Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#37
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Hai, bre, oameni buni, puneti niste filme sa vedem si noi paraitoarea la treaba! Ca eu de la atata asteptat  am facut ulcer pe fond emotional. Acu' sunteti doi. Asa ca ar merge niste contre: Scaiba, in bine-cunoscutul obicei, sa spuna ca nu-i bun de nimic, iar Pufarin- din contra!

Deci, domnu' pufarin, daca nu pui 'mneata neste filme, ne primesti pe noi cu o echipa de filmare profi? Eu vin cu telefonul, ca doar asta mai este in fiinta, de restul a avut grija fiica-mea, ceilalti cu ce-or avea.
  Unde zici ca e motoparaitoarea? Ca poate venim de la Indagra la tine. Ce accesorii are? Ca sa stim ce cazne ii dam sa rezolveze

Edited by sacos, 29 October 2010 - 17:38.


#38
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postsacos, on 29th October 2010, 18:36, said:

...Scaiba, in bine-cunoscutul obicei, sa spuna ca nu-i bun de nimic, iar Pufarin- din contra!...
Bine dom' profesor...
Și acu' să purcedem la aflarea subiectului, folosind întrebarea: "despre ce vorbește pufarin" ?
Se continuă cu: "despre ce vorbește scaiba" ?

:P

View Postsacos, on 29th October 2010, 18:36, said:

...
  Unde zici ca e motoparaitoarea? Ca poate venim de la Indagra la tine...
Se dă un deget, iar celălalt vrea toată mâna.
Clasic.

Si cred că pufarin a povestit și de-o problemă mare la motoroto, da' tu, visând la filme, n-ai remarcat-o...
Hint: de două ori !

#39
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Are parti bune si rele monstruletul ca orice lucru. Acum ramane la decizia fiecaruia daca se poate impaca cu partile rele. Cat despre filme nu promit da o sa incerc, habar nu am cum se urca pe youtube, ce codeci trebuiesc, plus ca nu am spatiu pe hardisk. Mai adugati o legatura la internet de la Romtelecom la care upload-ul este jenant dar in schimb am camera video.  :naughty:

Edited by pufarin, 29 October 2010 - 20:35.


#40
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Deci, domnul Pufarin, sa lamurim un lucru, ca nenea scaiba ma ia in bete. Ne Inviti sa facem un reportaj cu mantocaria? Pe mine nu ma intereseaza plugul, doar cositoarea si freza, iar ca distractie remorcuta ca sa vad daca "ies la agatat" cu el. Cum nu ai cositoare, trebuie sa ma juruiesc lu' domnu' Scaiba ca ma las porcait de 'mnealui, numa' sa puie odata filmele alea. De cosit o gasi el vreo parloaga sa ne arate si noua ce si cum.
  acu, daca nu aveti filme, este bune si neste poze.
Domnu' Pufarin, care este partile rele?

#41
lacusta

lacusta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 16.02.2007
am gasit eu pe youtube ceva filmulete
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5cIGcCXtsjQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oIT-VIfqzYY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SJTxy20htRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/neoeDg5sJXU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LFR-B7HAudU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Din pacate nu am remorca decat freza si plug. Iar partile rele nu le mai spun doar il laud poate imi face scaiba reducere la remorca. :peacefingers:

#43
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
da... cat costa o jucarie din aia de scos cartofi? dar una de pus samanta?

#44
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Chestia ai de scos cartofi e geniala daca merge atat de bine ca in film.

#45
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
stie cineva sau a vazut pe undeva vre-o solutie pt udat, adaptabila la un motocultor mai puternic (15 cp? da... de-al lui scaiba :) )

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, cred ca vreo motopompa, antrenata la curea ...

Uite-aici.

Edited by horia66, 04 November 2010 - 19:08.


#47
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
eu imi inchipuiam ceva de genul unui butoias mai mare tractat cu care poti uda ... (nu radeti de mine :) sunt invatacel)

#48
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Chestia aia cu butoiul este pentru tratamente chimice.

#49
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
bine... de asta m-am prins, dar pt udat ?
de ex cartofii ... voi spuneti ca tb udati. dar ce te faci dc in saptamana in care spune la carte ca tb udati nu ploua?
sau trebuie neaparat tractor cu vidanja?

#50
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eeee, si tu acuma ...

Te duci cu motopompa si scoti apa dintr-o balta (rau / lac / etc). Umpli un rezervor cubic din acela de plastic fixat in plasa metalica (are 1 mc), rezervor asezat in remorca motocultorului.

Te duci (cu tot cu motocultor si remorca) pe tarlaua de cartofi si uzi la furtun cate randuri poti. Termini apa, te intorci la balta (rau, lac etc).

L.E. Sistemele de irigare prin aspersiune sunt destul de costisitoare, implica sisteme de pompe, sursa de apa, conducte, aspersoare..

Edited by horia66, 05 November 2010 - 00:24.


#51
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
O normă de irigare corectă la cultura cartofului este de 3-400m3/ha.


ps: daca nu ai balta lângă, un șaman face toți banii   :P

#52
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postscaiba, on 4th November 2010, 23:34, said:

O normă de irigare corectă la cultura cartofului este de 3-400m3/ha.


ps: daca nu ai balta lângă, un șaman face toți banii   :P


Da, dar samanul tre sa danseze in miezul zilei, vopsit ciudat si gol pusca musai in mijlocul multimii de tarani din mijlocul satului.... Si sa fie campion la sprint si 100 m garduri..... Cel putin eu asa fac si am rezultate, d'aia nu mai mai sufera popa !

#53
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postmanubabanu, on 27th October 2010, 11:20, said:

Tipul are mai multe unelte agricole de vanzare,sa nu  imi cereti relatii suplimentare pentru ca nu il cunosc.
-Masina de imprastiat ingrasaminte  500 e
-Pompa de erbicidat  750  e
-Combina de treierat 6.500 e


La pretul afisat acel [Leut] este pomana.Am vazut un leut 4 x 4 la arat si vreau sa spun ca face treaba mai buna decat ''650'' cu un consum mai mic. Tipul de tractor cu tractiune simpla are configuratie foarte simpla la transmisie cu cutie semisincronizata (1-nesincronizata,23(4) sincronizate).Sunt tractoare pt ''uz casnic'' extrem de rezistente.

#54
intreabre

intreabre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2011
A mai folosit cineva motosapa la varza?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate