Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

UE va interzice medicamentele homeopate

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#55
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostRabbit, on 6th December 2011, 20:59, said:

Nu există vreun remediu-minune în cazul cancerului, iar vindecările totale sunt rare, atât prin medicina clasică, cât și prin cea alternativă (nu includ aici homeopatia, unde numărul vindecărilor datorate acesteia este zero). Există anumite tipuri de cancer vindecabile 100% numai dacă au fost depistate în stadiu incipient, însă dacă genetica organismului este de așa natură încât să permită multiplicarea necontrolată a unor celule, sunt șanse mari ca procesul să reînceapă la un moment dat, fie chiar și independent de cancerul vindecat.

Strugurii negri conțin resveratrol, despre care există deja o discuție. Substanța are, într-adevăr, proprietăți anti-cancer, dar slabe șanse să facă minuni dacă boala este deja declanșată. Există multe substanțe (în general antioxidanții) care micșorează șansele de apariție a cancerului, dar nu s-a descoperit încă nici una care să ofere măcar șanse rezonabile de a-l vindeca.
o, ba da. Mai multe. Depinde doar de tipul de cancer și de stadiul în care e diagnosticat.

#56
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
True. Mă cam contrazic în al doilea paragraf, eram în minte cu uleiul de șarpe vândut ca remediu-minune. Presupun că există un consens în medicina serioasă în privința faptului că medicina alternativă nu poate oferi vindecare decât în cazuri izolate.

#57
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostRabbit, on 6th December 2011, 21:15, said:

True. Mă cam contrazic în al doilea paragraf, eram în minte cu uleiul de șarpe vândut ca remediu-minune. Presupun că există un consens în medicina serioasă în privința faptului că medicina alternativă nu poate oferi vindecare decât în cazuri izolate.
în primul rând, "alternativă" e o tâmpenie cât casa, pentru că presupune "ori aia, ori alalaltă". "Complementară" e cuvântul corect.
În al doilea rând, fă diferența între șarlatani și medici. Desigur, dacă ai chef să discuți pe tema șarlatanilor, ești liber s-o faci. Pe aria de paranormali.
În al treilea rând, cred că aici e vorba despre altceva, și anume despre codex alimentarius.

Edited by adadoi, 06 December 2011 - 21:22.


#58
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Nu gasesc linkul si cartea despre vindecare totala doar cu struguri in caz de cancer...dar cand o sa gasesc am sa postez.

#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Tradus cu google translate din germana:

Globulele nu ajută când copiii se răcesc

Atunci când copiii înghit și tuse, uneori fac remedii homeopate. Dar asta nu ajută, găsește acum un grup de cercetare.
În medie, trei-șase răceli pe an sunt atinse de copii și adesea chiar mai mult în perioada de grădiniță.
Pentru că vor să-și ajute copiii, părinții recurg la remedii homeopate - picături sau globule. Producătorii le laudă, de exemplu, ca o "alternativă blândă sau supliment util pentru alte medicamente" pentru răceli.

Nu există nici un efect dincolo de efectul placebo

Concluzia lor este clară: Remediile homeopate nu au un efect mai mare decât un placebo - nici în tratamentul, nici în prevenirea răului la copii. „Rezultatul nu acceptă utilizarea preparatelor homeopatice în infecții ale tractului respirator superior la copii“, scrie echipa lui Kate Hawke de la Universitatea din Queensland din Brisbane, Australia.
Grupul a analizat diferite baze de date pentru toate studiile pe această temă, care au avut loc între 1946 și martie 2018. În plus, ea a contactat autorii studiului pentru a obține eventuale investigații suplimentare.
În final, echipa a fost în măsură să evalueze opt studii în care medicamentele homeopatice au fost testate în comparație cu un placebo, si nici medicii, nici copiii și părinții lor știau care au primit, care de droguri. În total, 1562 de copii și adolescenți cu vârsta de până la 16 ani au participat la aceste studii.
Patru dintre studii au analizat modul în care remediile homeopatice pentru tratamentul răceliilor. Celelalte patru au fost despre prevenirea infecțiilor respiratorii.
În fiecare dintre cele două studii privind tratamentul sau prevenirea, pacienții au primit remedii homeopatice individualizate, în celelalte preparate ne-individualizate.
Adesea, grupurile Cochrane Collaboration își încheie evaluările sugerând că sunt recomandate anumite studii suplimentare pentru a evalua mai bine un tratament. Dar Hawke și colegii ei o văd diferit. Cercetătorii și cei care finanțează studiile ar trebui să se gândească cu atenție dacă studiile ulterioare în acest domeniu ne vor lărgi cunoștințele, scrie grupul. Rezultatul lor este in concordanta cu evaluarile sistematice anterioare ale homeopatiei, spun cercetatorii.
Cu alte cuvinte, un efect dincolo de efectul placebo, nu a fost stabilit pentru remediile homeopate foarte diluate încă convingătoare, chiar dacă există mai multe studii. Între timp, poate fi clasificat ca fiind foarte puțin probabil ca globulele să dezvolte un efect specific. Prin urmare, finanțarea cercetării ar putea fi investită în alte chestiuni.
Și oamenii de știință observă că principiul postulat de inventatorul homeopatiei este neclar.

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Pana in ziua de azi nu exista studii clinice care sa confirme remediile homeopatice.
A nu se confunda cu fitoterapia.
Remediile homeopate pot fi vegetale, dar si minerale sau chiar complet inedite, sa nu zic vrajitoresti.

https://www.descoper...na-alternativa/

#61
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Ma pis pe ele studii, atita vreme cit tratamentul homeopat m-a vindecat, mai ales ca alopatele au dat rateu pe linie. Pe linga faptul ca alopatele dadeau si dependenta.  Asa ca mai usor cu pianul pe scari.
Nici nu ma intereseaza cum functioneaza tratamentele homeopate, atita vreme cit au efecte.
Si mai cunosc destule cazuri.

Daca te increzi atita in stiinta actuala, zi cum.functioneaza Efectul Placebo? Studiile arata ca functioneaza. Cum? Nimeni nu stie, dar functioneaza.
Nu-i nimic ezoteric, doar ca stiinta mai trebuie sa avanseze.

#62
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postpetit_christian, on 26 iulie 2018 - 02:26, said:

Daca te increzi atita in stiinta actuala, zi cum.functioneaza Efectul Placebo? Studiile arata ca functioneaza. Cum? Nimeni nu stie, dar functioneaza.
Nu-i nimic ezoteric, doar ca stiinta mai trebuie sa avanseze.

Corect !! Daca s-ar descoperii cum functioneaza ,, placebo '' , ar fi o adevarata revolutie in medicina !!!!.....poate mai mare decat tot ce-au facut Hypocrate & Co !!! Posted Image  Posted Image

#63
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Cit despre interzicerea lor, in Franta statul le aplica acelasi regim ca si celor alopate, adica le subventioneaza.
Acum o luna am luat vreo 8 produse diferite, vreo 20 de tuburi (tratament pt o luna), platit 0 €.

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpetit_christian, on 26 iulie 2018 - 02:26, said:

Ma pis pe ele studii, atita vreme cit tratamentul homeopat m-a vindecat, mai ales ca alopatele au dat rateu pe linie. Pe linga faptul ca alopatele dadeau si dependenta.  Asa ca mai usor cu pianul pe scari.
Nici nu ma intereseaza cum functioneaza tratamentele homeopate, atita vreme cit au efecte.
Si mai cunosc destule cazuri.

Daca te increzi atita in stiinta actuala, zi cum.functioneaza Efectul Placebo? Studiile arata ca functioneaza. Cum? Nimeni nu stie, dar functioneaza.
Nu-i nimic ezoteric, doar ca stiinta mai trebuie sa avanseze.

Mai usor cu pishatul, se numeste incontinenta urinara si nu stiu daca gasesti remedii homeopate pentru asta.
Foarte multi se pisha pe homeopatie tocmai fiindca nu i-a vindecat. Cu ei ce facem ? Nu au avut credinta ?
Tocmai ca nu functioneaza, homeopatia nu a rezistat la nici un studiu clinic, studii care nu sunt interesate de principiile metodei ci de rezultatele dovedibile. Statistic nu functioneaza.
Cat de ironic ca aduci placebo in discutie, tocmai acest standard a dovedit ca homeopatia NU functioneaza. Testarile clinice sunt facute la standarde stiintifice, se testeaza dublu orb etc Nu conteaza CE vrei sa testezi, poti testa si credinta in zeul Ra sau uleiul de sarpe, testarea iti va spune DACA functioneaza, nu CUM.
Toate sarlataniile astea au concepte comune, trateaza bolnavul nu boala, sunt holistice nu punctuale, nu trebuie sa te descurajeze lipsa rezultatelor ci trebuie sa te "deschizi" etc
Propun testarea homeopatelor pe pacienti aflati in coma sau inconstienti, ca sa clarificam.

View Postpetit_christian, on 26 iulie 2018 - 10:35, said:

Cit despre interzicerea lor, in Franta statul le aplica acelasi regim ca si celor alopate, adica le subventioneaza.
Acum o luna am luat vreo 8 produse diferite, vreo 20 de tuburi (tratament pt o luna), platit 0 €.

Ala e pretul corect corespunzator concentratiei 0 de substanta utila.

View PostBursul, on 20 aprilie 2018 - 11:16, said:


Și oamenii de știință observă că principiul postulat de inventatorul homeopatiei este neclar.

Nu e neclar, e ridicol.

#65
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Daca e asa cum spui tu, de ce in Franta,Casa de Asigurari de Sanatete (CPAM) le ramburseaza?
Las-o moarta ca nu se joaca nimeni in F sa vinda pastile alopate cu substanta activa 0, ca doar nu i Romania. Sau vei fi tu mai desptept dcit responasabilii de acolo? Sunt convins ca nu.
Si tratamentele alopate merg la oricine? Fals, unii se vindeca, altii nu, asa ca si acest argument cam pica. Ba chiar unii mai si mor de la tratamentele alopate. Fiind vorba de sanatatea mea, eu decid ce iau si ce nu, pe riscul meu (excludem problemele psihice), deci de ce te opui atit de vehement homeopatelor? Fiecare face ce vrea cu viata lui.
Sau ai interese in zona medicinei alopate si te deranjeaza ca mai exista si altceva?
Numai un om fara minte desconsidera ceea ce nu cunoaste.

#66
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Numai un disperat glorifica ceea ce nu cunoaste.
Inca o data: ca sa ai minima credibilitate trebuie sa citesti 1h despre cum se desfasoara o testare clinica.
Nu are nici o legatura cu fondul problemei. Poti testa daca ficatul de inorog roz vindeca durerea de masele.

#67
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
[ https://s33.postimg.cc/owbh5igrz/D574055_F-_A4_E1-4_A10-987_F-_EACFAEB9_EE86.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 26 July 2018 - 14:55.


#68
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Ce ma intereseaza pe mine de testari? Doar sa fiu sanatos. Cu homeopate, cu leacuri babesti, cu alopate, cu ce o fi, doar sa fiu sanatos.
Iote ca la mine homeopatele au mers. La cei care nu au functionat sa nu le mai ia.
Dar de ce sa imi ia mie cineva dreptul de a apela la homeopatie? E libertatea mea sa traiec dupa cum imi doresc.

#69
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpetit_christian, on 26 iulie 2018 - 10:35, said:

Cit despre interzicerea lor, in Franta statul le aplica acelasi regim ca si celor alopate, adica le subventioneaza.
Acum o luna am luat vreo 8 produse diferite, vreo 20 de tuburi (tratament pt o luna), platit 0 €.

Opt produse diferite, subventionate, date o singura data, pe o singura prescriptie???
sincer, am dubii mari ca un medic prescrie 8 medicamente simultan si parca in ue se prescriu compensat maxim 3, dar nu stiu sigur daca in toate tarile!
desi fiind vorba de chestii homeopatice, deci de apa chioara, probabil se pot prescrie si cite 17 simultan!

Edited by tytysor, 26 July 2018 - 23:35.


#70
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Tu poti sa ai cite dubii vrei, din memorie is chiar 9 si poate mai mult ca reteta e acasa in F, dar eu nu s acolo. Iar o parte din ele le am terminat ca au fost pt saptamani. Reteta e pe trei luni si mai vedem dupa.
A atacat 2 afectiuni o data, dintre care una s a dus si a doua e pe termen lung, dar sa mai reduca din ea.
Aia care s a dus am mai avut o acum citiva ani si s a tratat cu un produs naturist si 2 homeopate.  Dar din cauza unei pb stresante a revenit.


#71
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Libertate ai. Dar fara testare sa nu se subventioneze 1 leu.

#72
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Ca mult contribui tu la bugetul de sanatate al Frantei. Deocamdata in Romania nici medicamentele alopate nu sunt gratis,daramite alea homeopate.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate