Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Legalizati drogurile sau interziceti alcoolul!

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
reparatii_termopane

reparatii_termopane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.10.2010
Alcoolul are un impact social negativ mult mai mare decat cocaina sau heroina. Alcoolul ajunge foarte usor in mainile minorilor cu repercursiuni grave. De fiecare data cand deschid televizorul vad la stiri "sa imbatat si si-a omorat nevasta si copii" sau " sa imbatat si le-a crapat capul la tre vecini" si cunoasteti si voi multe alte exemple din media sau chiar din cunostinte. M-am saturat sa aud despre familii dezbinate si vieti ruinate din cauza alcoolului. Saptamana trecuta am vazut la "stirile de la ora 5" cum un minor a ajuns la spital cu o alcolemie de 3.5la mie dupa ce a baut 2litrii de tuica pentru ca "asa a vazut ca face si mami cu tati"?!?!?... Mai grav, ieri, un prieten, pe un drum national, in afara localitatii, unde avea limita de viteza de 90Km/h, ia sarit un betiv dintr-un tufis, direct in fata, accidentandu-l mortal. Dupa cercetari, sa stabilit ca avea o viteza de 60Km/h... M-am intanlit cu el in seara asta, ultima lui zi de libertate, urmeaza sa fie condamnat pentru "Omor din culpa", lasand in urma lui o nevasta si doi copii de 3 si 4 ani... Plangea, nu a baut el, dar alcoolul ia distrus tot... Cat de bun e aceast lichid care nu a facut niciodata bine de cand e lumea dar totusi il poti gasii la orice colt de strada?... Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa ne fereasca de asa ceva.

#2
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
imi pare rau de prietenul tau. alcoolul nu e asa periculos pt ca in cantitati normale nu da dependenta.

#3
Bogdan_ro93

Bogdan_ro93

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 838
  • Înscris: 10.06.2010

 iulik17d, on 11th November 2010, 20:23, said:

imi pare rau de prietenul tau. alcoolul nu e asa periculos pt ca in cantitati normale nu da dependenta.
Ii chiar sanatos

#4
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
nu cred ca se va interzice vreodata alcolul pentru ca si politicienii si aproape toata lumea il consuma...drogurile nu se vor legaliza pt ca asa vor putea si ei sa mai bage la puscarie pe cineva

#5
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007

 reparatii_termopane, on 11th November 2010, 19:18, said:

Mai grav, ieri, un prieten, pe un drum national, in afara localitatii, unde avea limita de viteza de 90Km/h, ia sarit un betiv dintr-un tufis, direct in fata, accidentandu-l mortal. Dupa cercetari, sa stabilit ca avea o viteza de 60Km/h... M-am intanlit cu el in seara asta, ultima lui zi de libertate, urmeaza sa fie condamnat pentru "Omor din culpa"

Si sa inteleg ca mai nou daca e mort de beat si pica in fata masinii mele eu fac puscarie? Din cate stiu in cazurile de genul se stabileste vinovatia pietonului

#6
reparatii_termopane

reparatii_termopane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.10.2010

 twism007, on 11th November 2010, 19:31, said:

Si sa inteleg ca mai nou daca e mort de beat si pica in fata masinii mele eu fac puscarie? Din cate stiu in cazurile de genul se stabileste vinovatia pietonului
Primul principiu al Codului Penal: Orice reactiune are si o reactiune, astfel ca, daca omori pe cineva, indiferent de cauza vei fi acuzat de omor. La fel cum a fost in cazul cu Romanita Iovan, nu conteaza ca a intrat la tine in casa sa te omoare, daca l-ai omorat tu, esti acuzat. Nu e ca la americani....

#7
nutzu2009

nutzu2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.08.2009

 reparatii_termopane, on 11th November 2010, 19:34, said:

Primul principiu al Codului Penal: Orice reactiune are si o reactiune, astfel ca, daca omori pe cineva, indiferent de cauza vei fi acuzat de omor. La fel cum a fost in cazul cu Romanita Iovan, nu conteaza ca a intrat la tine in casa sa te omoare, daca l-ai omorat tu, esti acuzat. Nu e ca la americani....

mi se pare o prostie asta...adica mai bine il lasi pe ala sa te ia la bataie(in casa ta) ca sa  nu ajungi la puscarie?  :lol:

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca traiesti in Romania si nu ai bani destui, da. DAca ai bani, nu conteaza.
Daca traiesti in USA, scoti shotgunu'.

#9
xXx69Asu

xXx69Asu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 15.08.2007
România :-BD.
Alcoolul e periculos. Faptul că bei o bere seara sau un pahar de vodka nu e o problemă. E o problemă când bei iar apoi ieși afară din casă. Alcoolul îți dă impresia că ești nemuritor, că ești campion mondial la kung-fu și box și multe altele...
Din partea mea poate să interzică alcoolul. Sau să nu-l interzică, dar să nu mai ai voie să ieși din casă după ce bei, și normal că n-ai voie să-l bei altundeva.


Edit:

Quote

Daca traiesti in Romania si nu ai bani destui, da. DAca ai bani, nu conteaza.
Daca traiesti in USA, scoti shotgunu'.
Aici nu poți să-l scoți?

Edited by xXx69Asu, 11 November 2010 - 19:42.


#10
Sorinache2010

Sorinache2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 24.05.2010

 reparatii_termopane, on 11th November 2010, 19:18, said:

Alcoolul are un impact social negativ mult mai mare decat cocaina sau heroina. Alcoolul ajunge foarte usor in mainile minorilor cu repercursiuni grave. De fiecare data cand deschid televizorul vad la stiri "sa imbatat si si-a omorat nevasta si copii" sau " sa imbatat si le-a crapat capul la tre vecini" si cunoasteti si voi multe alte exemple din media sau chiar din cunostinte. M-am saturat sa aud despre familii dezbinate si vieti ruinate din cauza alcoolului. Saptamana trecuta am vazut la "stirile de la ora 5" cum un minor a ajuns la spital cu o alcolemie de 3.5la mie dupa ce a baut 2litrii de tuica pentru ca "asa a vazut ca face si mami cu tati"?!?!?... Mai grav, ieri, un prieten, pe un drum national, in afara localitatii, unde avea limita de viteza de 90Km/h, ia sarit un betiv dintr-un tufis, direct in fata, accidentandu-l mortal. Dupa cercetari, sa stabilit ca avea o viteza de 60Km/h... M-am intanlit cu el in seara asta, ultima lui zi de libertate, urmeaza sa fie condamnat pentru "Omor din culpa", lasand in urma lui o nevasta si doi copii de 3 si 4 ani... Plangea, nu a baut el, dar alcoolul ia distrus tot... Cat de bun e aceast lichid care nu a facut niciodata bine de cand e lumea dar totusi il poti gasii la orice colt de strada?... Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa ne fereasca de asa ceva.

Stai ca n-am inteles,Ieri l-a accidentat pe ala si azi e ultima lui zi de libertate?
Pai ce il baga direct la parnaie?Nu il judeca?Nu are parte de un proces?
Frate daca avea 60 Km/h si ala i-a sarit din fata o sa fie achitat.Sau in cel mai rau caz ia 3 ani cu suspendare,
Pana una alta mi-se pare ca le infloresti rau de tot.
Si ce treaba au drogurile cu asta?Cum puii mei sa legalizazi drogurile doar pentru ca si alcoolul e legal.
Sincer eu cred ca minti de ingheata apele...

#11
reparatii_termopane

reparatii_termopane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.10.2010

 Sorinache2010, on 11th November 2010, 19:47, said:

Stai ca n-am inteles,Ieri l-a accidentat pe ala si azi e ultima lui zi de libertate?
Pai ce il baga direct la parnaie?Nu il judeca?Nu are parte de un proces?
Frate daca avea 60 Km/h si ala i-a sarit din fata o sa fie achitat.Sau in cel mai rau caz ia 3 ani cu suspendare,
Pana una alta mi-se pare ca le infloresti rau de tot.
Si ce treaba au drogurile cu asta?Cum puii mei sa legalizazi drogurile doar pentru ca si alcoolul e legal.
Sincer eu cred ca minti de ingheata apele...
Asa sa-ti ajute... sau mie daca mint...

#12
kvllmetin

kvllmetin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.10.2010
dar nu mai bine le interzici pe amandoua? :naughty:

#13
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Si crezi ca daca ai interzice alcoolul nu s-ar mai consuma? cred ca s-ar dubla numarul cazurilor

#14
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 Owidiu, on 13th November 2010, 11:56, said:

Si crezi ca daca ai interzice alcoolul nu s-ar mai consuma? cred ca s-ar dubla numarul cazurilor

Au mai incercat unii si criminalitatea s-a inzecit. Vezi prohibitia din America. Pe de alta parte, oricine isi poate face singur alcool in beci. Droguri nu.

Inteleg frustrarea initiatorului, insa ceea ce propune nu este o solutie. Oricum, prietenul lui nu va face o zi de inchisoare daca este cum spune el.

#15
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 iulik17d, on 11th November 2010, 19:23, said:

imi pare rau de prietenul tau. alcoolul nu e asa periculos pt ca in cantitati normale nu da dependenta.

Nici marijuana nu da dependenta si totusi e ilegala.

 TLGsoft, on 13th November 2010, 13:59, said:

Pe de alta parte, oricine isi poate face singur alcool in beci. Droguri nu.

Serios? Tot ce iti trebuie sunt cateva seminte de cannabis si un ghiveci cu pamant.
Sau pentru astea mai periculoase, cateva substante care le gasesti la farmacie si putine cunostiinte de chimie.

#16
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
reparatii_termopane cred ca exagerezi. Tatal meu a dat peste un betiv care i`a sarit in fata si nu a fost numit vinovat! Avea viteza legala, betivul nu era pe trecere...wtf. De ce ar fii vinovat?

#17
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 SuperDuper, on 11th November 2010, 19:40, said:

Daca traiesti in Romania si nu ai bani destui, da. DAca ai bani, nu conteaza.
Daca traiesti in USA, scoti shotgunu'.
:w00t: si eu vreau

#18
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 deeaa1989, on 13th November 2010, 15:20, said:

reparatii_termopane cred ca exagerezi. Tatal meu a dat peste un betiv care i`a sarit in fata si nu a fost numit vinovat! Avea viteza legala, betivul nu era pe trecere...wtf. De ce ar fii vinovat?

Nu ar trebui sa fie. Asta intr-o tara normala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate