Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Totul despre antrenament

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
Deuteronomus

Deuteronomus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.10.2010
Buna ziua, as dori sa stiu modul fiecaruia dintre voi de a se antrena ( ma refer la cei care o fac, nu care merg decat pana in parc si inapoi ). Cum va antrenati si mai ales unde? Cati kilometri parcurgeti de obicei intr-o zi?

#2
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Parcurg vreo 20km /zi iar in weekend >90km cu vremea asta frumoasa.

#3
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru antrenament incearca sa iti stabilesti un traseu si repere pentru sprint, sprint in catarare, o portiune pentru a merge la "turatie maxima".

Edited by gozmyn, 14 November 2010 - 21:51.


#4
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Ce intelegi prin antrenament, sau care este obiectivul, daca este vreunul. In caz ca da, in functie de asta stabilesti distanta, intensitatea, profilul (plat, deal...). Daca vrei sa participi si la curse e mult mai complicat. Eu merg de placere, 150-300km pe saptamana. In zilele cand nu pot iesi cu bicicleta (n-am timp sau e vremea nasoala) merg in casa pe o bicicleta de spinning.

#5
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Tind sa cred ca s-a referit de placere, nu concursuri, eu de aia am si postat la subiectul acesta...

#6
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 31.08.2009
Sâmbătă am parcurs 42 km, greu de crezut că pot ține strocul ăasta, cel puțin pentru început. Nu mi-ar strica niscaiva povețe.

#7
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Antrenamentul de azi fuse de 95km . N-a fost greu pt ca nu ni s-au potrivit tipurile de bicle si astfel trebuia sa astept un tovaras.  Oho, anul trecut faceam multi mai multi km in weekend pe cand anul asta sunt cam lenes ,dar sper sa-mi revin curand.

#8
bogdanel249

bogdanel249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.05.2011

View Postpg-soare, on 8th June 2011, 16:25, said:

Antrenamentul de azi fuse de 95km . N-a fost greu pt ca nu ni s-au potrivit tipurile de bicle si astfel trebuia sa astept un tovaras.  Oho, anul trecut faceam multi mai multi km in weekend pe cand anul asta sunt cam lenes ,dar sper sa-mi revin curand.
Ce tip de bicicleta folosesti?Ce experienta ai?:P

#9
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
De mic copil, cu bicla fara frane. (la mine in oras nu aveam nevoie de asa ceva). De cand ma stiu ies cu bicicleta.

Momentan am o semicursiera cu frane.Incerc sa-mi revin ca luna asta bag Transfagarasan si vreau sa ma bucur de plimbare , nu sa plang.

#10
bogdanel249

bogdanel249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.05.2011

View Postpg-soare, on 8th June 2011, 18:12, said:

De mic copil, cu bicla fara frane. (la mine in oras nu aveam nevoie de asa ceva). De cand ma stiu ies cu bicicleta.

Momentan am o semicursiera cu frane.Incerc sa-mi revin ca luna asta bag Transfagarasan si vreau sa ma bucur de plimbare , nu sa plang.
Si eu ma strofoc sa fac 40km/zi :lol: Doar ca nu imi permite timpul...sunt la liceu si ...

Spor la antrenament :D

Edited by bogdanel249, 08 June 2011 - 18:25.


#11
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
75km astazi in vreo 4 ore. 20km m-a batut vantul din fata, ma-nebunit, plus ca nici nu mi-am luat mancarica la mine, ci doar apa. A fost per ansamblu.

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Eu as propune sa postati si regimul alimentar pe linga cel fizic in asa fel incit sa nu se produca o scadere a masei musculare. De exemplu eu am un obicei nesanatos, nu maninc dimineata cum ma trezesc pentru ca de cind ma stiu nu am senzatia de foame; pot spune ca intru foarte repede in priza fara suplimente de genul cafea... anul acesta pina pe la 11-12 in limita timpului disponobil mai prestam citeva miscari anaerobe (abdomene, greutati, flotari, genuflexiuni... asa, de intretinere) si am observat o diminuare a masei musculare la nivelul coapselor.
Sfaturi pe net sint contradictorii, pe mine ma intereseaza cum si ce anume trebuie sa mincam fara sa consumam din rezervele musculare. In cazul ciclismului e necesar un regim bogat in carbohidrati... mi-e sa nu depasesc aportul energetic necesar si sa nu obtin rezultatul dorit. Pentru cresterea rezistentei fizice la efort ce anume se recomanda in "regie proprie"? Am o haltera de vreo 35kg insa nu as face cu ea genuflexiuni, as concepe un stand si sa execut impins cu picioarele din intins pe spate...

#13
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Dan, ideea e ca eu sunt incepator, mananc destui carbo inainte de tura (tortelini, budinca facuta din macaroane cu ou si branza, etc).  Mi-am invatat lectia, nu mai mananc ca dobitocul 5 mars-uri/lion-uri pe tura ca sunt sensibil si fac urticarii urate. Eu am o alimentatie destul de variata (imagineaza-ti, nu stau sa detaliez asta seara).
O sa-ti zic cand mai ies pe la ture din astea medii, ce am facut, cum am facut. Eu am 60kg de vreo 4-5ani, atat am avut si cand nu faceam sport, atat am si acum cand fac destul de intens.

Ciclismul, e un sport in care daca stai mult in sa, apare fenomenul de utilizarea muschilor pe post de combustibil. Parerea mea e ca daca vrei sa arati musculos, faci sala, nu ciclism (in general vorbesc, nu pentru tine).
Per ansamblu trebuie sa experimentezi sa vezi cand te simti mai bine. Nu-ti strici sanatatea daca faci asa, mai mult decat daca n-ai face sport. Sau ai manca shaorme zilnic.

#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Ideea e sa nu se ajunga la utilizarea muschilor ca si combustibil, trebuie sa alegi un aport energetic suficient sa nu se ajunga aici dar si excesul poate fi daunator, granita asta dpdv este destul de fragila; ma intreb daca inghiti ca nea gheorghe carbohidrati si depui efort prea putin nu obtii acelasi rezultat ca in cazul sedentarismului? Cum iti dai seama cind se epuizeaza energia din aport alimentar si incepe sa consumi din surse proprii? Eu la o cursa nici nu am mincat inainte mare lucru, nici apa n-am avut cind a trebuit si m-am cam sufocat, am mers si pe linga bicicleta pe niste pante mai accentuate pentru ca aveam contractura musculara la coapsa stinga. Musculos nu vreau ca nici ciclistii cataratori nu sint dar nici sa devin silfidic...

#15
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Q: Cum iti dai seama cind se epuizeaza energia din aport alimentar si incepe sa consumi din surse proprii?
A: Apare fenomenul de "perete", nu mai ai vlaga, iti vine sa vomiti, etc.  Totul e sa experimentezi. Eu de exemplu nu pot manca cum ai spus tu, nu am stomacul mare, n-am burta. Mananc des si putin pentru ca asa m-am invatat.  

Quote

Eu la o cursa nici nu am mincat inainte mare lucru, nici apa n-am avut cind a trebuit si m-am cam sufocat, am mers si pe linga bicicleta pe niste pante mai accentuate pentru ca aveam contractura musculara la coapsa stinga.
E de-nvatat din toate experientele.  Daca ai kg in plus sa stii ca se vor simti atat la plat, cat si foarte urat la urcari :D.

De acum incolo voi lua la ture lungi rondele din orez expandat. N-au toate porcariile ca smash-urile.
Sa nu uitam de vitamine! Momentan iau supradyn, o capsula pe zi.

Edited by pg-soare, 03 July 2011 - 22:35.


#16
Sutelosbo

Sutelosbo

    Banned by moderators

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 20.06.2011

View Postdanghetau, on 3rd July 2011, 23:21, said:

Ideea e sa nu se ajunga la utilizarea muschilor ca si combustibil, trebuie sa alegi un aport energetic suficient sa nu se ajunga aici dar si excesul poate fi daunator, granita asta dpdv este destul de fragila; ma intreb daca inghiti ca nea gheorghe carbohidrati si depui efort prea putin nu obtii acelasi rezultat ca in cazul sedentarismului?
Dacă ai fi sedentar ar trebui să mănânci doar caloriile ratei metabolismului bazal. http://www.doctor.in...ulator_rmb.html

Calculezi cam câte calorii arzi prin pedalat și apoi bagi carbohidrati și proteine care să acopere deficitul de calorii.

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 21.08.2008
Nu cred ca am kg in plus, la 180cm si 40 ani ma mentin la 75kg... de ingrasat ma ingras greu, nu cred ca am avut mai mult de 77kg vreodata, miscare fac insa prin natura serviciului stau.
Am gasit niste batoane proteice care contin si creatina, glutamina si am facut un stoc, la un drum iau 2-3 sa am la mine ca nu se stie. Lichidele nu vor lipsi de asemenea.
Peretele l-am simtit dar atit, de restul m-a ferit sfintu insa batea cordu'n mine ca nebunu... Am luat si pudra Isostar care se dizolva in apa de baut pentru refacerea nivelului de minerale pierdute in urma efortului.

#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cumva  te referi la Q-Form in legatura cu batoanele?
Incearca sa mananci produse bogate in proteine dupa tura, cand se refac muschii si carbo in timpul turei, sa vezi cum te simti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate