Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cursuri lb. germana - Deutsche Zentrum Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
salutare,
Recent m-am decis ca vreau sa invat germana insa nu stiu care e cea mai buna modalitate de a invata. Si acum dilema mea: Sa ma apuc sa-mi cumpar carti si sa studiez singur sau sa ma duc la un centru specializat?
Din cate stiu, Deutsche Zentrum din Iasi e un fel de British Council varianta germana. Am fost sa ma interesez si preturile de 1000lei/ 4module (adica cate 2 cursuri/sapt din Octombrie pana in Mai) m-a cam dat pe spate. Mai ales ca va trebui sa mai bag bani si in carti. Insa avand in vedere ca acesti bani reprezinta o investitie in educatia mea, nu m-ar face sa renunt la idee daca as sti ca acolo stiu cum sa predea germana pe intelesul tuturor.
Si o alta "dilema" ar fi cea a nivelului de calificare. Stiu doar vreo 10 cuvinte in germana si ma intreb daca nivelul meu C2 in engleza ma va ajuta in a studia aceasta limba mai usor. Credeti ca nivelul A1 ar fi prea usor dupa o perioada? sau e imperativ necesar sa parcurg fiecare etapa. Adica ma gandeam sa sar peste nivelul A1 si sa trec direct la A2 cu speranta ca, cu ajutorul unor carti voi invata singur baza.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

P.S. Gramatica la ce nivel se preda?

P.P.S. ca sa aveti o idee despre cunostintele mele in germana: din propozitia ,gasita pe forum, am inteles urmatoarele : "Mein name ist Alex. Ich bin ein student. Ich lerne in Rumänien. Ich bin 19 Jahre alt. Ich wolle zu fahre in vielen Lands. Ich wolle zu besuche Deutschland." am inteles urmatoarele : "Numele meu este Alex. Sunt student. Invat in Romania. Am 19 ani. Vreau... ( de aici nu mai inteleg).

Edited by Jack90, 04 October 2010 - 18:58.


#2
center_2001

center_2001

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.09.2010

View PostJack90, on 4th October 2010, 19:44, said:

P.P.S. ca sa aveti o idee despre cunostintele mele in germana: din propozitia ,gasita pe forum, am inteles urmatoarele : "Mein name ist Alex. Ich bin ein student. Ich lerne in Rumänien. Ich bin 19 Jahre alt. Ich wolle zu fahre in vielen Lands. Ich wolle zu besuche Deutschland." am inteles urmatoarele : "Numele meu este Alex. Sunt student. Invat in Romania. Am 19 ani. Vreau... ( de aici nu mai inteleg).
Ai inteles pt ca acele cuvinte seamana cu cele din engleza.

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Înainte să înveți o limbă străină trebuie să stabilești cît de multă nevoie ai de ea.

Dacă vrei s-o înveți doar ca pe un hobby, poți să te apuci s-o înveți și singur, dar dacă prevezi cîndva în viitorul tău că o să ai nevoie să scrii/să vorbești în germană, cel mai bine e să te înscrii la un curs dintr-ăsta. Din ce spui tu, cursul acela de la Deutsche Zentrum (10 milioane 2 cursuri pe săptămînă, timp de 8 luni) pare ieftin. Mai ales dacă-ți dă și vreun certificat de competență lingvistică la urmă. Gîndește-te cît te-ar costa să înveți cu un profesor particular (și ăla nici măcar nu-ți dă vreun certificat la urmă).

Alternativa la cursurile specializate de limbi străine e sa-ți faci prieteni vorbitori nativi de germană. Dacă zici că știi engleza, internetul e plin de nemți care vorbesc perfect englezește. Este un site http://www.livemocha.com/ unde poți să înveți, la nivel incipient în mod gratuit orice limbă, corectat fiind de vorbitori nativi ai limbii respective. Poți contacta, trimite pm-uri respectivilor, și să intri în dialog cu ei (sau să vorbiți în continuare prin Skype etc (dacă sînt și ei de acord, bineînțeles).

#4
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007

View Posthellmarvel, on 5th October 2010, 10:09, said:

Înainte să înveți o limbă străină trebuie să stabilești cît de multă nevoie ai de ea.

Dacă vrei s-o înveți doar ca pe un hobby, poți să te apuci s-o înveți și singur, dar dacă prevezi cîndva în viitorul tău că o să ai nevoie să scrii/să vorbești în germană, cel mai bine e să te înscrii la un curs dintr-ăsta. Din ce spui tu, cursul acela de la Deutsche Zentrum (10 milioane 2 cursuri pe săptămînă, timp de 8 luni) pare ieftin. Mai ales dacă-ți dă și vreun certificat de competență lingvistică la urmă. Gîndește-te cît te-ar costa să înveți cu un profesor particular (și ăla nici măcar nu-ți dă vreun certificat la urmă).

Alternativa la cursurile specializate de limbi străine e sa-ți faci prieteni vorbitori nativi de germană. Dacă zici că știi engleza, internetul e plin de nemți care vorbesc perfect englezește. Este un site http://www.livemocha.com/ unde poți să înveți, la nivel incipient în mod gratuit orice limbă, corectat fiind de vorbitori nativi ai limbii respective. Poți contacta, trimite pm-uri respectivilor, și să intri în dialog cu ei (sau să vorbiți în continuare prin Skype etc (dacă sînt și ei de acord, bineînțeles).
nu vreau sa o invat doar ca un hobby. Vreau sa stiu sa port o conversatie la un nivel avansat in care sa existe si termeni de specialitate cu nativi germani. Momentan sunt student la specializarea finante-banci si avand in vedere ca germana e cea mai vorbita limba din Europa incerc sa imi deschid mai multe oportunitati de angajare. Si deoarece sunt hotarat sa o studiez pana la un nivel avansat, vroiam sa invat baza (gramatica pronuntia si scrierea) bine pentru ca mai apoi sa exersez singur.

#5
GhosDog

GhosDog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.05.2006
Pentru a incepe sa studiez limba germana la Deutsche Zentrum in Iasi pentru un nivel mai mare de A1 (ex. A2 B1 B2 etc.) trebuie sa dai o pretestare( test scris + interviu) cu ajutorul careia ei sa stabileasca cunostintele tale de lb. germana si sa te bage intr-o grupa de acelasi nivel cu tine. La nivelul la care esti tu nu cred ca te califici pt A2. Daca ai destul timp la dispozitie te sfatuiesc sa incepi cu A1 si sa continui treptat. In cadrul cursurilor extensive ( pe prioade lungi) ai tot timpul sa inveti temeinic limba germana. In cazul in care nu ai timp la dispozitie si vrei sa intri la A2, te sfatuiesc sa iti cumperi niste carti pt incepatori si sa incepi sa inveti niste reguli de baza de gramatica si vocabular, urmand ca in Septembrie sa dai pretestarea si cu putin noroc sa intri la A2. DAR toate lipsurile pe care le ai iti vor fi piedici la A2 si iti va fi greu. Asa ca cea mai buna e prima varianta!
Cursurile nu sunt scumpe + ca mai ai inclus si un manual de aprox 100ron + examenul de la sfarsitul anului. Acestea sunt informatiile de anul acesta, iar pt anul viitor te poti interesa.
Foarte mare atentie la inscriere sa te duci in prima zi si cu 30 de min inainte de ora de incepere pt ca va fi destul de aglomerat.
Profesorii sunt foarte buni si isi dau interesul. Iti dau teme si lucreaza cu fiecare( de obicei grumpele sunt de 16 pers).
Mult succes! :thumbup:

#6
b_ralu_83

b_ralu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2010

View PostJack90, on 5th October 2010, 09:56, said:

nu vreau sa o invat doar ca un hobby. Vreau sa stiu sa port o conversatie la un nivel avansat in care sa existe si termeni de specialitate cu nativi germani. Momentan sunt student la specializarea finante-banci si avand in vedere ca germana e cea mai vorbita limba din Europa incerc sa imi deschid mai multe oportunitati de angajare. Si deoarece sunt hotarat sa o studiez pana la un nivel avansat, vroiam sa invat baza (gramatica pronuntia si scrierea) bine pentru ca mai apoi sa exersez singur.

Buna,

Daca e mai mult decat un hobby si vrei sa o stapanesti bine la un moment dat recomand clar sa incepi cu inceputul. Nu e o limba tocmai usoara, sunt foarte multe reguli la partea de gramatica (e mai complexa decat cea a limbii engleze), au multe cuvinte compuse pe care la inceput iti va fi greu sa le citesti / reti (daca nu stii baza, din ce cuvinte sunt formate), etc...
Pretul cursului de care ziceai e chiar ok, comparativ cu altele.
Ca modalitate ajutatatoare pt invatare recomand ascultatul (TV, radio, etc), cititul (reviste, carti in germana) si navigatul pe internet pe google.de.
Viel Spaß am Erlernen der deutschen Sprache!

P.S. Propozitiile in germana pe care le-ai scris tu mai sus nu sunt toate corecte!

#7
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
cam grea limba insa si eu as vrea sa o invat
nu stii cand ai nevoie de o limba straina, mai ales de germana

#8
b_ralu_83

b_ralu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2010

View PostCortex187, on 8th November 2010, 13:51, said:

cam grea limba insa si eu as vrea sa o invat
nu stii cand ai nevoie de o limba straina, mai ales de germana

Da, asa e... nu stii cand ai nevoie de ea...
Din pacate eu m-am apucat sa o invat cand mi-a devenit indispensabila si pt noi, vorbitorii de limba romana, nu e tocmai o limba pe care sa o "prinzi din mers".

#9
flioshc_iry

flioshc_iry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.05.2011

View PostJack90, on 4th October 2010, 19:44, said:

salutare,
Recent m-am decis ca vreau sa invat germana insa nu stiu care e cea mai buna modalitate de a invata. Si acum dilema mea: Sa ma apuc sa-mi cumpar carti si sa studiez singur sau sa ma duc la un centru specializat?
Din cate stiu, Deutsche Zentrum din Iasi e un fel de British Council varianta germana. Am fost sa ma interesez si preturile de 1000lei/ 4module (adica cate 2 cursuri/sapt din Octombrie pana in Mai) m-a cam dat pe spate. Mai ales ca va trebui sa mai bag bani si in carti. Insa avand in vedere ca acesti bani reprezinta o investitie in educatia mea, nu m-ar face sa renunt la idee daca as sti ca acolo stiu cum sa predea germana pe intelesul tuturor.
Si o alta "dilema" ar fi cea a nivelului de calificare. Stiu doar vreo 10 cuvinte in germana si ma intreb daca nivelul meu C2 in engleza ma va ajuta in a studia aceasta limba mai usor. Credeti ca nivelul A1 ar fi prea usor dupa o perioada? sau e imperativ necesar sa parcurg fiecare etapa. Adica ma gandeam sa sar peste nivelul A1 si sa trec direct la A2 cu speranta ca, cu ajutorul unor carti voi invata singur baza.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

P.S. Gramatica la ce nivel se preda?

P.P.S. ca sa aveti o idee despre cunostintele mele in germana: din propozitia ,gasita pe forum, am inteles urmatoarele : "Mein name ist Alex. Ich bin ein student. Ich lerne in Rumänien. Ich bin 19 Jahre alt. Ich wolle zu fahre in vielen Lands. Ich wolle zu besuche Deutschland." am inteles urmatoarele : "Numele meu este Alex. Sunt student. Invat in Romania. Am 19 ani. Vreau... ( de aici nu mai inteleg).

Salut,
  Jack90, ai mai urmat cursurile la Deutsche Zentrum din Iasi? Pentru ca vream sa te intreb daca pretul era de 1000 lei pe nivel sau pe modul? Un nivel are 4 module, deci, daca ar fi pe modul, atunci nivelul ar costa 4000 lei, ceea ce nu e un pret prea accesibil. Te intreb pentru ca pe site-ul lor scrie:
"Conditii de participare
- la înscriere se achita integral contravaloarea unui modul/curs"

   As vrea si eu sa ma apuc de acest curs, il tot aman de multa vreme din cauza ca nu am dispus de resurse financiare, sau ma trezeam cand nu se mai faceau inscrieri. Anul acesta as vrea sa ma misc din timp. Sincer, am fost la centru acum 2 ani si am incercat sa ma interesez, dar am dat peste niste doamne al caror sictir depasea limitele de toleranta, ceea ce m-a facut sa evit acest loc. Si nici informatii concrete nu mi-au dat. M-am interesat pe ici pe colo pe la prieteni si sincer, am auzit numai lucruri rele despre Centrul Cultural German din Iasi, cum ca ar fi neseriosi, ca profesorii sunt neseriosi, ca depinde la cine nimeresti, unii se axeaza mai mult pe gramatica, altii mai mult pe conversatie, ca orele sunt programate cum au ei chef... Sunt doar zvonuri sau sunt probleme adevarate? Daca dau un ban si daca consum niste timp liber, macar sa stiu ca se merita.
  Eu am ceva cunostinte de limba germana din scoala... dar am uitat foarte mult, gramatica cred ca pe aproape toata, iar la nivel de conversatie, nu cred ca mai sunt capabila decat sa leg niste fraze banale.
  Sa invat individual, nu am suficienta rabdare si nici timp, plus ca nu faci conversatie de unul singur. In grup e mult mai usor, sa socializezi, sa te auzi vorbind, sa ii auzi pe ceilalti vorbind.

Multumesc anticipat.

#10
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

View PostGhosDog, on 2nd November 2010, 12:55, said:

Pentru a incepe sa studiez limba germana la Deutsche Zentrum in Iasi pentru un nivel mai mare de A1 (ex. A2 B1 B2 etc.) trebuie sa dai o pretestare( test scris + interviu) cu ajutorul careia ei sa stabileasca cunostintele tale de lb. germana si sa te bage intr-o grupa de acelasi nivel cu tine. La nivelul la care esti tu nu cred ca te califici pt A2. Daca ai destul timp la dispozitie te sfatuiesc sa incepi cu A1 si sa continui treptat. In cadrul cursurilor extensive ( pe prioade lungi) ai tot timpul sa inveti temeinic limba germana. In cazul in care nu ai timp la dispozitie si vrei sa intri la A2, te sfatuiesc sa iti cumperi niste carti pt incepatori si sa incepi sa inveti niste reguli de baza de gramatica si vocabular, urmand ca in Septembrie sa dai pretestarea si cu putin noroc sa intri la A2. DAR toate lipsurile pe care le ai iti vor fi piedici la A2 si iti va fi greu. Asa ca cea mai buna e prima varianta!
Cursurile nu sunt scumpe + ca mai ai inclus si un manual de aprox 100ron + examenul de la sfarsitul anului. Acestea sunt informatiile de anul acesta, iar pt anul viitor te poti interesa.
Foarte mare atentie la inscriere sa te duci in prima zi si cu 30 de min inainte de ora de incepere pt ca va fi destul de aglomerat.
Profesorii sunt foarte buni si isi dau interesul. Iti dau teme si lucreaza cu fiecare( de obicei grumpele sunt de 16 pers).
Mult succes! :thumbup:


Am inceput sa studiez germana din februarie cu profesor particular, de 2 ori pe saptamana. mai studiez si acasa, fiind saptamani in care zi de zi, dupa ce ajung acasa mai citesc cel putin 2 ore si tot weekendul si saptamani in care nu am timp sa studiez in afara orelor de meditatie. acum 2 sapt am dat pretestare la Casa Schiller si voi incepe cursurile intensive de vara incepand cu nivel A2.1.
Indiferent cat de bine stii engleza, nu ai cum sa iei la pretestare, fara sa fi studiat germana vreun pic, A2. Eu stiu engleza foarte bine pt ca asta fac toata ziua, traduc texte din engleza in romana (stau f prost la capitolul vorbit pt ca nu am mai purtat o conversatie din liceu, adica de 11 ani). Engleza te poate ajuta pt ca seamana cu germana, dar te poate si incurca (dau un simplu ex> bekommen inseamna in germana a primi si in niciun caz a deveni ca in engleza).

1000 ron nu e mult. la meditatie dai tot atat sau poate mai mult (avantajul ar fi ca esti doar tu cu profesoara sau maxim inca 1-2 cursanti, in functie de pretul sedintei) iar manualele nu costa o avere, ci pana in 1 mil. pot fi incluse in pret sau, la o anume adica le poti xeroxa. problema e sa ai tu timp sa studiezi zilnic pt ca in caz contrar chiar se cunoaste. la mine chiar s-au cunoscut perioadele de studiu intens si cele in care nu am invatat nimic in afara orelor de meditatie. si sa ai rabdare pt ca 10 sapt dureaza un modul si tu ai de parcurs A1.1, A1.2, B.1.1, B.2.2 etc... in plus cat de intensiv ti-ai dori sa faci tu cursurile la un moment dat nu poti sa tot bagi in cap ca mai trebuie timp sa se si sedimenteze si sa tot repeti din urma. Iar mie una germana mi se pare criminala, particulele separabile sau nu ma omoara si momentan mi-e greu sa ma tot intreb la ce intrebare raspunde cuvantul asta? Aha, deci e cazul dativ, aha el e substantiv masculin, are deci articolul hotarat der insa la dativ e dem....

iti trebuie timp si mult exercitiu, motivatie..

eu sunt pro cursuri urmate la o institutie acreditata care iti elibereaza un certificat sau macar o adeverinta ca ai urmat acel curs, asta daca nu dai examenul de nivel...

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostJack90, on 4th October 2010, 18:44, said:

P.P.S. ca sa aveti o idee despre cunostintele mele in germana: din propozitia ,gasita pe forum, am inteles urmatoarele : "Mein name ist Alex. Ich bin ein student. Ich lerne in Rumänien. Ich bin 19 Jahre alt. Ich wolle zu fahre in vielen Lands. Ich wolle zu besuche Deutschland." am inteles urmatoarele : "Numele meu este Alex. Sunt student. Invat in Romania. Am 19 ani. Vreau... ( de aici nu mai inteleg).
Nachtrag: de acolo nu ai mai înțeles, pentru că aia nu e germană!  :thumbup:

#12
moxxu

moxxu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.05.2009
Eu urmaresc acest blog http://german4free.blogspot.com/ si mi se pare interesant. Mai nou au si filmulete in limba romana cu pronuntia corecta. Sper sa va fie si voua de folos.

#13
student_002

student_002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2012
Am urmat cursurile de limba germana de la Centrul German din Iasi, atat cele intensive cat si cele extensive si am ajuns la urmatoarele concluzii:
  • cursurile intensive sunt absolut inutile... nu poti asimila materia dintr-un manual in 3 saptamani(4h/zi)
  • cursurile intensive sunt ok in masura in care esti dispus sa cheltuiesti 1200-2000 RON pe an( in functie de nivel ) si sa fii coleg cu cel putin inca 12 oameni (de obicei grupele sunt de 15 persoane)
  • daca comparam costul cursurilor de la centru cu cele urmate in particular cu un profesor, beneficiile sunt mai mari in cel de-al doilea caz atat din punct de vedere financiar cat si a cunostiintelor acumulate

Cateva detalii legate de modalitatea de inscriere la cursuri extensive si defasurarea acestora:
  • inscrierea se face la sfarsitului lunii septembrie, inceputul lunii octombrie
  • inscrierea se face in ordinea sosirii... cum exista foarte multe solicitari se fac liste de asteptare (sa nu fiti suprinsi daca acestea nu se respecta)
  • plata se poate face in 4 rate, inaintea inceperii fiecarui modul ( pretul creste de la un modul la altul - pe criterii stiute doar de cei care se ocupa de incasari; asadar pretul total al cursului comunicat initial nu va fi acelasi cu cel achitat pana la sfarsitul cursului)
  • se elibereaza doar chitante pentru modulele achitate; nu se incheie nici un fel de "contract" prin care sa stie si cursantii pe ce au dat banii
  • se asigura doar manualele, nu si caietele de lucru aferente manualelor (caietele de lucru trebuie descarcate de pe torrenti de catre cursati si listate ca sa aiba de pe ce lucra; link-ul de unde poate fi descarcat caietul de lucru este furnizat chiar de persoana care se ocupa cu inscrierile)
  • trebuie urmate min 3 module ca manualele sa ramana in posesia cursantului, altfel acestea trebuie inapoiate
  • unii dintre profesori sunt extrem de slab pregatiti/ comozi, asa ca interesati-va cu cine veti face cursul ca sa nu va pierdeti timpul degeaba


Invatarea limbii germane la un Centru Cultural poate fi o idee buna, daca atitudinea fata de cursanti a celor care ocupa de inscrieri nu ar fi una de bataie de joc. Invalmaseala de la inscrieri plus atitudinea sfidatoare a celor care te intampina in centru te pot determina sa te lasi pagubas.
Ma intreb daca cei din Germania au habar de modul execrabil in care se defasoara activitatile la centrul din Iasi?

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Poststudent_002, on 5th June 2012, 16:24, said:

Ma intreb daca cei din Germania au habar de modul execrabil in care se defasoara activitatile la centrul din Iasi?
Mă îndoiesc.

Doar nu se fac românii de "râs" făcând treburile în mod profesionalist, în stil nemțesc.

La ce te-ai fi așteptat de la români? Mai tot ce se face în țara asta e o bătaie de joc.

#15
edukro

edukro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2012

View PostCortex187, on 8th November 2010, 14:51, said:

cam grea limba insa si eu as vrea sa o invat
nu stii cand ai nevoie de o limba straina, mai ales de germana


Se poate invata foarte usor o limba straina pentru ca sunt foarte multe cursuri gratuite de germana si in plus exista prima scoala din Romania care organizeaza meditatii online de germana la un pret foarte bun cu profesori foarte buni.

In prezent oricine doreste sa invete o limba poate sa o faca foarte usor.

#16
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Buna ziua,

Deci la centrul german preturile sunt astfel, cu siguranta, pt ca am intrebat :
- un nivel are 4 module : pretul per modul este de 350 RON pt salariati si 300 RON pt someri, studenti -> in consecinta 1400 RON per nivel
Din ce stiu de la o colega pt a primi certificatul de vorbitor pt un anumit nivel, examenul ar costa cam 900 RON, si nu stiu daca e cu tot cu preexaminare sau fara.
La centru se fac nivelurile A1, A2, B1, B2. De la colega de mai sus am aflat ca pt a fi acceptat la o facultate, gen cea din Heidelberg, Germania este nevoie de nivelul C2 ...
Spor!

#17
Mara002

Mara002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2012

View Postmoxxu, on 09 februarie 2012 - 12:39, said:

Eu urmaresc acest blog http://german4free.blogspot.com/ si mi se pare interesant. Mai nou au si filmulete in limba romana cu pronuntia corecta. Sper sa va fie si voua de folos.

View Poststudent_002, on 05 iunie 2012 - 16:24, said:

Am urmat cursurile de limba germana de la Centrul German din Iasi, atat cele intensive cat si cele extensive si am ajuns la urmatoarele concluzii:
  • cursurile intensive sunt absolut inutile... nu poti asimila materia dintr-un manual in 3 saptamani(4h/zi)
  • cursurile intensive sunt ok in masura in care esti dispus sa cheltuiesti 1200-2000 RON pe an( in functie de nivel ) si sa fii coleg cu cel putin inca 12 oameni (de obicei grupele sunt de 15 persoane)
  • daca comparam costul cursurilor de la centru cu cele urmate in particular cu un profesor, beneficiile sunt mai mari in cel de-al doilea caz atat din punct de vedere financiar cat si a cunostiintelor acumulate
Cateva detalii legate de modalitatea de inscriere la cursuri extensive si defasurarea acestora:
  • inscrierea se face la sfarsitului lunii septembrie, inceputul lunii octombrie
  • inscrierea se face in ordinea sosirii... cum exista foarte multe solicitari se fac liste de asteptare (sa nu fiti suprinsi daca acestea nu se respecta)
  • plata se poate face in 4 rate, inaintea inceperii fiecarui modul ( pretul creste de la un modul la altul - pe criterii stiute doar de cei care se ocupa de incasari; asadar pretul total al cursului comunicat initial nu va fi acelasi cu cel achitat pana la sfarsitul cursului)
  • se elibereaza doar chitante pentru modulele achitate; nu se incheie nici un fel de "contract" prin care sa stie si cursantii pe ce au dat banii
  • se asigura doar manualele, nu si caietele de lucru aferente manualelor (caietele de lucru trebuie descarcate de pe torrenti de catre cursati si listate ca sa aiba de pe ce lucra; link-ul de unde poate fi descarcat caietul de lucru este furnizat chiar de persoana care se ocupa cu inscrierile)
  • trebuie urmate min 3 module ca manualele sa ramana in posesia cursantului, altfel acestea trebuie inapoiate
  • unii dintre profesori sunt extrem de slab pregatiti/ comozi, asa ca interesati-va cu cine veti face cursul ca sa nu va pierdeti timpul degeaba

Invatarea limbii germane la un Centru Cultural poate fi o idee buna, daca atitudinea fata de cursanti a celor care ocupa de inscrieri nu ar fi una de bataie de joc. Invalmaseala de la inscrieri plus atitudinea sfidatoare a celor care te intampina in centru te pot determina sa te lasi pagubas.
Ma intreb daca cei din Germania au habar de modul execrabil in care se defasoara activitatile la centrul din Iasi?

Multumim pentru postarea mesajului. Credeam ca toate mi se intampla numai mie. Intr-adevar aerul de "superioritate" afisat de personalul care lucreaza acolo descurajeaza de la bun inceput potentialii viitori cursanti. Daca optati pentru programarea on-line, este un fel de joc cu nervii, dar pentru cei curajosi, precizez ca programarea reprezinta ora la care trebuie sa mergeti la sediu pentru a va inscrie la cursuri.
Am intentionat sa ma incriu la cursuri, dar, din pacate, opiniilor fostilor cursanti cu care am luat legatura coincid cu opiniile de mai sus ale dumneavoastra.
Am studiat si alte limbi straine, pana la nivel avansat si pot spune ca atitudinea profesorului dar mai ales cunostintele acestuia, cheful si metoda de predare primeaza.

#18
ioana1984

ioana1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2013
In general pentru admiterea la facultate in Germania sau Austria ti se cere cel mult nivelul B2 si BAC-ul luat. Ajuta si sa fii inscris deja la o facultate cu acelasi profil in Romania. E o dovada ca ai indeplinit cerintele intr-o tara UE. Apoi te poti transfera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate