Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

HBO a trecut la formatul 16:9.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 08.09.2006
In sfarsit vad ca s-a bagat HBO in format 16/9 nativ pe UPC Digital, am scapat de benzile negre, acum avem 2 canale din 4 in format 16/9 la pachetul Maxpack.......la mai multe......oricum se vede superbbb, rog cei care au posibilitatea sa masoare banda alocata acestui canal, in opinia mea este aproape de HD.

#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Mai bine il lasau asa pt. cei cu CRT-uri. Cine are tv 16:9 are si HBO HD (vorbim de UPC).

#3
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Eu :naughty:

 MD, on 6th October 2010, 22:39, said:

Mai bine il lasau asa pt. cei cu CRT-uri. Cine are tv 16:9 are si HBO HD (vorbim de UPC).

Edited by feribalint, 06 October 2010 - 22:49.


#4
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

 MD, on 6th October 2010, 21:39, said:

Mai bine il lasau asa pt. cei cu CRT-uri. Cine are tv 16:9 are si HBO HD (vorbim de UPC).
Cine are CRT facut mileniul asta are la el si functia 16/9, care-ti face imaginea 4/3 letterbox. Si cum vad ca exista si WSS la UPC comutarea se face automat iar clientul nici nu remarca ca s-a facut vreo modificare.
Iar cine nu are aceasta functie poate sa obtina 4/3 letterbox din meniul majoritatii STB-urilor de la UPC.
Deci nimeni nu pierde nimic iar cei cu tv-uri 16/9 pot urmari decent fara sa mai faca zoom...

#5
Anonimul_0

Anonimul_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2007
Am un mediabox SD cisco, si am pachetul HBO MAXPAK, un LCD de 22". Am o mare problema... pe HBO Comedy si de azi si pe HBO cand dau in meniul STB-ului pe imagine completa, imaginea este deplasata si aproape ca nici nu se mai vede sigla HBO. Se vede pe intreg ecranul, dar ma deranjeaza enorm ca este taiat din imagine. Acest lucru se intampla si pe ProCinema cand dau emisie cu 16:9. Mai are cineva aceste probleme? Cum se poate rezolva? Din meniul tv-ului am setat pentru 16:9, nu pare sa fie acolo pentru ca am umblat si la RGB pentru deplasarea imaginii pe ecran si totul e ok. Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea acestei probleme?

#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Super raspuns :clapping:  :clapping:  :clapping:

 gompo, on 6th October 2010, 23:49, said:

Cine are CRT facut mileniul asta are la el si functia 16/9, care-ti face imaginea 4/3 letterbox. Si cum vad ca exista si WSS la UPC comutarea se face automat iar clientul nici nu remarca ca s-a facut vreo modificare.
Iar cine nu are aceasta functie poate sa obtina 4/3 letterbox din meniul majoritatii STB-urilor de la UPC.
Deci nimeni nu pierde nimic iar cei cu tv-uri 16/9 pot urmari decent fara sa mai faca zoom...


Ce marca este LCD-ul?

 Anonimul_0, on 7th October 2010, 00:08, said:

Am un mediabox SD cisco, si am pachetul HBO MAXPAK, un LCD de 22". Am o mare problema... pe HBO Comedy si de azi si pe HBO cand dau in meniul STB-ului pe imagine completa, imaginea este deplasata si aproape ca nici nu se mai vede sigla HBO. Se vede pe intreg ecranul, dar ma deranjeaza enorm ca este taiat din imagine. Acest lucru se intampla si pe ProCinema cand dau emisie cu 16:9. Mai are cineva aceste probleme? Cum se poate rezolva? Din meniul tv-ului am setat pentru 16:9, nu pare sa fie acolo pentru ca am umblat si la RGB pentru deplasarea imaginii pe ecran si totul e ok. Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea acestei probleme?


#7
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

 Anonimul_0, on 6th October 2010, 23:08, said:

Am un mediabox SD cisco, si am pachetul HBO MAXPAK, un LCD de 22". Am o mare problema... pe HBO Comedy si de azi si pe HBO cand dau in meniul STB-ului pe imagine completa, imaginea este deplasata si aproape ca nici nu se mai vede sigla HBO. Se vede pe intreg ecranul, dar ma deranjeaza enorm ca este taiat din imagine. Acest lucru se intampla si pe ProCinema cand dau emisie cu 16:9. Mai are cineva aceste probleme? Cum se poate rezolva? Din meniul tv-ului am setat pentru 16:9, nu pare sa fie acolo pentru ca am umblat si la RGB pentru deplasarea imaginii pe ecran si totul e ok. Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea acestei probleme?
Nu mai tine STB-ul pe imagine completa, da-l pe ecran larg sau cum i-o spune.

#8
Anonimul_0

Anonimul_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2007

 feribalint, on 7th October 2010, 00:10, said:

Super raspuns :clapping:  :clapping:  :clapping:


Ce marca este LCD-ul?
Veryo de la Flamingo

 gompo, on 7th October 2010, 00:13, said:

Nu mai tine STB-ul pe imagine completa, da-l pe ecran larg sau cum i-o spune.
Pe large se vede sigla, dar parca e prea lunguiata imaginea... Asa e si la tine?

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,171
  • Înscris: 14.08.2007

 MD, on 6th October 2010, 22:39, said:

Mai bine il lasau asa pt. cei cu CRT-uri. Cine are tv 16:9 are si HBO HD (vorbim de UPC).
Nici chiar asa ... uite eu am TV 16:9 si nu am HBO HD (desi am restul pachetului HD). Si mai cunosc vreo 10 persoane care au TV 16:9 si nu au HBO HD. De fapt daca ma gandesc bine cred ca stiu maxim o persoana care are HBO HD. HBO-ul nu e foarte ieftin la UPC si daca nu esti fan al filmelor mai recente nu prea merita :)

#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Te referi la mine? Pt ca nu sunt singurul....

Sincer....nu stiu ce sa spun.La mine se vede perfect pe toate TV-urile(Panasonic,LG,Samsung....si plasma si LCD,fara CRT...astea le-am casat :peacefingers: )

 Anonimul_0, on 7th October 2010, 00:20, said:

Veryo de la Flamingo


Pe large se vede sigla, dar parca e prea lunguiata imaginea... Asa e si la tine?


#11
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

 Anonimul_0, on 6th October 2010, 23:20, said:

Veryo de la Flamingo


Pe large se vede sigla, dar parca e prea lunguiata imaginea... Asa e si la tine?
La mine se vede ok pe un Cisco cu HD si DVR, prin HDMI.
Verifica toate setarile la TV, s-ar putea sa fie pe mod zoom.

#12
Anonimul_0

Anonimul_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2007

 gompo, on 7th October 2010, 00:38, said:

La mine se vede ok pe un Cisco cu HD si DVR, prin HDMI.
Verifica toate setarile la TV, s-ar putea sa fie pe mod zoom.
Stiu ca pe HDMI se vede ok, ma gandeam sa nu fie asa doar pe SD. Din meniul tv-ului pare totul ok...
Cat despre imagine large, se vede el ok, dar pare lunguiet....

#13
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
B)

Attached Files


Edited by megafanro, 07 October 2010 - 00:23.


#14
Anonimul_0

Anonimul_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2007

 megafanro, on 7th October 2010, 01:22, said:

B)
Din cate se vede si tu tot pe large ai pus STB-ul... Nu?

#15
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

 Anonimul_0, on 7th October 2010, 01:27, said:

Din cate se vede si tu tot pe large ai pus STB-ul... Nu?
Am făcut capturile și pe large, pentru a se vedea că funcționează. 

#16
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

 megafanro, on 7th October 2010, 01:22, said:

B)
Marfă EPG-ul de la UPC!

#17
djsorin

djsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 01.08.2003
Pai ala e EPG adevarat, nu "program tv" ...

#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002

 utopium, on 7th October 2010, 00:29, said:

Nici chiar asa ... uite eu am TV 16:9 si nu am HBO HD (desi am restul pachetului HD). Si mai cunosc vreo 10 persoane care au TV 16:9 si nu au HBO HD. De fapt daca ma gandesc bine cred ca stiu maxim o persoana care are HBO HD. HBO-ul nu e foarte ieftin la UPC si daca nu esti fan al filmelor mai recente nu prea merita :)

Nu inteleg ce vrei sa spui, daca nu ai ai HBO HD si ai pachetul HD inseamna ca nu ai Maxpack si ca nu vezi nici HBO SD de care era vorba aici !
Poate am fost eu prea radical in primul post, e ok ca au trecut si HBO SD in 16:9, dar as fi preferat sa treaca Cinemax-urile pt. ca HBO oricum il avem si in vers. HD, dar bine si asa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate