Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Transport maxim fara tahograf

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Dorele sa stii ca o poti rezolva cu 500 de euro transportul.
Finul meu face curse saptamanale de persoane si colete pe ruta Austria, Germania, Anglia. De cele mai multe ori leaga de Sprinter si platforma pentru ca aduce cate o masina . Din Germania, de pe ruta lui aduce cu 400-500 euro masini sau mici utilaje.
Mai poti cauta pe cineva care are cont pe bursa de transport . Acolo am vazut ca se posteaza cereri si cu pret oferit mai mic si dispar relativ repede . Eu imi voi reactiva contul in maxim 2 saptamani, daca nu te grabesti voi incerca sa te ajut !

#92
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Mersi de oferta! Nu ma grabesc ca inca nici nu l-am cumparat! Doar imi fac socoteli, in timp ce caut! Dar el poate sa agate dupa Sprinter 2,5 to (0,5to remorca si cca 2 to tractorul)?
Si inca ceva, daca e incarcat cu pasageri, pot aia sa astepte, sa fac un ocol, sa-l incarce, etc?
Si mai e ceva, daca nu functioneaza, cum il suie sus, pe remorca? Nu trebuie remorca/auto cu troliu?

#93
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Da, remorca este de 2.5 total autorizata . Daca nu e mare (100 km) abaterea de la drumul lui se duce. Oricum in perioada asta nu prea se intorc romani, se intoarce mai mult cu colete .
De incarcat se pate trage cu chingi cu clichet daca nu are troliu platforma.

#94
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 kos_funny, on 07 septembrie 2014 - 15:20, said:

Da, remorca este de 2.5 total autorizata .
Si are voie sa traga atat?

#95
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Da,e sprinter cu vreo 2550 greutate proprie .

Si eu mi-am luat recent un Iveco de 3.5 tone total si in talon am greutate maxima in ansamblu 7000 , deci pot tracta legal remorca de 3500 maxim autorizat .

Edited by kos_funny, 07 September 2014 - 19:08.


#96
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E ok atunci! Cand se iveste ceva sigur, iti dau PM!

#97
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Buna,

Aveti idee care ar fi cotatia unui transport de 1000km (25 tone, cereale de exemplu) vestul Romaniei-nordul Italiei?   Un transport pe saptamana, contract pe un an.

Multumesc,

...mi se pare fa am gresit topicul.
Scuze.

#98
neo

neo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 10.12.2001
Reactivez acest topic cu o întrebare. Dacă împrumut o masină de la un prieten de 4.6 tone, masina fiind imatriculata pe persoana fizica si fac un transport în scop personal. (Exemplu: Imi transport familiile de albine) Am nevoie de tahograf ? Atestat ? Etc ?

Discutând cu un angajat ARR el îmi spune ca nu am nevoie de nimic, acum astept si părerile voastre.

Edited by neo, 14 November 2015 - 22:21.


#99
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Teoretic exista o licenta pentru transport in interes propriu.
Tahograful insa e necesar.
Daca e vorba de albine nu vor fi probleme dar pe principiul asta o poate imprumuta oricui are o marfa de transportat si transportul nu e in interes propriu din moment ce proprietarul camionetei este altcineva.

#100
kr13t14n

kr13t14n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.02.2010

 bolo, on 15 noiembrie 2015 - 13:20, said:

Teoretic exista o licenta pentru transport in interes propriu.
Tahograful insa e necesar.
Daca e vorba de albine nu vor fi probleme dar pe principiul asta o poate imprumuta oricui are o marfa de transportat si transportul nu e in interes propriu din moment ce proprietarul camionetei este altcineva.
Licența de transport se poate acorda pentru: transport în contul terților sau în cont propriu. DAR... vorbim de persoane juridice aici.
Pe de altă parte, Reg. C.E. 561/2006 (adică ăla care zice ce și cum cu timpii de conducere și odihnă) spune clar când NU se aplică:

Quote

Articolul 3
Prezentul regulament nu se aplică transporturilor rutiere efectuate de:
(a) vehicule utilizate pentru transportul de călători prin servicii regulate, traseul liniei nedepăşind 50 km;
(B) vehicule a căror viteză maximă autorizată nu depăşeşte 40 km/h;
© vehicule utilizate de serviciile forţelor armate, de serviciile protecţiei civile, de pompieri şi forţele responsabile cu menţinerea ordinii publice sau închiriate de acestea fără conducător auto, atunci când transportul intră în atribuţiile proprii ale acestor servicii şi se efectuează sub controlul acestora;
(d) vehicule, inclusiv cele utilizate pentru transportul necomercial de ajutor umanitar, utilizate în situaţii de urgenţă sau în operaţiuni de salvare;
(e) vehicule specializate folosite în misiuni medicale;
(f) vehicule specializate pentru depanări care acţionează pe o rază de 100 km de la baza de staţionare;
(g) vehicule de încercări rutiere pentru îmbunătăţire tehnologică, reparaţii sau întreţinere, precum şi vehicule noi sau transformate care nu au fost încă puse în circulaţie;
(h) vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;
(i) vehicule comerciale, care au caracter istoric, în conformitate cu legislaţia statului membru în care sunt conduse, şi care sunt utilizate pentru transportul de călători sau de mărfuri în scopuri necomerciale.
Deci, omul nu are nevoie decât de: buletin, permis, certificat înmatriculare+ talon revizii, asigurare RCA, contract închiriere/comodat pentru vehicul și dovada că familiile de albine sunt ale lui.

#101
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014

 kr13t14n, on 29 noiembrie 2015 - 05:26, said:

Licența de transport se poate acorda pentru: transport în contul terților sau în cont propriu. DAR... vorbim de persoane juridice aici.
Pe de altă parte, Reg. C.E. 561/2006 (adică ăla care zice ce și cum cu timpii de conducere și odihnă) spune clar când NU se aplică:

Deci, omul nu are nevoie decât de: buletin, permis, certificat înmatriculare+ talon revizii, asigurare RCA, contract închiriere/comodat pentru vehicul și dovada că familiile de albine sunt ale lui.

Mai minte creata apicultura e considerata activitate comerciala.

#102
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008

 neo, on 14 noiembrie 2015 - 22:19, said:

Dacă împrumut o masină de la un prieten de 4.6 tone, masina fiind imatriculata pe persoana fizica si fac un transport în scop personal.
Pai nu poti sa faci transport in cont propriu cu masina imprumutata. Se presupune ca cel care ti-o imprumuta are beneficii din imprumutul/inchirierea masinii, din care rezulta ca nu mai este transport in cont  propriu sau in scopuri  necomerciale.

Edited by ginoxxx, 30 November 2015 - 20:42.


#103
exeron

exeron

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2015
salut,de ceva vreme stau in germania si m-am gandit daca tot fac naveta in romania periodic sa imi  cumpar un bus,de curind am cumparat un lt 35 ,intrebarea mea este ce probleme pot intimpina daca sint incarcat cu marfuri second hand pe traseu ,cu ce viteza pot circula

#104
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ce masa maxima autorizata scrie pe talon si in CIV ? Daca e 3500 si locuri pasageri 8 + 1 iti trebe cat C1 si  atestat . Daca ai peste 8+1 locuri iti trebe cat D1. Licenta pe masina iti trebe daca transporti , materiale periculoase ( , inflamabile , gaze , butelii , chimice etc )- Viteza e in OUG  de circulatie cauta . Eu am si atestat profesional dar legea transporturilor e stufoasa si nu mai retin nici macar viteza , ultimii 8 ani am lucrat pe ambulanta si mi-am bagat piciorul in ele legi .

#105
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
lt 35...3500 kg cat B
viteza maxima dictata de indicatoare , nu ai nici un regim special

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate