Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Nu cumparati produse de pe Ebay!

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008
Se pare ca in ultimul timp ebay a fost si este in continuare asaltat de scameri. Acestia introduc tot felul de articole bine-nteles fictive, inexistente la vanzare dupa care inainte ca articolele sa-si termine perioada pentru vanzare sunt pur si simplu sterse nelasadu-i cumparatorului posibilitatea de a lasa un calificativ negativ.
Asta inseamna ca orice vanzator fie el cu calificative pozitive sau nu va poate pacali fara ca dvs sa-i puteti lasa un feedback negativ sau ca macar dvs sa va puteti recupera banii.

Paypal in ciuda comisioanelor supergrase si nesimtite nu-si protejeaza cumparatorii ci din contra! Chiar daca o plata se face prin paypal nu va puteti recupera banii pe motiv ca vanzatorii se afla in china iar ei nu au jurisdicție acolo

Ebay la fel este complice si el pentru ca permite stergerea articolelor de la vanzare inainte de termen nelasandu-i cumparatorului posibilitatea de a lasa feedback negativ si pentru ca li s-au adus la cunostinta aceste probleme iar ei nu le-au remediat incurajand frauda de tipul acesta

Prin aceste asa zise lacune Ebay si paypal sunt practic complici ai acestor scamerii (pentru ca indiferent de situatie isi incaseaza comisioanele)

Atentie mare la produsele de pe ebay si vanzatorii acestuia!!!!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ce spui tu este o problema veche!
Cred ca mai mult de jumatate din vanzatorii de pe ebay sunt din China/Taiwan/Singapore etc.

Eu pana acum nu mi-am luat teapa, dar intotdeauna ma uit la calificative.

#3
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View PostCourage, on 4th November 2010, 10:10, said:

Ce spui tu este o problema veche!
Cred ca mai mult de jumatate din vanzatorii de pe ebay sunt din China/Taiwan/Singapore etc.

Eu pana acum nu mi-am luat teapa, dar intotdeauna ma uit la calificative.
Eu tocmai mi-am luat teapa de la un vanzator cu peste 100 de calificative pozitive! Calificativele se pot obtine cu ajutorul clonelor

I-am contactat pe reprezentantii site-lui Ebay si Paypal si au zis ca nu pot face nimic ........ e si normal ei nu au decat de castigat

Edited by skygate, 04 November 2010 - 09:18.


#4
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
eu nu ma bag la marfuri din afara UE decat rar.
pana acum din 110 tranzactii doar cumparaturi nici o teapa.

#5
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005

View Postskygate, on 4th November 2010, 09:06, said:

Se pare ca in ultimul timp ebay a fost si este in continuare asaltat de scameri. Acestia introduc tot felul de articole bine-nteles fictive, inexistente la vanzare dupa care inainte ca articolele sa-si termine perioada pentru vanzare sunt pur si simplu sterse nelasadu-i cumparatorului posibilitatea de a lasa un calificativ negativ.
Asta inseamna ca orice vanzator fie el cu calificative pozitive sau nu va poate pacali fara ca dvs sa-i puteti lasa un feedback negativ sau ca macar dvs sa va puteti recupera banii.

Paypal in ciuda comisioanelor supergrase si nesimtite nu-si protejeaza cumparatorii ci din contra! Chiar daca o plata se face prin paypal nu va puteti recupera banii pe motiv ca vanzatorii se afla in china iar ei nu au jurisdicție acolo

Ebay la fel este complice si el pentru ca permite stergerea articolelor de la vanzare inainte de termen nelasandu-i cumparatorului posibilitatea de a lasa feedback negativ si pentru ca li s-au adus la cunostinta aceste probleme iar ei nu le-au remediat incurajand frauda de tipul acesta

Prin aceste asa zise lacune Ebay si paypal sunt practic complici ai acestor scamerii (pentru ca indiferent de situatie isi incaseaza comisioanele)

Atentie mare la produsele de pe ebay si vanzatorii acestuia!!!!

Pai si eu nu inteleg unde pierde cumparatorul? Pierde prin faptul ca nu mai ajunge sa cumpere produsul respectiv? Ca ma gandesc ca ebay si paypal nu iti iau nici un comision daca nu cumperi pana la urma produsul pe motiv ca este sters de vanzator (intreb ca nu am m-ai cumparat niciodata de pe ebay sau de pe alt site international dar as vrea sa cumpar pe viitor).
Apropo de pe ce siteuri cumparati voi produse electronice si componente de calculatoare si unde sunt mai ieftine (m-ar interesa in primul rand din Uniunea Europena) ca am inteles ca din afara se platesc taxe vamale).

#6
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View PostFox123, on 4th November 2010, 09:43, said:

Pai si eu nu inteleg unde pierde cumparatorul? Pierde prin faptul ca nu mai ajunge sa cumpere produsul respectiv? Ca ma gandesc ca ebay si paypal nu iti iau nici un comision daca nu cumperi pana la urma produsul pe motiv ca este sters de vanzator (intreb ca nu am m-ai cumparat niciodata de pe ebay sau de pe alt site international dar as vrea sa cumpar pe viitor).
toate produsele de pe ebay se platesc inainte, prin paypal. un scamer isi scoate produsul la vanzare pentru 30 de zile spre exemplu, tu il achizitionezi, il platesti (ca daca nu, primesti payment strike si ti se inchide contul chiar daca nu ai intrat in posesia produsului respectiv) iar scamerul dupa 25 de zile isi scoate produsul de la vanzare ca sa nu-i poti lasa feedback negativ, isi scoate banii primiti de la tine iar tu astepti mult si bine sa-ti primesti produsul care nu o sa mai vina niciodata! Faci plangere catre paypal si ebay ............... ei se fac ca ploua, raman cu comisioanele de la tranzactie/ii ....... si happy end pentru chinezoi, paypal si ebay

Edited by skygate, 04 November 2010 - 10:04.


#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postskygate, on 4th November 2010, 09:12, said:

I-am contactat pe reprezentantii site-lui Ebay si Paypal si au zis ca nu pot face nimic ........ e si normal ei nu au decat de castigat
Dar pe banca ta ai contactat-o?

Chargeback se numeste operatiunea pe care o vor face.

#8
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View Postdon_dannielo, on 4th November 2010, 10:31, said:

Dar pe banca ta ai contactat-o?

Chargeback se numeste operatiunea pe care o vor face.
nu, inca mersi pentru idee. acum o sa incerc

L.E. tranzactia a apucat sa se faca iar banca respectiv ING se pare ca nu ofera chargeback.

Edited by skygate, 04 November 2010 - 10:41.


#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu stiam ca banca n-are prea multe cuvinte de spus atunci cand emite carduri Visa si Mastercard. Trebuie sa respecte conditile lor.

Apoi, nu inteleg care-i rolul lu' baiatu asta daca ei nu ofera chargeback. http://www.linkedin....k=ndir_viewmore

Sau jobul asta, ocupat intre timp http://www.bestjobs....fficer/185988/1

Quote

Descrierea postului:
Handling VISA and MasterCard chargebacks processes:
-analyzing the Chargeback Request Form received from the client;
-deciding if he will initiate the chargeback process;
-initiating chargeback process, following the case, keeping the relationship with ING Offices/ Agencies/ Clients/ VISA/ MasterCard regarding the cases under investigations;
-closing the chargeback case and informing the client regarding the results;

Cel mai probabil n-ai de ce sa vorbesti cu incompetenti de la call-center, sau cu francizele ING de la coltul blocului, ci sa te duci direct la sediul central unde sa lasi o cerere.

Edited by don_dannielo, 04 November 2010 - 10:56.


#10
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008
dap, foarte adevarat! am sunat pe cineva de la banca si se pare ca tranzactia este inca in asteptare insa surpriza!!!!
BANCA NU POATE FACE NIMIC!!! cica din momentul in care eu am autorizat tranzactia ei nu mai pot face nimic. din punctul lor de vedere eu sunt infractorul  :thumbup:

Edited by skygate, 04 November 2010 - 11:03.


#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu exista, peste vreo 60 zile nu se mai poate face nimic.

Cu ING oricum e putin complicat, la noi nu e chiar o banca precum toate celelalte, dar io zic sa insisti, eventual mai nervos. Asa iti ceri drepturile in romania.

Vezi ca mai era un user, @Gabysh care a patit ceva asemanator, aceeasi chestie cu nush'ce banca chinezului din hong-kong unde paypal n-are jurisdictie, si pana la urma i-a recuperat pe toti.

Edited by don_dannielo, 04 November 2010 - 12:27.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

Quote

Ebay la fel este complice si el pentru ca permite stergerea articolelor de la vanzare inainte de termen nelasandu-i cumparatorului posibilitatea de a lasa feedback negativ si pentru ca li s-au adus la cunostinta aceste probleme iar ei nu le-au remediat incurajand frauda de tipul acesta
Asta pare sa fie falsa, odata ce ai cumparat (adica ai cistigat licitatia sau ai apasat/confirmat pe buy it now in ebay) si cu atit mai mult platit prin paypal vinzatorul nu poate (fara acordul cumparatorului desigur) sa scape de feedback negativ. Daca ai facut o tranzactie in afara ebay-ului (adica ai contactat vinzatorul si i-ai dat banul fara ca de fapt sa cumperi de pe ebay) atunci evident ca ebay nu poate face nimic, e ca si cum te-ai intilni noaptea in parc cu ala si i-ai da banii. Se poate intimpla sa nu poti da feedback (fie pozitiv fie negativ) pentru ca a fost sters contul vinzatorului de catre ebay (frauda, nu si-a platit facturile, etc) dar dupa asta oricum nu mai exista contul si nu mai poate da teapa la nimeni.

100 de feedback-uri pozitive inseamna nimic, normal ca poti sa iei teapa, 1000 de feedback-uri sint inca putine (desi acceptabile) pentru astia care vind baterii, tastaturi si alte chestii ieftine. Sint useri care au mii sau zeci de mii de feedback-uri pe luna (cu 99.9%+ pozitive)...

paypal este recunoscut ca tepar dar culmea de obicei tepele sint date la vinzatori, in sensul ca de obieci da banii la cumparatori inapoi chiar si cind n-ar trebui sa-i dea. Problema principala e ca nu esti asigurat decit cind platesti transport asigurat/verificabil si ala de obicei costa de ordinul zecilor de dolari daca comanzi de afara spre Romania asa ca mai bine risti (si sint convins ca un numar mare de pachete se pierd la posta romana). Eu nu am luat teapa niciodata cu paypal dar nici nu a trebuit sa imi dea nimic inapoi pentru ca dupa ce am deschis disputa mi-au dat banii sau marfa vinzatorii imediat.

Pe de alta parte am facut chargeback la Visa de citeva ori si mi-am recuperat de fiecare data banii integral.

#13
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View Postdon_dannielo, on 4th November 2010, 12:21, said:

Nu exista, peste vreo 60 zile nu se mai poate face nimic.

Cu ING oricum e putin complicat, la noi nu e chiar o banca precum toate celelalte, dar io zic sa insisti, eventual mai nervos. Asa iti ceri drepturile in romania.

Vezi ca mai era un user, @Gabysh care a patit ceva asemanator, aceeasi chestie cu nush'ce banca chinezului din hong-kong unde paypal n-are jurisdictie, si pana la urma i-a recuperat pe toti.
am depus o cerere la cea mai apropiata locatie ING si mi s-a specificat faptul ca daca in termen de 14 zile daca banca la care scamerul are cont nu cere banii pentru tranzactie suma imi va fi returnata. acum intreb si eu: ce sanse sunt ca banca respectiva sa nu-si ceara banii pentru tranzactie? totul nu e decat praf in ochii. in realitate nimeni nu mai poate face nimic. poate la politie as mai putea face o plangere ceva, dar la cum vad eu politia ...... mai mult ca sigur nu or sa faca nimic. m-am lecuit definitiv de facut cumparaturi online ...... pe ebay.

Edited by skygate, 04 November 2010 - 12:41.


#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postskygate, on 4th November 2010, 03:12, said:

I-am contactat pe reprezentantii site-lui Ebay si Paypal si au zis ca nu pot face nimic ........ e si normal ei nu au decat de castigat

Gresit!
1. Deschizi disputa cu PayPal/eBay si dupa o saptamana o escaladezi.
2. Daca cardul cu care ai facut cumparaturile este VISA sau MC, ia contact cu banca si inregistraza un refuz de plata la trazactia cu PayPal. O sa vezi cum PayPal (girat de Master Card) o sa se miste! Motivul este bunuri neconforme si ai incercat sa solutionezi cu vanzatorul fara succes. Nu are legatura cu autorizata ta (ala este alt caz - frauda).
Tu iti iei banii inapoi de la sistemul VISA/MC, mai departe este treaba lor ce fac - daca vor sau nu sa recupereze banii.

Edited by SuperDuper, 04 November 2010 - 14:09.


#15
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Postf300, on 4th November 2010, 12:33, said:

100 de feedback-uri pozitive inseamna nimic, normal ca poti sa iei teapa, 1000 de feedback-uri sint inca putine (desi acceptabile) pentru astia care vind baterii, tastaturi si alte chestii ieftine. Sint useri care au mii sau zeci de mii de feedback-uri pe luna (cu 99.9%+ pozitive)...
Bingo. Da, asta e schema, se vand la super pret niste nimicuri (baterii, mufe, becuri, etc) se expediaza rapid, se obtin sute de feedback-uri pozitive si dupa 1-2 luni se incepe vanzarea de produse scumpe de contrabanda (telefoane Vertu cu soft de Alcatel, casti Motorola care se aud mai rau decat alea de 2 lei din piata, etc) sau inexistente. Termenul de livrare din Asia fiind foarte mare (poate ajunge si in doua luni multumita Postei Romane), asiaticul iti da pe mail dovada ca ti-a expediat ceva (o poza cu coletul cu adresa ta, etc). Dupa doua luni ridici coletul si daca nu e gol atunci are ceva ce costa mai putin decat ambalajul. Dar e prea tarziu sa mai faci ceva dupa 60 de zile pentru ca poti sesiza eBay in maxim 45. Cand te uiti la profilul teparului, vezi ca ultimele calificative sunt negative si imediat dupa a decis sa-si stearga contul ('No longer a registered user').

Deci sustin sfatul lui f300: numarul de feedbackuri pozitive nu inseamna nimic daca-s obtinute intr-un timp scurt (1-2-3 luni).

Ghicitoare: cate chargeback-uri poti face inainte inainte ca Paypal sa te baneze? ;)

Edited by Astor, 04 November 2010 - 14:07.


#16
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Hai sa fim seriosi , eBay e folosit de milioane de oameni din toate tarile. Daca iei teapa de cele mai multe ori e ca n-ai fost atent sau ca te-ai zgarcit sa cumperi ceva la un pret "too good to be true" caz in care , desi e trist ca s-a intamplat asta, accepti, inveti, mergi mai departe !

Nu vii aici si spui  sa nu mai cumpere nimeni produse de pe eBay :lol:

Personal am cumparat cateva sute bune de produse, de la faimoasele .99c pana la valori de 450$. Nu mi-am luat teapa niciodata, de 2 ori mi s-a intamplat sa am probleme cu posta. Unul mi-a dat refund, altul a retrimis produsul si a ajuns cu bine. In ambele cazuri era vorba de produse de valoare mica, unde nu se merita sa fie trimise prin posta inregistrata/ups pt. ca ar fi costat mai mult decat produsul in sine.

Ca vanzatori cred ca 30-40% sau mai mult de la care am cumparat au fost din Honk-Kong/China/Thailanda, in special HK. Restul din SUA, putini din Anglia, Europa.

Cate produse ai cumparat inainte sa patesti "teapa" care zici ca ti s-a intamplat  ? Tind sa cred ca esti incepator in ale eBay-ului...Pt. ca in general eBay chiar isi protejeaza clientii fata de alte prostioare gen alibaba&shit.

Oricum, nu te obliga nimeni sa cumperi de la ei de acum inainte, mergi in magazin si gata ;)

Edited by lawrence38, 04 November 2010 - 14:16.


#17
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Deschizi disputa la eBay (nu la Paypal) si iti vei recupera banii 100%. Toate cumparaturile pe eBay sunt acoperite de garantie 100%. Citeste instructiunile de pe site.

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu folosesc eBay si Paypal de 7 ani. Am cumparat produse intre 3$ si 400$. Am vandut produse. US, Canada, Italia, China (Hong Kong). Am avut cateva dispute, dar s-au rezolvat de fiecare data.
Este la fel ca si in viata - citesti de 10 ori inainte de a comanda/plati ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate