Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Motocultor sau tractoras

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#19
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postpufarin, on 28th October 2010, 12:15, said:

poate tracta pana la 2,5 t.
Nu-i cam mult? Nu ma pricep sa apreciez sau sa calculez insa oricum, raportat la nevoile mele cred ca mai mult de 1t, maxim 1,5t, nu am nevoie de mai mult. Si asta oricum pe distante scurte, undeva la 3 km maxim.
Mersi mult de sfaturi !

#20
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Si cam cat "prinde in bord"?  ca la o droasca de iarba sau la o lada de mere zau ca nu-ti vine sa legi tractorul de remorca.

#21
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postliviumircea, on 28th October 2010, 12:50, said:

...
raportat la nevoile mele cred ca mai mult de 1t, maxim 1,5t, nu am nevoie de mai mult. ...

Eu n-as gandi asa...

Foarte usor aduni 1 tona intr-o remorca de motocultor.

Iar eu as fi multumit sa stiu ca [,] capacitatea de remorcare e 2-2,5 to, pentru ca in felul acesta nu as forta utilajul la capacitate maxima, plus ca deseori ai de urcat mici pante chiar la campie, sau de mers prin teren moale, clisos chiar, care suprasolicita utilajul. Si in aceste situatii, sarcina (fizica) la carlig depaseste masa incarcaturii.

View Postpufarin, on 28th October 2010, 12:15, said:

...
In schimb aratul nu este o placere, trebuie sa mergi in spatele lui ca la plugul tras de cai. Eu unul am renuntat la arat doar bag freza.

Nu poti sa-i atasezi sistemul acela cu "a treia roata", daca-i pui plug (dupa plug) ? Si sa stai bine-mersi in scaunel, in timp ce ari ?

#22
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Viteza max cred ca undeva la 40 km/h nu mai stiu exact trebuie sa ma uit in carte. Oricum cu vitezele 5 si 6 nu ai curaj sa mergi si producatorul recomanda numai pe drum drept asfaltat folosirea lor. Din pacate eu nu am a treia roata simpla ci atasata la freza si oricum nu poti sa atasezi plugul si roata in acelasi timp. La arat (si nu numai) patru roti sant mai bune ca doua. Sa vedeti ce dragut se face schimbarea de la freza la plug / remorca.  :thumbdown:

Edited by pufarin, 28 October 2010 - 18:08.


#23
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

View Postpufarin, on 28th October 2010, 19:06, said:

Sa vedeti ce dragut se face schimbarea de la freza la plug / remorca.  :thumbdown:

adica? e multa surubareala?

#24
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Oau......40 km/h? Adicatelea il faci un fel de ATV? Am o remorcuta facuta de mine cu roti pe 16" si  ar merge cam 1,5 t pe ea. Nu-mi trebuie mie atat ca in cazuri d-astea folosesc tractorul, dar e de luat in seama. Pe mine ma intereseaza frezarea aproape de mar si cositul.
  Sa vedem ce zic aia de la directia agricola si poate.....poate ca prea suna frumos.

Edited by sacos, 28 October 2010 - 18:47.


#25
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pentru cosit trebuie sa vorbesti cu scaiba dar pentru frezat e super. Unde mai pui ca are si doua viteze la freze dar si mai dragut se schimba.

#26
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Evident ca voi vorbi cu Scaiba.Dar sa vedem ce bani voi avea. Ca sa deranjez omul doar de dragul de a face vorbe.....


Na, ca ma mananca!
   Domnu' doctor, va rog  sa-i spuneti lu' nenea Scaiba sa ne arate si noua neste filme erotice cu motoroto la treaba, cat mai multe.  Ca m-am saturat de pustoaice d-alea de 5-6 cp.
Daca se considera reclama. prefer sa fiu io suspendat.

Edited by sacos, 28 October 2010 - 20:59.


#27
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Stai la rand,ca de cand astept sa vad un filmulet cu cositoarea aia!
Si doar a promis...cuminte am fost...
Ideal ar fi sa umple site-ul lui cu filme fara numar cu motoroto...nu-l suspenda nimeni.

Cat priveste dilema ta Liviu,tractoras....categoric.

Edited by catalindinu23, 28 October 2010 - 23:02.


#28
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
'nă seara !
Strânsu-v-ați toți cei de treabă pe aici !
Amu' io nu știu ce să mai zic, că au fost cam toate spuse.

Dom' doctor o zâs bine :

View Posthoria66, on 26th October 2010, 21:48, said:

Nu se sterge topicul, insa Scaiba are prea mult bun-simt ca sa inceapa sa-si "etaleze" marfa chiar aici, pe topic (mai ales ca exista posibilitatea ca alti useri sa sara in sus, ca se face reclama "live")...
O greșit numa' partea cu bunul simt, nu-l am, am martori pe forum  :naughty:

View Postliviumircea, on 26th October 2010, 22:09, said:

Am trimis mai de mult un PM (sau cel putin asa imi amintesc) nu am primit inca raspuns...
Au fost mai multe PM-uri (și de la alții) nu am răspuns niciunuia care voia a cumpăra.
Celor care-mi cereau strict informații, le-am raspuns.
Am avut o tentativă de a ajuta cu informații aici și m-am izbit chiar de ce spunea dom' doctor mai sus...

De puteți accepta informatiile ca fiind de la unul care le are, este OK, dacă considerati că sunt de la un vanzator, mai bine o lăsam moartă, că vă dă cu virgula...

@liviumircea: ce zice pufarin despre cei 1,000m2 ai tai, zice tare bine.
Motoroto despre care facem vorbire, este cu mult peste necesarul tau.
@pufarin: modelul dublu de plug pe care îl ai tu, nu este cel corect pentru solurile de aici. Mi-a luat patru ani să aflu de ce  :P
Cu modelele actuale, odată reglat, motoroto merge singur.
@sacos: filme n-are, da' sunt câte ceva poze, dacă vreți vă fac și la comandă, numa să hie si timp.
Da' cu milă, și mă lasați în ritmu' meu, să mă bucur și io de oțâră tihnă, măcar pe forum  ;)

#29
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Hai, bre! Ce dracu', esti om serios? Stau cu limba scoasa toata seara, ca sa-mi spui ca n-ai filme?  Pune atunci poze, ca m-a luat cu lesin de la lingurica de atata pofta. Mi-a sarit si inima cand am vazut ca ai scris aici (si nu sunt la prima tentativa de infarct).
Barem faci 3-4 filme cu tot ce poate dracia? ca sa sfiu daca mai astept mult cu pansamentul gastric in buzunar.
  Cat despre faza cu vanzatorul........las-o mai moale. N-ai vazut si matale ca aici sunt foarte putini cumparatori si f multi bagatori de seama. Chiar iti inchipui ca scoti parleala cu vanzarile pe SP? As putea pune pariu ca n-ai sa vinzi nici unul  Ehe, daca as fi cumparat macar 10% din ceea ce m-a interesat si despre care mi-am dat cu parerea pe diverse forumuri, nu mi-ar fi ajuns infrastructura de aici pana la tine.

#30
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Attached File  RMF.jpg   943.32K   1074 downloads

Attached File  RMF2.jpg   756.76K   975 downloads


Attached File  RMF3.jpg   1.19MB   917 downloads

#31
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postscaiba, on 29th October 2010, 00:14, said:

@pufarin: modelul dublu de plug pe care îl ai tu, nu este cel corect pentru solurile de aici. Mi-a luat patru ani să aflu de ce  :P
Cu modelele actuale, odată reglat, motoroto merge singur.
Eu m-am prins ca nu e ce trebuie da` tu nimic, batman, batman. Deh,  la noi mai greu cu orezu.

#32
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Attached File  F.jpg   791.98K   766 downloads

transmisia finală la freză

Attached File  TF.jpg   460.28K   673 downloads

#33
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

Quote

Au fost mai multe PM-uri (?i de la al?ii) nu am răspuns niciunuia care voia a cumpăra.
Celor care-mi cereau strict informa?ii, le-am raspuns.
Conteaza mai putin acum, cred ca era bine sa le raspunzi, insa stii tu mai bine, poate ai motivele tale :) . Daca cineva este foarte interesat totusi in vederea achizitiei, are la dispozitie site-ul unde sunt numere de telefon si informatii suficiente, recunosc ca mi-a luat ceva timp pana l-am gasit in forumul de motosape deoarece ca mai toti oamenii  nu am rabdare sa citesc tot ce e acolo pentru ca majoritatea discutiilor sunt legate de utilaje de 5-6 cp si am sarit de la pagina la pagina uitandu-ma printre randuri.
In ceea ce ma priveste decizia a fost luata, asa ca din punctul meu de vedere e totul OK, adica ce s-a discutat pana acum. Ii multumesc lui pufarin pentru ca el are un astfel de utilaj si ne-a impartasit si noua parerea lui din punctul de vedere al unui proprietar.
Multumim si de poze, la cat mai multe !

Edited by liviumircea, 29 October 2010 - 09:58.


#34
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postscaiba, on 29th October 2010, 01:05, said:


Dane, cateva intrebari referitoare nu la motoroto, ci la tractoras:

1. singura unealta care se poate pune dupa el este freza ? (ca pe site, la accesorii tractoras apare doar un decalemit ...)

2. tractorasul are priza de putere ? la ce turatie (turatii) ?

3. este 2wd sau 4wd ?

4. ce sarcina remorcabila duce ?

PS. Referitor la carcotasi, tu da-i inainte ca le tin eu piept...
PS 2 (Si nu ma mai lua cu Dvs., ca deja ma simt mai batran decat sunt ...)

#35
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

liviumircea said:

...cred ca era bine sa le raspunzi, insa stii tu mai bine...
Binele-i o noțiune relativă.
Si cred că-mi pot păstra și eu privilegiul dat de anonimatul presupus  ;)
Pe SP fac ce vor mușchii mei, nicidecum ce trebuie  :P

@dom' doctor: răspunsuri la fel de punctuale ca și întrebările:

1. se pot pune orice accesorii, plug, freză, rarița, remorcă etc.
2. există un racord de putere pe lant Gall, pinion 3/4" cu zece dinti, printr-un ambreaj cu dublă frictiune, turația acestuia fiind cu 1,3 mai mare decât turația motorului.
3. tractiunea este numai pe rotile spate
4. forta de tracțiune în cifre contează mai puțin, anvelopele standard permit o remorcă de 800kg (masa totala) la o pantă de 16 grade.

Cârcotașii inteligenți sunt tare buni, cu mult mai decât aplaudacii.
Dacă matale ești bătrân, io ce să mai zic ?!?

Părere personală despre acest model de tractorașe:  :puke:
Da' rămâne între noi...

#36
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postliviumircea, on 29th October 2010, 10:53, said:

Ii multumesc lui pufarin pentru ca el are un astfel de utilaj si ne-a impartasit si noua parerea lui din punctul de vedere al unui proprietar.
Multumim si de poze, la cat mai multe !

Daca esti din Bucuresti poti sa vi sa vezi "jucaria", eu stau la 20 km de oras.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate