Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 ___, on 2nd December 2010, 20:54, said:

intra in fotocasa.es sau idealista.com si ai sa vezi ca apartamentele cu 3 camere ~ 100 metri costa peste 300 mii euro

pai cu banii astia esti de x10 ori fericit in romania




- vorbesti ca bucurestiul e sufocant .. vino in madrid, la 10 noapte ai sa fugi acasa si pun pariu ca ai sa incui usa de 2 ori, cand incep grupurile nazi sa iasa pe stazi



si cu ce traiesti ., pasti iarba in parc ca berbecul ?? ., doar chiria si mancare + mici cheltuilei sunt undeva la 700 euro



bravo., lasi tara romaneasca cu atatea locuri frumoase si vi in desertul acesta .. vino, binevenit vei fi cat vei avea bani



intelegi spaniola??

http://www.elpais.co...lpdmgrep_10/Tes

apoi ., oamenii .. RASISTI ., problema e ca ei nu sunt ca noi ca spunem uite tiganul uite ala, uite ala si injuram si nimic mai mult, ei te privesc cu ura si fac orice posibil sa te fure, insele, sa te jecmaneasca, sa nu te platesca, tipa ca le furi locurile de munca, te injura daca esti in fata lui la coada, ca ai venit in spania muritor de foame si ai ajuns sa cumperi mancare .. etc .. etc ..

bienvenido amigo..

Amigo, cred ca m-ai inteles in mare parte gresit.

1. Familia de care vorbeam s-a mutat din Bucuresti la... Rau Alb, jud Hunedoara, Tara Hategului, intr-un loc superb, unde i-am vandut eu o parte din terenul pe care il detin. Da, sunt mai fericiti decat in Bucuresti...
2. Am fost in Madrid anul trecut. Am stat la un hostel, in centru, iar noaptea... pe la ora 3, singurii care m-au deranjat au fost un cuplu de tigani (ea era la "produs") care se injurau in romaneste ca la usa cortului...
3. Cu ce traiesc? Imi deschid o afacere, asta daca ne hotaram sa plecam in Spania. N-am lucrat niciodata pentru altcineva, decat pe vremea impuscatului.
4. Discutabil. E frumoasa, pacat ca e si locuita...
5. Discutabil si aici, depinde de regiune, de oameni. Depinde si de tine, ca om...

#38
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 ___, on 2nd December 2010, 21:54, said:

intra in fotocasa.es sau idealista.com si ai sa vezi ca apartamentele cu 3 camere ~ 100 metri costa peste 300 mii euro

pai cu banii astia esti de x10 ori fericit in romania




- vorbesti ca bucurestiul e sufocant .. vino in madrid, la 10 noapte ai sa fugi acasa si pun pariu ca ai sa incui usa de 2 ori, cand incep grupurile nazi sa iasa pe stazi



si cu ce traiesti ., pasti iarba in parc ca berbecul ?? ., doar chiria si mancare + mici cheltuilei sunt undeva la 700 euro



bravo., lasi tara romaneasca cu atatea locuri frumoase si vi in desertul acesta .. vino, binevenit vei fi cat vei avea bani



intelegi spaniola??

http://www.elpais.co...lpdmgrep_10/Tes

apoi ., oamenii .. RASISTI ., problema e ca ei nu sunt ca noi ca spunem uite tiganul uite ala, uite ala si injuram si nimic mai mult, ei te privesc cu ura si fac orice posibil sa te fure, insele, sa te jecmaneasca, sa nu te platesca, tipa ca le furi locurile de munca, te injura daca esti in fata lui la coada, ca ai venit in spania muritor de foame si ai ajuns sa cumperi mancare .. etc .. etc ..

bienvenido amigo..

Ce mai cauti in Madrid daca esti atat de nemultumit , de speriat de grupari nazi la 10 noaptea pe strada ( aici se facu tantaru armasar ) sau de faptul ca " apoi ., oamenii .. RASISTI ., problema e ca ei nu sunt ca noi ca spunem uite tiganul uite ala, uite ala si injuram si nimic mai mult, ei te privesc cu ura si fac orice posibil sa te fure, insele, sa te jecmaneasca, sa nu te platesca, tipa ca le furi locurile de munca, te injura daca esti in fata lui la coada, ca ai venit in spania muritor de foame si ai ajuns sa cumperi mancare .. etc .. etc .. " .

Ori tu nu ai avut decat ghinion , ori vrei sa-i descurajezi pe altii de frica sa nu-ti ocupe locul de munca .

Daca stii bine ceea ce faci si faci lucrurile asa cum trebuie vei fi respectat indiferent de tara in care vei emigra si deasemenea indiferent de tara , vor fi si persoane care te vor privi asa cum ai descris tu mai sus insa consider ca Spania este o tara cu oameni foarte ingaduitori in comparatie cu alte tari .

Am prieteni , ca si mine , care ne vedem de activitatea pe care o desfasuram si nu am avut niciodata , nici macar o mica problema .

In decursul unui an muncesc aproximativ 80-90 % in Madrid si am foarte multi prieteni spanioli cu care am o relatie de respect reciproc si de la care nu am vazut niciodata o privire de ura .

Vreau sa spun doar ca daca exista oameni care privesc emigrantii cu ura prefer sa ma priveasca aici cativa spanioli cu ura , desi repet nu am trait acest sentiment pana acum , decat sa fiu privit de romani in Romania cu invidie .

In tara daca ai o casa ca toti ceilalti dar maine o vopsesti pe dinafara si repari gardul sau mai stiu eu ce deja esti obiectul invidiei tuturor vecinilor care nu pot accepta ca vecinul munceste mai mult decat ei si merita sa detina mai mult ; " ia uite al dracu si asta , ce naiba fura de si-a reparat casa ? ",  iar de furat , inselat , jecmanit in tara sa nu mai vorbim .

Exagerezi tare si este pacat , iar despre ce spuneam ca sant ingaduitori , ia imagineaza-ti ca ar merge spaniolii in Romania sa faca ce fac unii romani in Spania ?

Nu as dori sa-mi imaginez .

Hai sa fim mai realisti si sa nu mai deformam realitatea .

Edited by teknotronik, 05 December 2010 - 13:13.


#39
___

___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.08.2005

 teknotronik, on 5th December 2010, 14:13, said:

Ce mai cauti in Madrid daca esti atat de nemultumit

Da-mi in tara un salariu de 1.800 si acum ma duc in Barajas, si iau primul avion.

Quote

Ori tu nu ai avut decat ghinion , ori vrei sa-i descurajezi pe altii de frica sa nu-ti ocupe locul de munca .

Total contrar .. sa vina toata lumea si munceasca., dar vorbim de spania si spanioli.


Quote

Daca stii bine ceea ce faci si faci lucrurile asa cum trebuie vei fi respectat indiferent de tara in care vei emigra si deasemenea indiferent de tara , vor fi si persoane care te vor privi asa cum ai descris tu mai sus insa consider ca Spania este o tara cu oameni foarte ingaduitori in comparatie cu alte tari .

Te inseli amarnic ., cele mai rasiste tari din Europa sunt Italia si Spania.


Quote

Am prieteni , ca si mine , care ne vedem de activitatea pe care o desfasuram si nu am avut niciodata , nici macar o mica problema .

Ai prieteni spui .. romani sau spanioli ?? Suna-l la 2 noaptea ca ai ramas cu masina in afara orasului ., spune-i sa faca schimb de zile cu tine la munca etc sa vezi cat de prieten tie.


Quote

In decursul unui an muncesc aproximativ 80-90 % in Madrid si am foarte multi prieteni spanioli cu care am o relatie de respect reciproc si de la care nu am vazut niciodata o privire de ura .

Ca ai foarte multi prieteni spanioli .. mai omule .. MINTI ., nu-ti dai seama ce vorbesti.


Quote

Vreau sa spun doar ca daca exista oameni care privesc emigrantii cu ura prefer sa ma priveasca aici cativa spanioli cu ura , desi repet nu am trait acest sentiment pana acum , decat sa fiu privit de romani in Romania cu invidie .

Lasa-te de bazaconii ., spui ca muncesti de ani de zile in Spania si ca toata lumea te-a domnit ca pe printul Felipe .. te-or mai crede oamenii pe aici pe forum .. uite un exemplu:

- cand cauti romani 'rumanos' in google.es uite ce apare

http://www.google.es...5a6dc3cc4f3d085

daca nu stiu iti spun eu, ca scriptul de google iti urca in fata ce se vizualizeaza, posteaza cel mai mult ., si ce gasim ?? pai incepand cu jigniri si umilinte de tot felul pana la cele mai ingrozitoare amenintari de moarte.


Quote

In tara daca ai o casa ca toti ceilalti dar maine o vopsesti pe dinafara si repari gardul sau mai stiu eu ce deja esti obiectul invidiei tuturor vecinilor care nu pot accepta ca vecinul munceste mai mult decat ei si merita sa detina mai mult ; " ia uite al dracu si asta , ce naiba fura de si-a reparat casa ? ",  iar de furat , inselat , jecmanit in tara sa nu mai vorbim .

Ahh ., si ce sa mai vorbim de spanioli care inseala si jecmanesc de 100 DE ORI MAI MULT CA ROMANII ., cine crezi ca angajeaza toti tiganii care exploteaza oamenii pe camp., cine iti trage lunar din nomina ta ca tu habar sa nu ai, bucurandu-te ca castigi 800-900 euro [salariu mediu aici] cand trebuia sa iei poate 150-200 mai mult.

Cati ticalosi spanioli sunt care au oameni romani fara contract de munca si nu platesc taxe ? Si nu numai ca nu platesc taxe, dar si plateste mai putin ca cu contract, deci castig dublu .. apoi ca nu se uita spaniolli urat la tine cand ii da afara ca tu faci munca de 2 pe jumatate de salar.


Quote

Exagerezi tare si este pacat , iar despre ce spuneam ca sant ingaduitori , ia imagineaza-ti ca ar merge spaniolii in Romania sa faca ce fac unii romani in Spania ?

Pff ., ca-mi vine sa te injur de incult nationalizat ce esti., dar ce au facut mai romanii ?? Au imbogatit spania asta nenorocita de mosnegi si perversi ordinari

http://www.20minutos...cial/filiacion/

Traduce la oameni de pe forum ce fac romanii in spania .. IMBOGATESC CEL MAI MULT .. COTIZEAZA CEL MAI MULT.

cati au murit in Italia si Spania de mana romanilor ., SI CATI INVERS?? cati oameni au murit de mana satanistilor astora nimeni nu stie ., dar sunt multi., si din pacate multi sunt romani .. fiinte umane ciopartite mai rau ca animalele??

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FTHglfLsySk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Nu as dori sa-mi imaginez .

Pai da ., imaginaza-ti ca doar intr-o luna 9 romani morti ., DE CARE STIU AUTORITATILE ., + in Spania alti fara numar .. bietii de ei ..

Quote

Hai sa fim mai realisti si sa nu mai deformam realitatea .

Fi realist deformatule ., ca poate intr-o zi ai sa dai peste nazisti de care zic ., si ai sa-ti aduci aminte de mine ., incerca sa iesi de la metroul Bernabeu cand se aduna mii de ei ca nu vezi nici un sudamerican, negru sau alta natie pe strada.

Edited by ___, 05 December 2010 - 18:59.


#40
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Mincinos esti tu , jumatate din ce spui sant minciuni , mai sant pe aici romani care locuiesc in Spania si pot confirma , si vorbind despre inculti ,  Spania nu se scrie " spania ", asta ca sa nu mai spun de celelalte erori gramaticale .

Eu spre deosebire de tine pot spune acest lucru despre tine pt. ca am contraargumente , dar tu ma faci pe mine mincinos spunand ca nu am prieteni spanioli , fara ca macar sa ma cunosti .


Sa fii sanatos si sa duci mai departe ura care o porti acestor oameni si tarii in care traiesti .
Mie personal imi este indiferent .

Nu are rost sa discut cu tine .
Esti razna rau .

#41
___

___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.08.2005

 teknotronik, on 5th December 2010, 20:00, said:

Mincinos esti tu , jumatate din ce spui sant minciuni , mai sant pe aici romani care locuiesc in Spania si pot confirma

Hai sa confirmam, esti in Madrid ca si mine.


Quote

si vorbind despre inculti ,  Spania nu se scrie " spania ", asta ca sa nu mai spun de celelalte erori gramaticale .

faci pe desteptul sau ce .. am mancat vreo litera, e un simlu eror.

Quote

Eu spre deosebire de tine pot spune acest lucru despre tine pt. ca am contraargumente , dar tu ma faci pe mine mincinos spunand ca nu am prieteni spanioli , fara ca macar sa ma cunosti .

Pai REPET ., dovedeste-o.

Quote

Sa fii sanatos si sa duci mai departe ura care o porti acestor oameni si tarii in care traiesti .

Fi linistit ca nu-i urasc de buni.

Quote

Mie personal imi este indiferent .

Acelasi lucru spun de tine.

Quote

Nu are rost sa discut cu tine .

Pai stai asa ., trimite-mi un PM ca sa ne intalnim la o cafea in Madrid cu prietenii tai spanioli ca sunt curios sa-ti vad.

Quote

Esti razna rau .

De ce ? Ca spun adevarul de cum sunt rasistii astia nenorociti de pe aici!?

 teknotronik, on 5th December 2010, 20:00, said:

Mincinos esti tu , jumatate din ce spui sant minciuni

Pai in toate partile am spus aceeasi treaba ., arata-mi jumatatea de adevar ce ai priceput ca sa-ti arat ca cealalta jumatate ce consideri tu minciuni e exact la fel.

Edited by ___, 05 December 2010 - 19:16.


#42
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

 Rocknroll, on 29th September 2010, 18:37, said:

Ah, scuze, am inteles eu gresit...  :notangel:

Da, ai dreptate cu preturile si sunt constient de asta. Spania isi va reveni cu mult mai repede decat Romania, mai ales ca au un turism extraordinar. Noi? Noi nu mai avem (aproape) nimic...
Oricum, am reinnoit anunturile cu terenul din Tara Hategului, pe care-l am la vanzare, si la anul intentionez sa merg si sa caut la fata locului un teren. Eu prefer teren pe care sa construiesc, sotia prefera o casa de cumparat datorita confortului psihic superior. Mie, insa, imi plac provocarile, iar cu o echipa de muncitori din Romania imi termin casa in 3-4 luni. Ca pret ies la jumatate, pe langa faptul ca instalatiile (si multe altele) vor fi noi, plus optiunea personala dpdv estetic...
Nu vei putea construi dpdv estetic asa cum vrei tu niciodata.Aici sunt niste legi urbanistice ft clare care spre ex iti vor dicta pana si culoare casei sau suprafata geamurilor.Sa nu traiesti cu ideea ca in Spania pamantul extravilan se poate introduce in intravilan ca si in Romania.Ca sa intre in intravilan trebuie sa dispuna de tot ceea ce inseamna infrastructura ...Asa ca o casa o vei putea construi doar intro zona populata deja si unde nu vei gasi preturile de care in alt citat vorbeai.Ma indoiesc ca vei gasi mp sub 2000 euro si sa ai gradinita ,scoala si tot ceea ce ai in Ro mai aproape de 10 km de casa.Bine, sunt si exceptii.Zone din andalucia .extremadura sau sate parasite din nord unde somajul este dublu fata de alte zone ale Spaniei si unde bucurestenii sunt academicieni comparati cu localnicii.Daca ai dorii mai multe sfaturi iti stau la dispozitie dar repet pamant sub doua mii euro mp in zona unde sa faci o afacere NU GASESTI.

 Rocknroll, on 3rd December 2010, 00:41, said:

Amigo, cred ca m-ai inteles in mare parte gresit.

1. Familia de care vorbeam s-a mutat din Bucuresti la... Rau Alb, jud Hunedoara, Tara Hategului, intr-un loc superb, unde i-am vandut eu o parte din terenul pe care il detin. Da, sunt mai fericiti decat in Bucuresti...
2. Am fost in Madrid anul trecut. Am stat la un hostel, in centru, iar noaptea... pe la ora 3, singurii care m-au deranjat au fost un cuplu de tigani (ea era la "produs") care se injurau in romaneste ca la usa cortului...
3. Cu ce traiesc? Imi deschid o afacere, asta daca ne hotaram sa plecam in Spania. N-am lucrat niciodata pentru altcineva, decat pe vremea impuscatului.
4. Discutabil. E frumoasa, pacat ca e si locuita...
5. Discutabil si aici, depinde de regiune, de oameni. Depinde si de tine, ca om...
Tu chibzuieste bine daca merita sa lasi cacatul din Ro pentru mierda din Es.Traiesc aici de peste zece ani si credema ca nu pot sa las Clujul pe Zaragoza .Sunt multe lucruri de luat in seama cand vrei sa faci un astfel de schimb.Unul principal este varsta ta si a sotiei .Si sa nu te astepti la prea mult de la Spania.

 ___, on 5th December 2010, 19:30, said:

Da-mi in tara un salariu de 1.800 si acum ma duc in Barajas, si iau primul avion.



Total contrar .. sa vina toata lumea si munceasca., dar vorbim de spania si spanioli.




Te inseli amarnic ., cele mai rasiste tari din Europa sunt Italia si Spania.




Ai prieteni spui .. romani sau spanioli ?? Suna-l la 2 noaptea ca ai ramas cu masina in afara orasului ., spune-i sa faca schimb de zile cu tine la munca etc sa vezi cat de prieten tie.




Ca ai foarte multi prieteni spanioli .. mai omule .. MINTI ., nu-ti dai seama ce vorbesti.




Lasa-te de bazaconii ., spui ca muncesti de ani de zile in Spania si ca toata lumea te-a domnit ca pe printul Felipe .. te-or mai crede oamenii pe aici pe forum .. uite un exemplu:

- cand cauti romani 'rumanos' in google.es uite ce apare

http://www.google.es...5a6dc3cc4f3d085

daca nu stiu iti spun eu, ca scriptul de google iti urca in fata ce se vizualizeaza, posteaza cel mai mult ., si ce gasim ?? pai incepand cu jigniri si umilinte de tot felul pana la cele mai ingrozitoare amenintari de moarte.




Ahh ., si ce sa mai vorbim de spanioli care inseala si jecmanesc de 100 DE ORI MAI MULT CA ROMANII ., cine crezi ca angajeaza toti tiganii care exploteaza oamenii pe camp., cine iti trage lunar din nomina ta ca tu habar sa nu ai, bucurandu-te ca castigi 800-900 euro [salariu mediu aici] cand trebuia sa iei poate 150-200 mai mult.

Cati ticalosi spanioli sunt care au oameni romani fara contract de munca si nu platesc taxe ? Si nu numai ca nu platesc taxe, dar si plateste mai putin ca cu contract, deci castig dublu .. apoi ca nu se uita spaniolli urat la tine cand ii da afara ca tu faci munca de 2 pe jumatate de salar.




Pff ., ca-mi vine sa te injur de incult nationalizat ce esti., dar ce au facut mai romanii ?? Au imbogatit spania asta nenorocita de mosnegi si perversi ordinari

http://www.20minutos...cial/filiacion/

Traduce la oameni de pe forum ce fac romanii in spania .. IMBOGATESC CEL MAI MULT .. COTIZEAZA CEL MAI MULT.

cati au murit in Italia si Spania de mana romanilor ., SI CATI INVERS?? cati oameni au murit de mana satanistilor astora nimeni nu stie ., dar sunt multi., si din pacate multi sunt romani .. fiinte umane ciopartite mai rau ca animalele??

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FTHglfLsySk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Pai da ., imaginaza-ti ca doar intr-o luna 9 romani morti ., DE CARE STIU AUTORITATILE ., + in Spania alti fara numar .. bietii de ei ..



Fi realist deformatule ., ca poate intr-o zi ai sa dai peste nazisti de care zic ., si ai sa-ti aduci aminte de mine ., incerca sa iesi de la metroul Bernabeu cand se aduna mii de ei ca nu vezi nici un sudamerican, negru sau alta natie pe strada.
totalmente de acuerdo con tigo.Eu lucrez in intretinere electromecanica si chiar si astazi dupa 10 ani am colegi care sunt deranjati de ascensiunea mea.Am colegi care mi-au spus in fata ca le este foarte greu sa ma accepte ca encargado stiind ca sunt roman .Si personal am ajuns la concluzia ca sunt mult mai rasisti decat altii.saludos

 teknotronik, on 5th December 2010, 20:00, said:

Mincinos esti tu , jumatate din ce spui sant minciuni , mai sant pe aici romani care locuiesc in Spania si pot confirma , si vorbind despre inculti ,  Spania nu se scrie " spania ", asta ca sa nu mai spun de celelalte erori gramaticale .

Eu spre deosebire de tine pot spune acest lucru despre tine pt. ca am contraargumente , dar tu ma faci pe mine mincinos spunand ca nu am prieteni spanioli , fara ca macar sa ma cunosti .


Sa fii sanatos si sa duci mai departe ura care o porti acestor oameni si tarii in care traiesti .
Mie personal imi este indiferent .

Nu are rost sa discut cu tine .
Esti razna rau .
Cred ca exagerezi putin cand nu recunosti xenofobia spaniolilor si rasismul lor.Suntem grupul de straini cel mai numeros in Sp si care are cel mai mare procent de cotizanti la SS si despre asta nu se vorbeste .Se vorbeste doar de cersetorii tigani si despre faptul ca aglomeram urgentele spitalelor ,lucru total  neadevarat .Prieteni adevarati nu stiu daca ai .Nu te cunosc dar stiu ca prieteni adevarati spanioli putini romani au.hasta pronto

#43
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
" totalmente de acuerdo con tigo.Eu lucrez in intretinere electromecanica si chiar si astazi dupa 10 ani am colegi care sunt deranjati de ascensiunea mea.Am colegi care mi-au spus in fata ca le este foarte greu sa ma accepte ca encargado stiind ca sunt roman .Si personal am ajuns la concluzia ca sunt mult mai rasisti decat altii.saludos "

Poti sa spui cati colegi de munca ai , si din ei cati nu te suporta ca cei care ti-au spus ce ti-au spus ?
Si inca ceva , ai cunoscut multe alte tari de spui ca sant mai rasisti decat altii ?
Sau la cine te referi cand spui altii ?

Un lucru dovedeste in viata ta ca nu sant atat de rasisti , faptul ca ai ajuns sa ocupi un post de conducere intr-o intreprindere , deci nu exista doar persoane ca cele care ti-au spus ca le vine greu sa accepte ca ai ajuns sa-i conduci .


"Cred ca exagerezi putin cand nu recunosti xenofobia spaniolilor si rasismul lor.Suntem grupul de straini cel mai numeros in Sp si care are cel mai mare procent de cotizanti la SS si despre asta nu se vorbeste .Se vorbeste doar de cersetorii tigani si despre faptul ca aglomeram urgentele spitalelor ,lucru total  neadevarat .Prieteni adevarati nu stiu daca ai .Nu te cunosc dar stiu ca prieteni adevarati spanioli putini romani au.hasta pronto "

Eu nu am spus niciodata ca nu sant si rasisti printre ei .
Rasisti exista in orice tara , doar am spus ca nu sant atat de rasisti cum spun unii si vreau sa spun ca nu se pot compara cu italienii din acest punct de vedere .

Si un lucru foarte important pe care multi il inteleg gresit este faptul ca desi santem grupul de straini cel mai numeros , in momentul de fata caci nu a fost asa pana acum cativa ani , si cu cei mai multi cotizanti la seguridad social nu trebuie sa se inteleaga ca noi am imbogatit Spania , ci dimpotriva .
Si ce vreau sa spun este ca in tot acest timp in care strainii ( indiferent de nationalitate ) au adus aportul lor la seguridad social , in tot acest timp cotizau si spaniolii intr-un numar mult mai mare decat toti emigrantii la un loc , si aduceau si ei aportul lor la ridicarea tarii .

Strainii au cheltuit cea mai mare parte din ce au castigat in tarile din care au venit si acest lucru nu a ajutat mult la " imbogatirea acestei tari " .

Si inca o data repet , sa ne imaginam ce s-ar fi intamplat daca situatia era inversa adica sa fi venit acelasi numar de spanioli , cati romani sant in Spania , in Romania si sa faca ceea ce au facut romanii aici ?
Si cand spun ce au facut romanii aici ma refer la TOTI romanii asa cum altii cand spun spaniolii sant rasisti se refera la toti spaniolii , fapt pe care eu nu-l consider corect .

Stiu , este usor sa spunem , noi romanii nu am facut nimic , tiganii au facut ceea ce au facut , dar printre tigani sant si romani care pateaza imaginea romanilor .
Iar cand ma refer la ce au facut romanii in Spania nu ma refer doar la furat si alte fapte ilegale , sant foarte multe alte lucruri despre care se poate spune ca au deranjat si ca deranjeaza pe spanioli .
Despre acest aspect ar fi multe tare de vorbit .

Rasismul exista in fiecare persoana de pe aceasta planeta numai ca in unii anumite aspecte din viata lor au facut ca acest rasism sa se trezeasca , sa se amplifice si sa se exteriorizeze .

Eu nu pot sa spun ca am cunoscut acest aspect de a fi tratat cu ura de catre spanioli pentru ca efectiv nu s-a intamplat , asa cum nici nu am fost tratat ca pe " printul Felipe " .
Am intalnit respect aici pentru ca am respectat , si nu vreau sa spun ca tu sau altcineva de pe acest forum nu a facut acest lucru pentru ca nu am cum sa stiu si merg pe prezumtia de nevinovatie , doar vreau sa spun ca stiu cazuri in care nu s-a facut acest lucru .

Nu pot sa spun ce gandeste fiecare spaniol cu care am contact , sau cu care am colaborat , sau fiecare spaniol de pe strada care ma priveste , pentru ca nu am de unde sa stiu .
Probabil sant printre ei care nu ma doresc aici asa cum nu doresc nici alt emigrant , insa niciodata nu mi s-a spus acest lucru si nici nu mi s-a aratat direct .

In spatele fetei care ti se arata , o persoana poate ascunde multe dar stiu sigur ca mult mai multi romani zambesc si te trateaza drept prieten iar pe la spate incearca sa te lucreze decat spaniolii pe care i-am cunoscut , vorbind procentual.
Am cunoscut spanioli care mi-au facut oferte de colaborare pe care eu le-am considerat neinteresante pentru mine din punct de vedere financiar si relatia cu ei s-a redus la o simpla discutie insa nu pot sa spun decat ca fiecare este liber sa faca o oferta iar daca gaseste cererea pt. oferta respectiva este dreptul lui .
Iar pt. tot ceea ce am lucrat pana acum aici am incasat banii pe care i-am convenit la incheierea acordului .

Exista o diferenta intre romani si spanioli , pt. ca este normal sa existe pentru simplul fapt ca nici romanii nu sant spanioli asa cum nici spaniolii nu sant romani dar eu cred ca atata timp cat te comporti vei fi tratat ca atare .

Eu cred ca ar trebui sa incercam sa nu mai fim atat de aspri caci nu ni se cuvine noua chiar totul si cei care au intrat cu cizmele murdare in casa celuilalt am fost noi si nu ei .
Iar cel mai important lucru ar fi sa nu mai generalizam caci nici noua nu ne place cand sub numele de romani santem bagati toti in aceiasi oala .

Iar despre persoana mea si daca am sau nu prieteni spanioli prefer sa nu discut mai ales ca acest lucru nu priveste pe nimeni .

O seara placuta tuturor .

Cat despre " totalmente de acuerdo con tigo " ce spuneai mai sus , nu pot decat sa sper ca nu se referea si la insultele ca ; " incult nationalizat " si " deformatule " .

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 ___, on 2nd December 2010, 20:54, said:

ai ajuns sa cumperi mancare .. etc .. etc ..

Ei, culmea!
Te pomenesti ca spaniolii cand merg in strainatate  nu-si cumpara de mancare... :deadtongue:

 teknotronik, on 8th December 2010, 22:49, said:

Un lucru dovedeste in viata ta ca nu sant atat de rasisti , faptul ca ai ajuns sa ocupi un post de conducere intr-o intreprindere , deci nu exista doar persoane ca cele care ti-au spus ca le vine greu sa accepte ca ai ajuns sa-i conduci .
Nu-i vorba de rasism aici, rasismul consta atitudinea ostila si complexul de superioritate fata de alte rasa.
Atat romanii cat si spaniolii sunt albi, deci nu-i vorba de niciun rasism.
Eventual o anumita doza de xenofobie...

#45
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

 teknotronik, on 8th December 2010, 22:49, said:

" totalmente de acuerdo con tigo.Eu lucrez in intretinere electromecanica si chiar si astazi dupa 10 ani am colegi care sunt deranjati de ascensiunea mea.Am colegi care mi-au spus in fata ca le este foarte greu sa ma accepte ca encargado stiind ca sunt roman .Si personal am ajuns la concluzia ca sunt mult mai rasisti decat altii.saludos "

Poti sa spui cati colegi de munca ai , si din ei cati nu te suporta ca cei care ti-au spus ce ti-au spus ?
Si inca ceva , ai cunoscut multe alte tari de spui ca sant mai rasisti decat altii ?
Sau la cine te referi cand spui altii ?

Un lucru dovedeste in viata ta ca nu sant atat de rasisti , faptul ca ai ajuns sa ocupi un post de conducere intr-o intreprindere , deci nu exista doar persoane ca cele care ti-au spus ca le vine greu sa accepte ca ai ajuns sa-i conduci .


"Cred ca exagerezi putin cand nu recunosti xenofobia spaniolilor si rasismul lor.Suntem grupul de straini cel mai numeros in Sp si care are cel mai mare procent de cotizanti la SS si despre asta nu se vorbeste .Se vorbeste doar de cersetorii tigani si despre faptul ca aglomeram urgentele spitalelor ,lucru total  neadevarat .Prieteni adevarati nu stiu daca ai .Nu te cunosc dar stiu ca prieteni adevarati spanioli putini romani au.hasta pronto "

Eu nu am spus niciodata ca nu sant si rasisti printre ei .
Rasisti exista in orice tara , doar am spus ca nu sant atat de rasisti cum spun unii si vreau sa spun ca nu se pot compara cu italienii din acest punct de vedere .

Si un lucru foarte important pe care multi il inteleg gresit este faptul ca desi santem grupul de straini cel mai numeros , in momentul de fata caci nu a fost asa pana acum cativa ani , si cu cei mai multi cotizanti la seguridad social nu trebuie sa se inteleaga ca noi am imbogatit Spania , ci dimpotriva .
Si ce vreau sa spun este ca in tot acest timp in care strainii ( indiferent de nationalitate ) au adus aportul lor la seguridad social , in tot acest timp cotizau si spaniolii intr-un numar mult mai mare decat toti emigrantii la un loc , si aduceau si ei aportul lor la ridicarea tarii .

Strainii au cheltuit cea mai mare parte din ce au castigat in tarile din care au venit si acest lucru nu a ajutat mult la " imbogatirea acestei tari " .

Si inca o data repet , sa ne imaginam ce s-ar fi intamplat daca situatia era inversa adica sa fi venit acelasi numar de spanioli , cati romani sant in Spania , in Romania si sa faca ceea ce au facut romanii aici ?
Si cand spun ce au facut romanii aici ma refer la TOTI romanii asa cum altii cand spun spaniolii sant rasisti se refera la toti spaniolii , fapt pe care eu nu-l consider corect .

Stiu , este usor sa spunem , noi romanii nu am facut nimic , tiganii au facut ceea ce au facut , dar printre tigani sant si romani care pateaza imaginea romanilor .
Iar cand ma refer la ce au facut romanii in Spania nu ma refer doar la furat si alte fapte ilegale , sant foarte multe alte lucruri despre care se poate spune ca au deranjat si ca deranjeaza pe spanioli .
Despre acest aspect ar fi multe tare de vorbit .

Rasismul exista in fiecare persoana de pe aceasta planeta numai ca in unii anumite aspecte din viata lor au facut ca acest rasism sa se trezeasca , sa se amplifice si sa se exteriorizeze .

Eu nu pot sa spun ca am cunoscut acest aspect de a fi tratat cu ura de catre spanioli pentru ca efectiv nu s-a intamplat , asa cum nici nu am fost tratat ca pe " printul Felipe " .
Am intalnit respect aici pentru ca am respectat , si nu vreau sa spun ca tu sau altcineva de pe acest forum nu a facut acest lucru pentru ca nu am cum sa stiu si merg pe prezumtia de nevinovatie , doar vreau sa spun ca stiu cazuri in care nu s-a facut acest lucru .

Nu pot sa spun ce gandeste fiecare spaniol cu care am contact , sau cu care am colaborat , sau fiecare spaniol de pe strada care ma priveste , pentru ca nu am de unde sa stiu .
Probabil sant printre ei care nu ma doresc aici asa cum nu doresc nici alt emigrant , insa niciodata nu mi s-a spus acest lucru si nici nu mi s-a aratat direct .

In spatele fetei care ti se arata , o persoana poate ascunde multe dar stiu sigur ca mult mai multi romani zambesc si te trateaza drept prieten iar pe la spate incearca sa te lucreze decat spaniolii pe care i-am cunoscut , vorbind procentual.
Am cunoscut spanioli care mi-au facut oferte de colaborare pe care eu le-am considerat neinteresante pentru mine din punct de vedere financiar si relatia cu ei s-a redus la o simpla discutie insa nu pot sa spun decat ca fiecare este liber sa faca o oferta iar daca gaseste cererea pt. oferta respectiva este dreptul lui .
Iar pt. tot ceea ce am lucrat pana acum aici am incasat banii pe care i-am convenit la incheierea acordului .

Exista o diferenta intre romani si spanioli , pt. ca este normal sa existe pentru simplul fapt ca nici romanii nu sant spanioli asa cum nici spaniolii nu sant romani dar eu cred ca atata timp cat te comporti vei fi tratat ca atare .

Eu cred ca ar trebui sa incercam sa nu mai fim atat de aspri caci nu ni se cuvine noua chiar totul si cei care au intrat cu cizmele murdare in casa celuilalt am fost noi si nu ei .
Iar cel mai important lucru ar fi sa nu mai generalizam caci nici noua nu ne place cand sub numele de romani santem bagati toti in aceiasi oala .

Iar despre persoana mea si daca am sau nu prieteni spanioli prefer sa nu discut mai ales ca acest lucru nu priveste pe nimeni .

O seara placuta tuturor .

Cat despre " totalmente de acuerdo con tigo " ce spuneai mai sus , nu pot decat sa sper ca nu se referea si la insultele ca ; " incult nationalizat " si " deformatule " .
tA, recunosti ca  sunt xenofobi.Incepem bine.Am sa-ti raspund pe rand sau mai bine zis am sa te contrazic in aproape tot ceea ce ai afirat mai sus .Sa incepem.1-Ocup o functie de mic sef datorita pregatirii(scuzami te rog aparenta lipsa de modestie)net superioare si castigata in anul 2007  cand la conducerea fabricii a  fost numit un Dir Gen de origine englez si care a restructurat din temelii toate sectiile fabricii  inclusiv mantenimiento.A unit atelierul mecanic cu cel electric si din 43 doar doi aveam calificare de electromecanici si intamplator cu noi putea comunica si in alta limba decat spaniola.2-Nu am furat de cand sunt in Spania nici macar un surub,in schimb ei m-au furat pe mine(aveam pluriempleo si puneam pladur dupa orele de servici cateodata si pana la 02 din noapte Banii  de vreo trei salarii normale i-am vazut asa cum i-ai vazut si tu)Recomandare -nu crede tot ceea ce spun TELE 5 sau Antena 3 despre romani.3-Cu cizmele murdare eu nu am venit .Scoala si meseria mi-a oferito statul roman asa ca statul spaniol nu a cheltuit cu mine nici o peseta Profesionalmente hablando ,he enseñado mucho mas de lo que me han enseñado.4-Fara sa jignesc ,dar cu economia stai destul de prost .CONSUMUL este unul dintre motoarele unei economii liber capitaliste cum este cea de aici .Auzi ca nu am contribuit la bogatia Spaniei.que barbaridad.El superavit de la SS din ultimii 10 ani este in mare masura datorita strainilor.Sute de mii de apartamente vandute ,1-2 milioane de masini vandute ,femeile spaniole lasand casa pe mana extranjerelor si putand asfel sa mearga la munca si multe multe altele pe care nu vreau sa le scriu ,considerand ca ar trebui sa le stii si astfel as vedea doar o pierdere de timp inutila.CONSUMUL este draga concetatean unul din primele trei motoare ale economiei spaniole ,alaturi de constructii si turism.In primele doua romanii au avut un aport hotarator atat ca demandanti cat si ca productori (ma refer la sutele de mii de compatrioti care au lucrat sau lucreaza in constructii)Cat crezi ca au consumat doar pe alimente strainii care traiesc in Spania.5 mil*12 luni*250 euro(aproximativ) -15 miliarde euro pe an ,cu aproximatie si doar pe alimente.Unde pui chirii,masini,haine distractii,...Asta este bogatia unei economii capitaliste draga compatriot.(Aici mai surprins foarte neplacut cu lipsa ta de cunostinte .Ai o bila neagra ,mare de tot.)5-Continui sa citesc comentariul tau si cada vez ma surprinzi tot mai mult .Iti reamintesc scurt a veer si te enteras .1998-39 mil locuitori  601  miliarde euro pib .De aici incepe aducerea masiva de straini prin legile date de Aznar la sfarsitul anilor 90 si mai apoi efectul llamada .Avea Spania in 1998 13,8 milioane de cotizanti la SS...-.2010-populatie 46,8 milioane -pib 1464 miliarde euro, cotizanti la Ss 18 milioane .Stii foarte bine ca natalitatea aici este foarte mica si astfel nu vei contesta ca crestere numarului  populatiei este in masura de 99 % datorata strainilor.La fl de bine stii ca aici majoritatea covarsitoare se pensioneaza la 60 de ani si ca majoritatea femeilor de peste 45 ani nu lucreaza sau lucreaza putin asta datorita mentalitatii de pe vremea lui Franco.Si stii foarte bine ca productivitatea muncii in Spania este dintre cele mai slabe din Europa .(aceste date le poti gasi pe net ,ex ziarul espancion informes del instituto de nacional de empleo sau alte surse economice)Asa ca prietene MARE VINA IN DEZVOLTAREA DIN ULTIMII 10 ANI O AVEM NOI STRAINII.CU SIGURANTA NU INTELEGI LUCRURILE ASTEA PT CA DACA LE-AI INTELEGE NU AI AVEA CUM SA FII ASA SUMIS SI  SA NU-TI VEZI MACAR PUTIN DE TOT MERITELE TALE CA STRAIN SI PE DEASUPRA SA AFIRMI CU O NONSALANTA CARE ADUCE MAI MULT A PROSTIE SAU NECUNOASTERE CRASA A UNOR LUCRURI COTIDIENE CA NOI STRAINII NU AMn CONTRIBUIT  LA DEZVOLTAREA ACESTEI TARI.MAi mult de jumatate del superavit l-am produs noi strainii,romanii si ceilalti la un loc.DESpierta joder.por favor,tio.Fara sa te jignesc eu acum simt sentimentul acela pe care multi romani spun ca-l simt uneori RUSINE DE COMPATRIOTII LOR.Mie rusine ca scoala romaneasca asa saraca cum este ea nu a fost capabila sa-ti ofere cele mai elementare cunostinte economice ,fundamantale in viata de zi cu zi intr-o economie capitalista.(SA NU INVESTESTI PE  BURSA .nU ESTE PT TINE).sfAT-nu vorbi de economie daca nu te pricepi ,chiar daca acuma este la moda .Identitatea unei persoane este data de limba sa si de locul unde te-ai nascut .Nu uita asta frate romane.Ori ce ai zice in raspuns te iubesc si poate doar pt faptul ca esti roman de al meu ,ca doar avem aceiasi strabuni si sange prin venele noastre. NOAPTE BUNA DRAGUL MEU POPOR ROMAN .nOAPTE BUNA SCUMPA MEA ROMANIE .Esti mama noastra si te vom iubii mereu si chiar daca nu-ti facem cinste pe unde mergem tu ne ierti si ne chemi in fiecare an la sanul tau.Venim cu drag pt ca stii tu bine tara sfanta TE IUBIM.

#46
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 dani1977, on 11th December 2010, 01:14, said:

tA, recunosti ca  sunt si xenofobi.Incepem bine. Un cuvant poate avea o importanta mare intr-o propozitie , corect din partea ta ar fi fost sa nu denaturezi ce am spus eu deoarece nu am spus ca sant xenofobi ci ca sant si printre ei dar ma rog asta este tipic romanesc , denaturarea realitatii .
Am sa-ti raspund pe rand sau mai bine zis am sa te contrazic in aproape tot ceea ce ai afirat mai sus .Sa incepem.1-Ocup o functie de mic sef datorita pregatirii(scuzami te rog aparenta lipsa de modestie)net superioare si castigata in anul 2007  cand la conducerea fabricii a  fost numit un Dir Gen de origine englez si care a restructurat din temelii toate sectiile fabricii  inclusiv mantenimiento.A unit atelierul mecanic cu cel electric si din 43 doar doi aveam calificare de electromecanici si intamplator cu noi putea comunica si in alta limba decat spaniola.2-Nu am furat de cand sunt in Spania nici macar un surub,in schimb ei m-au furat pe mine(aveam pluriempleo si puneam pladur dupa orele de servici cateodata si pana la 02 din noapte Banii  de vreo trei salarii normale i-am vazut asa cum i-ai vazut si tu)Recomandare -nu crede tot ceea ce spun TELE 5 sau Antena 3 despre romani. In schimb ar trebui sa cred tot ce spun romanii despre Spania si spanioli nu ? Cred ceea ce vad iar cand spun despre ce au facut majoritatea romanilor in Spania spun din ceea ce am vazut .
3-Cu cizmele murdare eu nu am venit Cand m-am referit la cine a venit cu cizmele murdare nu m-am referit la cei care nu au avut studii dar ma rog , fiecare intelege ce vrea .
.Scoala si meseria mi-a oferito statul roman asa ca statul spaniol nu a cheltuit cu mine nici o peseta Profesionalmente hablando ,he enseñado mucho mas de lo que me han enseñado.4-Fara sa jignesc ,dar cu economia stai destul de prost .CONSUMUL este unul dintre motoarele unei economii liber capitaliste cum este cea de aici .Auzi ca nu am contribuit la bogatia Spaniei. Iar denaturezi ce am spus eu , nu am spus ca noi romanii ( sau emigrantii in general )nu am contribuit ci am spus ca nu noi am imbogatit Spania si ca spaniolii au contribuit si ei in mai mare masura decat emigrantii .que barbaridad.El superavit de la SS din ultimii 10 ani este in mare masura datorita strainilor.Sute de mii de apartamente vandute ,1-2 milioane de masini vandute ,femeile spaniole lasand casa pe mana extranjerelor si putand asfel sa mearga la munca si multe multe altele pe care nu vreau sa le scriu ,considerand ca ar trebui sa le stii si astfel as vedea doar o pierdere de timp inutila.CONSUMUL este draga concetatean unul din primele trei motoare ale economiei spaniole ,alaturi de constructii si turism.In primele doua romanii au avut un aport hotarator atat ca demandanti cat si ca productori (ma refer la sutele de mii de compatrioti care au lucrat sau lucreaza in constructii) Las-o mai usor cu " hotarator " ca o sa creda altii ca daca nu erau romanii in Spania nu se mai consuma si nu se mai construia . Mai corect ar fi fost un aport simtitor .
Cat crezi ca au consumat doar pe alimente strainii care traiesc in Spania.5 mil*12 luni*250 euro(aproximativ) -15 miliarde euro pe an ,cu aproximatie si doar pe alimente.Unde pui chirii,masini,haine distractii,...  Tu pui bile negre , pai incearca sa faci calculele la rece . Ai socotit repede , 5 mil. de emigranti cu 250 de euro pe luna de caciula doar pe alimente . I-ai ingrasat pe toti tare de tot . Sant o gramada de familii de intre 4 si 7 persoane ( chiar si cu mai multi membri ) care consuma pe alimente mai putin de 500 de euro si asta doar inflacarati de patriotism , de dragostea de tara lor si de gandul de a economisi cat mai multi bani pt a se duce sa-si imbratiseze pamantul stramosesc , si sa moara acolo , ma rog asta este decizia fiecaruia , cum este vorba aia nu poti sa faci nimic in gustul omului si in principiile sale .Asadar aici mai redu din avantaj . Asta este bogatia unei economii capitaliste draga compatriot.(Aici mai surprins foarte neplacut cu lipsa ta de cunostinte .Ai o bila neagra ,mare de tot.)5-Continui sa citesc comentariul tau si cada vez ma surprinzi tot mai mult .Iti reamintesc scurt a veer si te enteras .1998-39 mil locuitori  601  miliarde euro pib .De aici incepe aducerea masiva de straini prin legile date de Aznar la sfarsitul anilor 90 si mai apoi efectul llamada .Avea Spania in 1998 13,8 milioane de cotizanti la SS...-.2010-populatie 46,8 milioane -pib 1464 miliarde euro, cotizanti la Ss 18 milioane .Din acesti cotizanti la seguridad social cati erau spanioli si cati erau emigranti ? Indiferent de anul pe care-l alegi intre 1960 si 2010.
Stii foarte bine ca natalitatea aici este foarte mica si astfel nu vei contesta ca crestere numarului  populatiei este in masura de 99 % datorata strainilor.99 % asta mai micsoreaza-l si inca bine de tot .La fl de bine stii ca aici majoritatea covarsitoare se pensioneaza la 60 de ani si ca majoritatea femeilor de peste 45 ani nu lucreaza sau lucreaza putin asta datorita mentalitatii de pe vremea lui Franco.Si stii foarte bine ca productivitatea muncii in Spania este dintre cele mai slabe din Europa .(aceste date le poti gasi pe net ,ex ziarul espancion informes del instituto de nacional de empleo sau alte surse economice)Asa ca prietene MARE VINA IN DEZVOLTAREA DIN ULTIMII 10 ANI O AVEM NOI STRAINII.CU SIGURANTA NU INTELEGI LUCRURILE ASTEA PT CA DACA LE-AI INTELEGE NU AI AVEA CUM SA FII ASA SUMIS SI  SA NU-TI VEZI MACAR PUTIN DE TOT MERITELE TALE CA STRAIN SI PE DEASUPRA SA AFIRMI CU O NONSALANTA CARE ADUCE MAI MULT A PROSTIE SAU NECUNOASTERE CRASA A UNOR LUCRURI COTIDIENE CA NOI STRAINII NU AMn CONTRIBUIT  LA DEZVOLTAREA ACESTEI TARI. Trec peste insulte si specific si aici ca nu am spus ca nu am contribuit , ci doar nu suport pe cei care se umfla si se bat cu pumnul in piept ca au imbogatit Spania .
MAi mult de jumatate del superavit l-am produs noi strainii,romanii si ceilalti la un loc.DESpierta joder.por favor,tio.Fara sa te jignesc eu acum simt sentimentul acela pe care multi romani spun ca-l simt uneori RUSINE DE COMPATRIOTII LOR.Mie rusine ca scoala romaneasca asa saraca cum este ea nu a fost capabila sa-ti ofere cele mai elementare cunostinte economice ,fundamantale in viata de zi cu zi intr-o economie capitalista. Scoala romaneasca mi-a dat suficient , am invatat destula gramatica , nu ca altii care stiu economie " multa " dar comit greseli elementare .Dar de fapt acest lucru pe forum este prezent la fiecare 2-3 postari asa ca in curand o sa ajungem sa credem ca s-a schimbat ortografia limbii romanesti .(SA NU INVESTESTI PE  BURSA .nU ESTE PT TINE).sfAT-nu vorbi de economie daca nu te pricepi ,chiar daca acuma este la moda . Pai pt. a investi pe bursa in primul rand este nevoie de calcule iar la acest capitol tu nu prea stai bine , nu ca nu stii sa socotesti , ci pt. ca socotesti mereu in asa fel incat sa-ti convina tie si acest mod de a socoti este fatal pe bursa .Identitatea unei persoane este data de limba sa si de locul unde te-ai nascut .Nu uita asta frate romane.Ori ce ai zice in raspuns te iubesc si poate doar pt faptul ca esti roman de al meu ,ca doar avem aceiasi strabuni si sange prin venele noastre. NOAPTE BUNA DRAGUL MEU POPOR ROMAN .nOAPTE BUNA SCUMPA MEA ROMANIE .Esti mama noastra si te vom iubii mereu si chiar daca nu-ti facem cinste pe unde mergem tu ne ierti si ne chemi in fiecare an la sanul tau.Venim cu drag pt ca stii tu bine tara sfanta TE IUBIM.
Cum am spus mai sus fiecare cu gusturile sale , asa ca incearca sa vorbesti la singular sau sa specifici persoanele la care faci referire .
Cel putin mama mea este o femeie nu Romania si vine ea la mine .
Iar cu iubitul mai lasa-ma , nu ma mai iubi atat ca nu simt nevoia , si cel putin eu unul nu te pot iubi nici macar pt. simplul fapt ca esti roman .
JODER !!!!  Asta ca sa mai pigmentam putin , caci sfanta Limba Romana nu mai are toate cuvintele necesare , norocul nostru ca am invatat sa vorbim si alte limbi caci altfel ar fi ramas propozitiile neterminate
.

Edited by teknotronik, 11 December 2010 - 19:13.


#47
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

 teknotronik, on 11th December 2010, 20:04, said:

Daca este tipic romanesc denaturarea realitatii atunci este valabila si pt tine .NU? Sau nu esti roman si atunci inteleg atitudinea ta impotriva noastra.                                                                                                                                                                                                                                                             Daca vrei sa spui ca majoritatea romanilor sunt hoti si escroci atunci te inseli amarnic sau daca vrei sa spui ca majoritatea prietenilor sau cunostintelor tale sunt hoti atunci imi cer scuze si inteleg complexele tale de inferioritate . Eu dintre toti prietenii pe care ii am si toate neamurile pe care le-am facut aicea   nu pot sa ma plang de niciunul.Baieti harnici si muncitori.Cinstiti intr-un cuvant.   Cel care denatureaza realitatea esti tu si surprinzator o faci mai rau ca si cei ce nu au pe romani la suflet ,doar pt ca sunt romani si basta.                                                                                                                                                                                                                                                                   Da .Spania a fost ajutata mult de UE si doar nu am spus ca ce este aici am facut noi romanii .Ideea era ca pt cresterea economica din ultimii 12 ani aveau nevoie de forta de munca si implicit de consum.Normal ca ei au contribuit in mult mai mare masura ,doar sunt 40 mil plus fratii lor iberoamericani si noi mult mai putin.Cat despre nr de cotizanti la ss stii ft bine ca este mai mare decat cel oficial doar cunosti ca si mine o gramada de femei care lucra cu ora si nu sunt date de alta si sa nu mai vorbim de cei peste 50000 de autonomos care toti au pe langa ei unu doi baieti fara acte.                                                                                                                                                                                                                                                                     Referitor la aportul strainilor la cresterea economica din ultimii ani este unul hotarator .Cand piata ta creste cu 5-6 milioane de guri si conditiile exterioare (export) si interioare(turism ,mana de lucru pt agricultura ,)    iti permit o crestere de doar  2-3 % inseamna ca tara a fost salvata efectiv de la o stagnare economica .(vezi cazul portugaliei)-Citeste informes ale trezoreriei sau cauta in Espansion                                                                                                                                                                                                                                                             Personal m-am gandit la 250 de euro consum lunar/pers/ alimente ar fii putin dar sa zicem ca este asa cum zici tu ca o familie de 7 persoane consuma mai putin de 500 euro pe luna pt mancare .Aici chiar incep sa am dubii daca tu traiesti in Spania sau  ........PT tine este mult sa cheltui 250 euro pe mancare ? Raspundemi te rog strict la intrebare.Bai omule in romania consuma mai mult decat zici tu dar aici.                                                                                                                                                                                                                                                                        Natalitatea in Spania este sub mortalitate de vreo 25 de ani.Esti prost sau deloc informat daca nu recunosti asta .Ce vorbesti tu de anii 1960 cand fenomenul emigrarii masive a inceput in anii 90 dupa ultima  criza economica a psoe lui Gonzales.Aduti aminte de legile lui Aznar din anii 1998-1999 .                                                                                                                                                                                                                                                                          Insulte nici una .Nu face pe victima pt ca nu te-am insultat .Lasa politicianismul din tine ca doar nu vrei sa ne tratam de usted-es.Doar vorbim in contradictoriu si nu ai vrea sa-ti dau flori.Oricum sunt de acord cu tine ca  trebuie sa avem un dialog civilizat,fara insulte dar cu dreptul la o opinie libera si cand este cazul dureros de liberala.Pt mine este importanta ideea expusa de interlocutor si nu  greselile gramaticale care cu tastatura le poate face un om care in scoala nu a avut ocazia  sa studieze cu calculatorul.Cred ca asta este o reprica  celor care en discusiones se quedan sin argumentos.                                                                                                                                                                                                                                                            Despre a calcula bine sau rau nu cred ca are rost sa vorbim.I-ai dat prea multa importanta sumei cheltuite de straini pe mancare si eu doar faceam o referire la unul din motoarele economiei spaniole.Consumul acestora din urma este infinit mai mare decat poti sa-ti imaginezi tu ,unul care crede ca o familie de straini consuma 500:7 -70 euro pe mancare /luna.                                                                                                                                                                                                                                                                      Cat despre finalul raspunsului meu ideea este ca asa cum tu nu dai doi bani pe conationalii tai sau pe tara ta suntem si oameni pt care tara noastra inseamna mult si o consideram unul dintre pilonii vietii noastre .Daca toti stramosii nostrii ar fii avut mentalitatea ta si lipsa ta de loialitate fata de aceste valori stravechi acum nu am fi comunicat in limba romana. Aici ai multe de invatat de la spanioli care macar chiar si exagerand se ridica in slavi si atunci cand nu este cazul.Tehno sa stii ca si tu ai la fel ca si mine doar un lucru pe care viata nu ti-l poate lua .(parintii ,fratii,surorile ,nevasta ,copii TOTI sunt efemeri)si acesta este apartenenta la un popor ,la o limba .Restul vin si pleaca in schimb apartenenta la poporul roman ramane chiar daca ,cazul tau,nu-ti face mare cinste.Ti-as scrie mai multe dar cu siguranta de plictisesc cu romanismul meu ,aparte ca am dubii ca esti roman .Inchei .Zimi ca n-am idee ca sunt prost sau ce vrei tu .PT mine faptul ca nu ma cunosti nu poate sa fie aceste cuvinte insulte dar TE ROG DIN SUFLET NU MAI INSULTA POPORUL MEU.POATE SI AL TAU.Nu mai vorbi la modul acesta josnic de poporul roman si doar pt faptul ca ii vorbesti limba .Saludos

Scuzami lipsa alineatelor ,stiu este greu de citit, dar credema ca nu am stiut niciodata cum sa le fac .

Chiar ca inche pt azi.Ar fi o placere pt noi romanii (cu permisul tau) patrioti daca oameni cu tenacitatea ta ar fi in banda noastra.Ai putea lupta pt ceva pozitiv si cu spiritul tau critic ai putea fi de mare folos.Ai lupta pt a apara ceva si in acest fel energia si puterea ta ar CREA ceva .Asa, doar defaimand , nu faci nimic altceva decat sa distrugi.sper sa ma fi facut inteles.Lupta pt poporul tau si tara ta si vei fii mai bogat sufleteste.Spaniol nu vei fi niciodata nici tu nici urmasii tai.Como mucho los van a llamar extranjeros de segunda generacion.Despierta hermano rumano .despierta hermano daco .Rumania nos necesita.VIVA,viva RUMANIA .

#48
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 dani1977, on 12th December 2010, 01:22, said:

Daca este tipic romanesc denaturarea realitatii atunci este valabila si pt tine .NU? Nu fac parte din grupul celor carora le place sa deformeze realitatea . Sau nu esti roman si atunci inteleg atitudinea ta impotriva noastra.                                                                                                                                                                                                                                                            Daca vrei sa spui ca majoritatea romanilor sunt hoti si escroci atunci te inseli amarnic sau daca vrei sa spui ca majoritatea prietenilor sau cunostintelor tale sunt hoti atunci imi cer scuze si inteleg complexele tale de inferioritate .Eu nu am complexe de inferioritate , spre deosebire de tine eu nu ma simt urat de cei care ma inconjoara , sant optimist in ceea ce priveste viata mea aici . Eu dintre toti prietenii pe care ii am si toate neamurile pe care le-am facut aicea   nu pot sa ma plang de niciunul.Baieti harnici si muncitori.Cinstiti intr-un cuvant.   Cel care denatureaza realitatea esti tu si surprinzator o faci mai rau ca si cei ce nu au pe romani la suflet ,doar pt ca sunt romani si basta.   Argumenteaza cu ce am denaturat eu realitatea .                                                                                                                                                                                                                                                               Da .Spania a fost ajutata mult de UE si doar nu am spus ca ce este aici am facut noi romanii .Ideea era ca pt cresterea economica din ultimii 12 ani aveau nevoie de forta de munca si implicit de consum.Normal ca ei au contribuit in mult mai mare masura ,doar sunt 40 mil plus fratii lor iberoamericani si noi mult mai putin.In schimb mai inainte erai absolut de acord in totalitate cu cel care spunea ca romanii au imbogatit Spania .Cat despre nr de cotizanti la ss stii ft bine ca este mai mare decat cel oficial doar cunosti ca si mine o gramada de femei care lucra cu ora si nu sunt date de alta si sa nu mai vorbim de cei peste 50000 de autonomos care toti au pe langa ei unu doi baieti fara acte.     Aici ai scrantit-o rau de tot , numarul de cotizanti la seguridad social nu poate fi marit nici cu femeile care lucreaza fara contract si nici cu cei unu doi baieti fara acte pe cap de autonom .                                                                                                                                                                                                                                                               Referitor la aportul strainilor la cresterea economica din ultimii ani este unul hotarator .Cand piata ta creste cu 5-6 milioane de guri si conditiile exterioare (export) si interioare(turism ,mana de lucru pt agricultura ,)    iti permit o crestere de doar  2-3 % inseamna ca tara a fost salvata efectiv de la o stagnare economica .(vezi cazul portugaliei)-Citeste informes ale trezoreriei sau cauta in Espansion     Repet , nu am spus in nici un moment ca emigrantii nu au ajutat Spania , sa ramana clar acest lucru , insa nu santem noi romanii indispensabili asa cum nu sant nici ecuatorienii , nici marocanii si nici o alta natie de emigranti de aici .
Vreau sa spun ca daca nu ar fi venit romani in Spania in mod sigur se gasea alta natie care sa-i inlocuiasca asa ca nu ni se cuvine noua cireasa de pe tort ca santem noi romani .                                                                                                                                                                          
                                                                            Personal m-am gandit la 250 de euro consum lunar/pers/ alimente ar fii putin dar sa zicem ca este asa cum zici tu ca o familie de 7 persoane consuma mai putin de 500 euro pe luna pt mancare .Aici chiar incep sa am dubii daca tu traiesti in Spania sau  ........PT tine este mult sa cheltui 250 euro pe mancare ? Raspundemi te rog strict la intrebare.Pentru mine nu este mult 250 de euro pe luna pe mancare .In schimb sant o gramada de familii care traiesc cu mai putin de 500 de euro pe luna . Bai omule in Romania ( Esti mare patriot dar nici macar atat nu poti sa faci sa respecti numele tarii ? ) consuma mai mult decat zici tu dar aici.         Aberezi . As dori sa spui cate familii din Romania cheltuiesc cate 250 de euro de persoana pe luna . Sant chiar curios .                                                                                                                                                                                                                                                              Natalitatea in Spania este sub mortalitate de vreo 25 de ani.Esti prost sau deloc informat daca nu recunosti asta .Ce vorbesti tu de anii 1960 cand fenomenul emigrarii masive a inceput in anii 90 dupa ultima  criza economica a psoe lui Gonzales.Adu-ti aminte de legile lui Aznar din anii 1998-1999 .                                       Anul 1960 l-am ales cum as fi putut sa aleg 1950 sau 1940 ca sa intelegi ca-mi era indiferent ce an vei alege , doar vroiam sa-mi raspunzi la intrebarea pe care ti-am pus-o in acel paragraf dar in loc sa o faci ai luat-o iar cu statistici si cu istoria Spaniei .                                                                                                                                                                                                                                  Insulte nici una .Nu face pe victima pt ca nu te-am insultat .Lasa politicianismul din tine ca doar nu vrei sa ne tratam de usted-es.Doar vorbim in contradictoriu si nu ai vrea sa-ti dau flori.Oricum sunt de acord cu tine ca  trebuie sa avem un dialog civilizat,fara insulte dar cu dreptul la o opinie libera si cand este cazul dureros de liberala.Pt mine este importanta ideea expusa de interlocutor si nu  greselile gramaticale care cu tastatura le poate face un om care in scoala nu a avut ocazia  sa studieze cu calculatorul.Cred ca asta este o reprica  celor care en discusiones se quedan sin argumentos.     Asa cum am spus mai sus , la cat de mult te bati cu pumnul in piept ca iubesti tara si romanii ar trebui sa-ti paralizeze mana cand scrii Romania cu r mic , indiferent daca ai avut sau nu calculator in scoala .                                                                                                                                                                                                                                                       Despre a calcula bine sau rau nu cred ca are rost sa vorbim.I-ai dat prea multa importanta sumei cheltuite de straini pe mancare si eu doar faceam o referire la unul din motoarele economiei spaniole.Consumul acestora din urma este infinit mai mare decat poti sa-ti imaginezi tu ,unul care crede ca o familie de straini consuma 500:7 -70 euro pe mancare /luna.    Ar fi bine sa citesti cu atentie , nu am spus ca nu stii sa socotesti ci ca socotesti in asa fel ca rezultatul sa iasa mereu in favoarea ta , si iata ca si aici o sa cred ca a fost vorba de o neatentie in citire din partea ta si nu de denaturarea realitatii .   Iar despre consum , coboara cu picioarele pe pamnat si-mi vei da dreptate ca sant foarte multe familii in Spania care cheltuie cel mult 500 de euro pe luna pe alimente .                                                                                                                                                                                                                                                               Cat despre finalul raspunsului meu ideea este ca asa cum tu nu dai doi bani pe conationalii tai sau pe tara ta suntem si oameni pt care tara noastra inseamna mult si o consideram unul dintre pilonii vietii noastre .Daca toti stramosii nostrii ar fii avut mentalitatea ta si lipsa ta de loialitate fata de aceste valori stravechi acum nu am fi comunicat in limba romana. Nu am jignit Romania , dar nici nu ma omor pt. tara .Ca sa intelegi , daca ar izbucni un razboi in Romania , nu as spune la mine in tara ci in Romania , iar daca s-ar intampla acest lucru in Spania nu as spune ca este razboi la mine in tara ci in tara care locuiesc si mai mult ca sigur mi-as lua talpasita cu familia mea spre alte locuri mai linistite .Pentru mine eroii si patriotii exista doar in basme si consider ca daca exista e mai bine sa-i lasam pe ei sa-si indeplineasca visul , sa moara vitejeste pt. patrie ca altii ( noi cei ca mine ) sa traiasca mai bine . Ma consider un cetatean al acestei planete , mie personal nu-mi suna bine " tara mea " probabil tie da insa atunci sa nu-i mai condamni pe spanioli pt. xenofobie . Iar despre romani cunosc destui cu care ma inteleg bine si ne respectam insa intr-adevar sant deasemena si multi pe care nu as da cei doi bani de care ziceai .
Aici ai multe de invatat de la spanioli Ce dracu multe sa invat de la spanioli , nu spuneai ca sant cei mai rasisiti si xenofobi , acum nu mai sant ?.care macar chiar si exagerand se ridica in slavi si atunci cand nu este cazul.Noroc , ca romanii nu se ridica in slavi cand este vorba despre cum au scos Spania din noroi .
Tehno sa stii ca si tu ai la fel ca si mine doar un lucru pe care viata nu ti-l poate lua .(parintii ,fratii,surorile ,nevasta ,copii TOTI sunt efemeri)si acesta este apartenenta la un popor ,la o limba .Restul vin si pleaca in schimb apartenenta la poporul roman ramane chiar daca ,cazul tau,nu-ti face mare cinste.  Nu neg ca sant roman dar nici nu pot sa nu recunosc , ca sant multe momente aici cand imi este rusine sa o spun .
Ti-as scrie mai multe dar cu siguranta de plictisesc cu romanismul meu ,aparte ca am dubii ca esti roman .Inchei .Zimi ca n-am idee ca sunt prost sau ce vrei tu .PT mine faptul ca nu ma cunosti nu poate sa fie aceste cuvinte insulte dar TE ROG DIN SUFLET NU MAI INSULTA POPORUL MEU.POATE SI AL TAU.Nu mai vorbi la modul acesta josnic de poporul roman si doar pt faptul ca ii vorbesti limba .Saludos Eu nu te-am jignit pe tine , tu ai facut-o , si contrar celor spuse de tine pe mine ma deranjeaza cand sant caracterizat de cineva fara a  ma cunoaste , iar despre poporul roman nu am vorbit josnic , am spus ca este josnic ceea ce au facut romanii in Spania ( si nu toti , parte din ei ) si nu consider ca romanii din Spania inseamna tot poporul roman .

Scuzami lipsa alineatelor ,stiu este greu de citit, dar credema ca nu am stiut niciodata cum sa le fac .
Este simplu , apesi pe enter dupa sfarsitul frazei .

Chiar ca inche pt azi.Ar fi o placere pt noi romanii (cu permisul tau) patrioti ( hai sa-ti zic ceva , trec cu vederea ironia si vreau sa-ti spun ca daca exista cu adevarat patrioti indiferent de nationalitatea lor eu ma bucur ca in acest mod situ ca nu sant nevoit sa ma implic printre primii intr-o situatie de forta majora , ba dimpotriva m-ar bucura tare sa nu fiu nevoit sa ma implic , sa rezolve patriotii orice problema iar eu sa-mi traiesc viata mai departe alaturi de familia mea ca tare-i scurta si una singura ) daca oameni cu tenacitatea ta ar fi in banda noastra.Ai putea lupta pt ceva pozitiv si cu spiritul tau critic ai putea fi de mare folos.Ai lupta pt a apara ceva si in acest fel energia si puterea ta ar CREA ceva .Asa, doar defaimand , nu faci nimic altceva decat sa distrugi.sper sa ma fi facut inteles.Lupta pt poporul tau si tara ta si vei fii mai bogat sufleteste.Spaniol nu vei fi niciodata nici tu nici urmasii tai.Como mucho los van a llamar extranjeros de segunda generacion.Despierta hermano rumano .despierta hermano daco .Rumania nos necesita.VIVA,viva RUMANIA .

Nu am afirmat niciodata ca ma consider spaniol ca nu am de ce si-mi este indiferent , sant roman pana la capat ca asa m-a nascut mama , si daca este ceva pe lumea asta pt. care merita sa lupt este linistea familiei mele si nimic mai mult . Poporul roman , isi merita soarta si crede-ma , sufleteste nu ma poate imbogati nimic mai mult dacat sa ajung zilnic acasa si sa petrec timpul liber alaturi de cei dragi . Daca tara are nevoie de tine de ce nu te duci acasa , de ce te bati cu pumnul in piept aici in Spania si o dai in Paunesciene , du-te in tara si sufera alaturi de romanii pe care-i iubesti . Sa nu-mi spui si tu ca si celalalt ; " Da-mi in tara un salariu de 1.800 si acum ma duc in Barajas, si iau primul avion. " ca macar de la tine , dupa atat de putin cat am conversat , nu ma astept sa-ti vinzi tara pe atat de putin .

Sa stii ca nu am nimic personal cu tine , nici cu celalalt , cu liniuta ca nici nu stiu cum sa-i spun altfel dupa ce nick are , insa cred ca fiecare ar trebui sa respecte persoana cu care converseaza si ma deranjeaza cand unii sar calul .
Orice discutie chiar si in contradictoriu se poate purta fara a jigni interlocutorul .
Sant deschis la orice dialog cu oricine si despre orice .
O seara buna .


#49
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010
Consider ca ar trebui sa o lasam balta pt ca se pare pozitiile noasre sunt total diferite,ireconciliabile.Ar trebui sa stam zile intregi si nu are rost .Vad ca nu accepti nici un argument si in plus imi lasi senzatia unei arogante ft mari.De frica sa nu te insult, sin querer,am sa o las aici si am sa incerc sa continui aici pe Softpedia comunicand cu romani care hacen casos a los argumentos.
      Esti liber sa ai aceste opinii despre Romania si despre romani dar cu siguranta nici macar parintii sau  bunicii tai nu ar fii de acord.
      A iubi ceva ,o tara ,o limba sau un popor inseamna a te iubi si pe tine .E o conditie esentiala a fericirii unei persoane,(daca ai copii ,nu te-ai bucurat cand au grait primele cuvinte in limba ta)si aceasta o faci din adancurile sufletului tau si nu cu o tastatura de calculator.  
      Oricum, personal consider ca ai o viziune ft egoista in a concepe lucrurile.Cu siguranta daca in 10 ani lucrurile s-ar schimba in bine in Romania ai face pe marele patriot. Si despre faptul ca te-ai nascut roman:dovedeste-o si lasa de aruncat mierda asupra noastra.Avem a imagine mala  creata de multi nesimtiti asa ca  nu mai este nevoie si de tine sa arunci cu noroi in noi .
      Cu speranta ca printre randuri sau direct ma intelegi inchei aici definitiv discutia noastra .adios

PS :Ar fii placut pt cei cu care comunici sa raspunzi intr-un singur paragraf si sa nu intercalezi expunerile tale intre ale interlocutorilor.Dani

Tehno .Citeam in una din postarile tale ca ai multi prieteni de alte nationalitati.Raspunde-mi sincer daca ai auzit vreodata pe un marocan,columbian sau argentinean vorbind cu dispret de tarile lor .Cu siguranta ca NU.Si toate aceste tari au probleme infinit mai grave decat avem noi in Romania.Dar mult mai grave .Si intotdeauna ii vei auzi ca vorbesc frumos de popoarele lor.Cum de altfel au facut-o si Marii Romani emigranti politici ai regimului comunist .Reflexioneaza putin asupra acestora si probabil vei descoperii ROMANUL DIN TINE.

Edited by dani1977, 12 December 2010 - 16:53.


#50
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 dani1977, on 12th December 2010, 16:52, said:

Consider ca ar trebui sa o lasam balta pt ca se pare pozitiile noasre sunt total diferite,ireconciliabile.Ar trebui sa stam zile intregi si nu are rost .Vad ca nu accepti nici un argument si in plus imi lasi senzatia unei arogante ft mari.Sa stii ca nu sant deloc arogant , doar am adoptat tonul la aproape acelasi nivel ca al interlocutorului .
De frica sa nu te insult, sin querer,am sa o las aici si am sa incerc sa continui aici pe Softpedia comunicand cu romani care hacen casos a los argumentos.Eu am adus contraargumente la argumentele tale si am pus cateva intrebari care te-ai facut ca nu exista , probabil ca nu puteai raspunde la ele fara a se demonstra ca nu ai dreptate in anumite aspecte .
      Esti liber sa ai aceste opinii despre Romania ( parintii si bunicii nu ar putea sa ma oblige sa fiu patriot , iar despre Romania repet , nu am vorbit urat ) si despre romani dar cu siguranta nici macar parintii sau  bunicii tai nu ar fii de acord.
      A iubi ceva ,o tara ,o limba sau un popor inseamna a te iubi si pe tine .E o conditie esentiala a fericirii unei persoane,Eu nu iubesc Romania , este tara in care m-am nascut si atata tot , limba o respect iar poporul sa-l iubeasca cine vrea , suficient ca-ni iubesc familia si sant foarte fericit fara sa ma iubesc pe mine insumi cum spui tu , ca nu as vrea sa dau in narcisism .(daca ai copii ,nu te-ai bucurat cand au grait primele cuvinte in limba ta)si aceasta o faci din adancurile sufletului tau si nu cu o tastatura de calculator.   Cand copilul tau te striga pt. prima data tata sa stii ca efectul este acelasi iniferent pe ce limba ti-o spune .
      Oricum, personal consider ca ai o viziune ft egoista in a concepe lucrurile. Egoist nu sant deloc , doar realist , nu-mi place sa musamalizez nimic sau sa ma ascund dupa deget .
Cu siguranta daca in 10 ani lucrurile s-ar schimba in bine in Romania ai face pe marele patriot.  Vezi cum spui ca nu vrei sa insulti dar ma caracterizezi fara sa ma cunosti , iar despre schimbatul in bine sant de acord doar cu faptul ca ai spus daca . Personal consider ca doar cu ajutorul unui raznoi mondial se vor schimba lucrurile in bine in Romania .
Si despre faptul ca te-ai nascut roman:dovedeste-o si lasa de aruncat mierda asupra noastra.Avem a imagine mala  creata de multi nesimtiti asa ca  nu mai este nevoie si de tine sa arunci cu noroi in noi . Imaginea noastra aici a fost creata pe baza unor fapte reale infaptuite de o parte din romani .  Si nerecunoasterea faptelor acestea negative inseamna aprobarea lor .
      Cu speranta ca printre randuri sau direct ma intelegi inchei aici definitiv discutia noastra .adios

PS :Ar fii placut pt cei cu care comunici sa raspunzi intr-un singur paragraf si sa nu intercalezi expunerile tale intre ale interlocutorilor.Dani

Tehno .Citeam in una din postarile tale ca ai multi prieteni de alte nationalitati.Raspunde-mi sincer daca ai auzit vreodata pe un marocan,columbian sau argentinean vorbind cu dispret de tarile lor .Inca o data , arata-mi paragraful unde am vorbit cu dispret de Romania .
Cu siguranta ca NU.Si toate aceste tari au probleme infinit mai grave decat avem noi in Romania.Dar mult mai grave . Dispretuiesc romanii care fura , mint , inseala atat in alte tari cat si in Romania , nu dispretuiesc tara si romanii care merita .
Si intotdeauna ii vei auzi ca vorbesc frumos de popoarele lor.Cum de altfel au facut-o si Marii Romani emigranti politici ai regimului comunist .Reflexioneaza putin asupra acestora si probabil vei descoperii ROMANUL DIN TINE.


Tocmai ca cel care se revolta impotriva anumitor romani este ROMANUL DIN MINE , ca daca nu as fi fost roman as fi tacut din gura sau poate ca as arata si eu cu degetul cum o fac altii si pe buna dreptate .
  Ca sa se poata schimba imaginea noastra in lume mai intai ar trebui sa recunoastem tot raul pe care-l provoaca [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M-5CivCC6-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De astea 2 nici nu mai zic ; [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Yr7B4ygH7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
                                        [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ez0IMtRy7pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imaginea romanilor in Spania ;[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FVkyqoDgoDk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astea intr-adevar sant multe si nu cred ca are rost sa mai continuam .


Iar despre PS-ul ala , pe mine ma zgarie pe retina cand nu mai avem cuvinte roamnesti si trebuie sa amestecam din alte limbi dar asta este ma conformez .

O seara placuta .

Si daca vrei sa mai stam de vorba astept cu placere .
Daca nu o sa mai spui nimic te inteleg , chestia aia cu lipsa argumentelor .

#51
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ce s-a dorit (din partea mea) si ce a ajuns acest topic...
Imi pare rau, sincer. Am citit tot acest schimb de "replici" mai mult sau mai putin ortodoxe si cred ca viata in Spania este privita de fiecare prin prisma experientelor personale. Asa cum... "_____" (ce nickname este asta, nu pot sa-mi imaginez) vede Spania ca pe o imensa adunatura de xenofobi (or fi, insa nu la proportiile respective), la fel... si ceilalti considera Spania intr-un fel sau altul si nu vreau sa mai intru in detalii, implicit polemici gratuite. Acestea, virtuale fiind, nu duc absolut nicaieri de aceea le evit intotdeauna.

@ Dani, cum spuneam, am fost in Spania, nu am stat mult (doar 90 de zile), insa m-am simtit extraordinar. N-o fi asa mereu, sunt convins, insa am inteles ca, asa cum vad eu viata si cum privesc lumea, poate fi (cel putin, pentru mine si sotia mea) altceva, poate fi o lume in care noi sa ne simtim mai bine. Nu stiu daca vom pleca in cele din urma, definitiv, in Spania, insa vom vedea. Pana atunci vreau sa strang cat mai multe informatii pentru ca am o varsta si nu mai pot pleca la... ce-o fi. Spui de 2000 euro/mp. Probabil ca te referi la vreun spatiu comercial, nu? Hai s-o luam mai simplist: se poate gasi in vreun oras, pe coasta pe undeva, o locuinta decenta, cu un spatiu comercial la parter, in jurul sumei de 200,000 euro? Iar despre reglementarile urbanistice, da, stiu ca sunt destul de stricte, insa niciodata nu ma "arunc" din prima, ca sa zic asa, fara sa ma interesez de absolut toate aspectele ce tin de acea eventuala tranzactie. Oricum, cum sunt un tip foarte calculat, am "aruncat" acest subiect pe Softpedia cu cel putin 3 ani inainte de a face acel eventual pas. Abia in 2012 avem de gand sa mergem din nou in Spania, eventual intr-o rulota si sa stam o perioada, plimbandu-ne, sa vedem direct, la fata locului, toate detaliile ce ne-ar interesa.

Multumesc.

#52
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

 teknotronik, on 12th December 2010, 18:57, said:

De astea 2 nici nu mai zic ; [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Yr7B4ygH7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
                                        [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ez0IMtRy7pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
de unde stii tu ca individul ala-i roman sau aia ce fura din farmacie-i romanca?

#53
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 dan210, on 20th December 2010, 20:49, said:

de unde stii tu ca individul ala-i roman sau aia ce fura din farmacie-i romanca?

Nu stiu .
S-ar putea sa nu fie cei doi insa de aia din farmacie cred ca este romanca , insa astea au fost cateva exemple din multele care exista .

Si sa presupunem ca nu ar fi nici ea , dar celelalte exemple pe care le-am pus ?
Si cele care nu le-am pus , ca nu ar incapea in tot forumul , si exista si sant multe tare ?

Chiar daca ma voi repeta , nu pot sa ascund aceste fapte si nu ar trebui sa le ascundem .
Primul pas in a incerca sa facem ceva in aceasta directie este recunoasterea , asa ca din punctul meu de vedere cei care neaga ca sant multi romani care comit acest tip de fapte nu pot fi decat unii dintre ei .

#54
pispirache

pispirache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 14.01.2010
SALUTARE

APROPO DE LOCUINTA, DETIN O VILA MICUTA IN ILFOV SI DORESC UN SCHIMB CU O PROPRIETATE IN SPANIA. PREFERABIL AR FI SA O VAND DAR AVAND IN VEDERE PERIOADA IN CARE NE AFLAM E MAI GREU. AVETI CEVA IDEI DACA SE FAC ASTFEL DE SCHIMBURI?

MS

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate