Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Reinvierea mortilor prin stiinta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
173 replies to this topic

Poll: Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.? (66 member(s) have cast votes)

Daca stiinta va putea reinvia oamenii se va mai crede in Dzeu.?

  1. Da (40 votes [60.61%])

    Percentage of vote: 60.61%

  2. Nu (26 votes [39.39%])

    Percentage of vote: 39.39%

Vote Guests cannot vote

#55
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 20:40, said:

Pai si atunci hai acasa. La culcare. Ateismul nu are baze pt. ca nu poate demonstra o neexistenta despre care se postuleaza ca exista.
Deci sunteti mai rau ca niste roboti.Cum naiba sa crezi in ceva doar pentru faptul ca nu poti demonstra ca nu exista.Cum naiba sa va demonstram ca nu exista dumnezeu daca gasiti cate o explicatie falsa tipic crestina pentru orice.
Principalul motiv pentru care cred oamenii in divinitati e frica de moarte, de aia am ales acest exemplu.

#56
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Credinta in Dumnezeu este de cand lumea nu este tipic crestina. Tot ce inseamna cunoastere stiitifica se bazeaza pe postularea existentei necunoscute, pe necunoscut nu pe histrionism. Ateismul omoara cunoasterea. Marii dar aia foarte mari oameni de stiinta nu a fost nici unul ateu. Nici macar unul de samanta. Nu mai vb. de filosofi cu exceptia lui Marx care a inchinat versuri lui Lucifer (ateismul il promova pt. prostime in rest scria Poem lui Lucifer). Nici macar Marx nu a fost ateu ci a promovat ateismul urmand inspiratia pe care i-a conferit-o Lucifer (facea conjuratii spiritiste dracesti).

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 20:01.


#57
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 21:00, said:

Credinta in Dumnezeu este de cand lumea nu este tipic crestina. Tot ce inseamna cunoastere stiitifica se bazeaza pe postularea existentei necunoscute, pe necunoscut nu pe histrionism. Ateismul omoara cunoasterea. Marii dar aia foarte mari oameni de stiinta nu a fost nici unul ateu. Nici macar unul de samanta. Nu mai vb. de filosofi cu exceptia lui Marx care a inchinat versuri lui Lucifer (ateismul il promova pt. prostime in rest scria Poem lui Lucifer). Nici macar Marx nu a fost ateu ci a promovat ateismul urmand inspiratia pe care i-a conferit-o Lucifer (facea conjuratii spiritiste dracesti).

domnule orlando,in rindurile ateilor nu sunt foarte multi prosti dintr-un motiv destul de simplu:ei nu l-ar accepta niciodata si nicicum pe dumnezeu.

Edited by Primejdie_Stan, 16 October 2010 - 20:06.


#58
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Carl Sagan, Stephen Hawking,Arthur Clarke,Charles Darwin  (savanti atei)
Cica bunica lu' dan negru e mai desteapta ca Stephen Hawking Dan negru

Edited by arakosta, 16 October 2010 - 20:16.


#59
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,045
  • Înscris: 31.07.2007

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 21:00, said:

Ateismul omoara cunoasterea.

Ok. Io am ramas fara replica. Urmatoru' va rog...

#60
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Charles Dickens ?
http://www.buybooks....scrisa-de-.html

Ceilalti nu stiu unde au negat. Ala cu expansiunea universului in nici un caz. A stabilit printre altele vreo 50 de conditionalitati ale vietii pe pamant si postuleaza necesitatea unui reglor. Nu mai spun ca la nivel extragalactic se ia din nou in considerare modelul geocentric. Altii ca cu aia de la NASA nu merge. Au departamente care studiaza inclusiv Apocalipsa si alte scenarii. Cauta pe la Stefan Gheorghiu ca pe acolo sigur gasesti savanti atei (ti-am dat un indiciu).

Inviere prin stiinta. Asta e culmea aberatiei (asa ceva merge de istoria perlelor). De ce nu prin arta. E mai bine sa fii nemuritor prin arta, macar nu-si bate capul nimeni cu tine. Nu ca om de stiinta sa te injure toti care trebuie sa-ti invete pe urma teoriile.

Intrebare pt atei (reminescente ceausiste):

Stiati ca la Sorbona se dau mai multe doctorate in teologie (uneori combinata cu stiinte in general doctoratele sunt polidisciplinare) ca la Academia Pontificala in ultima vreme (acu in sec. XXI nu in evul mediu). Cauata pe situl oficial. Daca si aia de la Sorbona or fi imbecili atunci ar cam trebui iluminati.

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 20:18.


#61
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostDragon Warrior, on 16th October 2010, 19:30, said:

Ba e o jignire maxima cand doar o caci pe gura fara sa o si demonstrezi.
Pe aria (si a) mea de moderare va rog sa folositi un limbaj cat mai civilizat; nu va cer sa va purtati unii cu ceilalti intr-un mod ... "scortos" dar va sugerez sa utilizati un minim de autocontrol in alegerea cuvintelor folosite. Am incredere ca m-ati inteles.

View PostDragon Warrior, on 16th October 2010, 19:43, said:

Mai savantilor, neexistenta unui lucru nu trebuie demonstrata. Existenta lui, da.

De exemplu atomul primejdiestanorlandosorin cu 160 de electroni nu exista. Si culmea, nu imi cere nimeni sa demonstrez acest lucru.
Interesant! Cum de stiai deja ca atomul de care zici nu exista inca dinainte de a ti se cere (Doamne fereste) sa si demonstrezi acest lucru?!

#62
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 21:12, said:

Charles Dickens ?
http://www.buybooks....scrisa-de-.html

Ceilalti nu stiu unde au negat. Ala cu expansiunea universului in nici un caz. A stabilit printre altele vreo 50 de conditionalitati ale vietii pe pamant si postuleaza necesitatea unui reglor. Nu mai spun ca la nivel extragalactic se ia din nou in considerare modelul geocentric. Altii ca cu aia de la NASA nu merge. Au departamente care studiaza inclusiv Apocalipsa si alte scenarii. Cauta pe la Stefan Gheorghiu ca pe acolo sigur gasesti savanti atei (ti-am dat un indiciu).

Inviere prin stiinta. Asta e culmea aberatiei (asa ceva merge de istoria perlelor). De ce nu prin arta. E mai bine sa fii nemuritor prin arta, macar nu-si bate capul nimeni cu tine. Nu ca om de stiinta sa te injure toti care trebuie sa-ti invete pe urma teoriile.
Pardon, am vrut sa scriu Charles Darwin

#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 20:40, said:

Ateismul nu are baze pt. ca nu poate demonstra o neexistenta despre care se postuleaza ca exista.
Ateismul nu trebuie sa demonstreze nimic, este o alegere personala. Nimeni nu poate demonstra ceva in negatie, ar fi o eroare logica.

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 21:00, said:

Credinta in Dumnezeu este de cand lumea nu este tipic crestina.
Fals, este de doar 2300 ani, inainte nu exista dzeu ci o multitudine de zei (politeism). Iar lumea... inainte de creiere nici macar aia nu existau, au fost inventati pe parcurs.

Edited by andreic, 16 October 2010 - 20:41.


#64
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Concep?iile religioase ale lui Darwin erau dominate de teologia naturală a filozofului teolog William Palley (1743 - 1805), celebru prin al său argument teleologic, care explica adaptarea speciilor vii ca fiind ac?iunea lui Dumnezeu asupra legilor naturii.

Altul ca nu merge. Cu sau fara argumente teologice teoria lui Darwin nu este unanim acceptata de stiinta. Are multe contradictii si inexactitati. Nu raspunde la probleme fundamentale. Se bazeaza exclusiv pe asemanarea vizuala ceea ce mai tarziu a fost demolat de genetica (omul se aseamana genetic mai bine cu porcul decat cu maimuta fata de care este diferit ca de la cer la pamant). In orice caz Darwin a incercat argumente teologice pt. a-si explica ineptia.

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 20:44.


#65
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View Postandreic, on 16th October 2010, 21:40, said:

Iar lumea... inainte de creiere

domnule,dumneavoastra mi se pare ca posedati creier din abundenta deci vreau sa stiu parerea sincera pe care o aveti fata de intrebarea acestui topic.

Edited by Primejdie_Stan, 16 October 2010 - 20:47.


#66
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

View Postandreic, on 16th October 2010, 21:40, said:

Ateismul nu trebuie sa demonstreze nimic, este o alegere personala. Nimeni nu poate demonstra ceva in negatie, ar fi o eroare logica.


Fals, este de doar 2300 ani, inainte nu exista dzeu ci o multitudine de zei (politeism). Iar lumea... inainte de creiere nici macar aia nu existau, au fost inventati pe parcurs.

Hau. Credinta dacilor ce o fi fost. Dupa unii monoteista (e adevarat ca parerile sunt 50/50% dar se considera serios si varianta mono).
Iata:

http://ro.wikipedia....Religia_dacilor

Si mai sunt religii precrestine considerate monoteiste. Prin monoteism se considera ca totul graviteaza in jurul unui zeu/principiu suprem ex. athman-brahman la hindusi. (v. Mircea Heliade istoria religiilor, Dar si M.Diaconu - Filosofia religiilor).

Ce mi-a placut de la religia Dacilor (multe preluate in cea a romanilor inclusiv coliva) promovarea spiritului de haita vis-a-vis de cel de turma. La ei lupul era simbolul inteligentei si neatarnarii, al luptei impotriva dobitoacelor infinit mai mari. Turma promovata de crestinismul iudaizat nu-mi place intrucat se preteaza la manipulare. Ortodoxia combate spiritul de turma si merge pe cel de haita mult mai intelept. La fel si catolicismul. Sectarismul merge pe spiritul de turma.

Da rau a mai spalat creierele comunismul asta pe aici !!! Performanta unica in lume, cartea recordurilor. Din cate a mai rasuflat s-a spus la un moment dat ca, KGB-ul ar fi studiat bine problema spalarii creierelor si ca au fost dezvoltate metode si inclusiv aparatura ultrasecreta pt. spalat creiere.

Edited by orlandosorin, 16 October 2010 - 20:58.


#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,748
  • Înscris: 07.02.2003

View Postorlandosorin, on 16th October 2010, 21:49, said:

Hau.
Pune mana pe istorie, vezi si tu cand a aparut crestinismul (monoteismul), si mai lasa trollingul ca mai demult te dadeai finut ca vrei sa discuti serios, acu ce faci, nu mai ai argumente si faci ham ham ? La un moment dat daca continui asa o sa exersez butonul de sters.

View PostPrimejdie_Stan, on 16th October 2010, 21:45, said:

vreau sa stiu parerea sincera pe care o aveti fata de intrebarea acestui topic.
Mi se pare o aberatie si nu cred ca ne putemn gandi serios la asa ceva, e doar un concept sf.

Edited by andreic, 16 October 2010 - 22:52.


#68
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
În ordinea apari?iilor lor, religiile monoteiste sunt: iudaismul, zoroastrismul, cre?tinismul, islamismul, bahai.

In rest eu chiar mai si citesc pana sa afirm enormitati stupefiante.
Mai sunt si altele monoteiste dar nu sunt de acord 100% dintre cercetatori iar eu pe teorii unde nu sunt 100% de acord nu ma pronunt (sunt ipoteze). Insa zoroastrismul este notoriu pt. orice proaspat alfabetizat in domeniul religiilor. Daca habar nu aveti nu mai va bagati unde nu stiti ca dam pe spate.
Crestinismul este o religie monoteista (nu se traduce prin monoteism si nici nu e prima monoteista din lume).

Edited by orlandosorin, 17 October 2010 - 00:31.


#69
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Ho,ho,ho, destul de dur titlul topicului : reinvierea mortilor prin stiinta. Parca ne-am afla la ''halls of the dead'' sau in filmul cartea mortilor, ha,ha,ha. Oase, maini, picioare, capete afumate. Cel mai macabru titlu de pe aria asta aparut in ultimii ani, cred ca cineva care trece pe aici se ingrozeste. Cum ar suna : reinvierea mortilor prin religie.


Hai sa fim seriosi, mortii nu mai inmvie dar le ramane spiritul pe lumea ailalta, sufletul. Mai tre sa treaca milioane de ani pana cand vom fi atit de avansati incat sa renuntam la trupuri si sa devenim roboti. :thumbup:

#70
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 11.06.2010
Ateismul nu are baza pentru ca nu poate demonstra o neexistenta a lui Xenu despre care se postuleaza ca el , Xenu, exista.

Consecinta logica a acestui fapt indubitabil este ca crestinismul nu are baze deoarece nu poate demonstra faptul ca nu Xenu l-a creat pe Dumnezeu, fapt care este postulat .

Lasand la o parte seriozitatea, sa trecem la oile moarte .

In trecut, erai considerat mort dupa ce nu mai respirai si nu mai circula sangele . Odata cu inventia resuscitarii (revelatie direct de la Xenu) lucrurile s-au schimbat, putand fi readusi la viata. Practic ce intreaba initiatorul topicului deja s-a intamplat, stiinta a adus la viata morti. Si uite ca sunt destui care inca cred in Dumnezeu .

#71
Primejdie_Stan

Primejdie_Stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 10.10.2010

View Postandreic, on 16th October 2010, 23:51, said:

Mi se pare o aberatie si nu cred ca ne putemn gandi serios la asa ceva, e doar un concept sf.

domnule moderator,intrebarea aceasta v-am adresat-o pentru a stirni ulterior vreo scinteie in mintea unora,eu stiam de la inceput ce veti raspunde,ceea ce era firesc sa raspundeti.va multumesc! :)


View Postlaserdance, on 17th October 2010, 18:44, said:

Hai sa fim seriosi, mortii nu mai inmvie

View Postlaserdance, on 16th October 2010, 18:33, said:

In acelasi timp, e posibil ca intr-adevar oamenii decedati sa poata fi readusi la viata, dar nu toti ci doar aceia care se gasesc intr-o anumita faza biologica.

cum este,domnule motanu,pina la urma?

View Postlaserdance, on 16th October 2010, 18:33, said:

3. Desigur ca invierea nu se realizeaza in trup ci intr-o alta stare, una spirituala.  dar invierea din biblie nu se refera la una in trup ci la o inviere spirituala. Pricepi asta ?

ce intelegeti prin "inviere spirituala"?

credeti ca iisus a fost inviat,sub orice forma doriti dumneavoastra?

#72
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

View Postlaserdance, on 17th October 2010, 18:44, said:

H

Hai sa fim seriosi, mortii nu mai inmvie dar le ramane spiritul pe lumea ailalta, sufletul. Mai tre sa treaca milioane de ani pana cand vom fi atit de avansati incat sa renuntam la trupuri si sa devenim roboti. :thumbup:
cred ca in 100-200ani vom trai in corpuri superrezistente din diamant si ne vom putea uploada mintea oriunde dorim.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate