Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
n5l80

n5l80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.11.2008
Am un laptop HD Pavilion dv7 si as vrea sa stiu daca este vreo problema daca tin bateria in laptop permanent atunci cand laptopul este alimentat la reteaua de energie electrica.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Problema nu o sa fie, daca vrei insa sa prelungesti cat mai mult viata bateriei (dar riscand pierderi de date sau alte probleme daca ti se taie curentul/ variatii mari de tensiune pe reteaua electrica), atunci este recomandat sa pastrezi bateria la loc racoros (ideal ar fi in frigider , intr-o punga zipper, de-aia etansa) incarcata la un nivel de 40%. Din cand in cand o mai scoti si o reincarci. Astfel ii vei prelungi viata cat mai mult, tinut in laptop va absorbi din temperatura acestuia si cu cat e bateria mai calda, cu atat ii scade durata de viata.

In practica insa parerea mea e ca nu e atat de important sa scoti bateria. Dupa 5 ani , tot un HP-Compaq , capacitatea e la 48% (tinea 5-6 ore, acum 2, 2 1/2 ore). Nu am folosit cooler-pad pana acum vreun an de zile si cativa ani de zile a stat conectat non-stop la retea. Daca insa ai nevoie de autonomia bateriei in mod constant, e bine sa ai grija de ea.

O investitie foarte buna, ca sa impaci si capra si varza sa zicem in sensul ca poti sa lasi bateria conectata fara riscul de a supraincalzi este un cooler-pad de calitate. Acesta va reduce temperatura bateriei si a laptopului in general, protejand nu numai bateria cat si celelalte componente, plus picioarele tale :lol:

[ http://batteryuniversity.com/_img/content/parttwo-34.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lawrence38, 30 October 2010 - 00:12.


#3
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
La primul soc de tensiune risti sa-ti prajesti laptopul fara baterie. Eu zic sa o lasi acolo, oricum dupa 2-3 ani...nu mai intereseaza pe nimeni cat tine bateria. Priza gasesti acuma peste tot, pana si-n tren. Iar la HP si Compaq din zilele noastre, oricum cad bateriile pe capete, nu-ti mai bate capul. O baterie nu mai costa o avere ca sa merite efortul si chinul de pastrare in frigider, si nici riscul sa-l prajesti fara baterie.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Un_Nimeni_Celebru, on 30th October 2010, 02:05, said:

La primul soc de tensiune risti sa-ti prajesti laptopul fara baterie.
Ce treaba are bateria cu socul de tensiune ? Oricum se arde laptopul dac e conectat la priza chiar daca are bateria inauntru .

 Un_Nimeni_Celebru, on 30th October 2010, 02:05, said:

O baterie nu mai costa o avere ca sa merite efortul si chinul de pastrare in frigider, si nici riscul sa-l prajesti fara baterie.
De la 300 roni in sus ti se par ieftini  ?

#5
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

 lucifer76, on 30th October 2010, 08:17, said:

Ce treaba are bateria cu socul de tensiune ? Oricum se arde laptopul dac e conectat la priza chiar daca are bateria inauntru .
De la 300 roni in sus ti se par ieftini  ?
Se arde, dar iti mai preia din socul electric, caci bateria lucreaza in tampon si mai apare o cadere de tensiune pe baterie (rol de rezistenta de sarcina), si astfel mai reduce din risc.
Fa un calcul, si vezi daca e rentabil sa alergi cu bateria la frigider cand e incarcata la 40%, sa o scoti din cand in cand ca sa verifici cat mai este de incarcata, si dupa 3 ani sa zicem, vezi cat de mult te tine fata de o baterie care ai tinut-o infipta in permanenta in laptop. Si apoi zi-ne si noua daca e rentabil sa te chinui cu frigiderul.

#6
pavaroti

pavaroti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.04.2004
Care este durata de viata a unei baterii? Am un HP ProBook 4510s cu acumulator Li-Ion HP cu 8 elemenți, 63 Wh NZ375AA. L-am cumparat de aproximativ 1 an si in toata perioada l-am folosit pe acumulator, cu exceptia perioadelor in care se incarca. Adica il foloseam, iar cand mai avea 10% energie il conectam la priza, la momentul in care era incarcat il deconectam de la retea si lucram in continuare. Acum am led-ul portocaliu aprins (probabil e semnul ca nu are energie) si imi afiseaza mesajul: "0% available (plugged in, not charging)" - banuiesc ca va trebui sa investesc intr-un acumulator nou... :confuzzled:

#7
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Din punctul meu de vedere nu te intereseaza nr de elementi, ca nu cred ca esti genul care faci din doua baterii stricate una buna, nu? Doar puterea totala a acumulatorului te intereseaza (in cazul laptopurilor). Se zice ca acumulatoarele obisnuite sunt facute sa tina cam 1000 de cicluri de incarcare, iar cele bune (Toshiba) cam 2000 de cicluri. Doar prima oara eu fac formatarea de 4 ori, dar dupa aia...cel mult o data pe luna, ca sa nu zic ca real...o data pe an, si merge ca nou. Bateriile Compaq erau renumite ca se stricau repede, dar de cand s-a aliat HP cu Compaq, ori HP ori Compaq... tot cacao este.  :puke: Eu iti recomand sa o lasi pana la o descarcare de 3%, cum fac si eu.

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Nu este 1000 numarul de cicluri de incarcare si cu atit mai putin 2000.
Undeva pe la 500 maxim 600 de cicluri.
Asta teoretic ,practic pe 350 de cicluri deja sint cam "decedate".

#9
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
ba conteaza nr de elementi. cu cat mai multi cu atat este puterea mai mare.(A)

#10
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

 iulik17d, on 5th November 2010, 13:20, said:

ba conteaza nr de elementi. cu cat mai multi cu atat este puterea mai mare.(A)
Daca ai un acumlator de 70W cu 2 elementi si unu tot de 70W, dar cu 8 elementi, care ar fi diferenta intre ele?

@bit 61 ... In legatura cu nr de cicluri per baterie, asculta-l pe "bit 61", pentru ca banuiesc ca el a verificat practic.
A nu se intelege ca dupa 1000 de cicluri baterie moare. Nu, ea se incarca la capacitate mult mai mica si te tine foarte putin.

#11
marius_megane

marius_megane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 10.07.2007

 pavaroti, on 4th November 2010, 15:31, said:

Care este durata de viata a unei baterii? Am un HP ProBook 4510s cu acumulator Li-Ion HP cu 8 elemenți, 63 Wh NZ375AA. L-am cumparat de aproximativ 1 an si in toata perioada l-am folosit pe acumulator, cu exceptia perioadelor in care se incarca. Adica il foloseam, iar cand mai avea 10% energie il conectam la priza, la momentul in care era incarcat il deconectam de la retea si lucram in continuare. Acum am led-ul portocaliu aprins (probabil e semnul ca nu are energie) si imi afiseaza mesajul: "0% available (plugged in, not charging)" - banuiesc ca va trebui sa investesc intr-un acumulator nou... :confuzzled:

Salut, acelasi model de laptop il am si eu ce sa spun legat de baterie a inceput sa faca si a mea figuri imi apare scris: Luati in considerare inlocuirea bateriei si un X rosu pe baterie :). A inceput sa ma tina f putin.. cum ai rezolvat ai gasit baterie noua, cat a costat ?

Ps. De unde din banat eu sunt din R esita.

Edited by marius_megane, 11 November 2010 - 23:06.


#12
george45

george45

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.03.2014
Trebuie sa scoti ala din priza sau daca o lasi permanenta strici bateria , cand lucrezi scoate bateria de la laptop!

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,780
  • Înscris: 09.05.2005

 george45, on 20 aprilie 2014 - 18:43, said:

Trebuie sa scoti ala din priza sau daca o lasi permanenta strici bateria , cand lucrezi scoate bateria de la laptop!

Pai daca nu iti permiti 250 lei o data la 2 ani sa inlocuiesti acumulatorul mai bine iti iei desktop...

#14
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Hp 625 cumparat in urma cu 3 ani si jumatate, timp in care a fost tinut la incarcat cu bateria in el (foarte rar l-am folosit doar pe baterie).
Conform driverului de la HP, starea bateriei e urmatoarea:

Attached File  1.png   158.85K   16 downloads

Capacitatea observ ca e la jumatate, iar ciclurile (de incarcare, presupun) au ajuns la 366 din 300.
Ar trebui sa schimb bateria sau apare un mesaj de avertizare cand e cazul ?
Cell voltage (din dreapta) sunt in regula ? Vad ca valorile sunt mici in comparatie cu Design/Terminal voltage.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate