Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Intel si procesoarele Pre-paid

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#19
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 836
  • Înscris: 13.10.2008

View Postmarius ro, on 7th October 2010, 11:46, said:

nu ar fi vorba de soft

va fi un cod/aplicatie care iti va activa ceva componenta hardware, cum deblochezi si la AMD...prin soft, dar la final ai parte de inca 2 core-uri...care nu-s doar logice

deci e ok
"Softul e soft" vorbeam de deblocarea programelor(crack).Mie DEOCAMDATA nu mi se pare chiar asa de sigur sa deblochezi un procesor folosind un hack.

#20
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.009
  • Înscris: 05.02.2008

View Posthubbabub1601, on 7th October 2010, 11:47, said:

Opțiunea de ”upgrade” este valabilă DOAR pentru un model CPU folosit DOAR într-un model de laptop oferit DOAR de un producător.
Nu-i chestiune generală, este un gimmik de marketing al celor de la Gateway.
NU înseamnă că procesoarele cumpărate retail vor beneficia de ”opțiunea” asta. Check your sources...
Se pare ca e valabil pt Intel Pentium G6951, nu vad nimic DOAR de Gateway :huh: Dupa mine, n-as da bani pe aplicatie as cauta o alta solutie  :rolleyes:  Se pare ca e un program pilot rulat de INTEL si e ceva asemantor cu ce facea IBM in anii 60 Link

Asta e un fel de remapare ECU la masina....vrei cativa caluti in plus, dai banu' :lol: E clar ca probabil Intel se gandeste sa scada ceva costuri de productie, cu cat productia e mai uniforma cu cat scad costurile pt. ei
Site Oficial al programului

#21
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.518
  • Înscris: 11.11.2007
mie mi se pare penibil felul in care copiaza de la amd

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, copiaza modelul de bussiness...
AMD face o carca de procesore si pune stampila X2, X3 sau X4 pe ele in functie de ce pot vinde... Ca nu au destule "defecte" ca sa acopere cererea si ii costa oricum la fel sa le faca.

#23
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostFane, on 7th October 2010, 08:06, said:

Nu e mai bine cu Apple care refuza sa umple laptopurile de stickere?
Ei îți dau hardware slab direct.

#24
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.629
  • Înscris: 30.04.2005
Nu-i bai ca iti umplu capul cu bulshit de ajungi sa il vezi cel mai tare.




Cat despre ce face intel care`i problema? poate fi un avantaj in chestia asta, poate in momentul in care iti cumperi procesorul X nu ai xyz lei ca sa iei procesorul potent visat dar ai numai xy lei dar ai posibilitatea sa mai aduni suma z si mai tarziu o platesti pentru a completa procesorul visat. E mai convenabil si mai comod / ieftin decat sa faci upgrade hardware de la un procesor la altul.

Sau ce va inchipuiti ca va luati teapa? si iti vor cere bani de cate ori li se scoala sau vrei sa te "uiti la un film" :lol:

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Bobby, aia este o idee grozava, poate te premiaza astia de la Intel/AMD!
Sa faca procesoare care merg la 1/2 din capacitate si cand vrei ceva performante mai serioase sa se lege PC-ul la internet si sa ai in regim pay-per-use un procesor dublu ca putere de calcul... la un dolar/euro pe zi sau ceva de genul.

Editat de SuperDuper, 28 decembrie 2010 - 00:55.


#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008
Din fericire nu cred sa le mearga jucaria: odata vindut procesorul pot sa fac ce vreau cu el si in mod sigur o sa se gaseasca cineva sa faca un program free sa il unlock. Oamenii isi faceau "upgrade-uri" de procesor in trecut cu tot felul de minarii hardware (taiat circuite, unit pini cu creionul, etc) - ceva software o sa fie banal de folosit de oricine.
In plus dupa cum spuneam Intel nu e tipul de companie care sa poata urmari ce face fiecare procesor de-al lor si sa ofere suport userilor la nivelul retail unde te lovesti de jde mii de exceptii: ca s-a busit procesorul in garantie si l-a schimbat magazinul si acum tre sa platesc upgrade din nou, ca mi-a luat de pe card banii de doua ori, ca n-a mers tehnic upgrade-ul, ca de fapt nu pare sa mearga mai repede, ca acum se blocheaza si (cica) nu se bloca inainte, etc, etc, etc.

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Eh, au pus numere de identificare in procesoare inca de pe vremea lui PIII, ce mare branza sa te lasa sa lucrezi la 2x numai cand esti conectat la net si la baza lor de date :)
Un microcod inclus in procesor ar fi imposibil/extrem de improbabil de hackuit, spre deosebire de un soft de uz general.

#28
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.910
  • Înscris: 13.03.2010
asa , usor usor ajungem sa platim sa folosim wc ul din casa...

se doreste controlul asupra oamenilor...

cineva a spus ca procesorul sau computerul respectiv e proprietate personala si poti sa faci orice cu el... de acord... insa ce facem cand o sa ajungem in stadiul in care firmele nu vor mai vinde computerele ci doar le vor inchiria...

o sa ajungem I robot...

#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Hei, si masinile se dau in "leasing", si apartamentele se inchiriaza dar nimeni nu tipa "hotii" din cauza asta :)

#30
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostBobby_ro, on 26th December 2010, 16:42, said:

Cat despre ce face intel care`i problema? poate fi un avantaj in chestia asta, poate in momentul in care iti cumperi procesorul X nu ai xyz lei ca sa iei procesorul potent visat dar ai numai xy lei dar ai posibilitatea sa mai aduni suma z si mai tarziu o platesti pentru a completa procesorul visat. E mai convenabil si mai comod / ieftin decat sa faci upgrade hardware de la un procesor la altul.
:D

Pana strangi bani de upgrade, se degradeaza toata platforma.

Intel sa faca bine sa-si puna mai intai ordine in socketuri, ca acum e o varza cu carne.
Multa, multa carne.

#31
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postlawrence38, on 7th October 2010, 19:01, said:

Se pare ca e valabil pt Intel Pentium G6951, nu vad nimic DOAR de Gateway :huh: Dupa mine, n-as da bani pe aplicatie as cauta o alta solutie  :rolleyes:  Se pare ca e un program pilot rulat de INTEL si e ceva asemantor cu ce facea IBM in anii 60 Link

Asta e un fel de remapare ECU la masina....vrei cativa caluti in plus, dai banu' :lol: E clar ca probabil Intel se gandeste sa scada ceva costuri de productie, cu cat productia e mai uniforma cu cat scad costurile pt. ei
Site Oficial al programului
Pai ce sa scada , care pret?
Se face deja un procesor care ruleaza la o frecventa de 3 Ghz/core
Al tau cumparat , mai ieftin, functioneaza la 2,6/core
Ideea este sa para mai ieftine si daca nu-ti permiti momentan un procesor bun dar scump , alegi iefteneala.Cu toate ca el stie de ceva mai bun.
Cand ai bani , mai pui acolo si esti performant.
E o strategie limitata la un anumit numar,ce tie ti-ar conveni sa vinzi un inel de aur de 24k la pretul unuia de 16 K?
Si sa mai puna ceva bani ,sa-l aibe de 24k?
Eu cred ca nu. :thumbdown:

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSuperDuper, on 31st December 2010, 01:01, said:

Hei, si masinile se dau in "leasing", si apartamentele se inchiriaza dar nimeni nu tipa "hotii" din cauza asta :)
"Hotii" n-a aparut in threadul asta pina nu l-ai introdus tu. Eu n-am prea auzit de procesoare in leasing sau inchiriate (deci poate eventual parte dintr-o chestie mai mare, de exemplu o masina sau apartament daca tot veni vorba). Chestia asta rezolva o problema care nu exista: umplerea golurilor din linia de procesoare Intel. Care goluri dupa cum spuneam nu exista: cind am dat ultima data o cautare erau 50+ procesoare de la 40 la 1000-2000 euro. Dimpotriva, ar trebui sa mai scape de ele nu sa diversifice in continuare. Daca nu ar avea nici un procesor intre 100 si 300 de euro (de exemplu) si si-ar permite sa-l vinda pe ala de 300 cu profit si la 100 as intelege sa faca limitari artificiale. Da, il dam la 100 dar ii "facem ceva" sa fie mai prost sa nu ii pierdem pe aia care ar da 300. Deci asta e ce pot obtine in cel mai bun caz: un procesor cu pret intermediar (care dupa parerea mea nu-i necesar). Dezavantajele le-am mai spus: au nevoie de suport si billing pentru toata circaria, research, posibilitatea sa fie sparta protectia si sa-si faca toti cu procesoare ieftine upgrade gratis, etc.

#33
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postwhitewizard, on 1st January 2011, 14:01, said:

E o strategie limitata la un anumit numar,ce tie ti-ar conveni sa vinzi un inel de aur de 24k la pretul unuia de 16 K?
Si sa mai puna ceva bani ,sa-l aibe de 24k?
Eu cred ca nu. :thumbdown:
Nu e buna comparatia, nu te costa nimic in plus sa faci un procesor din aceasi clasa care sa ruleze la o frecventa mai mare si sa includa memorie chache mai incapatoare, e doar marketing si maximizarea profitului  :kisstogether: . Deci isi pot permite sa vanda procesorul la performante stock mai mici dar el sa fie capabil de mai mult. Oricum dupa cum au spus si altii cred ca bataia de cap ar fi mai mare decat profitul generat de actualul sistem care functioneaza fara prea mare stres si in care cumperi aceasi tehnologie (ca si cost de fabricatie) dar impartita in diferite paliere de preturi la raft.




Oricum discutia e utopica deocamdata, dar idea dezbatuta aici se poate extinde la aproape orice componeneta care rezida intr-un pc: placi video, memorii RAM si de ce nu chiar hard-disk-uri  :w00t: .

Editat de Bobby_ro, 01 ianuarie 2011 - 16:50.


#34
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu ar fi prima oara cand producatorii de CPU vand produse "schilodite" intentionat pentru a face politica de marketing a firmei. Linia de productie este aceeasi, nu ii costa nimic "in plus" uneori sa scoata toate procesoarele la aceleasi performante. Dar trebuie acoterite toate nisele si trebuie dat ceva de lucru si celor care se ocupa cu overclocking.

View Postf300, on 1st January 2011, 09:23, said:

"Hotii" n-a aparut in threadul asta pina nu l-ai introdus tu.
Pe bune? Ai citit primul post? Hai sa il pun eu:

View PostFane, on 7th October 2010, 01:06, said:

Intel deja aplica mizerii d-astea pe PC-uri. Pentru 50 dolari primesti 1MB de Cache L3 si HyperThreading.
Si totul se face cu un carton razuibil. Asta e loterie, nu mai e computer?

Editat de SuperDuper, 01 ianuarie 2011 - 22:53.


#35
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007
Cred ca au intentia sa scoata si ultimul cent din rasnitele lor.

De ce? Pai sa vedem mecanismul folosit pana in prezent.
Exemplu:
1. din totalul productiei poate ca ai 30% procesoare din gama entry dar cererea depaseste cu mult oferta.
2. aplici tactica din strabuni, remarcand procesoare potente pentru a acoperi cererea (d'asta in aceeasi gama intalnesti procesoare ce nu pot duce prea mult oc, dar si procesoare ce rup gura targului)

Nu toate procesoarele ies cum vrei tu si nici nu poti controla piata. Nu pierzi mai nimic remarcand procesoare potente si subtactandu-le pentru a acoperi cerea dar sigur ai castiga ceva in plus daca adopti tactica discutata pe acest topic.


Nu e copiat AMD-ul, Ametistule :console: , Intel doar vrea sa scoata bani si din piatra seaca. Din cauza crizei nu mai pot ridica taxa pe prostie (imi iau intel, wow!!!, ce smecher sunt manca-ti-as!!! :w00t: ) pentru ca multor ciuciuleti le-a cam ajuns cutitul crizei la os si cumpara doar ce le trebuie cu adevarat.


Intreb pe extremistii intel: ce pw@#! mea poate un intel si nu poate un AMD?
Ma refer strict la instructiuni si derulari programe casnice, nu la oc-uri cretine pentru poze.

Editat de Maresalul, 02 ianuarie 2011 - 10:45.


#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003

View PostMaresalul, on 2nd January 2011, 10:42, said:

[...]Intreb pe extremistii intel: ce pw@#! mea poate un intel si nu poate un AMD?
Ma refer strict la instructiuni si derulari programe casnice, nu la oc-uri cretine pentru poze.

Maresale, nu incepe inca un razboi pe tema Intel vs. AMD. E inutil!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate