Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Filmari,Clipuri,Imaginatie

- - - - -
  • Please log in to reply
594 replies to this topic

#37
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
Nu am nici cea mai vaga idee despre ce vorbesti, nirosboq  :scratchchin:
Sau... poate?  :rolleyes:

#38
vulturu0707

vulturu0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.08.2008
Multumesc pentru pareri, problema cu Deja Vu este ca initial mi-am luat cadrele in asa fel incat sa il fac de 5 minute, iar mai apoi am aflat ca trebuie sa aiba 3 minute, asa ca am fost nevoit sa-l scurtez. Totusi, Deja Vu a fost primul meu "filmulet" mai serios, si sunt constient ca e plin de greseli, chiar ma amuz de fiecare data cand il vizionez.

DelSte...da e destul de importanta si partea audio, pe viitor o sa incerc sa acord atentie tuturor aspectelor. Eu de obicei sunt atent si lucrez cu grija dar din pacate de data asta ne-am apucat cam tarziu de proiect si nu am avut timp sa inregistram decat o singura zi + ca nu am microfonul meu si ori trebuie sa iau de la faculta(asta daca nu sunt luate toate), ori trebuie sa apelez la un prieten ceea ce nu ma prea incanta.

Una peste alta am prezentat stirea la faculta si inafara de sunet(cel de la interviuri) chiar i-a placut profului. A da, a mai zis ca e cam lung si ca trebuie sa-l scurtam putin. O sa mai postez saptamana viitoare o alta versiune mai scurta si o sa incerc sa fac stirea mai dinamica.

#39
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010

View Postvulturu0707, on 28th October 2010, 15:29, said:

O sa mai postez saptamana viitoare o alta versiune mai scurta si o sa incerc sa fac stirea mai dinamica.

Nu despre a face stirea mai dinamica este vorba, ci sa pastrezi o constanta intre scene, sa ai racordurile mai bune.
Poti sa ai doar dinamism, poti sa ai doar cadre lente, poti sa le ai pe amandoua, dar trebuie sa stii sa le imbini, sa fii atent la racorduri si la schimbarile de ritm, de stil, de nuanta.
Dar am inteles explicatiile tale, ele sunt plauzibile, greselile sunt scuzabile in cazul acesta.
Oricum, potential exista, asta este important :)

#40
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007
Bizarre,in shoter la min 0:32 parca ,la inceput reculul pistolului sa nu zici ca tot in sony vegas lai facut pt ca nu ai cum,pt. asa ceva am folosit ae,sau poate a fost un pistol pe bune...:)

#41
tegeo42

tegeo42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 16.06.2005
Eu de pilda, nu am pus niciodata muzica dupa ce am editat, pentru mine este de neconceput, este imposibil.
Eu intai aleg muzica, nu as putea monta altfel. Conceptul il stiu inca de la inceput, de cand am gandit scenariul, apoi l-am pus in scena la filmare.
Insa, inainte de a ma apuca sa montez, caut cea mai potrivita muzica, abia dupa aceea ma apuc efectiv sa tai, sa aranjez, sa editez. Pentru ca am mania sa fiu atent la ritm, la accente, la simbolurile muzicale. Si sa fac taieturile intocmai, sau sa accentuez la randul meu imaginea in concordanta cu ce imi inspira muzica.
Fara muzica pe track-ul audio nu am nici un pic de inspiratie. Sunt zero, sunt vid. Nu stiu, asa m-am obisnuit, in atatia ani. Nu as mai putea lucra altfel.

[/quote]
ai perfecta dreptate, am si eu un exemplu in acest sens...
imi place foarte mult Status Quo si mai ales melodia Burning Bridges...pentru mine a fost coloana sonora ideala ptr un clip cu celebrul parc Tivoli din Copenhaga pe care l-am vizitat in 2009 si de unde aveam cateva cadre...
ce-a iesit e aici
[url="http://www.youtube.com/watch?v=DQz8OrgRAoA"]http://www.youtube.com/watch?v=DQz8OrgRAoA[/url]
asa e, e treaba de amator, dar am vrut o amintire mai altfel...

#42
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Intr-adevar imaginea este strans corelata la partea de audio. Mentionarea ta despre "treaba de amator" nu pleaca din asta, bineinteles, cred ca pleaca din cateva cadre in care miscarea camerei nu a fost chiar cea mai fericita. Sper ca accepti si putina critica :) E constructiva, lasata cu buna intentie. De asemenea, privit per ansamblu, clipul mi-a parut putin.... obositor pentru ochi. De acelasi lucru am fost si eu acuzat la acest clip, probabil ca respectivul avea dreptate, desi intentia mea a fost oarecum identica cu a ta: mentinerea imaginii pe ritm (one beat, one photo).
Una peste alta felicitari. Pentru imagini si pentru postare :) Frumoase locuri.

Edited by _DelSte_, 01 June 2012 - 23:11.


#43
Studiob2kmedia

Studiob2kmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 08.08.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LdxqM_Mt3Tc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007

View PostStudiob2kmedia, on 25th November 2010, 21:27, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LdxqM_Mt3Tc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Frumos,emotionant,putin cam violent zoom-ul...dar era un test banuiesc

#45
under_alk

under_alk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.10.2007
Vin si eu cu niste materiale. Nu sunt filmari, sunt mai mult pe partea de compozitie in After Effects.

Este vorba de o prezentare generala a blogului unde-mi postez toata munca din domeniu.
Prezentare Blog

O idee de ce poti face cu 4 poze.
Bad Winter

O mica reclama pentru un site (prima compozitie 2.5D facuta)
Pentru mamifere inteligente

Si un mini-clip facut pentru melodia Vinnie Paz- End of Days care ma obseda acum cateva luni
Vinnie Paz- End of Days

As aprecia niste comentarii (fie ele si negative) ca sa stiu unde mai am de lucrat.  Multumesc

#46
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010
UPSKIRT - trailer
O productie Bizarre Vision. Regia: eu, Cristi Sandulescu.

#47
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007

View PostBizarre_Vision, on 1st December 2010, 11:02, said:

UPSKIRT - trailer
O productie Bizarre Vision. Regia: eu, Cristi Sandulescu.

Pare interesant,bizar chiar,ce ma uimeste este ca toti romani regizori cauta succesul intr-un mod mai "vulgar",majoritatea prin cuvinte obscene,scene cu sex si violenta,avorturi,puscarii...etc  asta se datoreaza oare faptului ca am fost "ingraditi"atata timp?...Oare cand vom vedea un SF romanesc? niciodata cred....
Iti doresc sa ai un mare succes,mai mult ca sigur o sa prinda...pentru ca oamenii asta vor sa vada,multa bafta...

View Postunder_alk, on 28th November 2010, 22:34, said:

Vin si eu cu niste materiale. Nu sunt filmari, sunt mai mult pe partea de compozitie in After Effects.

Este vorba de o prezentare generala a blogului unde-mi postez toata munca din domeniu.
Prezentare Blog

O idee de ce poti face cu 4 poze.
Bad Winter

O mica reclama pentru un site (prima compozitie 2.5D facuta)
Pentru mamifere inteligente

Si un mini-clip facut pentru melodia Vinnie Paz- End of Days care ma obseda acum cateva luni
Vinnie Paz- End of Days

As aprecia niste comentarii (fie ele si negative) ca sa stiu unde mai am de lucrat.  Multumesc


prea putin material pentru a comenta,mai urca...

Edited by mishulatosu, 10 December 2010 - 22:19.


#48
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010

View Postmishulatosu, on 10th December 2010, 22:21, said:

Pare interesant,bizar chiar, ce ma uimeste este ca toti romani regizori cauta succesul intr-un mod mai "vulgar",majoritatea prin cuvinte obscene,scene cu sex si violenta,avorturi,puscarii...etc  asta se datoreaza oare faptului ca am fost "ingraditi"atata timp?...Oare cand vom vedea un SF romanesc? niciodata cred....
Iti doresc sa ai un mare succes,mai mult ca sigur o sa prinda...pentru ca oamenii asta vor sa vada,multa bafta...
Din pacate nu ai inteles conceptul filmului, esenta, povestea, mesajul.
Ca regizor al filmului, imi rezerv dreptul sa-ti comunic acest lucru si eventual sa fac cateva precizari.
Tu te-ai "multumit" doar cu primul nivel de perceptie, ai remarcat doar latura "vulgara" sau "obscena", nu ai incercat sau nu ai reusit sa patrunzi mai departe.
Asta e destul de trist, dar nu esti de acuzat.
Vulgaritatea si obscenitatea exista intr-adevar printre acele multe stereotipii din filmul romanesc.
Ele exista si sunt folosite ca retete de succes. Dar asta nu inseamna ca eu am apelat la ele din aceleasi considerente.
Daca ma vei urmari pana la capat, vei intelege. Sau nu. Este fix problema ta si a altora, nicidecum a mea.

Revenind...
A fost de ajuns sa vezi cateva scene situate la limita dintre erotismul ca arta si vulgaritatea care ii "deranjeaza" doar pe ipocriti, puritani, pudici, obtuzi, marginiti, oameni care se scalda in grave preconceptii, oameni care considera tabu ceea ce este de fapt firesc, natural, normal... ca sa ma aliniezi langa regizorii care cauta succesul prin sex.
Acest film isi propune sa sfideze prejudecatile, sa vorbeasca despre viciile societatii (ne mai miram de ce apar ele), sa sparga tipare din mai multe puncte de vedere, atat ca viziune si tehnica de filmare, cat si conceptual, moral.

Ma surprinde ca dintr-un trailer atat de extins, de 3 ori mai lung decat un trailer standard, s-a inteles doar ideea de "sex".
Erotismul prezent in film nu este definitoriu. El este exprimat artistic, dar nu este definitoriu pentru acest film.
Filmul are o intriga, personajele sunt complexe, ele interactioneaza, este o poveste, se urmareste un fir epic.
Chiar daca acest fir epic este non-liniar (nu este prezentat cronologic), este un "puzzle nebun" care dezvaluie povesti paralele, povesti care interfereaza si converg spre deznodamant, asta tine doar de stil, de regizor, de viziunea lui, de "nebunia" lui. Dar povestea exista!

In mod normal, un trailer are cel mult 1:30 - 1:50 minute. Eu am "incalcat" in mod constient, in mod intentionat, aceasta "regula", acest standard.
Trailer-ul pe care l-ai vazut a fost gandit si destinat exclusiv mass-mediei, adica emisiunilor TV ("Un show pacatos" pe Antena 1 si "Drept la tinta" pe Kanal D, a doua zi), unde de altfel a fost prezentat, discutat, analizat. Urmeaza si alte emisiuni, saptamana viitoare.
Asadar, a fost extins cu unicul scop de a oferi cat mai multe elemente, aspecte, de a face lumina (desi au ramas multe, enorm de multe de dezvaluit), de a prezenta mai bine personajele si tipologiile lor, de a defini actiunea filmului.

Pentru ca doar trailer-ul a aparut in mass-media (emisiuni TV si presa online), filmul nu va mai avea acest "privilegiu".
Filmul beneficiaza de drepturi de autor, filmul este destinat exclusiv festivalurilor de film romanesti si straine.
Asta inseamna ca publicul nu-l va vedea la TV (cel putin deocamdata, pentru ca mi s-a facut deja o propunere din partea unei televiziuni, sa le vand drepturile de autor sau doar dreptul de difuzare, la anul, dupa ce va merge in foarte multe festivaluri), publicului i s-a oferit doar acest trailer extins, un compromis pe care, ca regizor, ca cineast, l-am facut.
Oricum, voi termina un alt trailer, zilele acestea. Un trailer foarte profesionist, de 1:30 minute.

Asadar, nici dintr-un trailer foarte extins nu s-a inteles mai departe de "sex"? Cum spuneam si mai sus, asta e trist, foarte trist.

In general, nu intelegi povestea, subiectul filmului, in totalitate, dintr-un trailer.
Trailer-ul si teaser-ul doar te incita, dar nu-ti povestesc filmul, nu intelegi filmul din ele.
Pentru ca atunci am face doar trailere, nu? Ar costa mult mai putin, nu am mai face filme daca s-ar intelege totul doar din trailer, ar fi mult mai rentabil.
Cine se asteapta sa inteleaga filmul vizionand un trailer, este penibil, iar cine mai si spune: "Nu am inteles nimic din acest trailer" este de-a dreptul ridicol.
Intotdeauna apar insa cei care spun ca nu au inteles nimic din trailer, sau care enunta aberatii si ineptii despre un film, etichetandu-l doar in baza vizionarii trailer-ului (mai ales cand trailer-ul ofera foarte multe elemente care il trimit intr-o directie clara, precisa, mult prea evidenta).

In mod normal nu dau astfel de explicatii, niciun regizor nu da explicatii, criticile sunt deopotriva pozitive si negative, este absolut firesc.
Orice film se adreseaza doar unui segment de public, iar dintre acestia, unii il inteleg, altii nu. Ce ar insemna ca un regizor sa implice timp si energie pentru fiecare dintre cei care nu i-au inteles viziunea? Ar fi un non-sens, ar fi absurd.
Fac acum o exceptie tocmai pentru ca tu, mishulatosu, ai elogiat, ai laudat acest film pe Youtube, iar aici esti confuz, esti tu insuti din alt film, nu ai inteles nimic. Acest contrast intre ceea ce ai exprimat acolo, si ceea ce ai exprimat aici, a condus la crearea acestui post.

In concluzie:

- "Upskirt" este un film independent, un scurt-metraj care va sparge tipare
- are un stil avangardist (din punct de vedere al unghiurilor de filmare si incadraturilor, miscarilor de camera), fara stereotipiile din filmul romanesc
- o intriga complexa, cu personaje complexe, povesti care se intrepatrund
- filmul se cheama "UPSKIRT", traducerea in romana ar fi "Sub fusta”, tocmai pentru ca in acest film femeile se dezvaluie, pozitia corpului este provocatoare, insinuanta, la limita dintre decenta si obscen
- este departe de a fi un film erotic, este doar un film care abunda de erotism, ca arta
- un film care sfideaza prejudecati, atat vizual, cat si printr-un limbaj direct, explicit
- in acelasi timp, filmul are un epic si o intriga care l-ar putea incadra la genul thriller psihologic, desi fiind doar un scurt-metraj, evit sa-l incadrez la un gen atat de puternic
- intr-un final putem spune ca este un film urban, cu elemente specifice unui thriller psihologic
- personajele centrale sunt: un fotograf care a dezvoltat obsesii maladive pentru un anumit gen de femei; o prostituata, o imbinare intre femme-fatale si fufa urbana; o adolescenta foarte frumoasa, cu miscari provocatoare pe role, intr-un stil specific varstei, dezvoltand conceptul de "rollergirl"; doi tineri, oameni de afaceri, care sunt plasati in momente cheie ale filmului si care vor oferi deznodamantul; a doua prostituata, alt gen de prostituata, din alta generatie.

Alte explicatii nu voi mai da, aici sunt toate reperele despre acest film.
Nu voi mai completa nimic.
Daca nici acum nu s-a inteles, cel care nu poate patrunde cele exprimate mai sus are cu siguranta o problema. Pe care, evident, nu i-o voi rezolva eu.

"Upskirt". In curand.

#49
under_alk

under_alk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.10.2007
Inca un material: Urare de sarbatori pt toti romanii si nu numai

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NCeayc-qWz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Bizarre_Vision

Bizarre_Vision

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 05.10.2010

View Postunder_alk, on 12th December 2010, 10:23, said:

Inca un material: Urare de sarbatori pt toti romanii si nu numai
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NCeayc-qWz0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Foarte tare! :clapping:
Dar stii ca mai sunt cateva mici greseli, da? Sunt convins ca le stii si tu.
Una dintre ele este atunci cand apare grupul de 5 copii, la secunda 0:22, unde ar fi trebuit sa egalezi putin culorile zapezilor, sunt tonuri foarte distincte.
Zapada pe care stau copii este mai alba decat cea din layer-ul utilizat de tine. La fel se intampla si la secunda 0:33, acel om de zapada este de asemenea mult mai alb, zapada din layer-ul de baza, creat de tine, este mai gri.
Tipul cu snowboard-ul se vede ca este aplicat. Toti sunt aplicati, dar la el se vede cel mai mult, prea "pluteste" pe deasupra zapezii intr-un mod nefiresc, trebuia sa-l mai "afunzi" putin si poate trebuia lucrat si la "zapada" de sub snowboard.
Probabil mai sunt si alte mici greseli, dar astea sunt cele mai vizibile.

Insa, per ansamblu, esti de admirat.
Inca o data, bravo!

Intrebare: cu ce faci motion track?
In Sony Vegas am "Track Motion", poate fi folosit oarecumva si pentru ceea ce ai facut tu, dar motion track este specific programelor de animatie 3D si compozitie, se face mult mai profesionist din alte programe. Din Vegas iese doar cu foarte multa migala, dar sunt convins ca il faci in alt program.

#51
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
@under_alk
Bravo! Interesant.

Pun pariu ca folosesti After Effects.

#52
SDDaniel

SDDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2007
Pun si eu cateva clipuri realizate mai de mult.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HOc8gBgYQAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/coJTdBgBkZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L56AZ16NgRQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mR3KP23ckak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hnbm05bNfJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GGis4qO1Iak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si mai sunt pe acolo.

#53
under_alk

under_alk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.10.2007
Salut Bizarre Vision. Multumesc pentru comentariu si pt ca ai aruncat o geana peste lucrare. Acum sa-ti raspund in legatura cu micile greseli. Sunt constient de toate greselile din acel video, incepand de la culori, la baiatu cu snowboard-ul si chiar si fontul la 'Sarbatori Fericite'. Nu sunt deloc incantat de el dar deja nu mai aveam rabdare si nici inspiratie sa fac ceva mai potrivit. Stiu si de culori ca nu se potrivesc, am incercat cat am putut sa le aduc la aceeasi culoare cu zapada dar mai am multe de invatat in photoshop. Cu siguranta mai sunt greseli, dar le-am acoperit cat am putut de mult.

In legatura cu Motion Track. Nu am folosit deloc Motion Track in lucrare. Totu e un fel de compozitie 3D, am creat o camera si practic ce vezi acolo e miscarea camerei de la un layer la altul (cu tot cu focalizare si zoom)..sau de la o poza la alta.  Dar si in After Effects exista Motion Track si se face treaba buna cu el. Nu folosesc un program special, nu am avut de ce. In lucrare am folosit tehnica pe care o explica baiatu asta in tutorialul de aici [ https://player.vimeo.com/video/5444728 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

CristianAdrian. multumesc. Da, folosesc After Effects.

#54
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Felicitari @under_alk, chiar foarte frumos. Bravo! :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate