Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apple AppStore

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Salut,

Am cumparat o aplicatie din appstore de 0.79 euro si de pe card vad ca mi-a retras 8.51 lei (apare LOXEMBOURG la detalii). E normal? Asa se intampla si la voi?

Daca da, exista o modalitatea de a calcula "pretul real" al unei aplicatii?

#2
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Da asa face ,o sa iti returneze diferenta dupa o perioada.

#3
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010
(Banuiesc eu ca) pretul unei aplicatii este foarte mic si, pentru a mai economisi din taxele de procesare a tranzactiilor cu cardul, iti iau initial mai multi bani de pe card in speranta ca in viitorul apropiat vei mai cumpara aplicatii ce urmeaza sa fie platite din banii deja luati. Daca nu mai cumperi nimic, ar trebui ca in cateva zile sa ai diferenta de bani inapoi in contul tau bancar.

#4
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010
Nu a cerut nici o data asa mult de la mine.

***

Cumparare POS
Nr. card: xxxxxxxxxx
Terminal: ITUNES-EURO LU LUXEMBOURG
Data: 15-10-2010 Autorizare: xxxx
Suma: 0,79 EUR
Suma transmisa de catre banca acceptanta: 0,79 EUR Rata: 4.3621 18/10/2010 3.45

#5
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

 mxmx, on 25th October 2010, 20:42, said:

(Banuiesc eu ca) pretul unei aplicatii este foarte mic si, pentru a mai economisi din taxele de procesare a tranzactiilor cu cardul, iti iau initial mai multi bani de pe card in speranta ca in viitorul apropiat vei mai cumpara aplicatii ce urmeaza sa fie platite din banii deja luati. Daca nu mai cumperi nimic, ar trebui ca in cateva zile sa ai diferenta de bani inapoi in contul tau bancar.
Glumesti nu?

#6
dragosholban

dragosholban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.03.2006
Pana la urma cine a mai cumparat cum a patit? S-au luat exact 0.79 euro? Nu inteleg, de ce sa ia mai mult si sa dea inapoi dupa aia?

#7
ASUSRO

ASUSRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.08.2010

 dragosholban, on 25th October 2010, 22:27, said:

Pana la urma cine a mai cumparat cum a patit? S-au luat exact 0.79 euro? Nu inteleg, de ce sa ia mai mult si sa dea inapoi dupa aia?

Nu ai citit ce am scris ? A luat exact 0,79 Euro. Am dat si extras mai sus.

2010 pana pe data de 18.10 am cumpărat în total pentru 210 Euro din Appstore și am plătit de fiecare data fix suma respectiva și bine înțeles nimic în plus. O data a fost o eroare și am fost taxat pentru un app de 12 ori. Am reclamat și în 4 zile am primit înapoi.

#8
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Si mie mi-au luat cam 8 lei pentru o aplicatie de 0,79 Euro ???!!! Este prima data cand patesc asa ceva, pana acum se retragea exact valoarea in lei echivalenta in Euro.

#9
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010
Prima data mi-a luat 8 lei cand am adaugat cardul in iTunes, si apoi inca 8 lei cand am cumparat prima data cu cardul, dupa ce am activat telefonul. A zis ca am adaugat device nou. De ambele dati mi-a returnat banii cam in 3 saptamani cred. Dupa aceea nu mi-a mai luat niciodata. E doar o verificare de siguranta sa vada ca ai bani pe card. Pentru ca nici dupa ce am cumparat mai mult nu a tras banii direct de pe card. Banii sunt doar blocati. Probabil in caz de frauda sa aiba omul timp sa anuleze tranzactia.

#10
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
nu se iau bani mai multi. daca o aplicatie costa 0.79 atunci atat se ia. motivul pt care va apare acea suma mai mare este urmatorul:

suma de bani este mai intai blocata pe card, nu se iau banii instantaneu. apoi este debitat cardul ( adica se iau banii de pe card, se plateste efectiv ) cu suma respectiva DAR suma initiala a ramas blocata pe card in continuare. aparent e o plata dubla. in functie de banca, deblocarea sumei initiale poate dura de la 2-3 zile pana la 2 saptamani. nu va da nimeni bani inapoi pt ca nu i-a luat. ei sunt insa sunt blocati. devin disponibili dupa deblocare. asta se intampla frecvent la plati online in strainatate ( achizitii, rezervari hoteluri etc ).

#11
raul_xnc

raul_xnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2005
Salut,
Aveti idee de ce un joc (Bejeweled 2 + Blitz) care a costat 0.79euro a generat un hold pe contul de card de 8.5RON (aprox 2euro)?
Multumesc

#12
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pot fi comisioane minime la banca. intreaba.

Edited by Centris, 29 December 2010 - 13:09.


#13
raul_xnc

raul_xnc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2005

 Centris, on 29th December 2010, 13:09, said:

pot fi comisioane minime la banca. intreaba.

Am verificat la banca si nu sunt. Intre timp am descoperit ca din 23.12 si pana azi inclusiv am 2 holduri de 1.98eur in 2 zile diferite si unul de 1 eur de azi. La toate mi s-a spus ca sunt de la iTunes Luxemburg. Nu stiu ce sa mai cred. A 2-a zi dupa ce mi-am cumparat telefonul am pus vreo 6 aplicatii gratuite din AppStore, iar acum 2 zile am cumparat jocul de 0.79euro (am verificat Purchase History in iTunes). Deci n-ar trebui sa am de plata decat maxim 1 euro.
A mai patit cineva asa ceva? Exista vreo explicatie?

Multumesc

PS: Acum am sters datele cardului din cont, desi nu stiu daca ajuta la ceva.

Edited by raul_xnc, 30 December 2010 - 15:55.


#14
BuRuCrys

BuRuCrys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2009
Aceeasi problema o am si eu .. am cumparat o singura aplicatie ..Bejeweled 2 la 0.79 euro .. ceva de genu .. iar extrasul de cont arata asta :
16/01/2011 8.49 RON Tranzacție Card ITUNES-EURO
14/01/2011 1.00 RON Tranzacție Card ITUNES-EURO
12/01/2011 8.44 RON Tranzacție Card ITUNES-EURO

De ce ?  :cursing:

#15
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010
Intotdeauna cand se cumpara prima data, sau se ataseaza un card nou, se ia 2 euro temporar, in scop de verificare. Ii pune inapoi dupa vreo 20-30 de zile. Dupa aceea nu se mai ia. Nu va speriati ca nu va fura pe voi Apple. :D

 BuRuCrys, on 17th January 2011, 00:43, said:

Aceeasi problema o am si eu .. am cumparat o singura aplicatie ..Bejeweled 2 la 0.79 euro .. ceva de genu .. iar extrasul de cont arata asta :
16/01/2011 8.49 RON Tranzacție Card ITUNES-EURO
14/01/2011 1.00 RON Tranzacție Card ITUNES-EURO
12/01/2011 8.44 RON Tranzacție Card ITUNES-EURO

De ce ?  :cursing:
Probabil prima data ai atasat cardul prin calculator, apoi ai facut o tranzactie direct din telefon, si te-a taxat din nou. Ii pune inapoi. Numai, schimba, atasa alte carduri, ca iti ia din nou de fiecare data.

 raul_xnc, on 30th December 2010, 15:53, said:

Am verificat la banca si nu sunt. Intre timp am descoperit ca din 23.12 si pana azi inclusiv am 2 holduri de 1.98eur in 2 zile diferite si unul de 1 eur de azi. La toate mi s-a spus ca sunt de la iTunes Luxemburg. Nu stiu ce sa mai cred. A 2-a zi dupa ce mi-am cumparat telefonul am pus vreo 6 aplicatii gratuite din AppStore, iar acum 2 zile am cumparat jocul de 0.79euro (am verificat Purchase History in iTunes). Deci n-ar trebui sa am de plata decat maxim 1 euro.
A mai patit cineva asa ceva? Exista vreo explicatie?

Multumesc

PS: Acum am sters datele cardului din cont, desi nu stiu daca ajuta la ceva.
Numai tot stergeti, schimbati cardurile, ca de asta va ia intr-una. Puneti un card si gata.

#16
noticxp

noticxp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.02.2006
Eu doar mi'am adaugat cardul in contul de pe iTunes si deja am doua tranzactii in asteptare fiecare a cate 8.49 lei, cu toate ca nu am cumparat nimic. Extrem de dubios :)

Asteptam...ca doar n'avem ce face :)

#17
roxanee

roxanee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2009
A instalat cineva o aplicatie gratuita, care ulterior sa fie taxata? m-am trezit ca mi-au retinut banii desi aplicatia a fost si este in continuare gratuita.

#18
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Sigur e pentru verificare. Ii vei avea inapoi. :)

Edited by Dante_Sparda, 17 May 2012 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate