Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

samsung galaxy s vs iphone 4

- - - - -
  • Please log in to reply
282 replies to this topic

#19
grinch85

grinch85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 17.05.2007
Am și chiar scriu de pe un galaxy s. Cu un iphone 4 nu m-am întâlnit prin urmare nu vreau sa vorbesc prin comparație. Dacă mi-ar intra în recovery mode si nu mi-ar bazai in timpul discuțiilor când fac și transfer de date 3g as fi super mulțumit. Încă nu pot pune froyo,dar nu plâng că merge bine. Cu toate micile neplăceri nu as renunță la el pentru iphone chiar dacă acum apare și la vodafone. Poate peste o jumătate de an pentru iphone 5

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View PostCourage, on 19th October 2010, 19:51, said:

Comparatia e oarecum deplasata.

Comparatia ar trebui facuta intre Samsung Galaxy S si iPhone 3GS!
Sunt cam in aceeasi categorie de pret, iar diferenta pana la iPhone 4 e imensa.

Ca o completare... Galaxy S trebuia sa fie un tel mai bun decat 3GS (ecran mai mare, mai bun, filmare HD, etc. ) la vremea respectiva
S-a reusit dar intre timp marul a scos aifon 4... iata ca si dupa lansarea iPhone 4 Galaxy S se tine bine si il concureaza cu brio!

In ceea ce ma priveste... am avut in ultimii 2-3 ani numai Samsung si pot spune ca sunt foarte ok - este singurul brand corean care chiar imi place
Cat priveste pretul... cum sa nu cumperi un asa telefon cand vezi ca il poti achizitiona cu numai 500 lei la prelungire contract (aprox. 200 lei i-am avut numai din puncte)  :coolspeak:
Sunt abonat  Orange de exact 10 ani (+ 2-3 ani pe cartela, la inceput) si am acelasi numar din '97 de cand s-a lansat Dialog... deci pentru mine nu este o problema sa prelungesc la nesfarsit contractul

#21
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postreventon, on 19th October 2010, 19:31, said:

In rest sunt cam egale, decat ca iphone 4 are rezolutia ecranului TFT putin mai mare, iar procesorul de 1 ghz este apple si nu arm cortex a8
Procesorul de pe Iphone 4 e facut de Samsung si este acelasi ca pe Galaxy S, ARM Cortex A8 1GHz.
Acceleratorul grafic este diferit, cel de pe Galaxy S oferind o performanta un pic mai buna.

Eu unul merg pe Galaxy S pentru ca :

- are So Android nu IOS4 plin de restrictii
- nu are probleme cu semnalul
- ecranul Super Amoled care este superb
- are un raport performante/calitate/pret foarte bun

Edited by Just_Cavalli, 19 October 2010 - 20:26.


#22
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Scriu si eu o impresie ... aici in topicul asta, pentru ca oriunde as face-o, in oricare alt topic, esenta este aceiasi: ma simt extrem de handicapat dupa o saptamana de utilizare a unui Iphone 3GS 16 GB (firmware 4.01) ! Vin de pe un modest si banal Nokia E51, dupa 2 ani de utilizare.

Iphone-ul este primul meu telefon cu touchscreen, ati putea trage deja concluzia, insa nu aici este problema, nici pe departe.

In primul rand m-am lovit de neputinta de a transfera contactele de pe N pe I. Aveam in jur de 600 de contacte, dar aproape fiecare cu capuri multiple (nume companie, reprezentant, adresa, multiple numere de tel, faxuri, adrese email, numere de telefon VoIP, notite, etc ...). Am folosit Outlook 2003 (deci nu Express), ca intermediar, insa mi-a devastat, decimat si amestecat majoritatea campurilor.

In al doilea rand capacitatea bluetooth de pe Iphone este extrem de arhaica, abia am putut sa imperechez I cu instalatia de handsfree dedicata, stock, a masinii. Oricum nu se poate folosi, se deconecteaza permanent. Cred ca sigurul profile de BT cunoscut de I este cel de handsfree si atat.

N-am "say caller's name" pe Iphone. Intotdeauna trebuie sa fug la el sa vad cine suna, nu pot sti asta din cada de baie !

N-am apelare vocala a numerelor, ceva este dar nu reusesc sa ma adaptez la sintetizatorul vocal al sculei.

Incredibil dar n-am raport de livrare a mesajului SMS. Inca nu se facea anul 2000 si telefoanele GSM de sute de grame raportau statusul de trimitere a SMS-ului ... acum am revenit la sutele de grame, insta doar atat ! L.E. Am rezolvat neajunsul, invatand programare, parca Cydia ii spune.

Pe Nokia aveam activat serviciul Latitude al Goole Maps, non-stop, prin triangulatie GSM. Ma tinea bateria 3 zile. Aici pot lasa activ GPS-ul dar in cateva ore salut curent. Pe munte n-am port USB de 5V la fiecare scorbura ! Da, stiu, nu este un telefon de munte, este un business phone ! Eu as spune o jucarie audio/video placuta care ar si functia de telefonie GSM. Parca am fost mai entuziasmat la butonarea primului playstation psp, nu stiu de ce. Probabil ca nu se lauda cum ca ar fi un Airbus, ci o simpla consola gaming.  

Cu Wi-Fi la fel, cateva ore, in cel mai fericit caz. In loc sa ma bucur de telefon, stau in meniul de setari sa tot jonglez cu ON/OFF sa reduc consumul. La Nokia asa ceva nu exista, oscilam intre Wi-Fi si APN la fiecare conectare la net, fara nici o problema.

Nu pot sa trimit un SMS cu un contact (detalii complexe - business card), de fapt nu pot sa trimit nimic prin BT (doar email, sms, mms, eventual FACEBOOK)

Inca n-am descoperit cum setez ca ringtone un MP3 care cu greu m-a lasat sa-l pun, in minunea de iTunes. Toata ziua stau stresat cu "sync" sa nu se supra/re-scrie ceva date.

Toate astea sunt doar o mica parte din neajunsurile constatate la "gigantul" Iphone, in 7 zile.

Eu inteleg ca se pot pune 300.000 de aplicatii, unele mai sparte decat altele, dar totusi ... as dori sa incerc si un Android, pana sa ma decid daca pastrez Iphone-ul sau nu. Daca ar fi sa instalez cate o aplicatie pe Iphone, pentru fiecare lipsa a sistemului de operare (vezi report de livrare sms, etc), cred ca n-am mai avea timp pentru altceva.

In acest context, ideea mea ar fi urmatoare: Apple sa ofere device-ul gratis sau la un pret modic si sa pretinda costuri pentru aplicatii de sistem, care lipsesc. Cine doreste plateste. Vrei profil Bluetooth: SIM Access Profile, Fax, Ftp ... pai platesti ! Vrei sa fi notificat de statusul sms-ului trimis, platesti ! Aaaa, nu esti cetatean US, platesti triplu :) Dar eu nu voi plati cincizeci de milioane vechi (orange: abonament maxim, cost aparat minim), pentru ceva de care nu ma pot folosi ... cu scuzele de rigoare !

Edited by vladut_v, 24 November 2010 - 23:05.


#23
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Aici se vorbeste despre Iphone 4 si Galaxy S nu de Iphone 3GS...

#24
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Omul facea o insiruire a limitarilor lui ios care e acelasi si pe 3GS si pe 4G :)

#25
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Vroiati o comparatie... uitati una serioasa:
SGS vs. IP4

Eu votez SGS. Am butonat IP4. Se misca bine, n-am ce zice. Cineva a incercat sa ma convinga sa iau IP4. N-a reusit. Ce nu m-a determinat sa merg pe iPhone:
- restrictie la lumea Apple. Punct.
- Pret prohibitiv. Am luat SGS ul cu 420 RON, prelungire abonament si vreo 115EUR in puncte. IP4 nu l scoteam mai jos de 265EUR oricum as fi dat-o cu acelasi numar. Si eu am acelasi numar din 1997.
- Apple a scos IP4 pentru ca IP3 a fost si este o varza de telefon in sensul in care ii lipseau multe. Si cine vrea sa vada ce lipsea, stie f. bine.
- Daca nu ma insel, bateria la IP4 e incastrata in telefon.

Da, IP4 e f. bun. Imi place, dar vezi mai sus motivele orientarii spre SGS.

Edited by RoVal1972, 27 November 2010 - 00:35.


#26
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
As putea sa spun si eu ceva despre asta pentru-ca am avut toate sisteme de operare de telefoane si de asemenea foarte multe modele.

dintre toate iphon-ul ma dovedit din prima, nici un telefon nu ma multumit pe deplin. dupa mine android-ul este copil, imatur, buguit.

iphone rupe orice fel de telefon

#27
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View PostRoVal1972, on 27th November 2010, 00:31, said:

Vroiati o comparatie... uitati una serioasa:
SGS vs. IP4

Eu votez SGS. Am butonat IP4. Se misca bine, n-am ce zice. Cineva a incercat sa ma convinga sa iau IP4. N-a reusit. Ce nu m-a determinat sa merg pe iPhone:
- restrictie la lumea Apple. Punct.
- Pret prohibitiv. Am luat SGS ul cu 420 RON, prelungire abonament si vreo 115EUR in puncte. IP4 nu l scoteam mai jos de 265EUR oricum as fi dat-o cu acelasi numar. Si eu am acelasi numar din 1997.
- Apple a scos IP4 pentru ca IP3 a fost si este o varza de telefon in sensul in care ii lipseau multe. Si cine vrea sa vada ce lipsea, stie f. bine.
- Daca nu ma insel, bateria la IP4 e incastrata in telefon.

Da, IP4 e f. bun. Imi place, dar vezi mai sus motivele orientarii spre SGS.


Dar de ce nu iei in calcul si ca iPhone 4 nu e pentru tine?

#28
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postdragasani, on 30th December 2010, 00:21, said:

Dar de ce nu iei in calcul si ca iPhone 4 nu e pentru tine?

Nu inteleg intrebarea ta. De ce n-ar fi pentru mine ?
Eu am spus ce m-a determinat sa l cumpar pe Galaxy asta. N-am spus ca e un telefon prost.

#29
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
Mi se pare aberanta comparatia. De ani buni am avut numai smartphones din primele 3 in top ca $. Samsung e ok, ca specificatii e ok dar pentru un om care e un pic atent
la detalii si nu-i limitat de bani ... Iphone e mult peste Samsung. It's all in the details. In primul rand ecranul e cu secole peste orice altceva scos pe piata. Apoi, nu-i mia dati sus-jos cu bateria ca nu observati diferenta li-ion - li-pol. Cu semnalul ... tipic romanesc, evident, aberati. Ahh, ati citit reviewuri pe net? Sa fim seriosi, chiar credeti tot ce
cititi :D ?

In romana vulgara - iphone nu e pt rupti in dos care se uita la bani :D  Iar povestea cu limitarile softului ... se depasesc lejer ... numai sa incercati ;)

Edited by nu_sunt_ozzy, 30 December 2010 - 19:37.


#30
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postnu_sunt_ozzy, on 30th December 2010, 19:36, said:

In primul rand ecranul e cu secole peste orice altceva scos pe piata.
Sa inteleg ca nu trebuie sa-i credem pe cei care din review-uri traiesc, dar trebuie sa te credem pe tine, mai ales cand debitezi aberatii de genul celei de mai sus. Bien....

#31
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View Postnu_sunt_ozzy, on 30th December 2010, 19:36, said:

In romana vulgara - iphone nu e pt rupti in dos care se uita la bani :D

Pentru mine, asta e unul din motivele pentru care nu mi-am luat iPhone.
Nu am vrut sa intru in grupul celor care cred ca iphone nu e pt rupti in dos care se uita la bani

#32
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
am avut amble...

de acum incolo nu o sa mai cumpar altceva decat androiduri.... restul sunt doar... asa , ca sa fie si ele... I os e o porcarie si telefonul in sine e o mare mizerie FOARTE scumpa pentru ce ofera.

#33
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Esti sigur ca ai avut i4 original? eu cred ca te-a tepuit careva si ti-a vandut o clona si ai dat o caruta de bani pe el si inca mai suferi.

#34
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Posttkd29, on 11th January 2011, 14:41, said:

Esti sigur ca ai avut i4 original? eu cred ca te-a tepuit careva si ti-a vandut o clona si ai dat o caruta de bani pe el si inca mai suferi.

la 400 si ceva de lire din apple store... cred ca original

#35
dragasani

dragasani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 01.09.2009

View Postvoposphere, on 11th January 2011, 14:49, said:

la 400 si ceva de lire din apple store... cred ca original


e 510/612 lire iPhone 4 la Apple Store.

#36
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

View PostMUR_I0NUT, on 31st December 2010, 01:56, said:

Sa inteleg ca nu trebuie sa-i credem pe cei care din review-uri traiesc, dar trebuie sa te credem pe tine, mai ales cand debitezi aberatii de genul celei de mai sus. Bien....
Esti prost  :death:
Pardon, esti un prost care ia de bun tot ce citeste. Ti-am zis sa compari in pana mea telefoanele dupa ce le ai, nu din citite/auzite.   :console:

View Postvoposphere, on 11th January 2011, 14:37, said:

am avut amble...

de acum incolo nu o sa mai cumpar altceva decat androiduri.... restul sunt doar... asa , ca sa fie si ele... I os e o porcarie si telefonul in sine e o mare mizerie FOARTE scumpa pentru ce ofera.
altu' intreg la cap. s-o tii tu pe androide cand momentan ios-ul e de 5 ori mai matur, stabil etc.

nu te poti caca in gusturile omului? BA DA!  :naughty:

Pe bune, voi nu faceti diferenta intre plastic de 2 bani si un finisaj cum trebuie? cat de prost sa fii sa compari ip4 cu samsungi?
e ca si cum compari any nokia cu o chinezarie de ex, mere cu pere, soarele cu luna.

mdeah, astia cu ip4 sunt fixat pe apple, aia cu samsungi cred ca mizeria aia e cel  mai telefon. m-am ofuscat ca samsungiu chiar e o mizerie. in rest
n-ai cu cine discuta. numai acoliti orbiti de consumerism, brand si alte nebunii pt imbuibati  ^_^

Edited by nu_sunt_ozzy, 11 January 2011 - 21:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate