Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

UE va interzice medicamentele homeopate

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu, până nu vine medicul să ne spună care-i faza, că poate știe ceva ce noi nu știm :D

#38
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Eu prefer ceai de mentă pișată de câini românești decat să dau bani pe ceai importat din Germania și certificat de către Autoritarea Europeană.

Si problema este tocmai libertatea individului de a avea aceasta alegere. Nu ca multe medicamentele romanesti ieftine au fost inlocuite de un produs identic scump apartinand unei firme straine. Nu ca buruienile au efect si medicamentele nu, sau viceversa.

Birocrația Europeana depașește orice limita de bun simt privind restrictia si controlul activitatii propriilor cetateni.

Nu este nici o conspirație, ci efortul celor peste 50 000 de capete de birocrati care trebuie sa-si justifice cumva salariul... Si șpaga ...

Sa nu aveți impresia ca șpaga e invenție româneasca.

#39
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
În primul rând, ceea ce se vorbește aici nu are nici o legătură cu ce se va întâmpla. Iradierea cu cobalt și alte mizerii sunt vândute fraierilor ca să aibă ce la da forward. Din ciclul „trimite mailul ăsta la 100 de adrese și vei câștiga o avere/vei salva planeta”.

În al doilea rând, nu am găsit nici un site serios care să ofere știrea asta. Codex alimentarius înseamnă cu totul altceva decât ce a zis naivul de dinainte.

#40
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@N-ter: Pune, te rog, un rezumat, o idee, ceva de la tine, nu doar un link trântit acolo!

#41
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
scuze. e vorba de campania 10:23 de atragere a atentiei publicului asupra pseudostiintei homeopate. pe 5 februarie se va face o demonstratie de 'supradoza homeopatica'. protestul e unul international.
http://www.stiintaaz...icatDePresa.pdf

#42
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006
Daca ai o digestie mai incetinita sau ai mancat o masa mai grea, sau te-a lovit o greata, mai bine bei un ceai de menta sau de sunatoare decat sa iei porcarii de tranzactiv sau triferment. Poti sa fii sigur ca oricare dintre medicamente ataca incet, dar sigur, ficatul. Asa ca mi se pare o porcarie imensa sa elimini plantele medicinale pentru infuzie (ceaiurile). Parerea mea. Asa cum prevedeam, intrarea in UE ne-a adus si ne aduce mai multe rele decat bune.

#43
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcrisio, on 5th February 2011, 19:57, said:

Daca ai o digestie mai incetinita sau ai mancat o masa mai grea, sau te-a lovit o greata, mai bine bei un ceai de menta sau de sunatoare decat sa iei porcarii de tranzactiv sau triferment. Poti sa fii sigur ca oricare dintre medicamente ataca incet, dar sigur, ficatul. Asa ca mi se pare o porcarie imensa sa elimini plantele medicinale pentru infuzie (ceaiurile). Parerea mea. Asa cum prevedeam, intrarea in UE ne-a adus si ne aduce mai multe rele decat bune.

legatura cu homeopatia fiind?

#44
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006

View Postmoti666, on 7th February 2011, 13:41, said:

legatura cu homeopatia fiind?
Raspundeam la ce se discuta mai sus, in legatura cu plantele medicinale si celelalte. Ca pana una-alta, de la 01.04.2011, sunt afectate nu numai vanzarea de homeopate, ci si aia de plante medicinale, preparate din ele, vitamine, si alte de-astea.

Edited by crisio, 07 February 2011 - 17:27.


#45
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
oare n-ar fi mai util să încerci să vezi că nu e deloc vorba de scos menta în afara legii?

#46
crisio

crisio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.06.2006

View Postadadoi, on 7th February 2011, 17:28, said:

oare n-ar fi mai util să încerci să vezi că nu e deloc vorba de scos menta în afara legii?
Pai eu n-am zis nimic de scoatere in afara legii, ci de autorizarea a tot ce misca cu privire la produsele naturiste care se pun pe piata, prelucrate sau neprelucrate. Nu e rau ca se reglementeaza piata asta, dar din cate am inteles, citind legea, vor trebui autorizate chiar si banalele ceaiuri din plante si procedura e foarte stufoasa si scumpa. Sau am priceput eu gresit? Daca am inteles gresit, m-as bucura sa fie asa.

#47
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Din pacate, chestia asta cu interzicerea plantelor medicinale chiar s-a intamplat. Nu sub forma evidenta, ci prin dirijare in directia asta.
Ca idee, nu mai poti spune ca vinzi ceai pentru colici biliare decat daca ai autorizatie pentru fiecare componenta a ceaiului respectiv, si de regula sunt destule. Daca e vorba de ceai de sunatoare, tei, menta, inca lumea mai stie la ce sunt bune si nu trebuie sa scrie pe pachet ca face bine la insomnie, stomac sau indigestie etc. Dar daca ai un ceai cu compozitie complexa si nu poti sa scrii pe el la ce e bun, s-a terminat.
In cativa ani se va pierde si bruma de cunostinte populare referitoare la plantele medicinale, pentru ca generatiile mai tinere nu vor avea timp "sa asculte prostiile bosorogilor de bunici si parinti" si le va fi mult mai usor sa se uite la TV si sa faca ce vad acolo: pastile de toate felurile "pentru copii cu aroma de portocale" ca sa citez o reclama.
Si uite asa, peste zece ani e foarte posibil ca plantele respective sa fie catalogate ca daunatoare si sa fie starpite cu tot felul de chimicale, fara ca cineva sa protesteze.
Asa ca, traiasca industria farmaceutica. Daca eram baiat destept imi luam actiuni la o fabrica de medicamente - o investitie fara moarte. In afara de a noastra.

#48
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postsorin61, on 4th May 2011, 10:14, said:

Ca idee, nu mai poti spune ca vinzi ceai pentru colici biliare decat daca ai autorizatie pentru fiecare componenta a ceaiului respectiv, si de regula sunt destule.
Pai mi se pare normal. Daca pretinzi ca ceaiul ala vindeca nushce boala, deci e un medicament, respectivul produs trebuie sa se supuna acelorasi rigori ca toate medicamentele: sa fie testat si dovedit clinic ca chiar functioneaza, si sa se cunoasca reactiile adverse. Prea se vindeau toate rahaturile ca fiind leacuri "naturiste" si miraculoase. Problema e ca unii chiar puneau botul, si in loc sa ia un medicament care sa le rezolve problema, bagau "leacuri" pana crapau. Iar in cazurile nefericite in care "leacul" n-are nici un efect sau mai rau, are efecte secundare nasoale, pe vanzator/producator/vraci ii doare fix in cot, ei erau absolviti de orice responsabilitati, spre deosebire de o companie farmaceutica/doctor. Daca vrei sa bei ceai de tei fiindca stii tu ca e bun la nushce, bea nene, nu te opreste nimeni, ca bei pe proprie raspundere. Dar cand faci din asta un business si reclama zice "ceaiul meu din 52 de plante te vindeca de cancer", trebuie s-o si dovedesti.

#49
dinko19

dinko19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.05.2009
Pentru că ați ajuns cu toții roboți, impinși de la vârste fragede să nu mai gândiți, vă ințeleg frustrările, dar doar din prisma asta și-mi pare rău pt voi că nu mai vedeți Soarele, că nu mai simțiți căldura , că nu știți ce e dragostea, că nu ați fost vreodată sănătoși să puteți iubi. Fiecare ființă e unică și din acest moment ar trebui să vă gândiți doar la asta. Cu toții sunteți frumoși, aveți ceva bun de oferit și sunteți capabili de mult mai mult. Nu așteptați să vă degradați (din orice punct de vedere) pt a vă convinge de asta, nu fiți bătatia de joc a unui sistem hain, care nu dorește unitate intre semeni.  :peacefingers:

#50
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdinko19, on 23rd July 2011, 12:50, said:

Pentru că ați ajuns cu toții roboți, impinși de la vârste fragede să nu mai gândiți, vă ințeleg frustrările, dar doar din prisma asta și-mi pare rău pt voi că nu mai vedeți Soarele, că nu mai simțiți căldura , că nu știți ce e dragostea, că nu ați fost vreodată sănătoși să puteți iubi. Fiecare ființă e unică și din acest moment ar trebui să vă gândiți doar la asta. Cu toții sunteți frumoși, aveți ceva bun de oferit și sunteți capabili de mult mai mult. Nu așteptați să vă degradați (din orice punct de vedere) pt a vă convinge de asta, nu fiți bătatia de joc a unui sistem hain, care nu dorește unitate intre semeni.  :peacefingers:
vere,ori ai fumat niste buruieni d-astea de vor astia sa le interzica?
on: până  ajunge UE la țățica Măndița de la Cucuieții din Deal,unde n-au încă nici electricitate,să-i interzică recoltarea și comercializarea buruienilor,mai e..bunicul meu,la 93 de ani,fost prizonier de război la ruși,își culege și acum singur plantele medicinale din care își face ceaiuri și e bine-merci,ceaiuri testate de subsemnatul pe pielea proprie,pentru diferite afecțiuni,probleme de sănătate.și nu pot să spun decăt că naturalul e natural,chimicul e chimic.

#51
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Homeopatia e una, tratamentele naturiste sunt alta. Mulți le confundă. Homeopatia se bazează pe diluții atât de mari încât de cele mai multe ori nici o moleculă din substanța originală nu se mai află în produsul final. Medicina naturistă se bazează pe efectele plantelor, care de obicei nu-s miraculoase, dar au oarecare efecte în probleme ușoare de sănătate (cum ar fi insomniile sau "bila leneșă").

Nimeni nu va interzice nimic pentru că există interese mari la mijloc. Cel mult, vor fi impuse anumite texte pe etichetele sau prospectele remediilor-minune.

#52
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Legat de subiect si de tratamentele miraculoase care au un numar de studii egal cu firele de par de pe o broasca aleasa aleatoriu din balta:
Steve Jobs avea o formă medie de cancer, deci boala sa nu era chiar în ultimul stadiu. Se pare însă că fondatorul Apple și-a grăbit moartea, recurgând la tratamente neconventionale, susține un cercetător de la Harvard Medical School.
Cercetătorul Ramzi Amri, care se bazează pe studiile pe care le-a făcut în ultimii ani asupra diverselor forme de cancer, declară:
"Vreau să spunem lucrurilor pe nume: Steve Jobs a ales de bună voie să urmeze un tratament alternativ și abia în ceasul al 12-lea s-a întors spre medicina tradițională. Atunci nu mai era nimic de făcut. Având în vedere circumstanțele, mi se pare normal să presupunem că alegerea domnului Jobs pentru medicina alternativă l-a dus mult prea repede la o moarte neasteptată", scrie Ramzi Amri într-o scrisoare postată pe Quora, un forum popular printre executivii din Silicon Valley.


#53
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Nu stim ce tratament a facut Steve Jobs si daca l-a respectat cu strictete. Eu inca n-am auzit de vreo forma de cancer mai cunoscuta vindecata prin medicina traditionala, adica prin chimicale mai pe direct. Vorbim de vindecare totala...nu incetinirea bolii cateva zile...luni...
De cancer vindecat doar prin cura de strguri negri ati auzit careva ? E reala...s-a scris si o carte pe tema asta...
Cred ca am deviat de la subiect, nu stiu efectul medicamentelor homeopate, dar cel al planteleor, fructelor, legumelor, semintelor...etc e cunoscut de mii de ani...poate si mai mult...

#54
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu există vreun remediu-minune în cazul cancerului, iar vindecările totale sunt rare, atât prin medicina clasică, cât și prin cea alternativă (nu includ aici homeopatia, unde numărul vindecărilor datorate acesteia este zero). Există anumite tipuri de cancer vindecabile 100% numai dacă au fost depistate în stadiu incipient, însă dacă genetica organismului este de așa natură încât să permită multiplicarea necontrolată a unor celule, sunt șanse mari ca procesul să reînceapă la un moment dat, fie chiar și independent de cancerul vindecat.

Strugurii negri conțin resveratrol, despre care există deja o discuție. Substanța are, într-adevăr, proprietăți anti-cancer, dar slabe șanse să facă minuni dacă boala este deja declanșată. Există multe substanțe (în general antioxidanții) care micșorează șansele de apariție a cancerului, dar nu s-a descoperit încă nici una care să ofere măcar șanse rezonabile de a-l vindeca.

Edited by Rabbit, 06 December 2011 - 21:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate