Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aragaze recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
704 replies to this topic

#631
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Posttouche, on 08 noiembrie 2017 - 14:32, said:


Pana la urma, daca nu gasesc, fac o strutocamila dintre 2 incorporabile si un corp de mobila independent. Sa vedem ....

Nu e rea ideea. Ai sansa sa iesi mai in castig asa. In plus ai si de unde alege.

#632
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postarg, on 08 noiembrie 2017 - 14:37, said:

1000lei + 7*500lei = 4500lei, deci ceea ce doresti tu e undeva peste 5000lei

p.s.
1/2 bascalie + 1/2 adevar = pretul final e tot ala

Inteleg ideea, da problema e ca nici macar nu exista aragaze  in gama aia de pret (exceptie fiind cele Lofra Maxima sau Bompani).
Cel mai scump model e de la Bosch , si e 3000 lei (dar si asta are plita pe gaz vitroceramica - numai buna sa se scurga tot de pe ea).

Edited by touche, 10 November 2017 - 08:40.


#633
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
tu vrei aragaz sau plita si cuptor incorporabil?

eu nu as lua cu grilaj din fonta, daca il scapi pe jos cumperi altul...

Edited by arg, 10 November 2017 - 08:47.


#634
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Eu am plinta si cuptor (care in mod evident e cea mai buna varianta). Dar asta' varianta, necesita un corp de mobila, cu blat samd.
In cazul de fata ai mei vor un aragaz, pentru ca bucataria e mica,  (tot aragaz au avut si inainte).
Probabil as lua si fara grilaje de fonta, dar sa fie acceptabil din restul punctelor de vedere.

Daca nu gasesc nimic acceptabil (si inca nu am gasit nimic) probabil o sa iau totusi incorporabile, pe care le bag intr-un corp de mobila si peste ele pun un blat (de la chiuveta la plita). Totusi arata cam ciudat ca blatul sa se intrerupa la jumatatea bucatariei.

#635
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
te complici, ia un aragz simplu si bun...

#636
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
aia vreau .... si mai nou trebuie sa iau 2 bucati (ca si soacramea vrea unul)  unul ieftin si bun si unul foarte bun.
Ai vre-o recomandare ? beko 6212 nu mai se gaseste ...

#637
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Buna, nu am nevoie neaparat de recomandari de modele de aragazuri, insa as vrea sa stiu cam care marca e mai OK. Acum oscilez intre Electrolux, Beko si Zanussi.
Cand zic OK ma refer in mod special la: instalare, durata de viata, calitate materiale, mod de gatire.
Multumesc.

#638
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Eu am Electrolux, de 4 ani,este mixt plita cu gaze cuptor electric,un aragaz de exceptie,il recomand.

#639
bebe2987

bebe2987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.08.2014
Salut,

Am si eu o intrebare. Incorporabilele ( plita si cupotorul) au dimensiunile standard? Sau fiecare producator are dimensiunile lui? Am achizionat un imobil si pana intru in posesia lui as putea sa imi cumpar din electrocasnice.

Multumesc!

#640
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Vezi la Emag,Flanco, dau si dimensiunile la electrocasnice.

#641
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Ce parere aveti de acest aragaz? Il are cineva? Are hibe?
https://www.beko.ro/aragaz-fsm65330das

#642
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Am cautat si eu sa iau un aragaz, si daca as fi luat, probabil asta ar fi fost modelul.
Un minus il reprezinta gratarele de fonta individuale pe ochiuri (in loc sa acopere toata suprafata).
Nici calitatea materialelor nu e cine stie ce, dar oricum arata mai bine decat toate aragazele care le-am vazut! (pana in 3000 lei).

#643
crisstiann2002

crisstiann2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.08.2006
salut, am si eu nevoie de recomandare la achizitionarea unui aragaz nou
conditii:
1. sa poate fi aprins cu o singura mana. am in familie o persoana cu handicap si vreau sa evit "tinut apasat 3 secunde cu o mana iar cu cealalta apasarea butonului de aprindere electrica sau bricheta"
nu caut ceva cu aprindere electrica pe acelasi buton, din contra imi doresc ceva clasic fara sistem de siguranta sa tii apasat 'nu-stiu-cate' secunde...ati inteles ideea.
2. sa fie pana 1000 lei

din cate am auzit cam toate aragazele modele mai noi care sunt acum pe piata sunt cu acest sistem de siguranta, poate ma insel. ceva idei ?

#644
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Nu, nu am inteles, esti confuz sau nu explici bine :)

Exista destule cu aprindere piezo.
Aia ai nevoie, rasucesti butonul, apesi pe acelasi buton rasucit, gazul se aprinde, gata.

Cauti in magazinele online si vezi la specificatii, sa aiba aprindere piezoelectrica, marca o alegi dupa cum iti place.

Nu ai spus daca cuptorul sa fie electric sau cu gaz.

Edited by crisstonne, 04 April 2018 - 03:04.


#645
crisstiann2002

crisstiann2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.08.2006
vreau ceva in genul clasic cum erau odata. in sensul in care nu trebuie sa ti apasat pe buton, ci doar sa-l rotesti.
fara aprindere electrica; pe gaz !
mai exista asa ceva ?

#646
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Da, uite.

https://altex.ro/ara...atoare-gaz-alb/

Dar prima data am inteles ca ai pe cineva cu probleme, care trebuie sa il aprinda usor.
Cu aprindere piezo era usor, se aprindea folosind o singura mina.

Adica, rasucea butonul, apasa pe ACELASI buton, flacara era activata, foarte simplu, fara chibrituri.

Edited by crisstonne, 04 April 2018 - 14:15.


#647
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 18.03.2006
Va rog sa-mi recomandati un aragaz, ceva mai de firma, pana in 1100 lei. Va fi folosit cu butelie.
M-am uitat pe site-urile de profil, am citit review-urile si cred ca la calitatea constructiei, toate cam lasa de dorit(ma refer la bugetul meu).
Momentan am un Metal(l)ica de vreo 7 ani si e praf tablaria.
Multumesc.

#648
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Hello,

Doresc sa imi schimb aragazul. Singura cerinta de la nevasta este ca la cuptor sa poate fi stabilita o temperatura. Gen, prajitura se face la 250 grade, sa pun sa stea la 250 grade si nici sa scada nici sa creasca temperatura.

Specificatiile din magazine nu prea ma ajuta dar am inteles ca o temperatura constanta se poate numai la aragaz cu cuptor electric.

Intrebarea mea e, la orice aragaz mixt (cupor electric/plita gaz) de tipul asta se poate ce vreau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate