Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Forta centrifuga - aplicatii practice

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007
Buna ziua,

Cautam zilele trecute niste aplicatii pentru forta centrifuga..si in afara de acel dispozitiv , folosit in general in laboratoare, care separa substantele din amestecuri , nu am prea gasit mare lucru.
Puteti sa mai imi dati exepmple, daca mai aveti idee de vreun dispozitiv, vreo alta aplicatie a fortei centrifuge?

Multumesc.

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostSnavenport, on 30th October 2010, 17:38, said:

Buna ziua,

Cautam zilele trecute niste aplicatii pentru forta centrifuga..si in afara de acel dispozitiv , folosit in general in laboratoare, care separa substantele din amestecuri , nu am prea gasit mare lucru.
Puteti sa mai imi dati exepmple, daca mai aveti idee de vreun dispozitiv, vreo alta aplicatie a fortei centrifuge?

Multumesc.

montaigne-rousse spre exemplu

#3
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
o alta aplicatie ar fi in apicultura
http://apiculturavid...ga-apicola.html
http://www.apinatura...si-accesorii,37

Edited by TIC, 30 October 2010 - 16:52.


#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostSnavenport, on 30th October 2010, 17:38, said:

 Puteti sa mai imi dati exepmple, daca mai aveti idee de vreun dispozitiv, vreo alta aplicatie a fortei centrifuge?


Masina de spalat.  :lol:

Edited by mihai!, 30 October 2010 - 16:57.


#5
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
ambreiajul centrifugal

#6
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009
REGULATOR CENTRIFUGAL

Attached Files


Edited by likutza, 30 October 2010 - 17:39.


#7
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007
Multumesc pentru raspunsuri! Cand ma gandesc acum la montaigne-rousse mi se pare atat de daahh  :wallbash:, dar atunci nici nu imi trecuse prin minte!

#8
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Rotatia pamantului in jurul soarelui, satelitii de telecomunicatii.

In statiile spatiale, poate fi folosita pentru a simula gravitatia. Ma rog, inca nu cred ca s-a construit o statie spatiala atat de mare, insa este o aplicatie potentiala.

#9
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostSnavenport, on 30th October 2010, 16:38, said:

Puteti sa mai imi dati exemple, daca mai aveti idee de vreun dispozitiv, vreo alta aplicatie a fortei centrifuge?

Bicicleta.

#10
likutza

likutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 25.02.2009
POMPE  CENTRIFUGALE.........s.a.m.d.
nu stiu ce ne faceam pe pamant fara aceasta forta :photo:

Edited by likutza, 30 October 2010 - 19:41.


#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmdionis, on 30th October 2010, 13:28, said:

Bicicleta.
Si cam care ar fi APLICATIA fortei centrifuge la biciclete?

View Postlikutza, on 30th October 2010, 13:40, said:

nu stiu ce ne faceam pe pamant fara aceasta forta :photo:
Ce sa ne facem? Nu inteleg, cred ca o confunzi cu gravitatia...

APLICÁ?IE s. f. 1. punere în practică

Edited by SuperDuper, 30 October 2010 - 19:59.


#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostKaskadoru, on 30th October 2010, 19:15, said:

Rotatia pamantului in jurul soarelui, satelitii de telecomunicatii.

In statiile spatiale, poate fi folosita pentru a simula gravitatia. Ma rog, inca nu cred ca s-a construit o statie spatiala atat de mare, insa este o aplicatie potentiala.

Aia e forta gravitationala...o forta de atractie. Centrifuga este una de respingere....
Cel mult poate fi luata in calcul forta centripeta in miscarea de gravitatie, nu centrifuga.

#13
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostSuperDuper, on 30th October 2010, 19:57, said:

Si cam care ar fi APLICATIA fortei centrifuge la biciclete?

Mentinerea echilibrului la mersul pe bicicleta.

#14
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Orice tine de efectul giroscopic, adica si bicicleta amintita de mdionis, dar si sisteme de navigatie inertiale, sau sistemele de mentinere a echilibrului in avioanele fara pilot.

Edited by accelerator, 01 November 2010 - 18:17.


#15
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postaccelerator, on 1st November 2010, 18:02, said:

Orice tine de efectul giroscopic, adica si bicicleta amintita de mdionis

Efectul giroscopic nu are de-a face cu forta centrifuga ci cu tendinta de conservare a momentului cinetic la rotatia in jurul unei axe principale. Da, exista si forta centrifuga, insa nu este ea responsabila de acest efect.
Echilibrul mersului pe bicicleta nu are de-a face cu efectul giroscopic ci cu banala forta centrifuga (traiectoria bicicletei nu este practic niciodata riguros rectilinie ci are o raza de curbura foarte mare, forta centrifuga corespunzatoare stabilizeaza pozitia biciclistului; cu cat mergi mai lent, cu atat raza de curbura trebuie sa fie mai mica).

#16
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
mdionis scuza-ma efectul giroscopic tine bicicleta in picioare, aici nu ai nimerit-o, chestia cu asa zisa curba de raza foarte mare e un "tralala" cat toate zilele. Adica nu ai echilibru si tre sa faci mereu curbe ca sa-ti ti-i recapeti :)  Asta e sa spunem la un mement dat cand esti pe punctul de a cadea, dar in mers obisnuit nu are nici un rol. Intr-adevar e vorba de conservarea momentului cinetic in jurul unei axe si ca orice miscare de rotatie in mecanica clasica avem de-a face cu forta centrifuga si de asta m-am gadit sa-l includ aici.

Edited by accelerator, 02 November 2010 - 23:34.


#17
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postaccelerator, on 2nd November 2010, 23:32, said:

mdionis scuza-ma efectul giroscopic tine bicicleta in picioare, aici nu ai nimerit-o


Chiar pe bune e asa. Efectul giroscopic nu are de-a face cu stabilitatea mersului pe bicicleta, el are o mica treaba cu axul rotilor si cam atat; dealtfel poti sa faci un calcul rapid estimativ in ce masura poate stabiliza un ansamblu mult mai greu decat rotile (roti care dealtfel nu sunt animate de o viteza de rotatie cine stie ce) si cu centrul de greutate aflat net mai sus fata de axul rotilor.

Quote

chestia cu asa zisa curba de raza foarte mare e un "tralala" cat toate zilele. Adica nu ai echilibru si tre sa faci mereu curbe ca sa-ti ti-i recapeti :)
  

Da, treaba e surprizatoare oarecum si tocmai de aceea i-am sugerat-o ca aplicatie. Intr-adevar, cu bicicleta nu mergi practic niciodata in linie perfect dreapta, nu e catusi de putin tralala. Daca rotile de bicicleta se blocheaza pe un canal (gen sina de tramvai), caderea e inevitabila tocmai pentru ca orice microdeviatie nu mai poate fi compensata de efectul fortei centrifuge. Nu e o experienta pe care sa o sugerez cuiva intrucat e periculoasa, insa e o situatie iluminanta asupra chestiunii.
Pentru a vedea inca mai bine importanta relativa a fortei centrifuge fata de cea giroscopica, gandeste-te la luatul unei curbe la diferite viteze si de cat de usor se inclina bicicleta cu tot cu biciclist, in pofida micului moment giroscopic din ax.

Quote

Asta e sa spunem la un mement dat cand esti pe punctul de a cadea, dar in mers obisnuit nu are nici un rol.

Repetarea afirmatiei nu o face mai adevarata...

Quote

ntr-adevar e vorba de conservarea momentului cinetic in jurul unei axe si ca orice miscare de rotatie in mecanica clasica avem de-a face cu forta centrifuga si de asta m-am gadit sa-l includ aici.

Stabilizarea giroscopica totusi nu are de-a face cu forta centrifuga (dealtfel, rezultanta fortelor centrifuge ce actioneaza asupra partilor componente ale unui titirez simetric fata de o axa este fix zero) ci doar cu momentul cinetic.

#18
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pe langa forta centrifuga intervine si geometria ghidonului/furcii/rotii din fata care se intoarce in directia inclinarii. De ex. daca bicicleta in mers  e dezechilibrata (se inclina) spre dreapta se intoarce si furca (automat, nu e nevoie de interventia biciclistului) putin spre dreapta, a.i. deplasarea devine circulara spre dreapta fapt care produce o forta centrifuga spre stanga care duce la redresarea dezechilibrului initial.

Si efectul giroscopic al rotilor e neglijabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate