Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Munca in strainatate bine platita? in ce domenii? mai e rentabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View PostKarhu, on 11 august 2023 - 17:03, said:


Ce? Un pârlit cu 3000-3500 brut plătește 63% impozit?

Nu, el plătește mai puțin însă plătește si angajatorul o parte. Plus ca 3000 brut nu-i un salariu prea mare. Brutul lui e ce rămâne după ce angajatorul plătește deja partea lui, și din brutul ala mai plătește și el un progresiv care ajunge pe la 50%. Din asta scazi deducerile (naveta dacă nu ai mașina de serviciu, copii/nevasta în întreținere, o parte din dobânda la banca, pilonii 2 și 3 de pensie etc).
Primul meu brut acum 100 ani a fost 2800, și în mana rămâneam cu vreo 1800 însă plăteam ca fraierul tot, nu aveam nicio deducere.  După vreo trei ani m-am șmecherit și mi-a crescut salariul cât să ajung la 50% impozit :D Și după încă vreo 3 ani am învățat sa deduc de am ajuns la un moment dat sa recuperez 8-9k anual din taxele plătite...

Din motivul asta dacă unul din familie are un brut mărișor - sa zicem 6k brut- uneori e mai rentabil dacă al doilea NU muncește. Pentru ca al doilea salariu se duce pe impozitul mai mare la primul ala mare, pe creșă dacă ai copil mic etc (creșa te îndoaie, școala e aproape gratis), pe naveta, etc. Adică decât sa muncești pe 2500 brut mai bine stai degeaba și rămâi și cu mai mulți bani, deduci suplimentar din taxele primului și cu cheltuielile mai reduse ieși pe plus. În Olanda e cam la fel, și mie unuia nu mi se pare părea ok, munca nu prea e încurajată de sistemul asta de taxare.
Se tot vorbește de când ma știu de o reforma fiscala însă canci.

Edited by KiloW, 11 August 2023 - 20:55.


#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
La 10k brut  plătești 1300 contribuții sociale,  3700 impozit și în mana ramai cu un pic sub 5k dacă ești singur. Și 13e în plus dacă ești însurat, cu un copil și nevasta muncește...
Dacă ești însurat, nevasta NU muncește ai și un copil ai 5500 net.

Ca să merite sa muncească și ea trebuie sa ia minim net minim 500 (impozitul tău suplimentar) + 1000 creșă dacă e mic copilul  + abonament de metrou/tren sau mașina 2 + un lunch ceva, dacă nu ia măcar 2000 net (aka +3200 or so brut) mai bine sta degeaba. Nu mai vorbesc dacă ai doi copii...

Edited by KiloW, 11 August 2023 - 21:09.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKiloW, on 11 august 2023 - 20:43, said:

Nu, el plătește mai puțin însă plătește si angajatorul o parte. Plus ca 3000 brut nu-i un salariu prea mare. Brutul lui e ce rămâne după ce angajatorul plătește deja partea lui, și din brutul ala mai plătește și el un progresiv care ajunge pe la 50%.
Brutul e cel negociat și trecut in contract. Punct.
Ce plătește angajatorul e treaba lui și nu-i trecut in contractul de munca, nici pe fluturaș.

Oricum, dintr-un rahat de 3000 brut să platesti 50% e formidabil de mult.

View PostKiloW, on 11 august 2023 - 21:04, said:

La 10k brut  plătești 1300 contribuții sociale,  3700 impozit și în mana ramai cu un pic sub 5k dacă ești singur.
Dacă ești însurat, cu un salariu și un copil ai 5500 net.


Asta-i altceva.
Mai sus ziceai că la 3000 dai jumătate.
Intre 3000 și 10000 e totuși diferența mare, nu are cum sa fie aceeași impozitare, e la mintea cocoșului.

#40
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
La 3000 brut iei în jur de 2100 în mână dacă ești single. Cum ziceam 3000 nu-i salariu mare, nu ești încă la 50%.

OSCE zice ca Belgia are cele mai mari taxe pe muncă.

E o tara bună da fii miliardar că n-au taxe pe patrimoniu, mai puțin sa fii muncitor :D

Edited by KiloW, 11 August 2023 - 21:26.


#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Atunci de ce nu ești mai atent la ce afirmi?

View PostKiloW, on 11 august 2023 - 20:43, said:

Plus ca 3000 brut …
…din brutul ala mai plătește și el un progresiv care ajunge pe la 50%.


#42
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Vorbeam în general nu de 3k. Din brutul definit de tine (ce vezi în contract) poți sa ajungi la 50%, însă nu la un salariu de 3k.
3k brut e un salariu sub mediana. Un injiner cu 0 experienta câștiga mai mult de atât din prima zi, iar media în inginerie e undeva la 6k aka dublu. Fără funcții de manager&shit.

Edited by KiloW, 12 August 2023 - 00:36.


#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Nu vorbea nimeni de “injineri” etc, eu întrebasem de cei cu un salariu mediu și tu ai zis că respectivii plătesc 50% impozite, cifră evident eronată.

#44
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
N-am zis nicăieri că plătești 50% la 3k.
Si în plus 3k brut nu-i salariu mediu ci unul prost.  Media e pe la 3800 acum (brut).

Și am am și precizat ca trebuie făcută distincția însă taxa pe muncă și taxa pe salariul/venitul tău. Nu-s același lucru întrucât aia pe muncă include și niște taxe pe care le plătește angajatorul pentru tine, IN PLUS fata de salariul brut pe care ți-l da tie. Statul în jumuleste și pe el înainte sa te jumuleasca pe tine.
Taxele sociale sunt plătite parțial de tine din brut (in jur de 13-14%) și sunt plătite parțial SI de angajator, PE LANGA brutul tău. Îți apare pe fisa de salariu cu titlu informativ. Dacă aduni toate cifrele de acolo (netul + contribuția ta sociala + contribuția patronului (info only) + impozitul tău pe salariu) obții o suma mai mare decât brutul.
Dacă din brutul tău lași 45% la stat nu înseamnă că munca ta e impozitata cu 45% ci mai mult, trebuie adăugata și contribuția sociala plătită de angajator care chiar dacă nu-i plătită din brutul tău totuși e plătită din munca ta.

Nu mai zic ca brutul anual nu înseamnă brutul lunar x 12 ci in general x 13.8 că se complica prea tare :D
Și nici nu mai intru în avantajele extralegale gen bonuri de masa, mașina și alte nebunii.

Edited by KiloW, 12 August 2023 - 09:32.


#45
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
LE

Uite datele oficiale legate de salariul mediu, inclusiv pe categorii profesionale, demografie etc.
https://statbel.fgov...ls-bruts-moyens

Eu ma refer la ingineri că asta ma interesează și tot în domeniul asta am și experienta personala. Media e 5700, și ajungi la ea în medie la 39 ani.  Nu știu dacă suma aia include 12 sau 13.8 salarii... Ceva îmi spune că-s 12.
E drept ca inginerii sunt categorie privilegiata, salariile sunt mai mari decât în alte domenii (inclusiv IT).

Cifrele sunt din 2020, și Belgia are indexare automata a salariilor (care anul trecut a fost consistenta) deci sunt deja depășite.

Edited by KiloW, 12 August 2023 - 09:48.


#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKiloW, on 12 august 2023 - 09:23, said:

N-am zis nicăieri că plătești 50% la 3k.

Ba ai zis, îți mai arăt o dată:

View PostKiloW, on 11 august 2023 - 20:43, said:

3000 brut nu-i un salariu prea mare. Brutul lui e ce rămâne după ce angajatorul plătește deja partea lui, și din brutul ala mai plătește și el un progresiv care ajunge pe la 50%.

View PostKiloW, on 12 august 2023 - 09:23, said:

Dacă aduni toate cifrele de acolo (netul + contribuția ta sociala + contribuția patronului (info only) + impozitul tău pe salariu) obții o suma mai mare decât brutul.
Aia deja nu mai e treaba angajatului.
Angajatul semnează pt x euro brut/ lună, punct.
Ce mai plătește angajatorul: taxe, impozite, cheltuieli cu abonamentul medical oferit angajaților, cheltuieli cu chiriile spațiilor, cu energia termică și electrică, cu carburantul și întreținerea flotei auto, cu team building-uri în Caraibe etc etc sunt cheltuielile lui și nu-l privesc deloc pe angajat. Nu figurează pe contractul de muncă.

#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Ok whatever. Ți-am dat și exemple concrete, tu ramai blocat pe o fraza în care ți-am spus ca mă refer la chestii diferite, ți-am răspuns unui exemplu adus de tine apoi am continuat să mă refer la cazul general.


Repet e o distincție între taxa pe salariu/venit și taxa pe muncă. Dacă tu nu vrei s-o înțelegi e treaba ta. Dacă ție ți se pare plata curentului și teambuildingul si plata contribuției sociale pentru angajat tot "taxe" și nu exista distincții între ele iar e treaba ta.

Edited by KiloW, 13 August 2023 - 08:18.


#48
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Dacă revenim la 10k brut tu plătești asa.
1307 contribuie sociala (13.07%)
3700 impozit pe venit.
În total aprox 50%.

Și mai plătește și angajatul 25% din brut aka 2500. Aia e tot din munca ta.  Tu produci 12500 din care în mână rămâi cu 5000, restul se duc LA STAT nu la furnizori, la amanta șefului etc. Aka sunt taxe. Cum apar în contabilitate nu schimba fundamental nimic.

Ca să-ți dea 3k brut el mai pune încă 750, aka munca ta produce 3750. Statul ia 1650, tu rămâi cu 2100 în mână. 44% taxa PE MUNCA chiar și pentru un salariu sub medie.

Chestia asta e diferita de la țară la țară, în unele tari contribuțiile sociale le plătește angajatul, in altele angajatorul, în altele cum e Belgia amândoi. Însă nu schimbă nimic fundamental. Ca sa poți compara taxarea în doua tari trebuie să le iei în calcul pe toate.
În exemplul de mai sus s-ar putea trece toată contribuția la angajator și pentru angajat taxarea sa fie zero. Însă ar avea un brut de 2100 euro.  Sau le treci pe toate la angajat și plătește 44% taxe. Are un brut de 3750 însă nu-l încălzește mai tare. In ambele cazuri ia același lucru și în ambele cazuri statul își ia aceeași parte.

Edited by KiloW, 13 August 2023 - 08:41.


#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKiloW, on 13 august 2023 - 08:09, said:

1.Ok whatever. Ți-am dat și exemple concrete, tu ramai blocat pe o fraza în care ți-am spus ca mă refer la chestii diferite, ți-am răspuns unui exemplu adus de tine apoi am continuat să mă refer la cazul general.

2.Repet e o distincție între taxa pe salariu/venit și taxa pe muncă. Dacă tu nu vrei s-o înțelegi e treaba ta. Dacă ție ți se pare plata curentului și teambuildingul si plata contribuției sociale pentru angajat tot "taxe" și nu exista distincții între ele iar e treaba ta.
1. Ai lăsat cumva să se înțeleagă ca un angajat cu 3000-3500 plătește 50% impozite.
Mă rog, poate nu mai folosești limba româna in mod curent de mulți ani, însă, ghici ce, nici eu nu o mai folosesc decât foarte puțin.

2. Nu a întrebat nimeni de taxele pe muncă, nu știu dd ce le-ai și băgat in discuție. Alea nu-s deloc sub controlul sau în sarcina angajatului, el nu a semnat in contractul de munca pt așa ceva.
Eu lucrez pe contracte cu plata pe oră, angajatorul trebuie să-mi plătească x sau y euro/ oră, nu mă interesează absolut deloc ce taxe plătește el și mi se fâlfâie total de aspectul respectiv (care oricum nu mă privește și nu-l pot influența). Are departament financiar-contabil, pe aia trebuie sa-i intereseze, nu pe mine.

View PostKiloW, on 13 august 2023 - 08:32, said:

Dacă revenim la 10k brut tu plătești asa.
1307 contribuie sociala (13.07%)
3700 impozit pe venit.
În total aprox 50%.
Ok, merci, asta era întrebarea.

View PostKiloW, on 13 august 2023 - 08:32, said:

Și mai plătește și angajatul 25% din brut aka 2500. Aia e tot din munca ta.  Tu produci 12500 din care în mână rămâi cu 5000
Angajatorul, nu angajatul.
Eu produc mult mai mult de 12500, pt că angajatorul merge pe profit :)
Dar, cum spuneam, nu mă interesează cheltuielile angajatorului.
Am semnat contractul de colaborare pt o sumă brută, punct.
O să mă intereseze când voi fi eu angajator, adică niciodată :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate