Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

UE va interzice medicamentele homeopate

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcitronelle, on 28th October 2010, 19:30, said:

Ai sa razi dar eu am vazut persoane care culegeau papadii din parc pentru salata personala. Si intr-un parc sunt cu siguranta mai multi caini decat am vazut eu vreodata pe marginea "autostrazilor" din Romania.
sunt convinsă, și eu am văzut o grămadă de-aștia. Aia nu înseamnă că dacă pe unii atâta îi duce bila toți trebuie să accepte aceeași cretinitate. Știi, oamenii dau ceaiuri și copiilor, mai ales sugarilor.

#20
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
adadoi cred ca nu m-ai inteles ... (dupa 8 ore de munca probabil am o exprimare putin mai proasta)
Vroiam sa spun ca multe pastile nu-si au rostul si de fapt creierul controleaza starile in mare parte deci indiferent de ce bagi in tine, daca pe eticheta scrie ca ai bagat ceva bun pentru ce te doare (chiar daca tu ai bagat vitamina C), creierul da cumva "comanda" organismului sa elimine durerea deci poate ai luat o pastila degeaba (anesteziile si alte chestii asemanatoare nu le includem la "medicamente" de genu' asta ca nu gasiti iarba sa va anestezieze) DOAR CA de pastile daca devii "dependent" trebuie sa maresti doza pentru acelasi efect deoarece organismul nu vrea sa faca efortul sa ajute la eliminarea lucrurilor naspa din organism pe cand un ceai nu provoaca acea dependenta

#21
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcutremurul, on 28th October 2010, 19:34, said:

adadoi cred ca nu m-ai inteles ... (dupa 8 ore de munca probabil am o exprimare putin mai proasta)
Vroiam sa spun ca multe pastile nu-si au rostul si de fapt creierul controleaza starile in mare parte deci indiferent de ce bagi in tine, daca pe eticheta scrie ca ai bagat ceva bun pentru ce te doare (chiar daca tu ai bagat vitamina C), creierul da cumva "comanda" organismului sa elimine durerea deci poate ai luat o pastila degeaba (anesteziile si alte chestii asemanatoare nu le includem la "medicamente" de genu' asta ca nu gasiti iarba sa va anestezieze) DOAR CA de pastile daca devii "dependent" trebuie sa maresti doza pentru acelasi efect deoarece organismul nu vrea sa faca efortul sa ajute la eliminarea lucrurilor naspa din organism pe cand un ceai nu provoaca acea dependenta

în parte, vorbești de efectul placebo, care există și e real, da' nu funcționează la toată lumea sau la toate medicamentele, și în altă parte, bați câmpii, puține medicamente dau dependență (sau dacă dau, e tot placebo sau s-a agravat boala).

Edited by adadoi, 28 October 2010 - 18:44.


#22
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postadadoi, on 28th October 2010, 19:34, said:

sunt convinsă, și eu am văzut o grămadă de-aștia. Aia nu înseamnă că dacă pe unii atâta îi duce bila toți trebuie să accepte aceeași cretinitate. Știi, oamenii dau ceaiuri și copiilor, mai ales sugarilor.


Ideea e ca ceaiurile, in marea lor majoritate, nu pot fi considerate medicamente. Din punctul meu de vedere sunt la fel ca verdeturile pentru ciorbe, si nu cred ca producatorii de patrunjel, oregano, cuisoare sau mai stiu eu ce se gaseste la plic, au standardele asemanatoare cu producatorii de medicamente. Nu zic, e o idee buna sa reglementeze provenienta si compozitia ceaiurilor, ca sa nu ajungem sa bem fan cu gust de menta, dar de aici si pana a le interzice e cale lunga.

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcitronelle, on 28th October 2010, 19:46, said:

Ideea e ca ceaiurile, in marea lor majoritate, nu pot fi considerate medicamente. Din punctul meu de vedere sunt la fel ca verdeturile pentru ciorbe, si nu cred ca producatorii de patrunjel, oregano, cuisoare sau mai stiu eu ce se gaseste la plic, au standardele asemanatoare cu producatorii de medicamente. Nu zic, e o idee buna sa reglementeze provenienta si compozitia ceaiurilor, ca sa nu ajungem sa bem fan cu gust de menta, dar de aici si pana a le interzice e cale lunga.

exact despre asta e vorba. Nu sunt nici medicamente, nici alimente, nu sunt supuse nici unui fel de control, autorizația și-o iau de la ministerul comerțului, pa și pusi. Nu e vorba numai despre ceaiuri, ci și despre tincturi sau pastile din plante praf. Nu vor fi interzise decât cele care nu respectă niște standarde de producție, cu alte cuvinte vor fi obligați să le ducă naibii la control.

#24
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
adio ceai de musetel adica ?  :habarnam:

Adevarul e ca o cam luasera razna unii dintre "producatorii" astia , e de ajuns sa cauti ceva pe ebay cred ca gasesti si frunze de coca daca stai sa cauti. Nu toate plantele sunt inofensive si nu ar trebui ca astfel de pilule sa fie disponibile fara reteta, fara nimic, pt. toti ipohondrii..

#25
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View PostCourage, on 28th October 2010, 18:35, said:

[Poate ca in sfarsit se va mai diminua acest fenomen idiot.
Orice boala are un remediu minune homeopat!

Ca sa stiti si voi, bilutele ale albe pe care le inghititi cu atata convingere, se vand la kg si se ambaleaza cu diverse nume pe eticheta; pt prosti!

Piata neagra a tamaduitorilor va exploda!
Unele boli erau tratate cu succes de niste oarecare chinezi sau alte natii cu tot felul de combinatii de plante si radacini inca din timpurile cand in spatiul UE oamenii erau mai aproape de primate decat ne-ar placea sa credem. Acuma vine mareata UE sa spuna ca plantele sunt daunatoare. Ma scuzati dar inclin din ce in ce mai mult sa cred diverse teorii despre conspiratii mondiale in care corporatiile farmaceutice incearca sa elimine orice ar putea ameninta dependenta prostimii de produsele lor.  
Daca UE e atat de interesata de sanatatea cetatenilor ei de ce nu impune standarde foarte stricte la producerea de medicamente homeopate in loc sa le interzica.

PS: Eu unul iau aspirina daca ma doare capul, nu beau ceai de nu-stiu-care.

#26
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postjay333, on 28th October 2010, 19:20, said:

cred diverse teorii despre conspiratii mondiale
Iar conspiratii? Tu crezi in teoriile astea, eu cred ca lumea are prea mult timp liber si o ia razna.

#27
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postcaroline_hi, on 28th October 2010, 20:24, said:

Iar conspiratii? Tu crezi in teoriile astea, eu cred ca lumea are prea mult timp liber si o ia razna.


Sunt tari in care spirtul se vinde pe reteta la farmacie. Sper sa n-ajungem sa cumparam menta pe reteta.

#28
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Care e motivul oficial pentru care aceste medicamente ar urma sa fie interzise?

#29
danpopescu m

danpopescu m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 01.03.2007

View Postadadoi, on 28th October 2010, 18:05, said:

io nu fabric ceaiuri. Multe firme își colectează plantele de la particulari. Particularii ăia le culeg de unde le găsesc. Dacă le găsesc pe marginea drumului, chit că-s pișate de câini și stropite de apa cu ulei de motor, nu-s chiar așa conștiincioși încât să se ducă până în pădure. După care le usucă în hambarul cu șoareci. După care le pun în pungi și ți le vând ție.
hai sa ne cacam pe noi acu. ca sunt pisate de caini . probabil vor interzice si magazinele plafar ca si alea vand plante la liber. ne ducem dracu.

#30
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004
Este vorba de Codex Alimentarius semnat de guvernul pe care l-ati votat la 31 decembrie 2009,imediat dupa reinscaunare..prin care se interzic  suplimentele alimentare naturale care vor fi inlocuite cu 28 de produsi de sinteza farmaceutica..asta asa, ca sa crapam mai repede! Clasificate ca "toxine" , vitaminele, mineralele si plantele medicinale se vor  pe piata numai in doze foarte mici , ineficiente. Medicina naturista , acupunctura, medicina energetica, ayurvedica, tibetana etc. vor fi interzise.Alimentatia umana ' legala' va fi iradiata cu Cobalt .Produ-
sele modificate genetic vor fi comercializate fara avertizarea consumatorilor..

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postbelogerer, on 28th October 2010, 19:14, said:

..folosesc aproximativ 100 de solutii homeopate si au dat rezultate mai mult decat multumitoare in toate ocaziile...ca sa fiu mai clar am in casa peste 100 de recipiente cu diverse solutii homeopate pentru aproape orice..

Holly shit!
Pt. cancer ai?

#32
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postbelogerer, on 28th October 2010, 19:21, said:

Eu de la ei imi cumpar absolut toate medicamentele din casa si inafara de 2 ocazii cand am fost nevoit sa iau un antibiotic destul de puternic din cauza unei masele de minte nu am mai calcat in farmaciile romanesti.
Deci mie nu-mi vine să cred!!! Minunata medicină homeopată nu a fost în stare să învingă o infecție? Dar de ce te tratează, atunci, de insomnii și fumat?

Vorbind serios, sigur că producătorii de medicamente au profituri uriașe și (s-a și dovedit) fac presiuni mari pentru a-și vinde medicamentele sau vaccinurile (vezi isteria cu gripa porcină) dar, dacă sperăm că, vreodată, se va găsi leacul pentru cancer sau SIDA, atunci numai de la ele poate veni!

#33
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postedy_wheazel, on 29th October 2010, 10:06, said:

Holly shit!
Pt. cancer ai?

pt cancer nu am pt ca m-a ferit domnul...si pb ca nici nu voi avea neavand antecedente in familie si uitandu-ma atent pe etichetele produselor pe care le cumpar...


View Postsilviu_n, on 29th October 2010, 10:12, said:

Deci mie nu-mi vine să cred!!! Minunata medicină homeopată nu a fost în stare să învingă o infec?ie? Dar de ce te tratează, atunci, de insomnii ?i fumat?

Vorbind serios, sigur că producătorii de medicamente au profituri uria?e ?i (s-a ?i dovedit) fac presiuni mari pentru a-?i vinde medicamentele sau vaccinurile (vezi isteria cu gripa porcină) dar, dacă sperăm că, vreodată, se va găsi leacul pentru cancer sau SIDA, atunci numai de la ele poate veni!

Exista si pt infectii dar intamplator sau nu pe stocul meu personal nu existau asa ca am fost nevoit sa iau augmentin de care intamplator sunt multumit. nu exclud medicina actuala dar pt cazuri banale gen raceala/pantecaraie/insomnii/greturi/1001 altele prefer plantele/mineralele...

Caterinca ieftina e la indemana oricui...eu unul nu vreau sa fiu cobai si ma uit si prin alte parti ale lumii unde s-a trecut masiv la inlocuirea produselor farmaceutice clasice ca sa le spun asa cu produse naturale si nu cred ca sunt mai tampiti ca noi ca altfel le-ar merge mult mai rau...din pacate le merge al naibii de bine...

Nu incerc sa conving pe nimeni...mie imi e bine...am postat un link pe prima pagina si cine vrea se informeaza singur si decide ca doar sunteti baieti mari..

Edited by belogerer, 28 October 2010 - 21:38.


#34
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postjay333, on 28th October 2010, 20:20, said:

Unele boli erau tratate cu succes de niste oarecare chinezi sau alte natii cu tot felul de combinatii de plante si radacini inca din timpurile cand in spatiul UE oamenii erau mai aproape de primate decat ne-ar placea sa credem. Acuma vine mareata UE sa spuna ca plantele sunt daunatoare. Ma scuzati dar inclin din ce in ce mai mult sa cred diverse teorii despre conspiratii mondiale in care corporatiile farmaceutice incearca sa elimine orice ar putea ameninta dependenta prostimii de produsele lor.  
Daca UE e atat de interesata de sanatatea cetatenilor ei de ce nu impune standarde foarte stricte la producerea de medicamente homeopate in loc sa le interzica.

PS: Eu unul iau aspirina daca ma doare capul, nu beau ceai de nu-stiu-care.

exact despre asta e vorba, despre impunerea unor standarde. Sigur, dacă n-ai chef să le respecți, poți să urli că e o conspirație mondială împotriva ta, vor să te interzică, porcii, da' mie îmi cam sună a paranoia.

View Postc72_c72, on 28th October 2010, 21:25, said:

Care e motivul oficial pentru care aceste medicamente ar urma sa fie interzise?

n-o să înțeleg niciodată cum reușiți să citiți doar cuvântul "interzis" dintr-un kilometru de text. Și iar n-o să înțeleg cum se face că medicamentele de la firma X "n-au nici un efect", da' buruienile sunt perfecte, indiferent cine le produce.

#35
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

Quote

n-o să înțeleg niciodată cum reușiți să citiți doar cuvântul "interzis" dintr-un kilometru de text.
Daca asa e in titlu, vroiai sa incep cu toata polologhia cu impunerea unor standarde ridicate, cu costuri poate prea mari, costuri ce se vor gasi si in pretul poate mai mare fata de produsele alopate. La care se adauga chestia cu purificarea, care cica ar duce la modificarea proprietatilor. Gandindu-ne la situatia financiara globala, si la numarul mare de plante, acestea ar urma sa fie  INTERZISE pana la conformarea la noile standarde.

Ghici ce?! Am zis aproximativ aceeasi chestie insa am pierdut mult mai mult timp, degeaba. Practic, vroiam sa stiu motivul chiar daca el arata gen:

"Doamnelor domnilor, a murit Gigel de colo-șa asa ca vom impune niste standarde foarte... standardizate."

Edited by c72_c72, 29 October 2010 - 13:50.


#36
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
si totusi, daca un ziarist paralel cu realitatea a scris o tampenie (deh, poate are-o scuza, ceva-mi spune ca se "vinde" mai bine in ziua de azi un titlu care contine "homeopata" in loc de "naturista") si-un medic confunda ceaiurile cu pastilutele (sau pur si simplu da copy/paste fara sa citeasca articolul, nu mai vorbim de legea care sta la baza lui), nu schimba nimeni titlul?  :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate