Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Nu cumparati produse de pe Ebay!

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostSuperDuper, on 4th November 2010, 14:05, said:

Tu iti iei banii inapoi de la sistemul VISA/MC, mai departe este treaba lor ce fac - daca vor sau nu sa recupereze banii.
Daca chargeback-ul se face cu succes si Paypal ramane fara bani, scade din balanta vanzatorului suma respectiva, fara discutii. Si ii mai aplica o taxa de cativa dolari.

Edited by don_dannielo, 04 November 2010 - 16:57.


#20
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Chargeback-ul este perceput ca o actiune ostila si nu trebuie apelat la el decat in ultima instanta. Daca deschizi disputa la eBay iti vor da ei banii inapoi din proprie initiativa fara nici o problema.

#21
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ebay nu garanta sume de pana la 500 de euro pentru cazurile de teapa?

Si eu am peste 60 de tranzactii pe ebay fara incidente. Am avut si o disputa rezolvata favorabil pentru mine. Ma rog, am pierdut vreo 5 euro bani de expediere colet cu produsul neconform inapoi la vanzator, dar s-a rezolvat.

Edited by Dragon Warrior, 04 November 2010 - 19:06.


#22
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Asta ziceam si eu, sigur ca garanteaza dar cine nu citeste nu stie si atunci inghite tzeapa fara sa stie ca-si poate recupera banii foarte usor.

#23
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008
cu greu am reusit sa iau legatura cu un reprezentant al site-lui ebay care m-a sfatuit foarte frumos sa-i contactez pe reprezentantii de la paypal. .........

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ai "Resolution center" in Paypal, de incepere a unei dispute.

#25
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postskygate, on 7th November 2010, 17:52, said:

cu greu am reusit sa iau legatura cu un reprezentant al site-lui ebay care m-a sfatuit foarte frumos sa-i contactez pe reprezentantii de la paypal. .........
Daca ai completat cererea de refuz de plata, atunci continua cu chargeback-ul, altfel risti sa fii sanctionat de banca pe motiv de abuz. Intotdeauna persoanele care lucreaza la orice banca sunt paraleli in multe notiuni bancare. Nu ai intrat in legatura cu ofiterul de chargeback ?

#26
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

View Postskygate, on 7th November 2010, 17:52, said:

cu greu am reusit sa iau legatura cu un reprezentant al site-lui ebay care m-a sfatuit foarte frumos sa-i contactez pe reprezentantii de la paypal. .........

Zilele trecute am cumparat un cablu compatibil Kensington Lock din UK cu doar 4 dolari si a ajuns la destinatie fara nici o problema. Concluzia e ca eBay functioneaza.
Eu te sfatuiesc sa urmezi procedeul din interiorul site-ului eBay. Te duci in meniul de "All Buying" sa vezi ce obiecte ai cumparat. Identifici articolul respective in lista si te uiti la coloana "Actions", sub ea ai un link "More Actions". Sugerez sa incepi de acolo prin "Contact Seller" si apoi daca nu raspunde "Resolve a Problem". Asta e cel mai sigur mod sa-ti vezi banii inapoi rapid si curat fara sa ai de-a face cu angajati incompetenti ai bancii. Daca ai cumparat prin eBay atunci eBay se ocupa de tot, e cel mai simplu.

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postskygate, on 4th November 2010, 09:12, said:

Eu tocmai mi-am luat teapa de la un vanzator cu peste 100 de calificative pozitive! Calificativele se pot obtine cu ajutorul clonelor

eu am comandat numai e singura data. era magazin online si avea 20.000 de calificative pozitive  :coolspeak:

dupa ce am asteptat 2 saptamini le-am dat email. mi-au zis ca n-am platit. am zis ca o fi banca stupida. apoi am mai dat un email dupa o saptamina si le-am dat un jpeg cu ce-am platit. dupa care mi-au raspuns ca am pus gresit comisionu mortilor ma-sii. dupa care i-am intrebat cit tre sa le mai dau si o zis ca nimic. dupa care mi-au trimis. e bine c-am asteptat sa vad ca-s un bou in loc sa urlu :lol:

daca as lua de pe ebay ceva ce pare ieftin de la un oarecare? nu...

#28
raceman

raceman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.03.2008
Eu cumpar chestii ieftine de pe Ebay in general. Am mai avut probleme sa imi lipseasca un produs sau sa fie defect, dar cand le-am trimis mailuri chinezilor acestia imediat m-au contactat si m-au rugat sa nu dau feedback negativ ca imi vor trimite alt produs sau in vor da banii inapoi. Sunt o multime de posibilitati de a rezolva o problema. Intai incerci s-o rezolvi amiabil cu vanzatorul si abia apoi dupa ce vezi ca acesta nu da nici un semn, deschizi o disputa pe paypal...

Edited by raceman, 24 November 2010 - 12:56.


#29
hacktools

hacktools

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.11.2010
E veche smecheria cu eBay,tot romanu o stie!Degeaba te uiti la user ... :thumbdown: poate sa aiba foarte multe calificative pozitive dar acum,mai nou conturile de eBay sunt furate prin pagini scam trimise userilor.Nu ai cum sa scapi de inselatorie pe ebay.Cand cumperi ceva pur si simplu cumperi la plesneala,daca ai noroc primesti daca nu ai...atunci ramai cu ochii in soare...aa inca ceva..De obicei cei ce fura de pe eBay incearca sa fure cat mai mult,deci sunt vizate articolele cu pret mare:camere si aparate foto,telefoane mobile,masini(toate sunt puse la preturi mici)! Asa ca daca vreodata vrei sa cumperi ceva care ti se pare ca e prea ieftin ca sa fie adevarat stai linistit si nu cumpara ca e tzeapa :thumbup: Bafta!

#30
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Nu ai de unde sa stii exact ce produse detine vanzatorul. Poate o fi o oferta din partea vanzatorului, si din cauza asta pretul este mic.

Si daca e o inselatorie, ce? Exista cateva posibilitati prin care iti poti recupera banii cheltuiti.

#31
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postskygate, on 4th November 2010, 09:12, said:

Eu tocmai mi-am luat teapa de la un vanzator cu peste 100 de calificative pozitive! Calificativele se pot obtine cu ajutorul clonelor
I-am contactat pe reprezentantii site-lui Ebay si Paypal si au zis ca nu pot face nimic ........ e si normal ei nu au decat de castigat
Eu nu am avut niciodata astfel de probleme
Poate ai deschis un "case" dupa cele 40 de zile in care aveai timp sa il deschizi caz in care le dau dreptate lor.
In rest tind sa cred ca adevarul nu e tocmai asta. 40 de zile esti acoperit. dupa ele.... e treaba ta

#32
hacktools

hacktools

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.11.2010

View PostGabysh, on 29th November 2010, 22:55, said:

Nu ai de unde sa stii exact ce produse detine vanzatorul. Poate o fi o oferta din partea vanzatorului, si din cauza asta pretul este mic.

Si daca e o inselatorie, ce? Exista cateva posibilitati prin care iti poti recupera banii cheltuiti.

In ziua de azi iti recuperezi banii pierduti...uite-te la firmele de asigurari care sunt firme serioase si nu te despagubesc si totusi sunt firme din Romania...Crezi ca organizatiile care se ocupa cu plati online te despagubesc?Foarte rar asemenea cazuri...

#33
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Posthacktools, on 3rd December 2010, 15:09, said:

In ziua de azi iti recuperezi banii pierduti...uite-te la firmele de asigurari care sunt firme serioase si nu te despagubesc si totusi sunt firme din Romania...Crezi ca organizatiile care se ocupa cu plati online te despagubesc?Foarte rar asemenea cazuri...
Te despagubesc pana la un anumit plafon stabilit. De ex. organizatia Visa te poate despagubi, daca cumva ajungi pana intr-acolo.

#34
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
La un case deschis in termenii stabiliti de ebay si anume 40 de zile primesti banii inapoi. Tocmai am deschis un case (primul dupa peste 100 de tranzactii reusite cu succes) si a fost inchis in mai putin de o saptamana cu returnarea banilor.

#35
anema

anema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2008
Am si eu o intrebare. Am gasit un vanzator serios pe ebai si doresc de la el doua produse. Ca sa nu platesc doua colete am luat legatura cu el sa-mi faca o oferta de pret pentru transport si am ajuns la o suma agreata de mine. Intrebarea este cum fac mai departe?  Dau Buy It Now pentru ambele produse si imi va emite o singura factura pe baza careia voi efectua plata sau licitez doar un produs si platesc suma mai mare care includele ambele produse plus transportul? Multumesc pt rspunsuri!

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Trebuie sa vezi intii daca in sistem exista reducerea respectiva (la unele licitatii e scris clar cit costa in plus fiecare chestie comandata de la acelasi seller). Daca nu exista sau daca e mai scump decit vrei intreaba sellerul cum sa faci (vezi ca daca platesti fara sa cumperi explicit de pe licitatia ebay el economiseste comision dar tu nu ai protectie ebay).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate