Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Sursa tensiune 1.7-2.2V pentru electroliza

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
kenterprise

kenterprise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 03.05.2007

View Postmister_rf, on 27th November 2010, 13:29, said:

Ce sa mai zic... trebui sa brevetez schita de la postul #9. Acum e prea tarziu.
..probabil ca trebuia..:) dupa cum am spus nu ma pricep in acest domeniu ..dar daca schema aceea reprezinta  doua bobine infasurate pe o bara cu proprietati magnetice si o dioda pentru sens asa cum este prezentat in filmuletul de pe YT atunci devine foarte usor de realizat si incadrat in designul generatorului de oxihidrogen pe care vreau sa-l alimentez....:) ca tot am PWM-ul ...

#56
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 10.02.2007

View Postkenterprise, on 27th November 2010, 12:24, said:

am gasit intre timp ASTA ...
Aia poti gasi si daca pui barosul pe o bobina de inductie auto. Miezul e tot din sarme de fier.

Edited by em2006, 27 November 2010 - 18:54.


#57
kenterprise

kenterprise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 03.05.2007

View Postem2006, on 27th November 2010, 19:51, said:

Aia poti gasi si daca pui barosul pe o bobina de inductie auto. Miezul e tot din sarme de fier.

probabil ca da! pe mine ma interesa daca se poate bobina pe cilindrul care formeaza generatorul meu. pana acum se parea ca nu, ca miezul trebuie sa fie "inchis" ...nu o simpla bara ..
ASA  arata generatorul ....
acum am vazut ca se poate ..daca tija centrala, anodul,  are proprietati magnetice pot bobina peste catod, la vedere, usor de realizat ca experiment.
Revin cu ceva desene ca ma gandesc la un primar de ...sa zicem... 100 de spire si la doua secundare fiecare de 10 de spire....

Si pentru ca acel anod nu are cine stie ce proprietati magnetice pot freta o teava magnetica pe exteriorul catodului si bobina peste desi  se pare ca insusi eletrolitul in trecere printre electrozi amelioreaza situatia.

Meyers are un brevet in care spune ca se poate realiza un aranjament  cu doua bobine pe un miez non magnetic prin care trece un fluid ( gaz sau lichid incarcat electric ) sau in genul acesta ...vezi atasamentul.

Ce-ar fi sa iasa? :)

...nu cred ca a "prins' linkul la YT si incerc din nou -  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mys1fGYat9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - sau o uploadez ..

Attached Files


Edited by kenterprise, 27 November 2010 - 19:42.


#58
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cata stiinta bazata pe almanahe e in topicul asta  :coolspeak:  .
Curioasa chestie ca nici un inginer nu reuseste sa faca un perpetuum mobile sau o masina care merge cu apa dar oamenii care au probleme la intelegerea notiunilor elementare de electricitate reusesc  ;)  .

#59
kenterprise

kenterprise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 03.05.2007
@chilly willy
Curioasa chestie, nu? Nu stiu saracii ca nu se poate si incearca.
Unii au avut si "succesuri" in ceea ce priveste masina cu apa ....deh.. niste chestii...dar daca scrie  in carte ca nu pentru ceilalti e nu se poate si gata! E buna cartea nimic de zis e utila dar curiozitatea a omorat pisica si probabil dumneata de aia te temi! :)

Edited by kenterprise, 27 November 2010 - 20:45.


#60
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
oricum e mai bine sa incerci sa faci perpetuum mobile decat sa stai prin baruri sau sa fumezi iarba   :OK:

#61
kenterprise

kenterprise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 03.05.2007
@ chilly willy
nu stiu cum e sa fumezi iarba (fumez tutun deja si e prea mult)...nici la perpetuum mobile nu ma pricep (aud ca e controversata definitia.. cat de perpetuum sau nu este  si ca imposibilitatea unei chestii sa dureze mult se aplica local ca altfel nu ar merge pila Karpen de atata amar de vreme si nici soarele nu ne-ar lumina ).
Eu incerc sa perfectionez un economizor de combustibil si am nevoe de cea mai simpla si eficace solutie de alimentare electrica.
Un step down transformer care sa se bobinexe pe tevile mele...am aflat ca nu se poate ca miezul trebuie sa fie de o nume factura mai apoi ca exista acele flat transformers care au un gabarit mic si randament bun iar apoi ca se poate si pe teava mea daca ar avea proprietati magnetice...daca nu are o fac eu sa aibe .....si in plus am expus o teorie a unui individ care a cam mers cu masina cu apa referitoare la magnetism si bobine.
Postez ceva mai tarziu si bobina in modul in care am vazut-o eu infasurata pe teava in cauza. Dar ma gandeam la doua secundare care sa alimenteze in paralel anodul pentru divizarea sarcinii si evitarea supraincalzirii ...Ca o mai trebui o dioda pe acolo ...nu stiu ...dar odata ce le infasor pe teava bobinele pot fi legat in multiple variante precum in filmuletul de prin almanahe ( YT) .....daca Meyers a avut dreptate se va afla cu aceasta ocazie ca aranjamentul e asemanator...Aveti ceva opinii pe subiect? ca de invatat am de invatat de la oricine ...Multumesc!

#62
georgelusmotors

georgelusmotors

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2017
Salut, ai reușit sa realizezi ceva viabil?
0720689298 este numărul meu poate discutam mai multe

#63
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
Văd că nu a mai intrat pe aici din 2015 și oricum mesajul este de 12 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate