Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu cumparati produse de pe Ebay!

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 anema, on 11th March 2011, 13:30, said:

Am si eu o intrebare. Am gasit un vanzator serios pe ebai si doresc de la el doua produse. Ca sa nu platesc doua colete am luat legatura cu el sa-mi faca o oferta de pret pentru transport si am ajuns la o suma agreata de mine. Intrebarea este cum fac mai departe?  Dau Buy It Now pentru ambele produse si imi va emite o singura factura pe baza careia voi efectua plata sau licitez doar un produs si platesc suma mai mare care includele ambele produse plus transportul? Multumesc pt rspunsuri!
Trimiti tu o plata catre vanzator prin PayPal, si explici in sectiunea special destinata pentru explicatii cu site-urile celor doua produse si suma la care v-ati inteles.

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Gabysh, on 11th March 2011, 14:45, said:

Trimiti tu o plata catre vanzator prin PayPal, si explici in sectiunea special destinata pentru explicatii cu site-urile celor doua produse si suma la care v-ati inteles.
Mdea si pe linga faptul ca n-o sa ai protectie ebay (dubla, o data cea legala si a doua faptul ca poti sa dai feedback negativ sellerului care este extrem de important si orice seller mai degraba ar pierde zeci de euro decit sa ia doua feedbackuri negative) mai si risti sa te trezesti cu contul suspendat (nu ca s-ar uita vreun human la ce ai scris tu acolo in descriere dar nu se stie niciodata; poate ajungi la vreo disputa sau nu iti merge cardul sau mai stiu eu ce si se uita cineva peste tranzactiile tale).

#39
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 anema, on 11th March 2011, 13:30, said:

Am si eu o intrebare. Am gasit un vanzator serios pe ebai si doresc de la el doua produse. Ca sa nu platesc doua colete am luat legatura cu el sa-mi faca o oferta de pret pentru transport si am ajuns la o suma agreata de mine. Intrebarea este cum fac mai departe?  Dau Buy It Now pentru ambele produse si imi va emite o singura factura pe baza careia voi efectua plata sau licitez doar un produs si platesc suma mai mare care includele ambele produse plus transportul? Multumesc pt rspunsuri!

cere-i sa-ti trimita factura PayPal actualizata cu cele 2 produse plus transport, apoi platesti

#40
jorj1954

jorj1954

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2011
salutare la toti...
ca tot vorbiti de e-bay...,am si eu o intrebare..
acum 5 ani am vrut sa cumpar ceva de la ei si nu am reusit,dar am apucat sa trimit banii....
acum imi vine factura pe minus..ce inseamna asta ??mai am banii la ei ? si cum ii recuperez ??


""Hello (jorj1954),

Your eBay invoice for the period from February 16, 2011 through March 15, 2011 is now available to view online.


            Credit or zero balance:      -€37,99        

Your account is up to date. No payment is required at this time.

To view your invoice:
1. Go to http://www.ebay.com and click "My eBay" at the top of most eBay pages. You will need to sign in.
2. Click the "Seller Account" link under the "Account" Tab at the top of the page.
3. Select the invoice you wish to view from the drop down menu located in the Invoices box on the right side of the page.

Remember: eBay will not ask you for sensitive personal information (such as your password, credit card and bank account numbers, Social Security number, etc.) in an email.

Thank you for using eBay.""

Edited by jorj1954, 21 March 2011 - 21:21.


#41
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Dupa cum vezi si tu, ai vandut un/mai multe produs/e prin intermediul ebay, iar acum trebuie sa le platesti serviciile de care ai beneficiat, in caz contrar iti vor inchide contul.

#42
jorj1954

jorj1954

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.03.2011

 Gabysh, on 21st March 2011, 21:59, said:

Dupa cum vezi si tu, ai vandut un/mai multe produs/e prin intermediul ebay, iar acum trebuie sa le platesti serviciile de care ai beneficiat, in caz contrar iti vor inchide contul.


fi mai atent...am vrut sa cumpar dar am apucat sa trimit banii...,marfa nu a fost livrata...

#43
anema

anema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2008
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am facut comanda pentru un produs si inainte sa efectuez plata am intrat pe magazinul aceluiasi vanzator si am ales si cel de-al doilea produs. Am introdus taxele de livrare cu care ma intelesesem in prealabil cu vanzatorul si apoi am platit. Asa ca el mi-a trimis o fatura cu 2 produse si pot sa dau calificativ pentru amandoua. Oricum ieri mi-a venit avizul de la posta si azi merg sa ridic coletul. Totul s-a miscat f repede si sunt multumita de aceasta tranzactie.

#44
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Am avut "norocul" sa nu primesc in 30-40zile produsul cumparat. (I love Poasta Romana //sarcasm off ) Am contactat vanzatrul si intr-o saptamana am avut banii pe card :) a facut el un chargeback. Dupa cateva zile a sosit produsul :)
Am comandat si ceva de $40, doua produse, au sosit in 7 zile, acelas produs la noi se vinde cu un pret de 3x mai mare.
Cel mai bun lucru pe care l-am comandat este o casca Nokia BH-503(cel pe care scrie nokia!!) care de un an functioneaza fara probleme.
Trebuie sa stii ce si de la cine sa cumperi.

#45
sserrginio

sserrginio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2012
Va rog sa ma ajutati daca se poate cu un raspuns pentru urmatoarea problema: in urma cu doua luni am licitat pentru un produs de pe e-bay. Nu am stiut ca daca liciteyi si castigi licitatia, esti obligat sa si il cumperi, chiar daca ulterior nu mai poti. Mi-au trimis niste instiintari, dar nu si aceea ca respectivul vanzator a trimis factura la un fel de firma de recuperare care ma obliga sa platesc pe langa valoarea produslui licitat si niste bani in plus, posibile penalizari. Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac. Ce se poate intampla daca nu platesc amenda plus pretul pentru produs? Imi vine acasa factura, cum ma poate da in judecata firma respectiva? Ce lege internationala exista in acest sens? Alaturat, va trimit e-mailul primit de la acea firma de recuperari:

Dear Mr. Lucian,
As we have already informed you with our letter dated 13 Sep 2012,the company Schuh-Taxi Markus Kliem has assigned us with the collection of an outstanding payment. Our client sold you the following goods by prepayment on 31 Jul 2012:
- 1xINGA Overknee Damen Stiefel Heels Lack schwarz oder rot
For this service, you owe a sum amounting to EUR29.79. Unfortunately, you have also not responded to our reminder dated 13 Sep 2012. In order to avoid additional costs, we ask you to pay the outstanding amount plus accrued default costs immediately.
The total claim which you must settle consists of the following:
our client's basic claim: EUR29.79
our client's dunning costs, to date: EUR5.00
pre-court debt collection charges: EUR37.50
pre-court debt collection expenses: EUR4.50
account management fees: EUR4.00
---------------------------------------------------------
Total amount still outstanding (dated: 25 Sep 2012): EUR80.79
The asserted claim amounting to EUR80.79 is to be transferred to our bank account indicated below within the next 4 days indicating the file number 243301384.
After the expiration of the deadline, we will have the claim assigned to us and initiate a judicial collection procedure according to §§ 688 ff. ZPO (Civil Process Order) with which considerable court and attorney costs will accrue and, if necessary, also enforcement costs for the bailiff.
After the implementation of judicial enforcement proceedings, the loss of your creditworthiness must be taken into consideration due to the registration in the official list of debtors. Therefore, in your own interest, please settle this claim within the set time limit.
With kind regards
mediafinanz
mediafinanz AG
Registered as a debt collection agency
according to § 10 sect. 1 No 1 RDG (File reference: 9 M 13)
by the president of the District Court, Osnabrück.
------------------------------------------------------------
Weiße Breite 5
D-49084 Osnabrück
Telefon: +49 (0)541 2029-172
Telefax: +49 (0)541 2029-182
E-Mail: [email protected]
Internet: www.mediafinanz.de
Vorstand: Mathias Berg, Nadin Wöstmann
Aufsichtsrat: Dr. Alexander Ey (Vorsitzender),
Matthias Folkers, Dr. Arndt Sundermann
Sitz der Gesellschaft: Osnabrück
Amtsgericht Osnabrück HRB 202161
Tax number: 66/208/10083
Bank account:
----------------------------------------------------------
mediafinanz AG
Account number: 246447
Bank code: 26550105
Sparkasse Osnabrück
Swift / BIC-Code: NOLADE22
IBAN: DE50 2655 0105 0000 2464 47
Please specify AZ 243301384 as the reason for payment!
A further important note:
If we do not receive payment within the next days, or receive any other reply to this email, we will, in addition, technically check whether the personal details, which we have on hand, are in line with the email address used here.  We will investigate, in this way, whether the order was made fraudulently or under a false name.
The mediafinanz AG was admitted as a dept collection company by the Chief Magistrate of the Magistrates Court Osnabrück.
----------------------------------------DISCLAIMER-----------------------------------------
This message contains confidential information and is intended exclusively for the addressee. Usage by third parties is forbidden. The company is not responsible for the correct, complete or undelayed delivery of this message. Conventional emails are not protected from access by third parties. We assume, therefore, no liability for the integrity of emails. These remarks also apply for future messages.
-------------------------------------------------------------------------------------------


Va multumesc pentru ajutor!

#46
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
Si eu am luat o tzeapa de la un chinez pe ebay acum ceva timp, am incercat sa vorbesc cu respectivul, crezand ca vom ajunge la o intelegere amiabila insa nu s-a intamplat asa, drept urmare am deschis disputa pe ebay si paypal, dupa aprox~ 3-4 zile am avut banii inapoi pe contul pe paypal iar costurile de transfer au fost suportate de vanzator. Initial vanzatorul a incercat sa ma duca cu zaharelu ca perioada sa depaseasca 40 zile, asa ca atentie, actionati cat mai rapid! Totusi de atunci am incetat sa mai cumpar din afara UE, nu vreau sa-mi mai pierd timpu si nervii pe chestii inutile.

 skygate, on 04 noiembrie 2010 - 09:12, said:

Eu tocmai mi-am luat teapa de la un vanzator cu peste 100 de calificative pozitive! Calificativele se pot obtine cu ajutorul clonelor

Este si nu asa. Cel putin in germania, clonele pe ebay sunt depistate mai devreme sau mai tarziu, depinde de cei de la ebay cat timp le ia sa le depisteze. Le mai pot sarii in ajutor si cei din exterior care raporteaza clonele respective. Insa stiu sigur ca pentru a te inscrie in comunitatea ebay.de, trebuie sa respecti anumite reguli stricte ce ti se impun (ca si seller), nerespectarea acestora duce la probleme serioase, pana si cu legea (poate de aceea in germania nu exista multi tzepari, evident exceptii exista peste tot).

#47
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 sserrginio, on 04 octombrie 2012 - 16:03, said:

Nu am stiut ca daca liciteyi si castigi licitatia, esti obligat sa si il cumperi, chiar daca ulterior nu mai poti.
cum sa nu stii mai nene... nu e bine sa licitezi fara sai ai banii pe card si pe care stii ca ii tii pana termini licitatia... trebuia macar sa incerci sa contactezi vanzatorul imediat dupa licitatie si sa-i spui... nu era obligat sa anuleze vanzarea, dar cine stie..

 sserrginio, on 04 octombrie 2012 - 16:03, said:

Ce se poate intampla daca nu platesc amenda plus pretul pentru produs? Imi vine acasa factura, cum ma poate da in judecata firma respectiva? Ce lege internationala exista in acest sens?
nu stiu, putin probabil sa se intample mare lucru, desi legal te pot da in judecata... dar s-ar putea sa nu mai gasesti de-acum prea usor vanzatori pe ebay care-ti vanda (plus ca risti sa ai contul anulat daca ti se mai intampla)...

Edited by gtk, 04 October 2012 - 21:13.


#48
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012
folosesc ebay in mod sa zicem regulat... totusi , niciodata nu cumpar produse din non uk (ma aflu in uk) si niciodata nu iau daca nu au feedback pozitiv 100%.

ce mi se pare prostesc la ebay e ca nu ai drept de reply la feedback neutru. am primit un feedback neutru de la un dobitoc pe nedrept. contactand ebay am primit raspuns cum ca nu e negativ , deci nu influenteaza pozitive feedback... si sa il las in pace. chiar si asa as vrea sa ii dau reply public la dobitocu ala cu feedbackul sau neutru... si lui si familiei lui.

#49
emanuk01

emanuk01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2014
bun ziua! tocmai am cumparat niste rochii la preturi mai mici decat valoarea lor, de pe ebay.com, de la vanzatori din China si Italia cu putine calificative si as vrea sa stiu daca voi fi despagubita de ebay in caz ca va fi vreo problema. multumesc

#50
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
salutare prieteni!
iata ce mesaj am primit eu de la ebay, dupa ce am comandat un produs, de la cineva din Georgia:
dupa cateva zile (3-4 zile) de cand am plasat comanda, am primit mesajul asta!

Attached Files



#51
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

 planner26, on 05 mai 2018 - 23:22, said:

salutare prieteni!
iata ce mesaj am primit eu de la ebay, dupa ce am comandat un produs, de la cineva din Georgia:
dupa cateva zile (3-4 zile) de cand am plasat comanda, am primit mesajul asta!
Exact asta am patit si eu azi, am dat cancel la plata in paypal, acum astept sa-mi returneze banii, tot ce pot sa zic e ca ebay m-au dezamagit, stiu ca au fost probleme mari cu ani in urma dar si acum in 2018 ei inca au vanzatori care dau tepe. Amazon sunt mult mai ok si n-am auzit de scameri sa frecventeze amazonul. Singurul motiv pentru care am intrat pe ebay a fost ca pot gasi scule la mana a doua mult mai ieftine....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate