Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Filmari,Clipuri,Imaginatie

- - - - -
  • Please log in to reply
594 replies to this topic

#1
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007
clipuri fara NBC (nunti botezuri cumetrii)

#2
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007
[ https://player.vimeo.com/video/11407012 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CristianAdrian, 25 October 2010 - 08:38.
scos citat inutil


#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
[ https://player.vimeo.com/video/16083977 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] nu e interesant, atunci am scos prima dată camera din casă (la câteva luni după cumpărare)


@mishulatosu vimeo.com/11407012,
acum fac backup la un site și mere tare prost netul la mine, dar deabia aștept să mă uit la clipurile tale cu D90.

#4
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@mishulatosu vimeo.com/11407012,

am văzut clipul, e fain.
tremuraturile deformațiile pe imagine sunt de la editare ? sau așa merge d90.
cu ce ai editat, și aș vrea și eu dacă se poate câteva min brute cu mișcare mai multă din filmulțez să îmi fac o părere despre d90.

o să mă uit și la celelalte materiale de pe link.

#5
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
Nici nu stiu daca ar trebui totusi sa postez si eu in thread-ul asta, in conditiile in care nu pentru a-mi prezenta creatiile ma aflu aici, pe forum, si mai ales cand stiu ca stilul meu avangardist ii va intriga pe foarte multi.
Ma rog, de parca ar conta pentru mine daca intrig sau nu, de parca ar trebui sa-mi motivez viziunea artistica, intr-un moment in care ma aflu deja pe drumul meu si mi-am definit, la nivel conceptual, o directie stilistica.
In fond, creatiile mele nici nu trebuie sa placa tuturor, ar fi nefiresc, absurd si nu in ultimul rand, ar plonja in derizoriu.

Dar tocmai cuvantul "imaginatie" prezent in titlu m-a determinat sa prezint doar o mica parte din creatiile mele, pentru ca nu le mai incarc de mult pe net.

Ok, mai am cateva clipuri incarcate pe contul asta de Youtube, adica aici.

Enjoy  :OK:

#6
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

 c_anicai, on 25th October 2010, 12:46, said:

tremuraturile deformațiile pe imagine sunt de la editare ? sau așa merge d90.

ce vezi tu acolo se numeste "rolling shutter effect" si e un defect al tehnologiei CMOS, toate camerele il au, numai ca la unele este mult mai pronuntat. D90 e un dezastru la capitolul asta, dar se poate si mai rau.


 Bizarre_Vision, on 25th October 2010, 14:41, said:

Dar tocmai cuvantul "imaginatie" prezent in titlu m-a determinat sa prezint doar o mica parte din creatiile mele, pentru ca nu le mai incarc de mult pe net.

Pai dupa parerea mea clipurile sunt excelente! chiar le-am urmarit pe toate. Fain, bravo, ai stofa :)

Edited by CristianAdrian, 25 October 2010 - 14:00.


#7
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@Bizarre_Vision

crezi că mai avem ce posta pe aici după ce vii cu din astea .....

bine ..... am să revin doar să mai învăț câte ceva.

@CristianAdrian

am priceput, urat efect la d90

Edited by c_anicai, 25 October 2010 - 14:14.


#8
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Bine ai revenit printre noi!
... ca de obicei, perfect :), un stil inconfundabil.
De mult asteptam sa mai vad o productie Dream Maker.

#9
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
Departe de mine intentia de a leza pe cineva, o spun la modul cel mai serios. Nici sa denigrez munca altora, nu mi-am propus nici comparatii, nici lauri.  
Sub nici o forma nu ma consider cel mai bun, mai am enorm de mult de invatat. Am doar multa imaginatie si sunt foarte flexibil, incalc "reguli" cu dezinvoltura (in scopuri exclusiv stilistice, desigur).
Sunt doar in plina ascensiune (imi place sa cred asta), dar mai e drum lung pana departe. Sunt doar fericit ca am reusit sa gasesc acest drum. Fac filme, voi face filme. Asta e tot.

Tocmai am incheiat de filmat un scurt-metraj, va fi foarte controversat prin stil de filmare dar si prin intriga lui, firul epic, acum sunt in post-productie. Urmeaza apoi un cabaret, tocmai ma documentez si sunt in discutii cu scenografi, coregrafi. Scenariul si regia imi vor apartine, de asemenea filmarea cu camera A si editarea. Poate asta este marele meu "defect", sunt foarte exigent, pretentios, chiar cu mine insumi, prefer sa ma implic in toate aceste segmente, insa mai putin pe partea de lumini (director de imagine) si sunetist, acolo am oameni specializati, chiar daca ma pricep, foarte putin, si la lumini (cele 3 lumini de baza).
In acelasi timp voi incepe si filmarile la documentarul al carui teaser l-ati vazut pe Youtube, tot in aceasta toamna.
Dar divagam de la subiect.

@ c_anicai

Nu, nu trebuie sa te simti descurajat de exemplele mele, ba dimpotriva. Iata, de asta aveam dubii, daca sa postez sau nu, datorita acestor reactii. Imi pare rau ca nu am fost bine inteles.

@ CristianAdrian

Multumesc.



 pif_foto, on 25th October 2010, 15:11, said:

Bine ai revenit printre noi!
... ca de obicei, perfect :), un stil inconfundabil.
De mult asteptam sa mai vad o productie Dream Maker.

Un vechi prieten, care m-a recunoscut imediat :)
Este alta denumire acum, nu mai vorbim de mult de Dream Maker Production :P
Si mai usor cu "perfectiunea", probabil nu voi fi niciodata. Ma flatezi prea mult.
Nu voi mai posta clipuri aici, pentru ca oamenii se simt descurajati, desi am venit cu cele mai bune intentii.
Nu vreau sa lezez pe nimeni si nici oamenii sa ajunga sa ma urasca doar pentru ca incerc sa fiu bun in ceea ce fac. Doar voi participa la discutii. Atat.

#10
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
In mod sigur nu lezezi pe nimeni... decat "in bine" daca se poate spune asa. Nici nu trebuie sa scrii prea mult, nici sa te justifici, imaginile vorbesc de la sine. C_anicai, cred, a vrut sa te laude intr-un mod mai subtil :) in mod sigur va mai posta aici. Din partea mea (si in mod sigur si a altora) vei fi binevenit oricand aici.
S-auzim numai de bine si SPOR in tot ce faci!

#11
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007
@Bizarre_Vision

Pfff,super,,te rog sa mai postezi,tocmai asta este ideea,sa vizionam si bune si rele,sa mai invatam,toata stima ca ai avut bunavointa sa ne impartasesti si noua din minunatele tale clipuri(altul la cat sunt de profesionale nici nu ne baga in seama) sa mai vizionam si altceva decat dulcegarii,banuiesc ca de baza a fost AAE nu?  sunetele de la Andrew Kramer,esti mare man,sa nu te lasi,sigur o sa auzim de tine pe marile ecrane...






Ceva realizat in joaca in 2008 cand am descoperit magia editarii video dar nu aveam pic de experienta, (nu ca acum as avea prea multa)doar o sapuniera de camera,un pistol gasit la fatza locului(mersesem la sanius)si a venit imaginiatia,habar naveam pe atunci de reglare a camerei,de corectie de culoare si de multe altele,insa imi era drag sa-mi apara numele peste tot :)  ,asta il pun sa il mai entuziasmez pe c_anicai ca mai sunt si clipuri naspa pe care le postam,mai ne amuzam si noi...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gkH3VeQAp4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mishulatosu, 25 October 2010 - 16:45.


#12
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

mishulatosu said:

....,asta il pun sa il mai entuziasmez pe c_anicai ca mai sunt si clipuri naspa pe care le postam,mai ne amuzam si noi...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gkH3VeQAp4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sunt și eu bun ... dar am uitat la ce mă pricep exact, pe moment am un lapsus care sper să nu dureze prea mult.

bine bine, vă faceți voi de cap dar și când o să vin cu niște producții de numa numa ...  :thumbdown:

Edited by c_anicai, 25 October 2010 - 16:57.


#13
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007

 c_anicai, on 25th October 2010, 17:50, said:

sunt și eu bun ... dar am uitat la ce mă pricep exact, pe moment am un lapsus care sper să nu dureze prea mult.

bine bine, vă faceți voi de cap dar și când o să vin cu niște producții de numa numa ...  :thumbdown:
Am impresia ca te-ai suparat si nu vad de ce,eu am vorbit foarte serios,este un clip care ma amuza teribil,si cu mana pe inima iti spun ca al tau chiar daca este simplu,fara efecte,bla ,bla,(cel cu iesirea camerei noi)ma uns pe suflet,am simtit apropierea de acei oameni,e lucru mare sa stii sa atingi coarda sensibila a privitorului,chiar prin filmari simple,dar cu ...sentiment,ei hai nu mai fi asa reticient....

#14
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@mishulatosu
departe de mine gândul de supărare glumeam, ... dar mai fac uneori haz de necaz,

e hazliu ultimul clip de pe youtube
-----
aa clipul meu din 97, camera a fost nouă dar in 96, și cu toate că era vhs mergea cumva.

Edited by c_anicai, 25 October 2010 - 17:34.


#15
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010

 mishulatosu, on 25th October 2010, 17:29, said:

@Bizarre_Vision

Pfff,super,,te rog sa mai postezi,tocmai asta este ideea,sa vizionam si bune si rele,sa mai invatam,toata stima ca ai avut bunavointa sa ne impartasesti si noua din minunatele tale clipuri(altul la cat sunt de profesionale nici nu ne baga in seama) sa mai vizionam si altceva decat dulcegarii, banuiesc ca de baza a fost AAE nu?  sunetele de la Andrew Kramer,esti mare man,sa nu te lasi,sigur o sa auzim de tine pe marile ecrane...

Nu, eu chiar nu lucrez in AE, nu am lucrat niciodata in AE.
Tot ce vedeti este realizat exclusiv in Sony Vegas. Exclusiv!!! Vorbesc foarte serios.

Lucrez in Sony Vegas de 6 ani de zile si am ajuns la mari performante cu el pentru ca m-am dedicat acestui program, pe vremuri lumea ma numea "guru" in Sony Vegas, i-am invatat toate secretele (sau cel putin atat cat aveam nevoie pentru a-mi exprima viziunea, hai sa zicem ca il cunosc in proportie de 90-95%) si deci nu am avut nevoie de AE.
Am avut o data tentativa sa invat AE, dar apoi am renuntat, nu aveam timp sa il aprofundez, aveam proiecte continue si nu puteam experimenta.

Evident, cele doua programe nu se pot compara. Sony Vegas este program de editare (cu elemente de compozitie), in timp ce After Effects este un extraordinar program de compozitie.
Am dus Sony Vegas la limita, am realizat in el lucruri ce multi nu si-ar fi putut imagina ca ar fi posibile cu acest program, este intr-adevar un program extraordinar.

Mai nou, vreau sa incep sa lucrez in Avid. Imi va lipsi Sony Vegas, dar poate nu va fi nevoie, poate nu voi renunta definitiv.
Nu, categoric, nu as putea :P

#16
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
felicitari tuturor pt clipurile puse pe acest topic!
de asemenea un felicitari in plus lui Bizarre Vision.
clipul ala Shooter m-a dat pe spate omule, este super-super fain si prfesional. Ai talent!

cunosc din ce in ce mai multi oameni minunati care fac lucruri deosebite cu Sony Vegas, ma bucur pt fiecare clip vazut.

#17
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007
[quote name='Bizarre_Vision' date='25th October 2010, 18:51' post='8974744']
Nu, eu chiar nu lucrez in AE, nu am lucrat niciodata in AE.
Tot ce vedeti este realizat exclusiv in Sony Vegas. Exclusiv!!! Vorbesc foarte serios.


Extraordinar,sunt incepator in sony vegas,nu credeam in ruptul capului ca se poate face asa ceva cu el,asta imi intareste si mai mult convingerea ca este un soft foarte bun la toate,cu rabdare si perseverenta ,as fi jurat ca ai lucrat in AE,cred ca  ai muncit nu gluma in vegas,sau poate nu chiar la experienta ta,am mai vizionat cateva clipuri reusite facute de delste,speram ca va posta si el aici,chiar as vrea sa vad cat mai multe,asta ne va ambitiona pe noi incepatorii sa perseveram....respect

#18
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
Da, nu putem compara Sony Vegas cu AE, spuneam si mai sus, AE este program dedicat compozitiei si efectelor speciale, Sony Vegas este doar program de editare cu elemente de compozitie.
Orice faci in Vegas pe parte de compozitie si efecte vizuale, poti face in AE mult mai repede (si chiar mai bine), dar nu tot ce faci in AE poti realiza si in Vegas.

Oricum in general, efectele vizuale sau orice alte elemente de post-productie, sunt foarte migaloase si au nevoie de multa atentie si rabdare, dupa un timp devine o rutina si le faci mai repede, e adevarat, dar tot cu maxima atentie.
Vorbind de clipurile mai vechi, unde inca experimentam foarte mult (si acum experimentez, este un proces continuu, nu se incheie niciodata, dar ma refer strict la efectele de acolo), mi-a luat foarte mult, si chiar voi exemplifica, pentru a face comparatiile.

Daca in 2008 am editat "Shooters" (de la zero, de la material brut, cu editare simpla, de aranjare a scenelor si cadrelor in timeline, de pus muzica si efecte de sunet, pana la corectii de culoare, gamma, contraste si toate acele efecte vizuale... plus generice, pt ca si alea au luat timp), doar in Vegas, in 2 saptamani (in care o zi o cuantific la 3-4 ore, niciodata nu lucrez mai mult intr-o singura zi, poate in cazuri exceptionale merg pana la 6 ore pe zi, dar foarte foarte rar), acum as lucra acelasi clip, si ar arata mult, mult mai bine, in 4 zile. Cam despre asta este vorba cu experienta si rutina.
"Shooters" mi-a luat mult pt ca experimentam mult, modificam mult, incercam din nou si din nou, ce ma multumea azi nu ma mai incanta peste masura a doua zi, si tot asa.

Teaser-ul cu boxerul l-am facut anul acesta, in mare graba, nu mai am timpul liber de altadata, si mi-a luat doar 2 zile. Daca aveam la dispozitie macar inca o zi in plus, arata cu totul altfel, mult mai bine in opinia mea.

Iar despre videoclipurile live ale lui Keo... hmmm... acolo este cu totul altceva, acolo este cea mai mare munca, acolo am filmat la 3 camere, comunicam cu ceilalti doi prin hands-free (mai mult in pauzele dintre melodii pt ca in rest zgomotul era imens, in fiecare pauza le dadeam indicatii cu ceea ce vreau sa traga la piesa urmatoare), acolo a fost mult material, s-a filmat in mai multe concerte, iar cu cat ai material mai mult, cu atat te copleseste, te subjuga, munca devine colosala, selectia cadrelor este o munca infernala, un puzzle de sute de cadre, pt ca le taiam in functie de ritm si dinamica pe care voiam sa o dau montajului.
Da, acele montaje durau ceva mai mult, stai 1-2 saptamani la un montaj, revii foarte des asupra lui, si il tot retusezi, il vezi mereu din alte perspective.
Acest gen de montaje, din punct de vedere al timpului alocat, nu au relevanta in acest topic.

Iar scurt-metrajele pe care le-am mai facut, le-am vandut drepturile de autor si nu le mai pot posta, pt ca nu imi mai apartin. Oricum sunt doar doua.

Cel la care lucrez acum, Upskirt, filmat in septembrie, incerc sa il lansez in noiembrie, la jumatatea lunii. Este destinat festivalurilor de film, din Romania si din afara, dar macar un trailer tot va apare, cel mai sigur la Capatos, ne asteapta de mult sa mergem la el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate