Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sevilia ( Sevilla )

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
ovidiu7020010

ovidiu7020010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 16.01.2008
Subscriu la cele scrise de o dor cu privire la momentul ,,soarelui''. E ....de vis acest moiment. Referitor la lista, ele sunt relativ usor de acoperit atat ca spatiu cat si ca timp. As adauga si Hotelul Alfonso XIII in care merita sa intrati si sa admirati salonul de la intrare.Se poate incerca si o inghetata daca 10 euro nu vi se pare , pentru ambianta de acolo un lucru prea extravagant ca sa nu spun scump. Ar mai fi muzeul indiilor, Arhivele Indiilor mai bine spus.

#20
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
O sa mergem si noi vara asta in Sevilla.  O sa venim din Mallaga, si nu o sa avem foarte mult timp la dispozitie ( 5-6 ore) . Ce ar fi mai important de vazut, avand in vedere ca nu am nici prea mult timp la dispozitie?

#21
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postruthless, on 21st July 2011, 11:32, said:

O sa mergem si noi vara asta in Sevilla.  O sa venim din Mallaga, si nu o sa avem foarte mult timp la dispozitie ( 5-6 ore) . Ce ar fi mai important de vazut, avand in vedere ca nu am nici prea mult timp la dispozitie?
vara? pai nu stiu cum o sa faci cu caldura. oricum, incearca sa parchezi cat mai in centru istoric -daca esti cu masina-, apoi plimba-te pe acolo si vezi Giralda.
in rest, incearca sa prinzi ceva din spiritul orasului

#22
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postruthless, on 21st July 2011, 10:32, said:

O sa mergem si noi vara asta in Sevilla.  O sa venim din Mallaga, si nu o sa avem foarte mult timp la dispozitie ( 5-6 ore) . Ce ar fi mai important de vazut, avand in vedere ca nu am nici prea mult timp la dispozitie?
Catedrala (cu Giralda) si mai ales palatul Alcazar. In spatele Alcazarului, e vechiul cartier Santa Cruz unde poti sa mananci ceva.

#23
Dima_Angelo69

Dima_Angelo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2010
Trebuie sa ajung in noiembrie la Sevilla. Am cautat informatii,cea mai ieftina varianta ar fi cu Blue Air pana la Malaga-70 euro dus-intors si cu trenul-2 ore, aproape 40 euro, doar dus. Ar mai fi si alte variante? Bugetul alocat pentru transport nu e prea generos, asa ca trebuie sa aleg cea mai ieftina solutie.

#24
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostDima_Angelo69, on 25th July 2011, 13:17, said:

Trebuie sa ajung in noiembrie la Sevilla. Am cautat informatii,cea mai ieftina varianta ar fi cu Blue Air pana la Malaga-70 euro dus-intors si cu trenul-2 ore, aproape 40 euro, doar dus. Ar mai fi si alte variante? Bugetul alocat pentru transport nu e prea generos, asa ca trebuie sa aleg cea mai ieftina solutie.
pai e ideal cu avionul la malaga, apoi insa poti lua un bus https://www.alsa.es/

#25
Dima_Angelo69

Dima_Angelo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2010

View Postflc, on 25th July 2011, 13:22, said:

pai e ideal cu avionul la malaga, apoi insa poti lua un bus https://www.alsa.es/

am verificat, sunt doua curse dupa-amiaza ; ce stii ,trebuie sa rezerv loc la bus de-acum sau pot sa-l cumpar la fata locului ?

#26
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostDima_Angelo69, on 25th July 2011, 13:55, said:

am verificat, sunt doua curse dupa-amiaza ; ce stii ,trebuie sa rezerv loc la bus de-acum sau pot sa-l cumpar la fata locului ?
eu unul nu m-as grabi. oricum nu e rau sa iei mai incolo daca esti sigur ca pleci, insa sa lasi ceva timp de la sosirea avionului
biletele sunt nerambursabile banuiesc

#27
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postflc, on 25th July 2011, 15:35, said:

eu unul nu m-as grabi. oricum nu e rau sa iei mai incolo daca esti sigur ca pleci, insa sa lasi ceva timp de la sosirea avionului
biletele sunt nerambursabile banuiesc
Ai grija ca anul asta am auzit 2 persoane cu intarzieri semnificative(peste 2 ore) ale cursei Buc-Malaga. Daca ai 1-2 zile la dispozitie poti sta in Malaga(ai ce vizita) si iti rezervi la sigur biletul de bus.

#28
Dima_Angelo69

Dima_Angelo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.07.2010
Nu pot sa raman in Malaga, indiferent la ce ora ajunge avionul ; trebuie sa ajung la Sevilla neaparat a doua zi dimineata, asa ca vad eu cum fac .
Multumesc, flc si nniki !

#29
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
M-am intors de curand din Sevilla, o sa revin si cu poze.
Foarte multe nu am vazut, pentru ca erau 35 de grade afara.
Insa am vizitat Catedrala și Giralda.
De asemenea, am fost si la Arena de coride Maestranza. ( Biletul a fost 8 Euro, era mai ieftin daca aveam carnetul de student ). Pacat ca atunci cand am fost nu era spectacol, asa ca am vizitat doar muzeul. Pretul biletelor la un spectacol este intre 20 - 500 E. Daca ajungeti in Sevilla recomand sa vedeti aceasta arena ( un tur al muzeului cu ghid ~ 30 min ).

Apoi am fost la o cofetarie de pe acolo din centru, unde ne-am cam pacalit. In vitrina la cofetarie, erau prajiturile in jur de 1.55 Euro ( foarte bune ) insa acela era pretul daca le cumparai sa le mananci acasa. ( iar noi n-am stiut asta ) . Ne-am luat vreo 5-6 de fiecare, si cand a venit nota, pretul unei prajituri era 2.45 Euro.

#30
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
la anul in martie plec si eu pentru 5 zile,cazare mi-am gasit acum caut bilete de avion ieftine:).

#31
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
moschino, unde ai gasit cazare? Ma tenteaza sa revin pe meleaguri andaluze si sunt in cautare de cazare si eu.

#32
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Duminică, 25 martie 2012, am fost într-o excursie organizată, cu autocarul. Eram cazați în Benalmadena, pe Costa del Sol. Am plecat de la hotel la 8.30, iar la 10.45 deja ne întâlneam cu ghida locală în Sevilla, pe avenida de Portugal, pentru o foarte scurtă vizită pietonală în Plaza de Espagna (pozele 1-6). Apoi, admirând din autocar monumentul lui Columb (poza 7), am ajuns la intrarea în parcul Murillo (pozele 8-10). De aici, ne-am plimbat prin cartierul Santa Cruz (pozele 11-24), până în Plaza del Triunfo, la intrarea în Alcazar, însoțiți și de ghida locală.

Voi continua descrierea excursiei cu alte două mesaje, întrucât n-aș vrea să urc prea multe poze într-un singur post.


Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 04 June 2012 - 22:22.


#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Real Alcazar din Sevilla este unul din principalele obiective ale orașului. Zidurile impunătoare (poza 1) ne-au întâmpinat încă înainte să ajungem în Plaza del Triunfo (poza 2). Ghidul nostru a adunat banii de bilete (6eur/pers) și în plus CI-urile pentru cei peste 65 de ani (3eur/senior). Apoi am intrat direct (poza 3), fără să mai stăm la descurajanta coadă, doar eram grup organizat (eram însoțiți de un ghid local).
Imediat ce treci de Zidul Roman (poza 4) ajungi în Patio de la Monteria (pozele 5-6). De aici drumurile se bifurcă.
Mai întâi am vizitat aripa estică a complexului, construită de regina Isabela (pozele 7-10), unde se găsește și macheta la scară a corabiei cu care Columb a făcut prima călătorie spre "Indii" (poza 10).
Revenind în Patio de la Monteria, am intrat în partea cea mai impresionantă a complexului - Palatul lui Pedro el Cruel (pozele 11-34).
Apoi am ieșit în partea de sud, în grădini (pozele 35-38), pe unde ne-am plimbat până la Bazinul lui Mercur, unde lumea obișnuiește să hrănească ditamai crapii (pozele 39-42). În final am ieșit din Alcazar prin Patio de Banderas (pozele 43-44).

Sănătate și toate cele bune !

Attached Files



#34
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
După vizita la Alcazar ne-am despărțit de simpatica doamnă Conchita, ghida locală (o femeie fără vârstă - exprimarea ghidului nostru a fost "o doamnă de 50-60-70 de ani"), iar noi ne-am răspândit. Era ora 13.15, iar catedrala se deschidea la ora 14, fiind duminică (eu am sperat că, fiind duminică, o să intrăm gratuit, cum văzusem pe net în mai multe locuri, dar nu a fost așa).
Ghidul, împreună cu o parte din grup s-au dus spre Torre del Oro, ca să facă o croazieră pe Guadalquivir (15eur - singura croazieră posibilă în Spania pe vreun râu), iar noi ceilalți ne-am oprit să vizităm catedrala. Urma să facem joncțiunea cu restul grupului la 15.45 pe cheiul de lângă Torre del Oro, de unde să ne ia autocarul.
Evident că ghidul ne-a invitat pe toți să mergem cu el, ca să știm unde ne va aștepta autocarul, dar eu i-am spus că știu unde e locul (aveam în cap toată harta centrului Sevillei, chit că nu fusesem niciodată în oraș) și nu are rost să pierdem timpul să mai mergem până acolo și înapoi. A fost în regulă, ba au mai fost câteva persoane din grup care au rămas cu noi.
Până să se deschidă catedrala, ne-am fâțâit pe lângă ea, impresionați de dimensiuni. Deh, este cea mai mare catedrală gotică din lume (ca suprafață a parterului), și a 3-a din lume indiferent de stilul arhitectural (după San Pietro din Vatican și St. Paul din Londra). "Deasupra" ei se vede Giralda, mai veche cu peste 300 de ani (poza 1).
Lângă catedrală se află Arhiva Generală a Indiilor (poza 2), o clădire construită la sfârșitul sec. 16 după planurile lui Juan de Herrera, arhitectul El Escorial-ului. Dar privirea se mută invariabil tot către catedrală (pozele 3-5).
În timp ce așteptam pe treptele de pe partea de nord (la umbră) a clădirii Arhivei Indiilor (vis-a-vis e intrarea în catedrală - poza 6), ne-am delectat cu sandvich-urile pregătite seara trecută în cameră.
La 2 fără 5 s-a dat drumul în catedrală. Biletul costă 8 euro (3 euro per senior) și coada de la intrare merge repede. Înăuntru, înainte să intri propriu-zis în biserică, este organizat un mic muzeu cu tablouri de mari maeștri (Murillo, Zurbaran, Valdes Leal etc.) și cu obiecte de cult (pozele 7-11).
Apoi, intrarea scundă în catedrală te înfioară, atât datorită imensității care se deschide în față, cât și datorită temperaturii scăzute dinăuntru (bine, noi am fost în martie, vara nu știu cum e).
Pe lângă dimensiuni, catedrala din Sevilla te impresionează și prin multitudinea de comori de artă pe care le găzduiește (pozele 12-43).
Altarele și capelele laterale sunt bogat împodobite (pozele 17-24) cu diverse lucrături migăloase și opere de artă ale unor mari maeștri. Am detectat tablouri de Zurbaran (pozele 22-24), de Murillo (pozele 25-26), de Jordaens (poza 27), o lucrare în teracotă executată de Luca della Robbia (poza 28), precum și sculptura "Nuestra segnora de Belen" de Alonso Cano (poza 29); iar foarte aproape de aceasta din urmă (și de ieșire) se află o vitrină cu niște relicvarii splendide (poza 30).
Foarte frumoase sunt și vitraliile din catedrală (pozele 31-33). Iar mormântul lui Cristofor Columb e și el o operă de artă (pozele 34-35).
Ei bine, ca și cum ce se află în biserică nu ar fi suficient de prețios, în cele 2 sacristii este organizat un veritabil tezaur (pozele 36-43) cu obiecte de cult și tablouri (Goya, Zurbaran, Valdes Leal, Luca Giordano etc.).
Ieșirea din catedrală se face prin partea de nord, prin Curtea Portocalilor.
Din păcate nu a mai fost timp și pentru urcarea în Giralda (ușoară, sunt 34 de rampe, se poate urca și călare).
La 15.45 eram pe chei lângă Torre del Oro (poza 44), de unde autocarul ne-a dus acasă, la hotel, în Benalmadena (unde am ajuns la 20.30).

Excursia la Sevilla a costat 65eur/persoană (intrarea la Alcazar nu a intrat în preț, așa cum am arătat). Din păcate, a fost destul de puțin timp pentru vizite în oraș, aș fi vrut să vizitez și Muzeul de Arte Frumoase (obiectivul nr. 1 pt. mine), și să urc și în Giralda. Dar a fost imposibil. Oricum, sunt încă multe obiective de văzut în Sevilla. Și să nu uităm de Isla Magica, unde nevastă-mea o să vrea sigur să meargă, e moartă după parcurile de distracții.
Așa că pot să mă declar mulțumit, mai ales că de data asta am fost însoțit de tatăl meu, în vârstă de 82 de ani.


Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 05 June 2012 - 02:56.


#35
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostOvidiuNS, on 5th June 2012, 01:40, said:

După vizita la Alcazar ne-am despărțit de simpatica doamnă Conchita, ghida locală (o femeie fără vârstă - exprimarea ghidului nostru a fost "o doamnă de 50-60-70 de ani"), iar noi ne-am răspândit. Era ora 13.15, iar catedrala se deschidea la ora 14, fiind duminică (eu am sperat că, fiind duminică, o să intrăm gratuit, cum văzusem pe net în mai multe locuri, dar nu a fost așa).
Ghidul, împreună cu o parte din grup s-au dus spre Torre del Oro, ca să facă o croazieră pe Guadalquivir (15eur - singura croazieră posibilă în Spania pe vreun râu), iar noi ceilalți ne-am oprit să vizităm catedrala. Urma să facem joncțiunea cu restul grupului la 15.45 pe cheiul de lângă Torre del Oro, de unde să ne ia autocarul.
Evident că ghidul ne-a invitat pe toți să mergem cu el, ca să știm unde ne va aștepta autocarul, dar eu i-am spus că știu unde e locul (aveam în cap toată harta centrului Sevillei, chit că nu fusesem niciodată în oraș) și nu are rost să pierdem timpul să mai mergem până acolo și înapoi. A fost în regulă, ba au mai fost câteva persoane din grup care au rămas cu noi.
Până să se deschidă catedrala, ne-am fâțâit pe lângă ea, impresionați de dimensiuni. Deh, este cea mai mare catedrală gotică din lume (ca suprafață a parterului), și a 3-a din lume indiferent de stilul arhitectural (după San Pietro din Vatican și St. Paul din Londra). "Deasupra" ei se vede Giralda, mai veche cu peste 300 de ani (poza 1).
Lângă catedrală se află Arhiva Generală a Indiilor (poza 2), o clădire construită la sfârșitul sec. 16 după planurile lui Juan de Herrera, arhitectul El Escorial-ului. Dar privirea se mută invariabil tot către catedrală (pozele 3-5).
În timp ce așteptam pe treptele de pe partea de nord (la umbră) a clădirii Arhivei Indiilor (vis-a-vis e intrarea în catedrală - poza 6), ne-am delectat cu sandvich-urile pregătite seara trecută în cameră.
La 2 fără 5 s-a dat drumul în catedrală. Biletul costă 8 euro (3 euro per senior) și coada de la intrare merge repede. Înăuntru, înainte să intri propriu-zis în biserică, este organizat un mic muzeu cu tablouri de mari maeștri (Murillo, Zurbaran, Valdes Leal etc.) și cu obiecte de cult (pozele 7-11).
Apoi, intrarea scundă în catedrală te înfioară, atât datorită imensității care se deschide în față, cât și datorită temperaturii scăzute dinăuntru (bine, noi am fost în martie, vara nu știu cum e).
Pe lângă dimensiuni, catedrala din Sevilla te impresionează și prin multitudinea de comori de artă pe care le găzduiește (pozele 12-43).
Altarele și capelele laterale sunt bogat împodobite (pozele 17-24) cu diverse lucrături migăloase și opere de artă ale unor mari maeștri. Am detectat tablouri de Zurbaran (pozele 22-24), de Murillo (pozele 25-26), de Jordaens (poza 27), o lucrare în teracotă executată de Luca della Robbia (poza 28), precum și sculptura "Nuestra segnora de Belen" de Alonso Cano (poza 29); iar foarte aproape de aceasta din urmă (și de ieșire) se află o vitrină cu niște relicvarii splendide (poza 30).
Foarte frumoase sunt și vitraliile din catedrală (pozele 31-33). Iar mormântul lui Cristofor Columb e și el o operă de artă (pozele 34-35).
Ei bine, ca și cum ce se află în biserică nu ar fi suficient de prețios, în cele 2 sacristii este organizat un veritabil tezaur (pozele 36-43) cu obiecte de cult și tablouri (Goya, Zurbaran, Valdes Leal, Luca Giordano etc.).
Ieșirea din catedrală se face prin partea de nord, prin Curtea Portocalilor.
Din păcate nu a mai fost timp și pentru urcarea în Giralda (ușoară, sunt 34 de rampe, se poate urca și călare).
La 15.45 eram pe chei lângă Torre del Oro (poza 44), de unde autocarul ne-a dus acasă, la hotel, în Benalmadena (unde am ajuns la 20.30).

Excursia la Sevilla a costat 65eur/persoană (intrarea la Alcazar nu a intrat în preț, așa cum am arătat). Din păcate, a fost destul de puțin timp pentru vizite în oraș, aș fi vrut să vizitez și Muzeul de Arte Frumoase (obiectivul nr. 1 pt. mine), și să urc și în Giralda. Dar a fost imposibil. Oricum, sunt încă multe obiective de văzut în Sevilla. Și să nu uităm de Isla Magica, unde nevastă-mea o să vrea sigur să meargă, e moartă după parcurile de distracții.
Așa că pot să mă declar mulțumit, mai ales că de data asta am fost însoțit de tatăl meu, în vârstă de 82 de ani.
Sănătate și toate cele bune !

Frumoase poze si mi-a placut mult detalierea!

#36
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostSOUSA, on 5th June 2012, 10:37, said:

Frumoase poze si mi-a placut mult detalierea!
Mulțumesc pt. aprecieri. Am dorit ca cei ce citesc pe-aici să fie cât mai bine informați.

Sănătate și tcb !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate