Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aragaze recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
704 replies to this topic

#19
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Luati Gorenje!
Si nu va mai puneti atate intrebari
Nu o sa va para rau!

#20
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005

View Postvad, on Jan 15 2006, 10:33, said:

mi-am luat si eu un idesit si dupa lungi studieri am constat:
- nu are aprindere electrica la cuptor si grill,
- rotisorul merge numai cu becul aprins din interiorul cuptorului (rezultand consum)
- se cam incaldeste tabla sub cuptor, deci si tavile din compartimentul de sub cuptor
- inca nu am facut nimic la rotisor si nici la cuptor, dar promit sa revin cu impresii.

un aragaz concluzii:

- sa aiba aprindere electrica atat la ochiuri cat si la cuptor, rotisor (atentie cand va uitati la descrierea produsului), pe cat posibil sa fie in butonul ce regleaza flacara, nu separat (apesi pe el un timp si se aprinde)
- rotisorul sa mearga independent de becul din cuptor (pentru a rezulta un consum de energie mai scazut)
- sa aiba siguranta de gaz (cam toate modelele au acuma asa ceva, dar mai sunt si exceptii)

un produs de inox ese frumos insa ff pretentios de intretinut, mai tot timpul trebuie sa stai cu carpa uscata pe el, la orice atingere a lui raman pete, urme.......
momentan cam atat, insa revin cu impresii si sugestii!
salut
in vara mi-am luat un aragaz de inox Ariston, cu rotisor grill aprindere electrica aragaz , nu si cuptor , nu stiu care are, aprinderea se face apesi si rotesti butoul de gaz in acelasi timp , are siguranta de gaz se opreste singur, are ceas/cronometru pentru programere cuptor, se opreste singur dupa expirarea timpului, rotisorul merge si fara lumina in cuptor ,
Cat despre curatat , asta e partea nasoala, dar compenseaza aspectul . Se curata destul de usor cu diferite solutii , dar sa aveti grija sa nu fie pe baza de praf , gen tix, e preferabil cif-ul crema , curata minunat
dupa care se sterge bine si daca raman pete se poate folosi o solutie lichida pentru suprafete lucioase si se sterge cu o carpa uscata.
:coolspeak:

#21
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Eu am un set incorporabil Dominox (plita/cuptor) tot din inox.
Concluzii:
nu am avut probleme
arata bine
cuptorul coace bine (doar ca sta becul aprins atata timp cat functioneaza)
Cea mai mare problema: trebuie curatat foarte des, se vede orice urma pe el

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View Postbelafonte, on Jan 29 2006, 14:13, said:

Nu cumparati:[size=7]

Zanussi de la Satu Mare, pentru ca:

1. Intr-o luna ii cade garnitura de la cuptor
2. In 3 luni ii crapa arzatoarele si nu mai ard bine/sau deloc
3. Tabla din cuptor nu este finisata deloc, motiv pentru care veti renunta sa-l mai spalati; eu m-am taiat la mana cand am incercat sa-l spal
4. Suportul pentru vasele in care se gateste nu este adaptat dimensional si pentru vase mai mici (ibric)
5. Este greu de intretinut
6. Usa se deschide naspa
7. Tava furnizata pentru rotisor este dintr-o tabla ordinara
8. Daca se mai fabrica asa ceva, nu are siguranta cuptor si aprindere cuptor si rotisor. Cand l-am cumparat (2000 e.n.) produsul era in top.

Astept provocari!

Am Zanussi de 6 luni si niciuna din problemele pe care le spui tu nu a aparut la mine...

#23
belafonte

belafonte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 27.01.2006

View Postjericho, on Jan 30 2006, 11:19, said:

Am Zanussi de 6 luni si niciuna din problemele pe care le spui tu nu a aparut la mine...

Poate nu este Zanussi de Satu Mare, adica Samus. O fi vreunu d-ala "made in italy". Poate am fost eu ghinionist. Am uitat sa spun de faptul ca timerul e o pacaleala mica si draguta, pentru ca de la caldura i s-a inmuiat arcul. Puteau sa-i puna macar o clepsidra.

#24
sorinelul

sorinelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.04.2005

View PostIP-XCENTRIC, on Dec 3 2005, 18:47, said:

exista un stas la latime?caut unul sub 50 cm latime si nu gasesc!caut in van?

Da, cauti in van...

Daca vrei solutie sub 50 cm, trebuie neaparat o plita incorporabila cu 2 arzatoare (gaz sau electric).

Pentru cuptor, nu exista chestii atat de mici.

#25
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005
Ce parere aveti despre produsele Franke (plite si cuptoare incorporabile)?

#26
gorjeanul

gorjeanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.09.2005

View Postapvcezar, on Jan 30 2006, 23:14, said:

Ce parere aveti despre produsele Franke (plite si cuptoare incorporabile)?

Domnule Cezar,

Cam scumpe Frankele alea....Nu-s date cu aur...Pe partea de cuptoare electrice cred ca stii cine-s cei mai buni...

#27
gorjeanul

gorjeanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.09.2005

View PostFC72, on Aug 5 2005, 18:03, said:

Vreau sa cumpar un aragaz pe gaz cu rotisor si vreau sa aflu inainte parerea voastra despre modelele de prin magazine ca nu ma pricep deloc.
Conteaza marca?trebuie evitate anumite modele sau marci? care culoare e mai buna la intretinere ?merita de inox?
Scuze daca subiectul s-a mai discutat.

- Rotisorul pozitionat in diagonala iti ofera o vizibilitate mai buna si o capacitate de incarcare mai mare...
- Inoxul da bine la dosar, dar trebuie curatat non-stop, cu solutii care mai de care mai speciale...
- Supapele de siguranta la arzatoare sunt foarte importante - nu lasa gazul sa se scurga dupa o stingere accidentala a flacarii (sau dupa  intrerupere a gazelor); pot face la un moment dat diferenta intre un om mort si unul viu.
- As evita un grill electric, datorita costurilor mai mari pentru energia electrica;
- Un aragaz cu latime de 60 de cm cuprinde doua oale mari una langa alta (ar fi o alegere potrivita, daca ai destul spatiu la dispozitie).

Cam atat...daca imi mai vin ceva idei, mai scriu.

#28
apvcezar

apvcezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.08.2005

View Postgorjeanul, on Jan 30 2006, 23:23, said:

Domnule Cezar,

Cam scumpe Frankele alea....Nu-s date cu aur...Pe partea de cuptoare electrice cred ca stii cine-s cei mai buni...


Nu stiu, pe cuvant! Abia am inceput sa caut.
Si inca o intrebare: care cuptoare sunt mai bune, electrice sau pe gaz? Si de ce?
Iti multumesc anticipat, Gorjeanule!

#29
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View Postbelafonte, on Jan 30 2006, 15:11, said:

Poate nu este Zanussi de Satu Mare, adica Samus. O fi vreunu d-ala "made in italy". Poate am fost eu ghinionist. Am uitat sa spun de faptul ca timerul e o pacaleala mica si draguta, pentru ca de la caldura i s-a inmuiat arcul. Puteau sa-i puna macar o clepsidra.

E de Satu-Mare...

#30
sorinelul

sorinelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.04.2005

View Postapvcezar, on Jan 31 2006, 12:10, said:

Nu stiu, pe cuvant! Abia am inceput sa caut.
Si inca o intrebare: care cuptoare sunt mai bune, electrice sau pe gaz? Si de ce?
Iti multumesc anticipat, Gorjeanule!

Cele electrice:
- au o perioada mai mica pana la atingerea temperaturii de regim.
- diverse functii auxiliare ce nu sunt posibile la cele pe gaz (autocuratare in diverse variante, timer + delay timer, sonda de temperatura pentru fripturi, ceas, reglaje digitale, etc)
- temperatura uniforma in cuptor (rezistente in partea de jos, sus, in jurul ventilatorului, etc)
- pot fi pozitionate independent fata de plita (traseul de curent este mult mai usor de realizat / adaptat fata de unul de gaz);
- sunt mai ieftine;
- ventilatorul interior se poate pune numai la un cuptor electric.
- oferta de cuptoare electrice este mult mai larga decat oferta de cuptoare pe gaz.

Cele pe gaz consuma gaz, care in momentul asta da o calorie mai ieftina decat cea obtinuta din curent electric.

Edited by sorinelul, 31 January 2006 - 13:32.


#31
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
sunt trei threaduri referitoare la subiectul asta...
haideti sa postam doar pe unul, e mai usor de gasit informatia cand o cauti...
in ordine cronologica
1. http://forum.softped...19284&hl=aragaz
2. http://forum.softped...65105&hl=aragaz
3. http://forum.softped...71431&hl=aragaz

@kidu, poate poti tu sa le unesti

on topic:
al meu are si siguranta pt cuptor si aprindere elctrica la cuptor...
am grill electric si cuptor pe gaz...my wife zice ca coace bine...il am de anul trecut, pana in paste...
intr-adevar inoxul se intretine foarte greu, se vede orice pata pe el, chair si de apa...de aia cand gateste, pune peste ochiuri foita de staniol si apoi o arunca...astfel, aragazul meu sta relativ curat foarte mult timp...

#32
belafonte

belafonte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 27.01.2006

View Postjericho, on Jan 30 2006, 11:19, said:

Am Zanussi de 6 luni si niciuna din problemele pe care le spui tu nu a aparut la mine...

Poate l-au mai imbunatatit si ma refer in primul rand la materiale. Abia astept sa-mi refac bucataria sa-l dau pe asta la tara si sa-mi iau un aragaz.

#33
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Singura problema e , intr-adevar, gratarul care nu pemrite asezarea unui ibric mic...dar asta am rezolvat-o punand niste cercuri (se gasesc in comert) de tabla...

#34
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
hai sa ma bag si eu in vorba: bosch hsf 233-nu-mai-stiu-cat. emailat (un alb usooor galbui), latime 50 cm, 4 ochiuri (1 mare, 2 medii, 1 mic) grill/rotisor pe gaz, aprindere electrica pe toate cele 6 arzatoare (4 sus, cuptor si grill). cuptor (pe gaz) cu termostat, timer mecanic (60 minute). cutie de vase. recomand cu incredere.

#35
tabaluga

tabaluga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 14.09.2005
Ce stiti despre Whirpool?

#36
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
stiu ca face masini de spalat.... Si mai stiu ca o sa-mi cumpar un aragaz Whirlpool atunci cand o face Gorenje automobile...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate