Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Power Mac 8500

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Fox-Bill

Fox-Bill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2005
Salut,
Sunt nou pe acest forum shi de aceea voi ridica o problema care s-ar putea sa provoace zambetul unora.
Un prieten al meu a intrat in posesia unui Power MacIntosh 8500. Problema lui este ca nu are posilitatzi de net shi nici nu e mare scula in ale IT.Eu am vazut cu multzi ani in urma un Power Mac ???? (prin anul 1996) la o institutzie, care avea o facilitate rara in epoca :  boot-a  fie mac, fie DOS. Institutzia avea relatzii cu ceva tipografii shi de aceea avea nevoie de mac, system in care lucra numai admin. de system. In DOS lucra o operatoare, care facea culegere de text. Din Mac OS se vedeau fishierele shi directorii din DOS. Nu shtiu daca HDD-ul avea doua partitzii (FAT, MAC). Cred ca la boot avea un fel de Boot Manager care dadea posilitatea alegerii modului de lucru. Intrebarea mea este:
Cum ash putea sa reconstitui aceasta facilitate ptr. prietenul meu, care doreshte shi un win?
        Thanks

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
AFAIK functionarea DOS era inplementata in modelele mai vechi cum ar fi 6100 sau 7300 (btw, 7300 avea un Pentium inside...)

8500 e un mac "pur" cu procesor 604 sau 604e, deci prietenul tau nu va putea rula Windows nativ, ci doar  prin intermediul unor emulatoare din perioada respectiva, cum ar fi SoftWindows.

HTH
B)

#3
Fox-Bill

Fox-Bill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2005

Centris, on Aug 9 2005, 10:48, said:

AFAIK functionarea DOS era inplementata in modelele mai vechi cum ar fi 6100 sau 7300 (btw, 7300 avea un Pentium inside...)

8500 e un mac "pur" cu procesor 604 sau 604e, deci prietenul tau nu va putea rula Windows nativ, ci doar  prin intermediul unor emulatoare din perioada respectiva, cum ar fi SoftWindows.

HTH
B)

<{POST_SNAPBACK}>

Sal,
Cu raspunsul acesta, dezamagitor ptr. prietenul meu cel putzin am lamurit defiinitiv problema. Va trebui sa se perfectzioneze in oprarea Mac OS. Multzumesc pentru interes shi raspunsul f. la obiect.
         Fox-Bill

#4
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

Centris, on Aug 9 2005, 10:48, said:

AFAIK functionarea DOS era inplementata in modelele mai vechi cum ar fi 6100 sau 7300 (btw, 7300 avea un Pentium inside...)

<{POST_SNAPBACK}>


Stai puțin, că e chiar interesant. Era dual processor și avea și un proc. pentium? Sau avea numai un proc pentium? Dacă era dual și avea un proc power pc și un proc pentium, mi se pare foarte interesant conceptul.

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
da, avea o placa de extensie cu procesor de pc. cel mai recent avea un Pentium I la 100Mhz


mai mult aici


si o reclama interesanta de epoca aici

Edited by Centris, 03 September 2005 - 14:29.


#6
Fox-Bill

Fox-Bill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2005
Sal,
`Revin cu inca o intrebare adresata tuturor care pot sa-mi raspunda:
       Care este capacitatea maxima a hdd-ului acceptata de bios-ul lui Power MacIntosh 8500/120 ? (hdd-ul actual in side 2GB)
PS 1.Sistemul raporteaza ptr. proc. PC 604e /200MHz.
      2.Am pus aceasta intrbare intrucat amicul doreshte sa-shi achizitzioneze inca un hdd.

Edited by Fox-Bill, 05 September 2005 - 12:41.


#7
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
o veste buna si una proasta:

cea buna : bus-ul intern fiind SCSI poti monta pina la 6 HDD-uri interne SCSI cu capacitate nelimitata.

cea rea: nu prea se mai gasesc HDD-uri SCSI cu conectori de care are nevoie prietenul tau. cauta HDD-uri SCSI vechi (ex. IBM DDRS, Quantum Fireball, Seagate <8Gb) sau adaptori de conector.

B)

Edited by Centris, 05 September 2005 - 13:49.


#8
Fox-Bill

Fox-Bill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.08.2005

Centris, on Sep 5 2005, 13:46, said:

o veste buna si una proasta:

cea buna : bus-ul intern fiind SCSI poti monta pina la 6 HDD-uri interne SCSI cu capacitate nelimitata.

cea rea: nu prea se mai gasesc HDD-uri SCSI cu conectori de care are nevoie prietenul tau. cauta HDD-uri SCSI vechi (ex. IBM DDRS, Quantum Fireball, Seagate <8Gb) sau adaptori de conector.

B)

<{POST_SNAPBACK}>


   Centris,

Itzi multzumesc in mod deosebit ! !

In acest moment am un cablu W de la o un card AHA2940

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate