Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cauciucurile de iarna devin obligatorii.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1248 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Până la urmă nu știu ce aveți cu oamenii ăștia... e problema lor. Sau e invidia că el are x-drive și io un jaf?
Eu cu taximetriștii am o problemă, unde chiar e una reală.

#20
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Postjay333, on 19th October 2010, 10:40, said:

Vezi mai sus exemplul lui richelieu.  ;)

Ala a fost totusi, un caz particular. Dar ca posesor de 4x4 destul de potent, care a trecut o iarna  incaltat cu Allseason..orientate spre vara (nu se va mai repeta, ca au deja vreo 45.000km si nu mai tin ) tind sa-i dau dreptate lui Ionut: In majoritatea situatiilor, de pe loc pleci. Dar la franare, e dezastru. Doar cu difful central blocat reusea nevasta-mea sa franeze cat de cat ok (e si masina automata si nu face frana de motor cum trebe) dar diff-ul central blocat te incurca groaznic la viraje.

Edited by richelieu, 19 October 2010 - 09:51.


#21
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
N-ai inteles ce avem cu ei? Avem bre, avem invidie. Pana acum nici o masina din parcare n-a scapat nezgariata. Toate sunt frecusuri minore pentru care nu merita sa mergi la asigurari.

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Acum am înțeles, mersi! :D Nu știu cum e prin parcări... însă nu cred că e ceva strict posesor-SUV. Sunt o grămadă care habar n-au să facă o parcare sau s-o întoarcă într-un loc mic..

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu e tocmai la subiect postul acesta, dar e oarecum tangențial, de asta nu am deschis un nou topic. :D

În dimineața asta am auzit la radio ca AND'ul (parcă) dorește o lege prin care să oblige șoferii care au blocat circulația din cauza unei derapări/accident la plata unor daune. Atât pentru deranjul provocat bunei desfășurări a circulației cât și pentru tractare. Nu am fost foarte atent, dar parcă spuneau că ar dori ca această lege să fie aplicată pe timp de iarnă. (De aici tangențiala cu subiectul.)

Iar la subiect, da, sunt de acord cu o astfel de obligativitate.

#24
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
O initiativa foarte buna, sa o vedem insa si pusa in aplicare.

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsfantu.dracu, on 19th October 2010, 11:04, said:

Nu e tocmai la subiect postul acesta, dar e oarecum tangențial, de asta nu am deschis un nou topic. :D

În dimineața asta am auzit la radio ca AND'ul (parcă) dorește o lege prin care să oblige șoferii care au blocat circulația din cauza unei derapări/accident la plata unor daune. Atât pentru deranjul provocat bunei desfășurări a circulației cât și pentru tractare. Nu am fost foarte atent, dar parcă spuneau că ar dori ca această lege să fie aplicată pe timp de iarnă. (De aici tangențiala cu subiectul.)

Iar la subiect, da, sunt de acord cu o astfel de obligativitate.

Daca in legea respectiva, ar fi specificata obligarea la plata unor daune a celor care au blocat circulatia din cauza unei derapari/accident in lipsa dotarilor corespunzatoare de sezon voi fi de acord.
Daca e pur si simplu......atunci ce naiba? Nu mai ai voie sa derapezi in tara asta? :roflmaofast:

Edited by richelieu, 19 October 2010 - 10:23.


#26
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,355
  • Înscris: 12.07.2008
Anvelopele de iarna pentru camione se fol mai ales in tarile nordice. Cele de vara de tractiune se marcheaza M+S astfel incat nu este necesara schimbarea lor. Pe autobuzele mai noi se fol anv all position care sunt deasemenea marcate M+S

#27
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postrichelieu, on 19th October 2010, 10:21, said:

Daca in legea respectiva, ar fi specificata obligarea la plata unor daune a celor care au blocat circulatia din cauza unei derapari/accident in lipsa dotarilor corespunzatoare de sezon voi fi de acord.
Daca e pur si simplu......atunci ce naiba? Nu mai ai voie sa derapezi in tara asta? :roflmaofast:
Cum n-am fost atent la știre (de la început) nu pot spune dacă au zis ceva de echiparea corespunzătoare. Dar dacă o doresc aplicată pe timp de iarnă, mă gândesc că iau în calcul această variantă. Altfel... ar fi o mare idioțenie.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Exact..si tocmai de-aia insist pe respectiva chestie, ca sincer nu m-ar mira s-o "omita" :).

Quote

Anvelopele de iarna pentru camione se fol mai ales in tarile nordice. Cele de vara de tractiune se marcheaza M+S astfel incat nu este necesara schimbarea lor. Pe autobuzele mai noi se fol anv all position care sunt deasemenea marcate M+S

Nu stiu in practica, cat de diferit se manifesta anvelopele de camion fata de cele de ...SUV de exemplu, dar iti pot spune eu ce "parere" au cauciucurile mele M+S, despre mersul pe zapada :)

Edited by richelieu, 19 October 2010 - 10:42.


#29
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Iarna trecuta era sa o patesc urat de tot fara cauciucurile de iarna (deh, le aveam in beci dar era aglomerat a vulcanizare in ziua aia). Intr-o intersectie la ~20 kmph a fugit masina de spate urat de tot si era sa intru intr-o masina de pe cealalta banda de mers. Cand am ajuns acasa am pus cauciucurile de iarna in masina si am plecat in cautarea vulcanizarilor mai libere :lol:

Unul dintre putinele lucruri cu care nu pot fi deacord cu Badea este importanta cauciucurilor de iarna pe drumurile noastre.
DACA cei care trebuie sa se ocupe cu deszapezirea si-ar face treaba in 99% din cazuri ar fi suficiente si cauciucurile all season.


+1 pentru lege, DAR sa fie pentru toate tipurile de autoturisme/autobuze/autocamioane, nu doar pentru cele de transport marfa/persoane.

#30
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Pai si ce pot transporta in afara de marfa si persoane? :)

Din ce au zis aseara la stiri, despagubiri/daune/etc ar trebui platite de cei neechipati corespunzator, intr-adevar.

#31
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
mai pe mine iarna trecuta m-a prins cu un Tucson in zona NT,anvelope vara,ieseam cu el din zapada pana la prezonae,fara sa ma chinui, pb era la franare -masina era sanie abs-ul lucra in draci,acceleram un pic mai tare in tr a2a la 20-30,imediat se aprindea esp sau tcs sau cand luam curbe,le luam f incet si tucsonul nu este mare masina 4x4,e de oras

anul asta,cand au fost zapezile am mers cu un x1,echipat cu dunlop wint. 3d,nu a avut nici un fel de pb,plecam bomba de pe loc fara sa intre dsc-ul
nu am ramas nici cu a4 quattro,suspensie sport,anv iarna nokian wrg2 235/40 r18,masina destul de joasa

la iesit din nameti iesea mai bine tucsonul 4x4 echipat de vara decat audiul 4x4 echipat iarna

#32
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,355
  • Înscris: 12.07.2008

View Postrichelieu, on 19th October 2010, 11:39, said:

Exact..si tocmai de-aia insist pe respectiva chestie, ca sincer nu m-ar mira s-o "omita" :).



Nu stiu in practica, cat de diferit se manifesta anvelopele de camion fata de cele de ...SUV de exemplu, dar iti pot spune eu ce "parere" au cauciucurile mele M+S, despre mersul pe zapada :)

  99% din anvelopele de SUV sunt marcate M+S fiind o cerinta pentru a putea fi comercializate in SUA. Vorbim deci de o politica de marketing. Eu spuneam ca la camioane se fol foarte rar anv de iarna, mai ales in tarile nordice. Un alt aspect este ca anvelopele de iarna pentru camioane se produc, din cate stiu, doar in 2 dimensiuni.
  Obligativitatea poate fi interesanta pentru cei cu vanuri, taxiuri - in sensul ca se va mari semnificativ siguranta in trafic.

Edited by marius21, 19 October 2010 - 11:21.


#33
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mie mi se pare din start o scuza tampita pentru lipsa deszapezirii soselelor la iarna! De ce sa-si mai scoata utilajele pe sosea cand pot sa dea o lege prin care sa oblige toti soferii sa-si ia cauciucuri de iarna. Ok, eu am cauciucuri de iarna, pentru ca m-am gandit la siguranta mea dar daca vad zapada pe sosea pentru ca AND-ul nu si-a facut datoria desi eu am respectat legea si mi-am pus gume de iarna pot sa-i dau in judecata?
Tot ii dam cu tarile civilizate, dar acolo e ceva iesit din comun sa ai zapada pe sosele, nu ceva normal ca la noi.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e deloc o scuza tampita pentru lipsa deszapezirii. Nu are legatura una cu alta.  Si stii foarte bine ca utilitatea cauciucurilor de iarna nu se face simtita doar pe zapada :).

#35
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ok, m-am exprimat aiurea! :)
Hai sa reformulez: Desi am deja cauciucuri de iarna si ok, sunt de acord ca-i o idee buna, pun pariu pe ce vrei ca la iarna n-or sa dea zapada la o parte si pentru toate blocajele care vor aparea vor da vina pe cei care n-au cauciucuri de iarna "desi noi le-am spus".

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
E..asta-i altceva :).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate