Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

La sanius in Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
ucigasamarmota

ucigasamarmota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.03.2008
Sunt interesat in iarna asta de o vacanta scurta de 5 zile in Austria sau Germania de doua persoane si as vrea sa ma ajutati cu cateva locatii frumoase de dat cu sania ca nu am fost niciodata la ski vrem sa ajungem intregi acasa  :rolleyes:
  Cautam ceva ieftin ca nu suntem pretentiosi.Zic si Germania pentru ca noi stam temporar in Olanda si ar veni mai aproape mai ales daca putem ajunge cu trenul sau avionul pentru ca de condus e cam nasol in conditii de iarna dar nu ma dau inapoi nici de la masina.
  Ar fi fain sa avem si ce vizita prin imprejurimi.
Daca ne puteti sugera niste locatii unde sa ne distram cat de cat ar fi super.
Merci fain.

#2
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
poti sa incerci Mittenwald sau satele vecine din asutria, cauta B&B pentru ca o sa iesi mult mai ieftin fata de hoteluri si de multe ori o sa ai parte de o primire mult mai calduroasa...

Edited by cucur, 15 October 2010 - 11:17.


#3
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 ucigasamarmota, on 15th October 2010, 12:12, said:

Sunt interesat in iarna asta de o vacanta scurta de 5 zile in Austria sau Germania de doua persoane si as vrea sa ma ajutati cu cateva locatii frumoase de dat cu sania ca nu am fost niciodata la ski vrem sa ajungem intregi acasa  :rolleyes:
  Cautam ceva ieftin ca nu suntem pretentiosi.Zic si Germania pentru ca noi stam temporar in Olanda si ar veni mai aproape mai ales daca putem ajunge cu trenul sau avionul pentru ca de condus e cam nasol in conditii de iarna dar nu ma dau inapoi nici de la masina.
  Ar fi fain sa avem si ce vizita prin imprejurimi.
Daca ne puteti sugera niste locatii unde sa ne distram cat de cat ar fi super.
Merci fain.

Nu cred ca era cazul sa deschizi un topic nou odata ce este unul cu "Recomandare munte in AU". Pentru ca vii din NL, cel mai bine aterizezi la Munchen si mergi la Garmisch-Partenkirchen sau in satele din jur [ si Mittenwald este tot langa GAP.pe drumul de Innsbruck]Pentru ca"nu sunteti cu schiul ",in 5 zile nu aveti timp sa vizitati tot ce aveti in jur pe o raza de 100 km si iata cateva exemple:
   Munchen= Deutsche Museum ,Kaufingerstrasse, complexul Olympia,etc
   Neuschwanstein= castelul din povestile lui Disney
   Linderhoff= alt castel al aceluiasi rege"Ludwig cel Nebun" al Bavariei
   Oberammergau= Passion Spiele, Scoala NATO,
   Mittenwald= satul lutierilor
   Zugspitze=cel mai inalt varf al DE
   Innsbruck= acoperisul de aur,centrul
   Wattens=Muzeul Swarovski

Asa cum ti-a zis si < cucur>, cauta cazare in apartamente sau la Gastehaus.Hotelurile sunt scumpe ,dar tot ceva mai ieftine ca in NL

Edited by baril, 15 October 2010 - 14:08.


#4
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Si eu iti recomand GAP, mai ales ca vom petrece si Craciun si Revelion acolo.
Am fost si anul trecut, si ne-a placut mult!
Noi mergem cu masina, ca suntem si cu copii.

#5
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 casa_din_vis, on 15th October 2010, 15:48, said:

Si eu iti recomand GAP, mai ales ca vom petrece si Craciun si Revelion acolo.
Am fost si anul trecut, si ne-a placut mult!
Noi mergem cu masina, ca suntem si cu copii.

Si noi mergem de Revelion, stam in Tegernsee, langa Bad Tolz. Ne poti spune ce se poate face pe acolo? inafara de ski (nu skiem) si cele enumerate mai sus? precizez ca suntem cu copiii (8 si 11 ani).

#6
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 Phx', on 16th October 2010, 18:26, said:

Si noi mergem de Revelion, stam in Tegernsee, langa Bad Tolz. Ne poti spune ce se poate face pe acolo? inafara de ski (nu skiem) si cele enumerate mai sus? precizez ca suntem cu copiii (8 si 11 ani).

Mai frumos era vara la Tegernsee,datorita lacului si posibilitatilor care le ofera. Pacat ca nu schiati deoarece aveati partii la Spitzingsee ,Sudelfeld si Brauneck. Eu as fi ales in locul vostru ,ca locatie, Lenggries. N-are lac,dar are partii, telecabina ,piscina, este pe malul Isarului si nu in ultimul rand este mai ieftin, dar cred totusi ca zona Tegernsee[ sunt 4-5 localitati] va ofera o mai buna petrecere a Revelionului. Daca nu schiati ,inseamna ca aveti timp de vizite. Va enumar cateva locatii[localitati],asa cum imi vin in minte:

     Bad Toelz = orasel statiune balneara, pe malul Isarului, cu un centru pietonal foarte cochet,cu cladiri cu fatade pictate. Are si o piscina cu apa termala[ parca Alpamare ii zice] .N-am intrat in ea datorita pretului prohibitiv [ eram 4 pers]
     Munchen= N-ai nimic de vazut ! :peacefingers:
     Lenggries= statiune de schi, are o piscina ieftina si buna [ am incercat-o]
     Innsbruck= nici aici n-ai ce vedea.....
     Garmisch-P.= mai bine ati fi facut aici Rev.

Cred ca veti fi printre putinii romani si putinii turisti din zona,deoarece este o statiune predilecta a nemtilor ,in special a munchenezilor [apropierea] ,dar asta nu inseamna ca nu va veti simti bine ,chiar sehr gut.....

P.S.  Cu cat ai gasit cazarea ?

Edited by baril, 16 October 2010 - 19:34.


#7
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 casa_din_vis, on 15th October 2010, 15:48, said:

Si eu iti recomand GAP, mai ales ca vom petrece si Craciun si Revelion acolo.
Am fost si anul trecut, si ne-a placut mult!
Noi mergem cu masina, ca suntem si cu copii.

Pe 1 ian. ,cand va fi "Turneul celor 4 trambuline "[ Vierschanzentournee] sa ne faceti cu mana la TV si sa fluturati tricolorul. Am vrut sa intru si eu pe stadionul olimpic la evenimentul asta,dar cand am vazut ca un bilet mediu era 100 euro, am zis ca se vede bine si de-afara.
Daca n-ai fost,mergi la schi  in Oberammergau[ aprox 25km de la GAP] Sunt niste partii [Kolben] foarte bune pentru copii si incepatori ,iar pass-ul este ieftin si ai si intrare gratuita la piscina .La baza partiei este o sala unde poti sta sa te incalzesti,sa mananci din rucsac,sa bei un ceai,totul gratuit si perfect civilizat

#8
ucigasamarmota

ucigasamarmota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.03.2008

 baril, on 15th October 2010, 13:55, said:

Nu cred ca era cazul sa deschizi un topic nou odata ce este unul cu "Recomandare munte in AU". Pentru ca vii din NL, cel mai bine aterizezi la Munchen si mergi la Garmisch-Partenkirchen sau in satele din jur [ si Mittenwald este tot langa GAP.pe drumul de Innsbruck]Pentru ca"nu sunteti cu schiul ",in 5 zile nu aveti timp sa vizitati tot ce aveti in jur pe o raza de 100 km si iata cateva exemple:
   Munchen= Deutsche Museum ,Kaufingerstrasse, complexul Olympia,etc
   Neuschwanstein= castelul din povestile lui Disney
   Linderhoff= alt castel al aceluiasi rege"Ludwig cel Nebun" al Bavariei
   Oberammergau= Passion Spiele, Scoala NATO,
   Mittenwald= satul lutierilor
   Zugspitze=cel mai inalt varf al DE
   Innsbruck= acoperisul de aur,centrul
   Wattens=Muzeul Swarovski

Asa cum ti-a zis si < cucur>, cauta cazare in apartamente sau la Gastehaus.Hotelurile sunt scumpe ,dar tot ceva mai ieftine ca in NL

    Merci fain baieti,acum ca tot mi-ati dat atatea informatii ma puteti ajuta sa gasesc ceva site-uri cu B&B ca nu pgasesc deloc...Si inca ceva sunt trenuri autobuze pana in localitatile de pe langa Munchen? Se ajunge usor? Sau dupa ce ma cazez e usor sa ma misc cu ceva misloace de transport in comun ca daca e sa vizitez una alta nu stiu cum sa fac.Daca sunt sate din alea izolate ma gandesc ca e cam nasol cu transportul dintr-un loc in altul...
Sau sa inchiriez o masina din Munchen?
Merci

#9
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Citeste ultimele posturi de-aici http://forum.softped...p;#entry8904995
Asta in caz ca te-ai hotarat sa aterizezi in Munchen

#10
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 baril, on 16th October 2010, 20:10, said:

Mai frumos era vara la Tegernsee,datorita lacului si posibilitatilor care le ofera. Pacat ca nu schiati deoarece aveati partii la Spitzingsee ,Sudelfeld si Brauneck. Eu as fi ales in locul vostru ,ca locatie, Lenggries. N-are lac,dar are partii, telecabina ,piscina, este pe malul Isarului si nu in ultimul rand este mai ieftin, dar cred totusi ca zona Tegernsee[ sunt 4-5 localitati] va ofera o mai buna petrecere a Revelionului. Daca nu schiati ,inseamna ca aveti timp de vizite. Va enumar cateva locatii[localitati],asa cum imi vin in minte:

     Bad Toelz = orasel statiune balneara, pe malul Isarului, cu un centru pietonal foarte cochet,cu cladiri cu fatade pictate. Are si o piscina cu apa termala[ parca Alpamare ii zice] .N-am intrat in ea datorita pretului prohibitiv [ eram 4 pers]
     Munchen= N-ai nimic de vazut ! :peacefingers:
     Lenggries= statiune de schi, are o piscina ieftina si buna [ am incercat-o]
     Innsbruck= nici aici n-ai ce vedea.....
     Garmisch-P.= mai bine ati fi facut aici Rev.

Cred ca veti fi printre putinii romani si putinii turisti din zona,deoarece este o statiune predilecta a nemtilor ,in special a munchenezilor [apropierea] ,dar asta nu inseamna ca nu va veti simti bine ,chiar sehr gut.....

P.S.  Cu cat ai gasit cazarea ?

Multumesc pentru sfaturi. Alpamare e in plan, caci suntem cu copiii. Cazarea o avem in Tegernsee caci acolo am gasit mai convenabil (rezervat pe booking inca din martie, la un guesthouse, cu 75 euro/noapte camera tripla cu mic dejun). In noaptea de revelion vom merge la un restaurant in centrul Munchenului (am rezervat) si apoi in strada la miezul noptii.

#11
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 ucigasamarmota, on 18th October 2010, 21:55, said:

Merci fain baieti,acum ca tot mi-ati dat atatea informatii ma puteti ajuta sa gasesc ceva site-uri cu B&B ca nu pgasesc deloc...Si inca ceva sunt trenuri autobuze pana in localitatile de pe langa Munchen? Se ajunge usor? Sau dupa ce ma cazez e usor sa ma misc cu ceva misloace de transport in comun ca daca e sa vizitez una alta nu stiu cum sa fac.Daca sunt sate din alea izolate ma gandesc ca e cam nasol cu transportul dintr-un loc in altul...
Sau sa inchiriez o masina din Munchen?
Merci
Te deplasezi f.usor din Munchen in localitatile apropiate.Eu am mers numai cu trenul, beneficiind de Bavaria Ticket (un bilet de 28e pana la 5 persoane, pe o zi, incluzand U-Banh, S-Bahn).Cred ca si au si autobuze. Anul trecut, cand am stat in GAP (prescurtarea de la Garmisch-Partenkirchen) nemtii erau oripilati si il certau pe soferul autobuzului cand intarzia peste 3 minute, avand orarul afisat in fiecare statie cu ore si minute, asa incat stiai sa-ti faci progamul ca sa prinzi autobuzul. Asta ca sa-ti faci o idee! Oricum, pt. a vedea ce posibilitati de deplasare ai, intra pe http://www.bahn.de/i.../en/index.shtml. Site-ul iti ofera si informatii despre autobuzele pe care eventual trebuie sa le combini cu trenul.

Edited by chrismo, 18 October 2010 - 22:16.


#12
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 Phx', on 18th October 2010, 22:32, said:

Multumesc pentru sfaturi. Alpamare e in plan, caci suntem cu copiii. Cazarea o avem in Tegernsee caci acolo am gasit mai convenabil (rezervat pe booking inca din martie, la un guesthouse, cu 75 euro/noapte camera tripla cu mic dejun). In noaptea de revelion vom merge la un restaurant in centrul Munchenului (am rezervat) si apoi in strada la miezul noptii.

Cu placere,si altadata ! Mergeti cu masina proprie la Munchen,la Revelion? Daca ,da, atunci presupun ca cineva se va sacrifica si nu va bea. Daca iesi cu copilul in strada,stai mai deoparte de"linia intai " La ei in magazine sunt petarde si rachete mult mai puternice decat la noi,dar tot chinezesti....

#13
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

 baril, on 16th October 2010, 19:55, said:

Pe 1 ian. ,cand va fi "Turneul celor 4 trambuline "[ Vierschanzentournee] sa ne faceti cu mana la TV si sa fluturati tricolorul. Am vrut sa intru si eu pe stadionul olimpic la evenimentul asta,dar cand am vazut ca un bilet mediu era 100 euro, am zis ca se vede bine si de-afara.
Daca n-ai fost,mergi la schi  in Oberammergau[ aprox 25km de la GAP] Sunt niste partii [Kolben] foarte bune pentru copii si incepatori ,iar pass-ul este ieftin si ai si intrare gratuita la piscina .La baza partiei este o sala unde poti sta sa te incalzesti,sa mananci din rucsac,sa bei un ceai,totul gratuit si perfect civilizat


Sa stii ca mi-am notat!
Dar piscina avem si la hotel! :thumbup:

Noi nu schiem, desi am vrea...



 baril, on 16th October 2010, 19:10, said:

Bad Toelz = orasel statiune balneara, pe malul Isarului, cu un centru pietonal foarte cochet,cu cladiri cu fatade pictate. Are si o piscina cu apa termala[ parca Alpamare ii zice] .N-am intrat in ea datorita pretului prohibitiv [ eram 4 pers]
     Munchen= N-ai nimic de vazut ! :peacefingers:
     Lenggries= statiune de schi, are o piscina ieftina si buna [ am incercat-o]
     Innsbruck= nici aici n-ai ce vedea.....
     Garmisch-P.= mai bine ati fi facut aici Rev.

Noua ne-a placut Munchenul, chiar am reusit sa mergem de 2 ori anul trecut, cand am fost in GAP de Craciun.

Innsbruck, sincer nu prea m-a incantat, poate si ca ploua....si nu prea am stat sa vedem mai nimic.

De GAP nu mai zic nimic, mi-a placut tot, mai ales in varful Zugspitze :peacefingers:

#14
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
[quote name='casa_din_vis' date='19th October 2010, 13:19' post='8948909']
Sa stii ca mi-am notat!
Dar piscina avem si la hotel! :thumbup:

Noi nu schiem, desi am vrea...




Daca n-ai fost,sa mergi la Partnachklamm [url="http://www.partnachklamm.eu/"]http://www.partnachklamm.eu/[/url] ,un defileu simpatic de langa GAP. Se merge pe jos de la stadionul olimpic,foarte leger,fara probleme pentru copii.
Chiar daca ai piscina la hotel, merita s-o incerci si pe cea publica.Are bazin cu valuri,si platforma

#15
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Noi vom sta In GAP 12 zile, si chiar am vrea sa mergem ori la Milano, ori Venetia, ori Zurich(mai aproape).
Poate recomanda cineva unde e mai convenabil sa mergem, drumul cum e, dar nu distanta ca o stiu :D , orasul, etc.
Multumesc!

#16
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 casa_din_vis, on 19th October 2010, 13:55, said:

Noi vom sta In GAP 12 zile, si chiar am vrea sa mergem ori la Milano, ori Venetia, ori Zurich(mai aproape).
Poate recomanda cineva unde e mai convenabil sa mergem, drumul cum e, dar nu distanta ca o stiu :D , orasul, etc.
Multumesc!

Monsieur Michelin zice asa: Milano=455km, Zurich=282km, Venetia=444km , inmulteste cu 2 si vezi cat ai de condus in conditii de iarna. Cand crezi ca mai ai timp sa vizitezi,spre exemplu Venetia, cand numai drumul dus-intors iti ia aproape 12 ore ? Eu te sfatuiesc sa aprofundezi zona in care te afli. Mergi in Allgau,la Oberstdorf si pe Deutschealpensrasse  pana la Lindau la Bodensee.La fel de bine poti bifa statiunile mari din Tirol [ Solden, Ischgl,etc],cele din Vorarlberg[Lech] sau sa faci Dolomitii italieni[Cortina D'Ampezzo]

Chiar ai terminat tot de vazut in Munchen? Ai vizitat Deutshes Museum ? Daca copiii tai au varsta scolara,te vor pupa daca-i duci acolo. Dar Schoss Nymphenburg, Rezidenz, Englischer Garten, OlympiaPark, BMW Museum, Gradina Zoo din Hellabrunn ,Studiourile de film Bavaria, Allianz Arena,etc.Vezi programul evenimentelor,poate prinzi un concert,o expozitie,etc
Intr-adevar, 12 zile inseamna cam mult timp liber, daca nu schiati [si sunteti a doua sau a treia oara in zona] ,dar tot se mai gaseste ceva de facut si vazut
Apropos de drumuri,ele  sunt bune peste tot,pana in varf de munte.Dar cum iarna nu-i ca vara, nu te baza ca Winterdienst-ul [serviciul de deszapezire] face fata in orice conditii.Au si ei limite .Regula o stii din RO: gume bune,lanturi,lopata ,plin facut .Am nimerit situatii pe autobahn cand acum era uscat si peste un sfert de ora drumul era blocat si inzapezit din cauza unei furtuni de zapada.Pana au reusit sa deblocheze a trecut o ora.
Vremea o afli dimineata cand iti bei cafeaua si te uiti la TV pe TW1[austrieci] si BR [televiziunea bavareza].Asculti iodlere si vezi imagini live din toate locatiille turistice .

Edited by baril, 19 October 2010 - 14:13.


#17
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 baril, on 19th October 2010, 07:41, said:

Cu placere,si altadata ! Mergeti cu masina proprie la Munchen,la Revelion? Daca ,da, atunci presupun ca cineva se va sacrifica si nu va bea. Daca iesi cu copilul in strada,stai mai deoparte de"linia intai " La ei in magazine sunt petarde si rachete mult mai puternice decat la noi,dar tot chinezesti....
Eu n-am rezistat in centrul orasului (GAP), de Revelion, decat circa 45min.dupa miezul noptii, din cauza petardelor si bombardelelor. Vazusem noi ca luau nemtii cu bratele rachete si petarde, dar nu mi-am imaginat ca va fi atat de mare zapaceala. Oricum, nu pot spune ca nu mi-a placut. Dar la un moment dat nu mai puteam respira. Plus ca pe mine ma sperie, mai ales petardele, asa incat pe la 0.45 am sters-o spre apartament, unde am petrecut (e un fel de a spune am petrecut revelionul, doar ca nu ca la romani, ci ff decent, ca la nemti) . Oricum, a 2-a zi aveam bilete la Turneul celor 4 trambuline, asa ca nu am stat prea mult in noapte.

#18
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Daca n-ai fost,sa mergi la Partnachklamm [url="http://www.partnachklamm.eu/"]http://www.partnachklamm.eu/[/url] ,un defileu simpatic de langa GAP. Se merge pe jos de la stadionul olimpic,foarte leger,fara probleme pentru copii.
Chiar daca ai piscina la hotel, merita s-o incerci si pe cea publica.Are bazin cu valuri,si platforma
[/quote]

Daca mergeti iarna, vedeti sa nu patiti ce am patit noi. Am ajuns pe 29.12.2009 chiar la intrarea catre Partnachklamm, insa eu fiind deja obosita, am amanat vizita pt. a 2-a zi. Pe 30.12, surpriza! Inchisesera Partnachklamm-ul datorita alunecusului. Pe 31.12 nu am mai incercat, iar ulterior aveam deja programate alte vizite, asa ca am lasat Partnachklamm-ul pt. o alta data, preferabil vara. Apoi un coleg neamt al sotului ne-a spus ca si vara e uneori alunecos in Partnach Gorge. Nu stiu cat e de adevarat, dar asa ni s-a spus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate