Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

La sanius in Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postchrismo, on 22nd October 2010, 23:05, said:

Multam! Mi s-a raspuns deja ca Bahnhof este  la 10 min de mers pe jos de vila unde am inchiriat (dar, ca si in orice reclama, tind sa inmultesc cu 1,5-2 ca sa aflu distanta reala). Din pacate, nu pot sa-mi dau  seama daca vila e aproape de calea ferata. Sper insa sa gasesc o partie rezonabila pt. un incepator. Daca nu, ramane Seefeld, insa as prefera sa schiez in Mittenwald.

Daca ai adresa exacta o"bati" in Google Earth sau Maps si vezi exact care este casa lui. Partiile sunt mai line la Mittenwald [ mi-a zis un amic care a schiat acolo] iar skipass-ul este relativ iefin [24 Euro/zi].Au si o partie de freeride [Dammkar],pe celalalt versant,dar asta nu este pentru noi :thumbup:
Este patinoar acoperit  si piscina Karwendelbad,care vad ca are un pret de......5,5 Euro/zi/adult!.... Bravo tie,pentru alegerea facuta ! Germania este Germania ....,Uber Alles....! Am vrut sa stau si eu odata in Mittenwald,intr-o vacanta dar alte motive mi-au schimbat destinatia.Cred totusi ca nu voi renunta la idee si tot voi face un concediu aici. Inca o data FELICITARI !

Edited by baril, 22 October 2010 - 22:40.


#38
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Postbaril, on 16th October 2010, 20:55, said:

Pe 1 ian. ,cand va fi "Turneul celor 4 trambuline "[ Vierschanzentournee] sa ne faceti cu mana la TV si sa fluturati tricolorul. Am vrut sa intru si eu pe stadionul olimpic la evenimentul asta,dar cand am vazut ca un bilet mediu era 100 euro, am zis ca se vede bine si de-afara.
Daca n-ai fost,mergi la schi  in Oberammergau[ aprox 25km de la GAP] Sunt niste partii [Kolben] foarte bune pentru copii si incepatori ,iar pass-ul este ieftin si ai si intrare gratuita la piscina .La baza partiei este o sala unde poti sta sa te incalzesti,sa mananci din rucsac,sa bei un ceai,totul gratuit si perfect civilizat


De unde se pot lua bilete?
Se transmite live? :w00t:

M-ar interesa locuri ptr sanii...anul trecut am fost pe Eibsee.

Si unde se poate manca "a la Germania"? :P

Multumesc! :peacefingers:

#39
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcasa_din_vis, on 23rd October 2010, 10:44, said:

De unde se pot lua bilete?
Se transmite live? :w00t:

M-ar interesa locuri ptr sanii...anul trecut am fost pe Eibsee.

Si unde se poate manca "a la Germania"? :P

Multumesc! :peacefingers:

La GAP,totdeauna se tine pe 1 ianuarie.a doua etapa din "Turneul celor 4 Trambuline"[Oberstdorf,GAP, Innsbruck,Bischofshofen].De aceea ti-am zis ca am vazut rusi la hotelul tau,pentru ca erau sportivi ,iar de regula la hotelul ala se cazeaza asa ceva.Bilete poti lua de la stadion,daca mai gasesti,sau poate de la vecinii din hotel :D  Se transmite live,inclusiv in RO
Partii de sanie ai aici una de 3900m http://www.rodelfueh...h-Hausberg.html  si inca una de 1100m http://www.rodelfueh...Kainzenbad.html
Nu m-am dat pe ele,ca eu sunt cu "doagele"[citeste schiuri].
Nu am incercat restaurantele,dar cred ca in orice local din-asta mai cochet poti manca linistit,mai ales ca la ei in restaurant nu se aude muzica.Se considera ca omul vine la restaurant sa manance si sa poata comunica cu comesenii fara sa tipe :peacefingers:

Edited by baril, 23 October 2010 - 10:46.


#40
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Postbaril, on 23rd October 2010, 11:42, said:

Nu am incercat restaurantele,dar cred ca in orice local din-asta mai cochet poti manca linistit,mai ales ca la ei in restaurant nu se aude muzica.Se considera ca omul vine la restaurant sa manance si sa poata comunica cu comesenii fara sa tipe :peacefingers:

Vorba vine "restaurant", ceva gen mini restaurant, am vazut mai multe in centru, chiar am intrat cu gandul ca acum vom manca, si era atat de aglomerat, ca trebuia sa faci rezervarea cu o zi inainte. :confuzzled:

#41
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcasa_din_vis, on 23rd October 2010, 11:53, said:

Vorba vine "restaurant", ceva gen mini restaurant, am vazut mai multe in centru, chiar am intrat cu gandul ca acum vom manca, si era atat de aglomerat, ca trebuia sa faci rezervarea cu o zi inainte. :confuzzled:

Nu trebuie sa mergi neaparat in centru .Sunt localuri mult mai frumoase si mai pitoresti pe la margine,prin cartierele de vile ,sau pe la poalele padurii. Cauta cuvantul Gasthaus [ uite aici si semnificatia http://en.wikipedia.org/wiki/Gasthaus] sau incearca sa mergi la cabane [hutte],in plimbarile care le faceti prin zona.Este una ,nu departe de voi,la coada lacului ,AuleAlm.Cu ocazia asta va faceti si pofta de mancare...

#42
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postbaril, on 22nd October 2010, 23:33, said:

Daca ai adresa exacta o"bati" in Google Earth sau Maps si vezi exact care este casa lui. Partiile sunt mai line la Mittenwald [ mi-a zis un amic care a schiat acolo] iar skipass-ul este relativ iefin [24 Euro/zi].Au si o partie de freeride [Dammkar],pe celalalt versant,dar asta nu este pentru noi :thumbup:
Este patinoar acoperit  si piscina Karwendelbad,care vad ca are un pret de......5,5 Euro/zi/adult!.... Bravo tie,pentru alegerea facuta ! Germania este Germania ....,Uber Alles....! Am vrut sa stau si eu odata in Mittenwald,intr-o vacanta dar alte motive mi-au schimbat destinatia.Cred totusi ca nu voi renunta la idee si tot voi face un concediu aici. Inca o data FELICITARI !
Multumesc! O sa va scriu dupa ce vin de acolo. Si noi ne-am documentat destul. La GAP am fost anul trecut si cum vroiam tot o statiune ceva mare mare, mai cunoscute ramasera doar cateva. Initial am vrut in Mittenwald la inceputul lui februarie, cand era etapa de cupa mondiala la sarituri cu schiurile (suntem admiratori ai acestui sport) insa deja preturile sareau destul de mult, asa ca am renuntat.

Pt. casa din vis:
Noi ne-am luat biletele pt. Turneul celor 4 Trambuline (etapa din Garmisch) chiar din localitate (cred ca de langa Kongresshaus). Nu v-as recomanda sitzplatz (locuri pe scaune). Anul trecut erau ude fleasca scaunele/banchetele. La VIP nu stiu cum erau, insa banuiesc ca erau conditii mai bune. Se transmite live. Atmosfera este extraordinara. Va recomand sa va incaltati corespunzator daca o sa stati in tribuna de jos (langa spatiul de aterizare) pt. ca este zapada batatorita si dupa un timp va ingheata picioarele. Exista un fel de suporti (am vazut la unii chiar si polistiren expandat) care se pun sub picioare, ca sa nu ingheti. Oricum, exista ceai, cafea, vin fiert, sampanie, chiar si bere (langa noi era un grup de norvegieni, care a baut o lada cu bere cat a durat concursul).

Attached Files



#43
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Pt <casa din vis>

Uite asa arata"casa din vis" :thumbup: , cabana Aule Alm,de care ti-am spus ca-i aproape de voi.http://www.aule-alm.de/

Edited by baril, 24 October 2010 - 09:17.


#44
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbaril, on 24th October 2010, 10:15, said:

Pt <casa din vis>

Uite asa arata"casa din vis" :thumbup: , cabana Aule Alm,de care ti-am spus ca-i aproape de voi.http://www.aule-alm.de/

...  si uite si preturile la" sarituri"http://www.ticketsho...ringen neu.htm. Plaja de preturi este destul de mare ,de la 19 Euro,in picioare,pana la 180 Euro la VIP. Deci,e loc pentru toata lumea.Cand am fost eu ,cred ca mi-au picat ochii,prima data pe pretul de la VIP si de-aia m-am descurajat, dar ,sincer iti spun  ca se vede si de-afara,in schimb atmosfera din stadion n-ai cum s-o" gusti si savurezi"[ ai auzit ca se bea bere,vin,se canta,etc]...

#45
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View Postbaril, on 24th October 2010, 10:57, said:

in schimb atmosfera din stadion n-ai cum s-o" gusti si savurezi"[ ai auzit ca se bea bere,vin,se canta,etc]...

:coolspeak: Asta asa e!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate