Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

UNLOCK Modem USB any provider

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

Poll: Deblocare modem internet (249 member(s) have cast votes)

Vrei ca providerii sa ofere macar modemurile fara a fi blocate in reteaua proprie ?

  1. Da, macar astea sa le deblocam ca telefoanele si asa le omoara branduindu-le (mai putin Cosmote care le are nebranduite) (223 votes [89.56%])

    Percentage of vote: 89.56%

  2. Nu, pentru ca in felul asta consider ca firmele isi protejeaza interesele (10 votes [4.02%])

    Percentage of vote: 4.02%

  3. Nu stiu / Nu ma intereseaza de modemurile lor (16 votes [6.43%])

    Percentage of vote: 6.43%

Vote Guests cannot vote

#19
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
ok. Inca nu il am. Zilele viitoare cred ca imi ajunge. O sa mai revin cu eventuale intrebari sau impresii.

Edited by Iuliutz, 29 November 2010 - 19:09.


#20
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Bun. Am reusit, insa doar dupa ce am rescris firmware-ul.
Merge binisor cu RDS mobil
Acum intrebarea mea, este cum mama naibii schimb numele profilului din Orange Internet in RDS?

L.E. cu DC unlocker nu am reusit nicicum. In schimb am reusit cu Qmat si firmware-urile schimbate.
Un firmware mai nou cu mai multe posibilitati nu se gaseste?
p.s. acum postez cu netbookul conectat prin MI-FI

#21
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Are cineva idee cum se poate introduce codul de deblocare la Vodafone R201?
Am codul dar nu reusesc sa il introduc in modem.Variantele de la E5832 nu merg!

#22
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
In prima faza, cauta producatorul real si numarul de model.
Dupa ce le-ai gasit, ori postezi aici si te ajutam in cautari ori cauti pe google de unul singur.

#23
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View PostIuliutz, on 8th December 2010, 23:33, said:

In prima faza, cauta producatorul real si numarul de model.
Dupa ce le-ai gasit, ori postezi aici si te ajutam in cautari ori cauti pe google de unul singur.
Ar trebui sa fie echivalent cu Huawei E585!Doar ca toate variantele gasite cu ma ajuta!Cu E5832 am reusit,dar cu asta nu.
Am vazut ca stia cineva pe aici cum se decodeaza,poate vrea si poate sa ne impartaseasca si nou solutia sa!

#24
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Nu reusesc sa scriu dashboardul la un k3565. Practic in tabul Flash am doar optiunea read nu si write dashboard. Ciudat e ca nu reuseste nici sa citeasca, da o eroare. Modemul este deblocat si identificat corect de catre program. Am vazut ca pt modemurile zte exista optiunea write dashboard dar pt huaweiul meu nu e disponibila. Cum sa fac sa scap de vlc-ul ala oribil de la vdf?

Nu ma descurc nici cu updateul de pe pagina huawei care am inteles ca ar schimba automat aplicatia de conectare la net de pe modem. Am descarcat un fisier de update asadar de pe huawei.com dar n-am habar cu ce sa-l deschid... ma ajuta cineva?

#25
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Vreau sa folosesc modemul de la cartela vodafone (K3565 Rev 2) + softul de la vodafone cu o cartela de net de la cosmote, insa nu reusesc ... orice setari as face, oricat as incerca, softul imi spune sa introduc cartela corecta.
Ma poate ajuta cineva cu un soft universal valabil pt acest modem, sau macar cum sa-l fol cu softul de la vodafone  ? De decodat este decodat, am folosit softul de aici http://www.dc-unlocker.com/
As prefera un soft cu care sa pot scana frumos toate retelele , sa vad ce nivel de semnal are fiecare, etc . Mi-e greu sa cred ca nu exista. Sunt intr-un varf de munte si caut cu disperare o solutie viabila pt net.
Dc aveti vreun link de download pt vreun soft - va rog , dc s epoate, sa fie linkul direct cat de bagat intr-un program de download ... o sa il downloadez pe dial-up romtelecom.
Merci.

#26
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 11.10.2006
A mers si la mine cu un modem ZTE MF 637 de la Cosmote. Merge si pe Orange si pe Cosmote acum :) . Am lasat softul de la Cosmote, nu ma deranjeaza ca scrie Cosmote si intru cu alte cartele.
Sunt ceva Bug-uri rezolvate daca as face update de firmware ?

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postn0sp3rat, on 5th November 2010, 23:03, said:

Am ales sa scriu acest articol ca urmare a multor mesaje private primite in ultmiul timp referitor la posibilitatea de a fi deblocate modemurile de internet ce sunt blocate de provider.

ZTE datacards Writing Dashboard ...
Free space : 30318592 Bytes
Dashboard size : 12677120 Bytes
OK !
Dashboard sucessfully writed to modem !
Un singur amanunt mi-a atras atentia, faptul ca in poza numesti dashboardul firmware... sunt lucruri diferite, dashboardul este doar softul si e al fel la toate care au aceeasi versiune/generatie.

Edited by andreic, 10 January 2011 - 15:27.


#28
lucian75

lucian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.08.2005
dupa ce acum ceva timp am deblocat zte-ul de la cosmote mai devreme am deblocat si k3565 de la voda..curios este ca merge mai bine parca..incarca pagina instantaneu cu toate ca am semnal slab..trag cam cu 40 KB

oare de ce...ca folosesc aceeasi conexiune de la orange...si totusi acum incarca pagina mt mai repede

Edited by lucian75, 23 January 2011 - 04:14.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
NU are legatura decodarea cu semnalul/viteza, e doar o iluzie.

#30
lucian75

lucian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.08.2005
nu,ma refeream ca ar merge mai bine huaweiul fata de zte..asta e impresia mea cel putin.

Edited by lucian75, 23 January 2011 - 12:26.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai depinde de chipset si antena, per ansamblu eu n-am observat diferente la semnal notabile, in general softurile raporteaza oleaca eronat, la zte exista modul de diagnostic care-ti da calitatea digitala de la 1 la 99 sau asa ceva si cu ala apreciezi bine nivelul de semnal. La huawei nu stiu daca aplicatia are o asemenea functie sa putem compara precis.

Edited by andreic, 23 January 2011 - 12:50.


#32
lucian75

lucian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 20.08.2005
da la zta am observat si eu...de ieri nu-mi mai merge netul de la orange...la zte imi arata 9/99 la semnal...da problema e ca se conecteaza da nu merge netul...


View Postandreic, on 23rd January 2011, 12:49, said:

Pai depinde de chipset si antena, per ansamblu eu n-am observat diferente la semnal notabile, in general softurile raporteaza oleaca eronat, la zte exista modul de diagnostic care-ti da calitatea digitala de la 1 la 99 sau asa ceva si cu ala apreciezi bine nivelul de semnal. La huawei nu stiu daca aplicatia are o asemenea functie sa putem compara precis.


#33
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postandreic, on 23rd January 2011, 12:49, said:

La huawei nu stiu daca aplicatia are o asemenea functie sa putem compara precis.
MDMA, dar nici el nu e prea prcis cu RSSI-urile...

#34
Vally B.

Vally B.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2006
Am decodat un modem de la cosmote in doar 5 minute! A mers perfect si imediat!

Am o problema: cum pun softu` de la Cosmote pe un modem Huawei? Am 2 modele (Huawei k3520 si E1550). Am reusit sa le decodez dar nu stiu cum sa pun Softu` de Cosmote pe ele! In meniul Flash din program am doar "Read flash"!

Edited by Vally B., 16 February 2011 - 20:13.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVally B., on 16th February 2011, 20:12, said:

Am o problema: cum pun softu` de la Cosmote pe un modem Huawei?
De ce ai vrea sa faci asta ? Softurile astea sunt doar niste chestii care nu fac decat sa seteze o conexiune dialup in windows pentru tine si sa o activeze la nevoie.

Edited by andreic, 16 February 2011 - 22:21.


#36
Vally B.

Vally B.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2006

View Postandreic, on 16th February 2011, 22:20, said:

De ce ai vrea sa faci asta ? Softurile astea sunt doar niste chestii care nu fac decat sa seteze o conexiune dialup in windows pentru tine si sa o activeze la nevoie.

Un modem e pe vodafone si vreau sa`l folosesc pe RDS momentan si apoi pe alta retea din afara, iar celalalt are alt soft (nu e luat din tara). Softul de la Cosmote mi se pare mai interactiv si se incarca mai repede la conectarea modemului. Daca nu e OK pun MOBILE PARTNER, dar tot nu stiu cum sa`l pun. Trebuie sa fac setarile de fiecare data cand schimb Operatorul sau ma conectez direct dupa ce bag SIM`ul in modem?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate