Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

La sanius in Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 chrismo, on 20th October 2010, 21:07, said:

Daca n-ai fost,sa mergi la Partnachklamm http://www.partnachklamm.eu/ ,un defileu simpatic de langa GAP. Se merge pe jos de la stadionul olimpic,foarte leger,fara probleme pentru copii.
Chiar daca ai piscina la hotel, merita s-o incerci si pe cea publica.Are bazin cu valuri,si platforma


Daca mergeti iarna, vedeti sa nu patiti ce am patit noi. Am ajuns pe 29.12.2009 chiar la intrarea catre Partnachklamm, insa eu fiind deja obosita, am amanat vizita pt. a 2-a zi. Pe 30.12, surpriza! Inchisesera Partnachklamm-ul datorita alunecusului. Pe 31.12 nu am mai incercat, iar ulterior aveam deja programate alte vizite, asa ca am lasat Partnachklamm-ul pt. o alta data, preferabil vara. Apoi un coleg neamt al sotului ne-a spus ca si vara e uneori alunecos in Partnach Gorge. Nu stiu cat e de adevarat, dar asa ni s-a spus.


Tot iarna am fost, si intr-una foarte bogata in zapada si foarte geroasa [acum mai bine de 10 ani]. Totul era inghetat,inclusiv cascadele.Potecile erau date cu nisip,asa ca n-am avut probleme de deplasare . Eram si cu copiii dupa mine si pana la intrare stiu ca ne-am tras pe rand cu sania iar toata miscarea asta la -17 C [ atat arata termometrul de la restaurantul de la intrare], ne-a prins bine la toti...

#20
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 baril, on 20th October 2010, 21:27, said:

Tot iarna am fost, si intr-una foarte bogata in zapada si foarte geroasa [acum mai bine de 10 ani]. Totul era inghetat,inclusiv cascadele.Potecile erau date cu nisip,asa ca n-am avut probleme de deplasare . Eram si cu copiii dupa mine si pana la intrare stiu ca ne-am tras pe rand cu sania iar toata miscarea asta la -17 C [ atat arata termometrul de la restaurantul de la intrare], ne-a prins bine la toti...
Dar nu a fost problema ca nu am vrut, ci ca nu am mai putut, deoarece ei inchisesera traseul, considerandu-l periculos.Iar anul trecut nu cazuse cine stie ce zapada. Frig era, dar nu -17grade C. Mai frig a fost incepand cu 1 ianuarie, dar in special pe 2, 3  si 4 ianuarie.
In alta ordine de idei, stie cineva daca in Mittenwald se poate schia in bune conditii? Mergem in ianuarie si cum e prima data in zona respectiva, am vrea mai multe informatii. Oricum, am inteles ca e foarte aproape de Seefeld (15-20 min cu trenul), iar acolo am auzit ca sunt conditii f.bune pt. schi.

Edited by chrismo, 20 October 2010 - 21:46.


#21
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 chrismo, on 20th October 2010, 22:42, said:

Dar nu a fost problema ca nu am vrut, ci ca nu am mai putut, deoarece ei inchisesera traseul, considerandu-l periculos.Iar anul trecut nu cazuse cine stie ce zapada. Frig era, dar nu -17grade C. Mai frig a fost incepand cu 1 ianuarie, dar in special pe 2, 3  si 4 ianuarie.
In alta ordine de idei, stie cineva daca in Mittenwald se poate schia in bune conditii? Mergem in ianuarie si cum e prima data in zona respectiva, am vrea mai multe informatii. Oricum, am inteles ca e foarte aproape de Seefeld (15-20 min cu trenul), iar acolo am auzit ca sunt conditii f.bune pt. schi.

N-am schiat in Mittenwald ,dar daca ai cazare acolo,normal ar fi ca macar o data sa schiezi loco. Mittenwald este interesant pentru atelierele de viori. La Seefeld sunt doua zone de schi neconectate si partiile sunt mai lungi.In toate ghidurile turistice Seefeld este recunoscut pentru vila lui Miron Mitrea  :coolspeak:

#22
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Poate imi recomandati si mie ce sa mai vedem in GAP?Sau in imprejurimi?
Multumesc mult.
Si inca ceva, daca s-a mai scris despre GAP, ma indrumati si pe mine, unde.

Am fost anul trecut, dar eram extrem de prinsi cu multe altele, astfel incat nu am vazut mare lucru.

#23
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 casa_din_vis, on 21st October 2010, 11:48, said:

Poate imi recomandati si mie ce sa mai vedem in GAP?Sau in imprejurimi?
Multumesc mult.
Si inca ceva, daca s-a mai scris despre GAP, ma indrumati si pe mine, unde.

Am fost anul trecut, dar eram extrem de prinsi cu multe altele, astfel incat nu am vazut mare lucru.


Raspunsul la intrebarea ta il vei gasi in mare parte in posturile anterioare .Ca o completare, in GAP trebuie vazute urmatoarele obiective:
     Ludwigstrasse= cea mai pitoreasca strada din GAP [ nu pietonalul],cu cladiri pictate in stil bavarez.
     Am Kurpark=  pietonalul
     Parcul si muzeul Richard Strauss [nu este vorba de compozitor] plus muzeul papusilor
     Stadionul Olimpic cu trambulinele
     Patinoarul Olimpic
     Piscina Alpspitz Wellenbad
     Hotelul NATO ,Edelweiss, [numai daca esti membru NATO :thumbup: ]. Dupa cum ai vazut este plin de americani prin GAP si nici acolo nu renunta la " camioanele" lor 4 x 4
     Lacul Riessersee= se poate patina iarna,este un hotel,restaurant,terasa,etc
     Partnachklamm= s-a vorbit.


In imprejurimi:
    Grainau= sat la poalele Waxenstein si Zugspitze.Au o piscina ieftina si buna [Zugspiztebad] si patinoar gratuit. Inchirierea patinelor costa pe vremea aia 2 marci [1euro]
    Eibsee= lac langa telecabina Zugspitze
    Mittenwald= atelierele lutierilor
    Oberammergau= Passion Spiele
    Linderhof= unul din castelele lui Ludwig II al Bavariei [ Neuschwanstein , am inteles ca l-ai vazut..]
    Walchensee= aici cica au ascuns nazistii o parte din rezervele bancii centrale si americanii au gasit ceva dar se pare ca nu tot.Prin urmare zona este un pelerinaj al cautatorilor de aur :naughty:

In Austria,ai aproape Ehrwald iar apoi prin Fernpass ajungi la Innsbruck.La fel poti trece prin Seefeld.

Un sfat ar fi sa urmaresti programul manifestarilor organizate [sunt afise lipite la aviziere] si pliante la receptia hotelului si sigur n-o sa te plictisesti. Stiu ca in piata centrala ,Richard Strauss Platz [au si webcam], se monteaza scena si vin tot felul de "manelisti" :thumbup:   de-ai lor si se incinge cheful in aburi de Gluhwein

#24
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Pentru  < chrismo>


Daca ti-ai rezervat cazare in Mittenwald ,sa verifici sa nu fie pe langa calea ferata[ cu Google Earth sau Maps]. Trenurile circula foarte des si nu cred ca vei avea somn. In schimb drumul national [Bundesstrasse],ocoleste satul.

Edited by baril, 21 October 2010 - 12:57.


#25
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

 baril, on 21st October 2010, 13:10, said:

Lacul Riessersee= se poate patina iarna,este un hotel,restaurant,terasa,etc
     Partnachklamm= s-a vorbit.

Tocmai in hotelul acesta vom sta. :thumbup:

Multumesc frumos! :rolleyes:

#26
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 baril, on 21st October 2010, 13:56, said:

Pentru  < chrismo>


Daca ti-ai rezervat cazare in Mittenwald ,sa verifici sa nu fie pe langa calea ferata[ cu Google Earth sau Maps]. Trenurile circula foarte des si nu cred ca vei avea somn. In schimb drumul national [Bundesstrasse],ocoleste satul.

Dar despre cazare intr-o zona in care este autostrada in apropiere (= 200 - 400m) ce zici?
Au bariere de zgomot eficiente in Austria sau ma duc sa ascult traficul?

#27
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
[quote name='April26' date='21st October 2010, 14:04' post='8958661']
Dar despre cazare intr-o zona in care este autostrada in apropiere (= 200 - 400m) ce zici?
Au bariere de zgomot eficiente in Austria sau ma duc sa ascult traficul?


Daca panourile fonoabsorbante chiar exista si te afli la distanta la care spui,nu cred sa ai probleme.In general cazarile astea pe langa calea ferata ,drum national, autostrada sunt ceva mai ieftine. Unii le rezerva in cunostinta de cauza,altii nu. Asa am patit-o si eu odata si o saptamana n-am putut dormi. Intr-o tara in care dupa ora 21 nu se mai aude nici musca,auzi trenul si de la 1 km. De atunci ,am grija sa verific pe harta pozitia,inainte sa rezerv

Edited by baril, 21 October 2010 - 13:44.


#28
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 casa_din_vis, on 21st October 2010, 14:00, said:

Tocmai in hotelul acesta vom sta. :thumbup:

Multumesc frumos! :rolleyes:


Bravo, asa da sarbatori, cu spa & wellness, etc... si rusi.Am auzit multa rusa vorbindu-se in zona lacului,dar am vazut si niste rusoaice frumoase...probabil sportive :thumbup:  Daca n-ai mai fost acolo,iti spun ca este un drum destul de abrupt care urca la Riessersee si ei nu-l curata pana la asfalt ci lasa zapada batatorita [gheata].In iarna cand am fost, a fost foarte multa zapada si practic "negre" erau doar drumurile nationale si strazile principale [cateva],in rest totul era alb. Daca ai gume bune n-o sa ai probleme.[ asta in caz ca va ninge]

P.S . Faza cu rusii nu-i de rau ci e de bine,ca astia stiu sa se distreze .[ fac doua Craciunuri si doua Revelioane]

Edited by baril, 21 October 2010 - 14:51.


#29
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

 baril, on 21st October 2010, 15:30, said:

Bravo, asa da sarbatori, cu spa & wellness, etc... si rusi.Am auzit multa rusa vorbindu-se in zona lacului,dar am vazut si niste rusoaice frumoase...probabil sportive :thumbup:  Daca n-ai mai fost acolo,iti spun ca este un drum destul de abrupt care urca la Riessersee si ei nu-l curata pana la asfalt ci lasa zapada batatorita [gheata].In iarna cand am fost, a fost foarte multa zapada si practic "negre" erau doar drumurile nationale si strazile principale [cateva],in rest totul era alb. Daca ai gume bune n-o sa ai probleme.[ asta in caz ca va ninge]

P.S . Faza cu rusii nu-i de rau ci e de bine,ca astia stiu sa se distreze .[ fac doua Craciunuri si doua Revelioane]


:thumbup: Cu atat mai bine, din pura intamplare rusa e limba mea natala. ;)  

Uite ca amanuntul asta cu drumul abrupt nu-l stiam...hmm ar trebui sa ma ingrijorez? :confuzzled:
Cauciucuri de iarna, nici nu se pune problema, din noiembrie ne reinoim incaltamintea!

Acum studiez topicul "Germania", si vad ca am o groaza de vizitat, deja ma gandeam ca sunt cam putine 11 zile. :naughty:

Anul trecut am hotarat cam tarziu sa plecam de Craciun, pana la urma am stat 5 zile la Viena si 4 la GAP(orasul ne-a fost recomandat de agentul cu care colaboram mereu)-am stat la primul hotel din oras-Grand Sonenbichl. Am fost la Munchen de 2 ori, pe Zugspitze, la sanius :w00t: , la Innsbrick si la Zell am See, si atat. Dar a fost superb.

Anul asta am zis sa stam mai mult, 3 nopti la Viena, si 10 la GAP. Pe 19 dec plecam, mai avem 2 luni!!!

Multumesc inca o data! :thumbup:

#30
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 casa_din_vis, on 21st October 2010, 16:25, said:

:thumbup: Cu atat mai bine, din pura intamplare rusa e limba mea natala. ;)


Asa n-o sa ai "probleme de comunicare" :thumbup:


Nu-ti face probleme ,cu gume bune urci "harasho"drumul chiar in conditii de zapada.Am uitat sa-ti spun ,sau poate stiai,ca langa Riessersee este fosta partie de bob,folosita si  la Jocurile Olimpice din 1936. Poti face o plimbare pe traseu, daca permite vremea.

Do svidanija gospodin Putin !  :D

Edited by baril, 21 October 2010 - 16:07.


#31
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
:D
Multumesc ptr toate informatiile, sunt foarte utile!

Iar Putin, nu mai este asa de important, il cam da la o parte Medvedev! :w00t:

#32
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 casa_din_vis, on 22nd October 2010, 13:36, said:

:D
Multumesc ptr toate informatiile, sunt foarte utile!

Iar Putin, nu mai este asa de important, il cam da la o parte Medvedev! :w00t:

Daca mai ai ceva intrebari, iti raspund cu cea mai mare placere. Mi-e dor de GAP !......

#33
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Cateva poze din GAP...

Attached Files

  • Attached File  475.JPG   478.48K   26 downloads
  • Attached File  477.JPG   583.35K   24 downloads
  • Attached File  487.JPG   547.25K   22 downloads
  • Attached File  621.JPG   588.53K   25 downloads
  • Attached File  629.JPG   513.91K   25 downloads
  • Attached File  630.JPG   731.5K   28 downloads
  • Attached File  642.JPG   643.23K   27 downloads


#34
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
[quote name='casa_din_vis' date='22nd October 2010, 14:17' post='8962837']

Cand ai urcat la Sonn Alpin [2600m],n-ai fost si la restaurantul de gheata,sa bei o vodca din pahare de gheata,sa stai pe scaune de gheata,etc ?.

Ma uit mai bine la fotografiile din GAP si vad strada si trotuarul uscat. Cand am fost eu prima data,probabil ca am prins o iarna de exceptie ,dar totul era alb..... zapada si ger .Te puteai da cu sania si pe trotuar si pe mijlocul strazii.... In rest casele sunt asa cum le stiu  ....ca din povestile fratilor Grimm.

Edited by baril, 22 October 2010 - 13:47.


#35
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
:D Poate cand vor fi copii mai mari, ca cea mica avea 2 ani cand am fost acolo. Dar e o info super tare! :thumbup:

Sa stii ca fost o vreme foarte buna, in afara de 25 dec., cand a plouat toata ziua!Iar pe urma era un soare de te topea...
Dar sus era un ger, de iti crapa piele de durere!

#36
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 baril, on 21st October 2010, 13:56, said:

Pentru  < chrismo>


Daca ti-ai rezervat cazare in Mittenwald ,sa verifici sa nu fie pe langa calea ferata[ cu Google Earth sau Maps]. Trenurile circula foarte des si nu cred ca vei avea somn. In schimb drumul national [Bundesstrasse],ocoleste satul.
Multam! Mi s-a raspuns deja ca Bahnhof este  la 10 min de mers pe jos de vila unde am inchiriat (dar, ca si in orice reclama, tind sa inmultesc cu 1,5-2 ca sa aflu distanta reala). Din pacate, nu pot sa-mi dau  seama daca vila e aproape de calea ferata. Sper insa sa gasesc o partie rezonabila pt. un incepator. Daca nu, ramane Seefeld, insa as prefera sa schiez in Mittenwald.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate