baden-württembergul. Totusi nu planuiesc sa particip la vreo cursa.
Culmea e ca dupa o pauza de vreo 5 zile si o ultima tura oricum scurta am bagat marti, fiind liber 110 km. Distanta in sine  nu e mare insa a fost una dintre cele mai dificile de pana acum. Fara urcari masive dar 3 in total de aprox 400m din care un dintre ele pe 1,5 km 12%.
Trebuie sa spun din nou ca  asa ceva nu merge fara angrenaj compact.
Anyway in ciuda urcarilor repetate am scos o viteza medie finala mai mare ca de obicei 27 kmh cu o viteza maxima de 72 kmh pe o coborare.
Se pare ca pentru mentinere merge si o iesire pe saptamana sau mai rar.

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 21.08.2008
De doua saptamini nu am mai prestat din diverse motive si azi fiind o zi frumoasa am hotarit in scurt sa fac o iesire de vreo 80km. Am tras cam tare si ma cam dureau genunchii dar nu stiu daca de la efortul prea mare sau din cauza pauzei; acum e mai bine si astept sa vad miine daca ma pot ridica din pat.
La finele traseului am gasit 2 cu MTB care coborau de la Lepsa si am mers in 3 pina la Focsani. Belvita, batoane cu cereale si apa a fost tot ce am mincat si de baut vreun litru. Incerc sa gassc infomatii despre echipament pentru timp mai friguros care va sa vina.

#31
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Dan, cred ca e din cauza pauzei durerea, pentru ca si pe mine m-au durut dupa ultima tura 2 zile. :(

#32
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Eu de 4 zile m-am apucat asa mai serios si am facut pana acum 179km. Ma monitorizez cu ajutorul telefonului mobil si a aplicatiei Endomondo bazata pe GPS.

Tura de azi a fost cea mai lunga 63.88 km. Am facut un drum Timisoara-Recas + strabatarea orasului in ambele sensuri, deoarece locuiesc in partea opusa iesirii spre Recas + cateva ture prin oras pe bulevardele mari si lungi. Vreau sa repet de cat mai multe ori aceasta ruta (chiar si mai departe), deoarece asfaltul este impecabil si se poate circula lejer cu bicicleta deoarece are o banda lata de aprox 1 metru ca "o banda de urgenta". Soseaua este destul de circulata, dar pe acea banda se merge lejer.

Un grafic pe ultimele 4 zile:
Attached File  bicla.png   14.95K   19 downloads

#33
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
epuru eu am fost astazi intre Timisoara si Fibis ( aproximativ 65km dus intors  ). Nu am incercat Timisoara-Recas din cauza ca-i intens circulat, trec masini mari si grele care emana multe noxe care cred ca mi-ar anula toata placerea de a merge. In schimb pe unde am fost traficul este mai lejer, urcari si coborari line, plus ca exista 2 opriri unde se poate bea apa minerala naturala ( cum este la Buzias, doar ca mult mai acidulata cu bule mici, iar intr-unul dintre cele 2 locuri, fara nici un gust de fier. E grozava apa aceea). Daca esti interesat da-mi un PM, ca si eu fac iesiri aproape in fiecare weekend.

Edited by jinxy_c, 25 September 2011 - 21:03.


#34
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
jinxy_c: Ai drepate cu calea Lugojului, este un drum foarte circulat de masini de mare tonaj, dar azi cum a fost duminica a fost mai lejer. Pe mine m-a incantat foarte mult calitatea asfaltului, fiindca drumul este pefect neted si este foarte comod si acea "banda de urgenta" pe care am putut sa pedalez in voie fara sa fiu deranjat de nimic si care m-a facut sa ma simt mai in siguranta.

Pun o poza de exemplu, nu este de pe calea Lugojului, dar tot asa arata acea banda de pe marginea drumului:
Attached File  Bucovina_146.jpg   2.48MB   39 downloads

Drumul este tot asa cu pante si urcari line, dar cred ca mai usoare decat pe Lipovei. Merci pentru pont! Cu siguranta o sa incerc acea ruta si tinem legatura! :D
Tu unde stai in Timisoara? Eu stau prin Steaua si ma cam streseaza sa traversez orasul de fiecare data, dar nu am de ales! :lol:

Edited by epuru, 25 September 2011 - 21:29.


#35
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
Eu stau in Com. Giroc, dar imi pot pune bicicleta pe masina si mi-o pot duce unde vreau :) Azi m-am dus cu 2 biciclete dupa mine in complex de unde am mai luat pe cineva si de acolo am plecat pe ele. Ce-i drept, mi-e destul de incomod sa merg pe cursiera in oras :( Dar merg incet si cu grija, mai ales la traversarile peste liniile de tramvai. Iti dau un PM cand mai ies sau da-mi un add pe c_ceauca daca vrei.

#36
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ou, dar privelisti frumoase aveti voi prin vestul tarii!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate